• Sor
  • Bence

Hangi durumlarda hakkınızı helal etmezsiniz?

'Sana kırgın değilim artık.. Yokluğuna kızmamayı da öğrendim zamanla. Dargın da değilim, ama bir tek hakkım helal değil. Bunu böyle bil.'Emre GökçeHelallik almak önemlidir. Birbirimize hakkımızın geçmesi için illa ki arada somut ya da maddi bir şeyler olması gerekmez. Manevi durumlar da söz konusu olabilir. İnsanların birbirine vakitlerini harcayıp iki kelime sohbet etmesi bile hak konusuna girer.Her zaman herkese hakkınızı helal eder misiniz, yoksa bazı durumlarda hakkınızı helal etmediğiniz de olur mu? Ne gibi durumlarda hakkınızı helal etmezsiniz?Dinlemek isteyenlere gelsin; link Teşekkürler.

Güncellemeler:
Benim de birçoğunuz gibi hakkımı helal etmediğim, bunu hak etmeyen kişiler var elbette...

Herkese gelsin, link

Gününüz güzel geçsin. Her şey gönlünüzce olsun.

Görüşün nedir?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Görüş

• sırf diğer tarafta da karşılaşmayalım diye hakkımı helal ettiğim insanlar var.

• Aynı benim kafadansın sen yahu :)

• Öncekileri Göster
    • bence senin korkak, ön yargılı olmandan kaynaklanıyor. :D

• Ben mi? :)) Kendimi tanımasam neyse de...

Erkekler Ne Diyor 23

• İnsanlara zülmeden ve çevresindeki insanlara yine aynı şekilde saygı göstermeyen kıran üzen insanları affetmem.. Eğer içimdeki hislere rağmen yalan söylersem,helal ediyorum dersem bu beni karaktersiz yapar.Merhametsiz insana merhamet göstermek yersiz

• hayatta öyle bir şey yapmam kanlı bıcaklı düşmanım bile olsa Hakkım herkese helal olsun

• Bu güzel bir şey aslında, ama bazen insan hak etmediği davranışlar karşısında hakkını helal ederse kendine haksızlık yapacakmış gibi geliyor.

• Öncekileri Göster
    • O da doğru, Allah'a havale etmek en güzeli o halde. O zaten haklıyı haksızı görür.

• Aynen öyle ben öyle yapıyorum

• maddi şeyler için değil ama manevi kırıklıklar için etmeyebilirim belki yaşlanınca daha anlayışlı merhametli olursam onuda edebilirim belli olmaz

• bir gönlü kırdığında o sana hakkını helal etse de Allah seni affeder mi?

• ilk cevabım hayırlı uğurlu olsun :)

• Öncekileri Göster
    • Bekliyorum

• Bekliyorum

• Hakkımı helal ederim geneldeKici bir yapım yok ama etmeyeceğimide sanmıyorum

• hakkimi helal etmem helallikte istemem cunku helal edersem o kisi rehavete kapilir hakkini helal etti diye daha fazlasini yapar helallik istemem cunku yaptigim bir yanlis varsa aklimda bulunur bir daha o hataya dusmeden ya da yapmadan 2 kere dusunmeme vesile olur

• Herkese hakkimi helam ederim ben.Kimsenim ustumde birseyi kalmasin.

• karkatersiz olan insanlara hakkımı helal etmem

• cevabını yazdım:)

• fırlama didin doğru bişey yaptığın yok didin üzülüyorum ama:(

• Benim ahımı alan ve bana kendisi beni rahatsız etmesine karşın benim onu rahatsız ettiğini nişanlısına söyleyen 2 kıza hakkım zehir zıkkım olsun... Dilerim ölürlerken ben akıllarına gelirim de gözleri açık gider. Amin...

• Aileme zarar gelmediği sürece her türlü helal ederim.

