Askıda ekmek ne demek?

Ekmek almak için bir fırına giriyorum, fırının giriş kapısına bir askı koyulmuş, poşette asılı birkaç ekmek. Ekmek almak için beklerken askıda öylece asılı duran o ekmeklere takılıyor gözlerim.

__Pardon o ekmekler nedir? Diye soruyorum.

__Ekmek ihtiyacı olan fakir insanlar için onlar. Ekmek almak için gelen bazı müşterilerimiz bir tane de askıya bırakmak için alır. İhtiyacı olan gelir alır askıdan ekmeğini, dedi.

‘’Askıda kahve’’ gibi yani, dedim. Fırıncının askıda kahveden haberi yoktu;

Efendim? Dedi.

Çok güzel bir uygulama olmuş, bir tane de askı için alayım, lütfen, dedim.

‘’Askıda Kahve’’ çok eski bir İtalyan geleneğiydi. Okuduğumda çok etkilenmiş, ne güzel gelenekler var şu dünyada dedirtmişti.

Bu geleneğe göre herhangi biri kafeye girer ve " due caffee, uno sospeso" ( iki kahve biri askıda) der. Adam iki kahve parası öder, bir kahve içerek çıkar. Askıda kahveler için kapının girişinde bir pano vardır. Garson panoya askıda kahve olduğunu belirten bir kağıt iliştirir. Sonra bir adam girer kafeye, bana bir kahve askıda olsun, der. Garson bu adamın kahvesini de hazırlar aynı özenle ve içmesi için uzatır, sonra da panodaki kağıtlardan birini çıkarır. Ne kahve ısmarlayan kime ısmarladığını bilir ne de kahvesini içen; hiç kimseye minnet etme duygusu yaşamaz. Askıda kahve panosunun da kafenin dışında olması kahve içmek isteyeni zor durumda bırakmaz. İçeri girip de ‘’Askıda kahve var mı?’’ diye sormak zorunda kalmaz. Kapının girişindeki panodan görür olup olmadığını ve gönül rahatlığıyla girip kahvesini söyler. Bütün inceliğiyle düşünülmüş bir gönül alış - verişi.

Askıda ekmek de bu gelenekten esinlenip yapılmış bir uygulamaydı zahir. Olsun ne güzel bir uygulama. Ne hoş, bir geleneği sürdürmeye çalışmak! Yabancı bile olsa bu kadar insani bir gelenek her toplumda baş tacı edilip sürdürülmeli bence.

Bir ekmek parası diye dilenenler, gerçekten bütün derdi ekmekse eğer bunu dile getirip dilenmek zorunda kalamayacak. Gidip fırındaki askıdan alacak ekmeğini.

Toplumsal dayanışmanın ne güzel bir örneğidir bu; ekmeğini paylaşabilmek. İnternetten araştırdım daha sonra meğer Ispartalı genç iş adamlarının askıda kahveden esinlenerek geliştirdikleri bir projeymiş bu. Bütün Türkiye’deki fırınlarda yaygınlaştırmak için çaba gösterilen bir proje. Ben duymamıştım, eminim birçok fırıncının da haberi yoktur bu projeden.

0|0
6|12

En İyi Erkek Görüşü

• unuttuğun bişey var bu geleneği biz batılılardan almadık aslına bakarsan onlar bizden öğrendi. osmanlı devleti zamanında camilerde yardım kutusu bulunurdu. her caminin önünde .. durumu iyi olan varlıklı insanlar o kutuya altın bırakırdı.. ihtiyaç sahipleri de kimse görmesin gururu incinmesin diye gecenin bir vakti gelir kutuyu açar burayı altını çizerek söylüyorum ihtiyacı kadarını alır gerisini başka ihtiyaç sahiplerine bırakırdı. biz böyle bir neslin torunlarıyız.. aynı olayı günümüde yapsalar hırsızlar değil altınları kutuyu yerinden söküp götürür.. yazık çok yazık..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Bu uygulama zaten uzun süredir var ve bunun çoğu kişi tarafından bilinmemesi insanların ne kadar yozlaştığı ve fırınlara uğramadığının bir göstergesidir. Onlarda haklı ama ya! Kim kafe lere gidip boy gösterecek ya da internette seks sitelerine girip kendini pazarlayacak? Sanal arkadaşlıklar kurup eşlerini sevgililerini aldatacak? Bunlar dururken bu tarz iyilik yapma işlerinden haberleri olmaması gayet normal. Millet olarak tek bildiğimiz şey gösteriş cinsellik kavga ve küfür. Sonumuz hiçte iyi değil.

