Dinin kaynağı olan Kitabı okumadan Ateist veya Dindar olmak doğru mudur?

Görecelidir bu soruya verilecek yanıt.

Soruyu sorma amacımı yazayım farklı yerlere çekilmesin.

Bir yaratıcıya ve kitaba inanmamayı seçen bir Ateist bu kaynağı okumadan bu kararı verebilir mi?

Teknik olarak elbette istediği kararı verir ancak bu yaklaşım makul bir yaklaşım olarak yer bulur mu sende?

Kaynağından neyi reddettiğini araştırması, üzerine düşünmesi gerekir mi?

Bir dindarın Ateist düşünceyi kavrayıp gerekçelerini, nedenlerini inceleyip, düşünüp inandığını söylediği kaynağı kontrol etmesi gerekmez mi?

Dindar olanların "fazla kurcalama" yaklaşımı doğru mudur?

Kurcalarsan ne olur?

Ya gerçekliğine tam iman edersin, ya yalan olduğuna hüküm verip iman etmezsin.

Gerçekten korkmamak gerek.

Kimseyi dindar ya da dinsiz yapma telaşında değilim bu bireysel bir tercihtir.

Sadece her iki kitleye de bir zerrede olsa düşünün diyorum.

0|0
8|10

En İyi Erkek Görüşü

• Dini konularda bilgili değilimdir; ilk kez bunlardan dem vuran bir konuya yorum yapıyorum. Genel bir cevaptır; konuyla dolaylı ilintisi vardır. Dolayısıyla bihakkın istediğiniz cevap olmayabilir...

Çok kısaca;

Kulaktan dolma bilgilerle -ya da trend olsun diye- bir görüşe angaje olan kişinin düşünce yapısı "kağıttan kaplandır"... Sarsılmaya meyillidir.

Söz konusu kişi, kurnazca belagatlarla, bir anda tam zıttı tarafa da çekilebilir. Mümkündür.

İnsanlar, "görüşlerini" (kendince) sağlam tezler ve temeller üzerine bina etmelidir. Yani sizin tabirinizle "kaynağından neyi reddettiğini araştırması, üzerine düşünmesi gerekir"...

Gerekir ki, görüşlerin doğruluğu/yanlışlığı bir yana (ki bu ayrım da neye göre/kime göre yapılabilir; o da ayrı mevzu), neyi ve ne için savunduğunun/reddettiğinin "ayırdında" olabilsin.

Ve olabilsin ki... Açık oturumlarda, panellerde "inandığı" görüşü düzgünce ifade edemeyen, habire kem küm ediveren o kurşun askerlerden olmasın.

"Yazıya geçen, yaşantının yalnızca posasıdır." (Kafka)

0|0
    0|0
    • noktalama işaretlerine bu kadar dikkat ettiğiniz için okuyamadım niye böye yazdınızki biz yalnış yazılan yazılara aşinayız hocam

Kızlar Ne Diyor 8

• allah bilir ama kimse tamemen iman edemez çünkü islamda yaptıklarımız var yapmadıklarımız şayet biz mükemmel olmakla diğil zayıflığı güçlülüğü kötülüğü iyiliği aynı anda barındırmakla daha şerefli oluyoruz çünkü bu özellikler tek insana verilmiştir

ateistler kuranı sorgular herkesden daha çok okurlar ama bir yanlışları var sorgulamak amacıyla diğil kendini haklı çıkarmak amacıdır çoğunun müslümanlarda kuranı hiç okumaz okuyanların peşinden gider işte müslüman ateist durumu budur

0|0
    0|0
  • çok haklısın. din öğretmeni değilim. fakat din konusunda hatrı sayılır bir eğitim aldım yurtdışında. ve 3 büyük kutsal kitabı okumakla kalmayıp diğer din ve görüşleri araştırdım.yorum yaptım ,sorular sordum.. yanıt aradım.. aile bireyleri müslüman diye müslümanlığı benimsemek ne kadar müslümanlıktır orası tartışılır. müslümanım diye geçinenler henüz açıp KUR-AN'ı KERİM'İ bile okumamıştır. okuyanlarda sadece kendi dini üzerine eğitim alıp öylece devam etmiş hayatına. yanlış anlamayın müslümanlığı kötülemiyorum fakat diğer dinler hakkında zerre kadar fikrin olmadan ben müslümanlığı kendime uygun görüyorum diyemezsin. sana düşünüp, eleştirmen için akıl verilmiştir. onu kullan...

2|0
    0|1
    • Din konusunda hatırı sayılır bir eğitim aldıysan bu konular üzerine soracağım bir dizi soru olur.

Böyle bir diyalog için vaktin olursa haber verirsin.

• ya sen gerçek müslüman olsan bu şekilde konuşmassın son din isla son kitap kuranı kerimdir bunu inkar eden hangi kitabı okusun veya kumasın müslümanlıktan cıkar

• tabiki..müsait olduğum bir zaman size bildiririm.uzunca bir sohbet yaparız bu konuda :) giz1980 :müslüman olup olmamam sizi ilgilendirmez. müslümanlığı eleştirmedim.yazımı dikkatli okuyun.her dine saygım sonsuz.. ben sadece müslümanım diye geçinip müslümanlık hakkında zerre bilgisi olmayan insanları eleştiriyorum hepsi bu..