• Benim eğer bir şekilde hakkım geçtiyse birine, helal olsun. Sorun zaten benim hakkımı helal edip etmemem değil, sorun o kişinin kendi iç hesaplaşması. Kendi vicdanı ile hesaplaşabilen bir insanın, zaten kimsenin hakkını helal etmesine ihtiyacı kalmaz diye düşünüyorum. Örneğin ben bugüne kadar kimseye hakkını helal et demedim, ya da bana hakkını helal etmesini istediğim kimse yok. Çünkü iç hesaplaşmamı yapabiliyorum ve vicdanım çok rahat. Böyle olduğu sürece de, kimsenin herhangi bir şekilde hakkını yiyeceğimi pek düşünmüyorum.

• sadece vatan hainlerine, ülkemin ilerlemesini engelleyenlere, bölücülere, teröristlere hakkımı helal etmem ...

• son nüfus sayımına göre her erkeğe 2 kız düşüyormuş herkim benim o 2 kız hakkımı yiyorsa zehır zıkkım olsun hakkımı helal etmıyorum ıhhh:):):)

• Hakkımı yiyen yemiyen daha yiyecek olan hakkımda kötü düsünen arkamdan konusan herkese hakkımı helal ettim ben cunku öbür dünyada kimseyle huzursuz olmak istemiyorem :)

• Helal olsun der kendi hesabımı kapatırım.. Haram edersem diğer tarafta bir daha yüzünü görmek var işin ucunda..

• eşek şakasının dozunu kaçıran bütün insanlar nefret ediyorum sizden :D geberin m.k Ç:D

• Genelde haksızlığa uğradığımda sinirle demişimdir ama diğer tarafta karşılaşınca helal ediyorum diyeceğimden eminim. Yeterince yanacak bir de benim için fazladan mı yansın ? Ya da yanmayacaksa benim yüzümden mi yansın ? :)) Hepimiz insanız olur böyle şeyler der geçerim :))

• Hepimizin güzel mutlu geçsin. Müzik ve güzel dilekler için teşekkür ederim. link

• Güzel şarkı, ben de teşekkür ediyorum.

• Rica ederim. Bakalım soruyu beğenecek misin ? :)) Soru 1060565

• Arkadaşlara ateist olduğumu bildikleri halde bazen haram olsun ddediğim doğrudurcayırt

• Şoför Cemil'e de sorsalar aynını yapardı.

kayırt!

• En basitinden birine para verdiniz ve bilerek ödemedi, hakkınızı helal mı ederdiniz.. zannetmiyorum. Biri gönlünüzü kırdığında o sana hakkını helal etse de Allah affeder mi, bence buda zor olmalı..cevaplar sadece vicdan meselesine göre değişecektir, diyorum.. yaaa vicdanlıyım, ya da çok bencilim...

• İyilikten anlamayanlara veya seni ezmek isteyenlere bile ederim. İnsan kalbini temiz tuttukça, "eden buluyor" gerçekten. Bunu 5 kez tecrübe ettim... link

• hak yiyen bok yer bunu der bunu söylerim -.-

• b.k yesinler:))

• paşa dideni yemişim sana bir şey olmasın kardeşim:)

• Her durumda helal ederim..

• hakkımı helal ederim

Kızlar Ne Diyor 19

• link ^,^

• Çok iyi :))

• :**

• Benim etmeyeceğim iki hatta üç kişi var... Çok ağır bedeller ödemelerini diliyorum hatta...

• Her durumda helal ederim, zira yaptığımı öne sürdüğüm fedakarlıklar, davranışlar ya da verdiklerim her ne ise kimse kafama silah dayamadı o zaman güzeldi istedim yaptım derim.Yani bizzat yaptığım ve verdiğim şeylerin hesabını sormam kimseye helali hoş olsun. Sadece arkamdan iş çevirenler, iftira atanlar, gıybet edenler vs.. Onları bir düşünmem gerekebilir. Ancak onlarla da diğer tarafta hak hukuk meselesi için karşı karşıya gelmemek adına helal olsun demek en doğrusu sanırım.

• Bir bakıma haklısın, hakkını helal etmemek yaşananlara saygısızlık olabilir. Son söylediklerine de katılıyorum.