0|0
    0|0
  • Süper! Size çok teşekkür ederim. Böyle güzel bir uygulamayı hatırlatmakta ayni oranda bir hizmettir. Kendi ilçemde, hemen gidip fırıncılarla konuşacağım. Hatta kahveciler ve ve diğer esnafla da görüşüp konuşacağım. Sizi tekrar tebrik ederim.

0|0
    0|0
  • Butun vicdani firinlar aksam kapatirken en son kalan tum ekmekleri koyarlar askiya evet cok guzel bir dayanisma urunu super bir yardimlasma

0|0
    0|0
  • Şimdiye kadar bu sitede karşılaştığım en güzel paylaşım diyebilirim.

Bu geleneğin nereden geldiği konusunda pek bilgim yok tarihte çok farklı yerlerde farklı toplumların uyguladığı güzel şeyler varmış ve maalesef çoğu zamanla yok olup gitmiş :((

Evet bu uygulamayı yapan fırınlar var ama çok sayıda değil bunu yaygınlaştırmak için sanırım bizlerde biraz çaba gösterebiliriz.

Bunu tekrar bize anımsattığınız için Teşekkür ederim dünyalı kız

0|0
    0|0
  • biraz hikaye tarzı olmuş sorun :)) uygulayan vardı duymuştum yeni bir şey değil

0|0
    0|0
  • 'Ekmeği ekmekçiden al ,ekmekçiye bir ekmek ver' diye bir söz vardı...Bana camide bir dede söylemişti ve sözü araştırdım.Önceden insanlar fırından ekmeklerini aldıklarında bir ekmeğide fakirlere vermesi için fırıncıya iade ederlermiş.Askıda ekmek uygylamasıda güzel...

0|0
    0|0
  • Bence cok güzel bir uygulama tüm sehirlerde olması gereken eminim coğu kişi yardımcı olur ve işine yarar ..

0|0
    0|0
  • Parası olmayana ekmek süper birşey bu Allah bunu düşünenden razı olsun bu tarz olaylar beni duygulandırıyor çok sevindiriyor.

0|0
    0|0
  • Eskiden osmanlı döneminde yapılırmış şimdise bazı fırınlarımızda devam ediyor böyle olan fırıncılarımızdan allah razı olsun çok güzel bişe bence

0|0
    0|0
  • Sabah sabah daha gozlermi acamadim bu ne uzun yazi

0|0
    0|1
  • aynen oyle dunyalikiz

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Bu yeni bir proje degil ki . Belki de ilk uygulayanlar Türklerdi. Osmanli zamaninda yapilirdi. Hatta ihtiyaci olan alsin diye para koyulan yerler bile varmis. Ekmekler posetlerin veya kucuk camli bir dolabin icine konurmus ihtiyaci olanda alip gidermis. :)

0|1
    0|0
    • aynen katlıyorum bu bizim Osmanlıdan beri gelen geleneklerimizden biri. Artık eskisi gibi yapılamıyor kimse bilmiyor. Sadaka taşların bile düşünüp camilerin önüne yapmışız o zamanlar ama şuan yok. İtalyanlardan felan öğrenilmiş bişey değil yani.

• Aslinda cogu firinci bunu biliyor fakat oyle bir duruma geldik ki durumu iyi olsa bile sirf para harcamamak icin ordaki ekmeklerden alanlar var. E bu durumda ne anlami kaliyorki fakir yiyemedikten sonra. Cogu firinci sirf bu yuzden uygulamiyor. :/

• 2 ekmek alırsın ama iki ekmekten fazla ekmek parası ödersin . O fazladan parasını verdiğin ekmekler de ihtiyaç sahiplerine dağıtılır . Çok güzel ve bir insanın kolay yoldan sevap kazanması ve ihtiyaç sahibini en kestirmeden yoldan yardımcı olmasıdır .

0|0
    0|0
  • Gerçekten muhteşem bir paylaşım olmuş aynı şeyi bende görmüştüm askıda değildi ama bir kutu koymuşlardı isteyen insanlar ekmeğini alıp o kocaman kutunun içine atıyorlardı bir de rica etsem pardon kelimesini kullanmayı bırakabilir misiniz?Çünkü pardon Türkçe bir kelime değildir onun yerine affedersiniz gibi sözcükler kullanabilirsiniz...

0|0
    0|0
  • Şu sitede gördüğüm kadarıyla aklı başında olan nadir insanlardansınız.

Yazınızı gerçekten çok beğendim ve her cümlenize tamamen katılıyorum.

0|0
    0|0
  • Mükemmel

0|0
    0|0
  • Çok güzel

0|0
    0|0
Yükleniyor...