Mustafa Kemal Atatürk'ün en beğendiğiniz sözü hangisi?

Zafer, "Zafer benimdir" diyebilenindir. Başarı ise, "Başaracağım" diye başlayarak sonunda "Başardım" diyebilenindir. benim en beğendiğim bu

0|0
10|9

En İyi Erkek Görüşü

• Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

4|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• "Beni görmek demek behemahal yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi,benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir."

0|1
    0|0
  • ''size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum!'' ÇANAKKALE ZAFERİ..

2|0
    0|0
  • Ne mutlu Türk'üm diyene

1|0
    0|0
  • Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.

0|0
    0|0
  • "Çifçi milletin efendisidir ." Onun ne kadar üstün nitelikte bir insan olduğunu ve mütevaziliğini gösteren bir söz .

0|0
    0|0
  • “Hayatımda yaptığım hatalardan biri de evlenmektir. Ordular yönettim, Meclisler yönettim, savaşlar yaptım, kazandım ama bir kadını yönetemiyorum...”

BU ÇOK GÜZEL BENCE!

0|0
    0|1
  • 'Sakın kurtarıcı bekleme. Yoksa sana karşı olan vazifemi yapamadım sayarım.'

0|0
    0|0
    • burada kurtarıcı bekleyeceğine bir şeyler yap demek istemiş bence. bizden bunu istemiş. ama anladık mı? işte onu bilemiyorum.

• ya istiklal ya ölüm

1|0
    0|0
  • Ne mutlu Türk'üm diyene !

0|0
    0|0
  • Hak verilmez,alınır!

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Atatürk'ün beğendiğimiz pek çok sözü var şüphesiz. Gençliğe Hitabe bir hitabetten çok, erken uyarı sistemidir. Burada paylaşılabilecek bir çok sözü vardır ama ben fazla bilinmediğini, duyulmadığını düşündüğüm önemli bir sözünü paylaşmak istiyorum;

"Efendiler!

Eğer bu millet, bu memleket parçalanacak olursa genel şerefsizliğin enkazı altında şunun bunun şahsi şerefi de parça parça olur.

Biz o genel şerefi kurtarabilmek için harekete geçen millete, ruhumuzla katıldık.

Katılmamıza mani olabilecek şahsi rütbeleri, mevkileri de genel şerefi kurtarmaya yönelik bir gaye uğrunda feda ettik.

Bunu anlamayıp da milleti hala kendi kafalarının keyfine göre idare etmeye kalkışan kuvvetler artık birer beladır.

Bela çekmeye de bu milletin tahammülü kalmamıştır !"

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

2|0
    0|0
  • Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin.

Hiç kimseyi aldatmayacaksın.

Ülken için gerçek amaç ne ise

Onu görecek,

O hedefe yürüyeceksin,

Herkes senin aleyhinde bulunacaktır,herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır.

Fakat sen buna karşı direneceksin.Önüne sonsuz engeller de yığılacaktır.

Kendini büyük değil

Küçük,zayıf ve araçsız,

Hiç sayarak,

Kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacksın.

Bundan sonra da sana büyük derlerse,

Bunu söyleyenlere güleceksin.

Mustafa Kemal Atatürk

0|0
    0|0
  • "Bizim başka milletlerden hiç bir eksiğimiz yok. Cesuruz, zekiyiz, çalışkanız, Yüksek amaçlar uğrunda ölmesini biliriz."

0|0
    0|0
  • Hattı müdafa yoktur sathı müdafa vardır o satıh bütün vatandır..

Vatanın her karış toprağı asker kanıyla sulanmadıkça kaderine terkedilemez.

Yüce atam tüylerim diken diken senin her sözünü okuduğumda

2|0
    0|0
  • Bir arkadaş baştan aşağı yazmış ama benim için tek cümlesi asıl olan vurucudur: "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur."

0|0
    0|0
  • Türk esirlik kabul etmeyen bir millettir ! Bu söz gerçekten süper cok seviyorum ve cokta dogru..ama artık nerdee...

0|0
    0|0
  • "bu millete çok şey öğretebildim ama onlara uşak olmayı bir türlü öğretemedim."

0|0
    0|0
  • "Zayıf olan, kuvvetli olanın mutlaka mahkumudur. İnsanlık, adalet, bütün prensipler, kaideler, ikinci derecede kalır. Herşeyden evvel gelen kuvvettir."

1920, Gizli Oturumlarda Atatürk'ün Konuşmaları

0|1
    0|0
Yükleniyor...