Kapat

Tesettür nasıl olmalı

müslüman kadınlar çok farklı şekilde örtünüyo ..kimi çarşaf kimi pardösü, kimi etek kimi pantolon vs..

örtüsü göğsünü kapatmayıp, dapdar giyinen de var

siyahlara bürünüp suratını peçeyle örtende..

ee? olması gereken nedir? allahın emri aslında nasıl? müslüman bir kadın nasıl örtünür? niye bu kadar çeşit var da belirli,net bir emir yok bu konu hakkında..

0|0
3|6

En İyi Kız Görüşü

• tenini ve vücut hatlarını belli etmeyen,ellerin ve yüzün hariç her yerin kapanmasıdır,emredilen bu ,bunu ister çuval giyerek yap ister çarşaf.

0|2
    0|1

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 6

• Bakın Kur'an amaçlarla ilgilenir. Araçlara takılmaz. Ama dinciler ve şeytan "araçları dinleştirir". Yozlaşma tam da bu noktada olur.

Örtünmek ne amaçla yapılır? Erkeği tahrik etmemek için. Bu amaç açık mı?

Demekki erkeğin tahrikine yol açacak yerler örtülmeli. Bir erkek olarak diyebilirim ki, göğüsler, kalçalar ve bacağın üst bölümleri, bel...

Ama saç? Yuh. Saçtan tazyik alana sapık denmez de ne denir? Saç bayanı hoş gösterir sadece. Tahrik unsuru olmaz. Süstür. Ki Kur'an bir kaç yerde süsü haram kılan da kim diye sorar.

Peki yaygara koparılan türban... Bayanın saçını örter. Saçtan tahrik olunur mu? Hayır.

Abdest açıktaki organlara uygulanır, değil mi? Bayan başını mesh ediyorsa baş nasıl kapalı olur? Spesifik olarak, örtünme ve türbanile ilgili olan ayet deki emir "göğüs yırtmaçlarınızı örtün" diyor. Kafanızı değil.

Tam tercümesi "baş örtülerinizi/örtülerinizi göğüs yırtmaçlarınızın üzerine vurun" dur ayetin. Buradaki kelime hem örtü, hem baş örtüsü anlamına gelen bir kelimedir. Ve baş örtülecek emri yoktur. Emir "göğüs örtülecektir".

Gel de anlat...

İranda islami usullere uygun kerhane açılmış. Girerken imam nikahı yapıyorlar. Kadınların başları da kapalı... Yani herşey usullere uygun gibi. "Araçlar" yerinde de ya "amaç"?

Bence müslüman bir kadın, açık/müstehcen sayılmayacak şekilde, modern kadın nasıl giyinirse o şekilde giyinir. Tabi göğüs yırtmacı olmayacak. Vücudu belli olsun diye daracık giyinmeyecek...

Bunun dışında kim yok bileğin şurasından bilmemneyin burasından gibi betimlemelerle santim santim betimlerse o dine yaptığı bir eklemedir. Şirke girer. Kur'an bu konuda bir açıklama yapmamıştır.

2|1
    1|0
    • peygamberin hanımları ne şekilde örtünüyodu? onlarda mı göğüs kalça bacak bel vs dışındaki yerlerini örtmüyodu :)

• Ha diyorsun ki "Allah Kur'an da emretmiş ama ben o emri sallamıyorum. Birileri bana öğretecek, din onlar ne der ise o. Benim Kur'an-ı anlama becerim de yetkim de yeteneğim de yok!" öyle mi?

Allah halbu ki onu bizim için kolaylaştırdığını söyler. Kur'an bizim için "düşündürücü ve öğüt vericiden" başka birşey değilmiş. Ben demiyorum Allah diyor!

Sen onun yerine hacı hocadan öğüt almayı seçiyorsun.

Senin dinin sana, bizim dinimiz bizedir.

(İşte Kur'ana sarılanla diğerlerine sarılanın farkı bu!)

