Yer sofralarını özleyen var mı?

Karşılıklı, yan yana, itile kakıla, güle oynaya yaptığımız kahvaltılarımızı özledim ben..

Sofranın ve ekmeğin kutsallığı tartışılmaz, ne üzerinden atlanır ne de ayakla basılır..

İlk önce iner tencereler, kalaylı kaplara dolar günün azığı.anne tarafından eşit miktarlarda paylaştırılır, ne bir kaşık eksik ne de fazla..

Babam kendi sulu salatasını yapmanın gayreti içerisinde..Çocukluktan aklımda kalan..

Sizin var mı böyle anılarınız?

Yemek yermisiniz yer sofrasında..

0|0
13|10

En İyi Kız Görüşü

• Yer sofrasını çok seviyorum çok da özlüyorum aslında.

Tokat işi beyaz sofra bezlerini, yanyana dizilen tencereleri, bağdaş kurup oturmaları...

Bir sinin içine dizili tabaklar ve metal sini üstüne çatal kaşık her bırakıldığında çıkan o ses...

Sofra bezine basmanın günah olduğu inancı, örtüde kalan ekmek kırıntılarından kuşların nasiplenmesi için toprağa çırpılması...

Yemekler mi daha lezzetliydi, daire olup oturmak mı huzur vericiydi bilmiyorum. Ama içi dolu tepsiyi taşımak zordu onu biliyorum :)

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Yer sofrası çok severim..

Böyle otantik mekanları da tercih ederim genelde.

Ailede yer sofrası kullanan yok ama okuduğum yerde gittiğim yerlerde çok kullanılıyordu.

Onun rahatlığı bir ayrıymış.

0|1
    1|0
  • Hayır hiç rahat oturamam yerde zaten.Masada yemek çok daha rahat.

0|2
    0|0
  • yer sofrası masa sofrasından çok annemin

yaptığı yemekleri özledim

4 yıldır yemek yapıyorum hiç mi o tadı bulamam :(

kalabalık sofraları özlediğim doğrudur.

0|1
    0|0
  • Hiç yer sofrasında yemek yemedim bilmiyorum zevkini

0|1
    0|0
  • Genelde köye gittiğimizde yer sofrasında yemek yeriz. Ve orda hissederim aile olduğumuzu. Yakınlığımızı. Herkes aynı tabaktan yemek yer ve yine o zaman anlarım paylaşmanın değerini :)

0|1
    0|0
  • Babam biraz göbekli olduğu için 2 kat oluyor yer sofrasında. Kıvranıyor resmen adamcağız. Çok uzun senelerdir masada yemek yeriz o sebeple. En son çocukken falan hatırlıyorum yerde yediğimizi. Ama onun tadı da başkaydı tabi.

0|1
    0|1
  • ben o günleri aratmam asla ^^ evde salondaki orta sehpa yer sofrasi gibi oraya hazırlarım yemeği :) 5*

0|1
    0|0
  • yiyoruz halen o lezzeti bırakmam:)

0|1
    0|0
  • Ben özledim ya. Valla ne güzel yenilirdi yemekler. :(

0|1
    0|0
  • Yer sofrasında yemek yerken hiç rahat olamıyorum maalesef. O yüzden yer sofrasında yemem.

0|1
    0|0
  • biz hala yer sofrasında yiyoruz ve yemeğede devam edicez :)

0|1
    0|0
  • Kücükken büyük anneannemin evine gittigimizde yer sofrasında yemek yerdik.

Özlediğim yer sofrası degil, büyük anneannem ve onun satılan eski rum evi.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• hemserim en cok ramazanlikta cocukken ramazan kis mevsimine denk gelirdi eski oturdugumuz evde sobanin arkasina yer sofrasi serilir ve annem sehriyeli bulgur corbasi yapardi.Ve biz onu kasik kasik paylasirdik.

Sonrasinda ise yogurdun icine antep pekmezini döküp bir güzel yerdik kim daha cok yiyecek diye..

O günleri özlüyorum..

Gerci bayramlarda filan bizim evde hala yer sofrasi kurulur kalabalik sofralar kasik sesleri neseli sohbetler.

0|1
    0|0
  • Yok, yemem.

1|1
    0|0
  • öyle daha zevkliydi be abi ekmeğin yenilen yemeğin tadı daha başkaydı doğaldı ben gene bir akrabamızda yerim öyle

0|1
    0|0
  • Biz hala yemeklerimizi yerde yiyoruz bütün aile üyeleri toplanıp..

Hele bir pazar kahvaltılarımız var bildiğin seremoni..

Akşamdan Anam Mısır unuyla hamuru yoğurur, ben pişiririm ve abim dürüm yapar işte buna da huzur diyoruz..

bu pazar bekleriz =))

link

1|1
    0|0
  • Yerde yemek yemeyi sevmiyorum.

0|1
    0|0
  • Hala yiyorum müdür, bır bacagımın altına yastık almadan da oturmam..

0|1
    0|0
  • Sevmıyorum masada şatafatlı yemek yemeyi..

0|1
    0|0
  • Abi yer sofrası var hala bizde :D Ama ben sevmiyom :/

0|1
    0|0
  • valla özledim çok hemde öyle daha çok karnımız doyuyordu :D

0|0
    0|0
  • Köylü olmadığımız için yer sofrasında hiç yemedik

0|0
    1|0
Yükleniyor...