• Öncekileri Göster
    • dayanırım sanıyorum :)) ya da dayanabildiğim yere kadar süründürcem diyim:)

• :))

• canımı yakmışsa etmem. hakkımı helal etmeyeceğim insanlar var yansınlar pislikler

• Helal kız, konuş :))

• Canımı çok yakmışsa, yapılan bunca iyiliğe karşılık hala can acıtmaya devam etmişse o zaman hakkımı asla helal etmem.

• Aynı düşüncedeyim.

• beni yarı yolda bırakana kesinlikle hakkım helal değildir

• İşte bu. Kesinlikle ben de böyle düşünüyorum.

• aynen..

• hak sadece insanlar için geçerli değil tabi...canını yaktığın bir hayvanın dahi üstünde hakkı kalır...bu konuda çok hassasımdır..ama bu hak helal etmem gibi bir durum söz konusu olmadı yani..kimse gelip bir şey istemedi...

• Helallik almak gercekten de cok önemlidir.Zira Allah kul hakkindan sakinmamiz gerektigini pek cok ayette belirtmistir.Su ana kadar "hakkimi helal etmiyorum/etmeyecegim" kimse olmadi,hic bir durum olmadihayatimda...Olur mu bilinmez ama kimsenin hakkina girmemek,kimsede de hakkimi birakmamak icinelimden geleni yapiyorum...Hangi durumlarda helal edemeyecegime gelince,bunu su an kestirmek cok güccünkü insanin caninin öyle bir yanmasi gerekir ki...hakkini helal etmesin.Bu yüzden bununla ilgili bir sey diyemiyorum ...

• Ne mutlu sana. Dilerim öyle durumlarla hiçbir zaman karşılaşmazsın.

• Tesekkür ederim...amin
      Umarim hic kimse karsilasmaz.

• eger gönlümü kırıp beni öfkelendirdiyse kalpten üzüldüysem haram ederim kararım degişmez...

• her durumda hakkımı helal ediyorum etmeyeceğim dediğim durumlar oldu elbet ama vicdanım beni kemirdi içten içe onuda helal ettim...

• Cok kotuluk edenim oldu. Hepsine hakkimi helal ettim, kimsenin hakkina ihtiyacim yok. Ardina bir gun bakmak istemiyorsa, ardindakileri tamamen affedebilmelisin.

• Şahsıma hakaret edici kelimeler kullanıp sonra hakkını helal et diyene tek cevabım Allah yukarda..Haksızlığa kesinlikle gelemiyorum pişman olup gelse bile benden çıkmıştır o Allaha havale ediyorum

• söz verip yemin edip verdiği sözlerle, söyledikleriyle kalbimi kazanıp, içimi ısıtıp sonra sözünü tutamayana hakkımı helel etmem.

• Bu konuda yalnız değilmişim demek.

• Çoook çoook büyük bir olay olmalı çoook fazla yıpranırsam ancak öyle helal etmem...

• Iftira atana asla hakkımı helal etmem ve benden helallik almadan Allah canınî almasın...

• İftira da önemli konudur. Size katılıyorum. Ona ben de hakkımı helal etmem asla.

• ederim... nolursa olsun ederim.. ölümden başka herşey boş benim için... kul hakkı cok onemlı ederım..

• Helalleşemediklerimiz de var ölüm erken gelince..Bazılarına helal etmedim.Diğerlerine helal olsun.Hata yapıyorum belki de benim de adalet anlayışım bu."Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında".

• Ölüm... O konuda benim de mazim var maalesef. Onu ahirete bırakmaktan başka çare yok. Hata yapmıyorsun bana göre, çünkü bazı şeyleri herkes hak etmeyebiliyor.

• Öncekileri Göster
    • Hakketen psikopatmışsın :))

• bu da benden gelsin balbademim :) link

• insanım deyip geçicenen hayvanlara

• Hakkımı helal etmiyorum veye edıyorum demem bu tür seylere inanmıyorum benim icin bir anlam ifade etmiyor. Kinde tutmam sadece bana yapılanı unutmam.Yapılan davranısa ve duruma göre affedebilirim, takıntılı degilim.

• O güzel yürekte kin olamaz ki canım :)

• O senin yüreginin güzelligi <3

Yükleniyor...