• hayır. çarpıtıyosun. ben sadece kuranı tamamen çözdüğümü kavramış olduğumu asla ve asla düşünmem. bu hataya düşmem.

aynen öyle.

senin dinin sana bizim dinimiz bizedir

• şimdi gerçekten bir islama göre konuşursak

1. Kadının kıyafeti; genel olarak (el ve yüz dışında) bütün vücudu örtmesi gerekir. Giyilen örtü; saçları da içine alacak şekilde bütün vücudu kapamalıdır. Vücudu, el ve yüz dışında hangi elbise kapatıyorsa, ismi ne olursa olsun kadın onu giyebilir.

2. Elbise vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde bol olmalıdır. Kadının dar elbise giymesi dinimizce yasaklanmıştır. Vücut hatlarını belli eden dar elbiseler giyen kadınların "giyinik çıplak" ve "cehennemlik" olduğunu peygamberimiz hadisinde haber vermektedir

4. Müslüman kadınların giysisi, kafir kadınların giysilerine de benzememelidir. Bir hadislerinde: "bir topluluğa benzemeye çalışan kişi, benzemeye çalıştığı toplumdandır." (ebu davud, libas, 4) buyuran peygamberimiz hz. Muhammed (sav), başka din ve başka kültürden kadınlar gibi giyinen kadınların, onlara benzeyip onlardan olacağını açıkca beyan etmiştir.

0|0
    0|0
  • örtünün altında ten rengi görünmeyecek vücut hatları keskin bir şekilde bellli olmayacak örtü üzerinde biraz sallanacak çekiçi ve arzulu edici ancak kocasına giyinebilir ve gözükebilir şüphesiz ehennemin çoğu kadın ehlidir çoğu kadın açıktır ve giyinirken bile günah işlerler... kusura bakmayın bayanlar doğruları söylemeliyim...

0|0
    0|1
  • Erkeklerin zihinleri fesata kacar diye kadinlarin kapanmasini anlamiyorum. Bana esitsizlik gibi geliyor. Bu klozeti tikanan birinin klozeti acmak yerine artik hic micmam olur biter demesi gibi birsey

he kapanirsa ac demem herkese saygim var ama gorusum bu

0|0
    1|0
  • Dine uygun olsunda

0|0
    0|0
  • tesettürlü kızlardan korkarım ne yapacakları belli olmuyor süprüz yumurta gibi

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Başörtüsünü kıyafetinin içine koymak tesettür değildir.

Saçlarını aşırı topuz yaparak başını örtmek tesettür değildir.

Başını örterek vücut hatlarını belli edecek derecede dar kıyafet tesettür değildir.

Başında örtü altında pantolon veya bluejean tesettür değildir.

(çünkü pantolon bol da olsa baseni belli eder.)

Başında örtü yüzünde makyaj ve parfümle gezmek tesettür değildir..

Başında örtü altında dizaltı etek ve ten çorap tesettür değildir..

Tamamen bedene oturmuş pardesü tesettür değildir.

İçini belli edecek incelikte kıyafet tesettür değildir.

Peki gerçek tesettür nasıl olmalıdır;

Dışarı çıkarken üzerine aldığın elbise bol ise tesettürdür.

Erkeklere ulaşacak parfüm yoksa üzerinde tesettürdür.

Başörtün omuzlarından aşağıya süzülüyorsa tesettürdür..

Sokaktaki yürüyüşün kırıtır şekilde değilse tesettürdür..

Çarşı pazar esnafıyla kırk yıllık ahbap gibi konuşmuyorsan tesettürdür..

Karşındaki erkeğin gözlerine bakmıyorsan tesettürdür..

Ulu orta yerlerde kahkaha atmıyorsan tesettürdür..

Yürüyüşün,konuşman,kıyafetin edep timsali ise tesettürdür..

Tesettür bir parça bezle başı örtmek değildir. Tesettür bedenen ve ruhen günahlara karşı korunmaktır..Neden fazlasını kazanmak varken azla yetinelim..Neden yapıyoruz sandığımız ibadetleri yıkalım. Şimdi aynı soruyu tekrar kendimize soralım,TESETTÜRLÜ MÜYÜM?

Ayrica bir kiz bana : sonra örtünürümden kastin kefenmi demisti hayla tüylerim diken diken olur yani niyetin varsa örtün ;)

0|0
    0|1
  • Musluman bir kadininn vucut sekli belli olmamalidirr dikkat cekmemlidir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...