• ornek vercem muslumanligi cunku tr'nin cogunlugu muslumandir.. her muslumanim diyen kitaplarinda yazanin disinda bilimi arastirilmasi bekleniyormu? bilimsel aciklamalari teorileri ogreniyorlar mi? Hayir... Dogrusu elbette arastirmak ama ateistler genelde her dinide arastirmislardir.. ama dine inananlari bilimi yeterince arastirmamistir.. kendilerini bu ihtimale kapali tutarlar..

0|0
    0|0
  • bir şeyin aksini benimseyebilmek için, o şeyin aslını irdelemek gerekir. o dogma irdelendiğinde ise sonuç olarak insan inandığı şeye karşı inancını yitirmeye başlar ve o dinin mensubu olmamak kaçınılmaz bir durum olur.

0|0
    0|0
  • Bütün kitaplar gökten inmiştir. Sonuncusu kurânı kerimdir, kurânı kerimde zaten, yazısında tek bir harf bile değiştirilmeyen tek kitaptir. Hiç mi akilli insan kalmadi, cidden aciyorum bazen dünyanın ne haline geldiğini gördüğümde. Tabi herkesin görüşü ayrıdır birşey diyemem. Ama aslinda islamdaki yasakları düşünür seniz, çoğu şeyin zaten zararlı iyi şeyler olmadığını sizde anlayabilirsiniz. Bizim dinimizde bazı şeylerin değeri var. Burda yorumları okuyup şok oldum. Neyse... umarim herkes kendine göre doğru yolu bulur. Biz elhamdulillah müslümanız :)

0|1
    0|0
    • Burdaki yorumları okudukca fark ediyorum ki islam ülkesi olan türkiyede ateistliğe kayan çok insan var ve kaymayada devam ediyor tabi buda bilgisizlikten kaynaklanıyor dinini bilmeyen bilgisi olmayan bir insanın beyni çok kolay yıkanır ben ateistim diyen kişilerde bunu çok iyi kullanıyor

• Doğru yolu bulduğumuza şükür edelim kardeşim :) herkes kendisinden sorumlu. Ama inşallah yazdıklarımiz insanlarin bu konu hakkında düşünmelerini sağlar diye ümit ediyorum :)

• Amin, pek umudum yok ama belki olabilir :)

• ya ben allahn mucizesni yaşadım kuranı okumaya gerek bile kalmadı. ama okudum tabiki türkçesini

2|1
    0|0
    • psikolojik sorunlar yaşayıp birşeyler görüyorsunuz sonrada mucize diyosunuz anlamak zor

• gördüğümü kim söledki saf.keneden gbi şizofren sanma herkesi

• Kurani kerimin türkçe mealini okudum incilin türkçesini okudum tevrattan bölümler okudum ve deist olamaya karar verdim kesinlikle herkes tüm kutsal kitapları okuyup öyle karar vermeli çoğunlukla insanlar ailesinin veya yasadigi toplumun benimsediği dini kabul ediyor bu yanlis bence

1|0
    0|0
    • yaklaşık olarak 3binin üzerinde din bulunmakta hepsini okudunmu hocam belki aralarından biri doğruydu neye göre deist oldun

• Insanlar okumadan sorgulamadan hemen 1 gecede zaten dinleri reddetmiyor fakat sırf aileside öyle diye, ailesini taklit ederek bir dine düsünmeden inanan insanlar oldugunu biliyorum.

1|0
    0|1
    • Her iki kitleden de çok yakınım olan insanlar var.

Hiç inandığı dinin kitabını okumadan Müslüman olanda, hiç inanmadığını söylediği dinin kitabını okumayan Ateistte.

Bu çok ilkel geliyor.

• Her müslüman kuran ı bir kere okumalıdır. Kendi inandığı ama okumadığı kitabı savunmak çok anlamsız. Fakat türkçe mealini okumalı çünkü anladığı takdirde ne anlamı kalır ki ?

Erkekler Ne Diyor 9

• bu fazla kurcalama olayı hristiyan ve yahudilerde vardır.bizde bunu söyleyenler bilgisiz insanlardır.ben kuranı okuduğum için Allaha ve bu dine inanıyorum.zaten akıllı ve gerçekten bilimde ilerlemiş insanlar yaratıcının varlığını kabul ediyorlar.

2|1
    0|0
  • Dinde fazla kurcalama diye bir şey yoktur üşengeç insanların uydurduğu hikayelerden biri o. Kendim yapabildiğim kadar dinleri araştırarak müslüman oldum ben aileden değil. Millette yok böyleleri orasıda ayrı. Mantık yolu ile deist olmuşturm araştırma sonucu müslümanlığa geçtim.

1|0
    0|0
    • yo hz.muhammetin sorgullanmaması gerektiğine dair vede yahudilerle konuşmamız gerektiğine dair pek çok hadis bulunmakta

• Hadis kaynağını nı söyler misin 1. 2.cisi Hz. Muhammedi sorgulamadan islam tarihini ve karakterini nasıl bileceksin. Sorguladıyıpta Hz. Muhammed'e aşık olmayacak insan var mı? Ayrıca faşistim yahudilerden her türllü nefret ediyorum. :D

• Kesin cevabı yok.

1|0
    1|0
  • Ben ateistleride dinledim tevrat incil gibi dini kitaplarıda okudum araştırdım ama sadece Allahın var olduğuna ve kurani kerimin gerçekliğine inandım kuran okadar güzel bir kitap ki aklında olan tüm sorulara cevap verebiliyor tabi anlaya bilene

1|0
    0|0
    • kuran akılda olan pek çok soruya cevap vermiyor hadisler veriyor ve hadislerdede bunları tartışmanız yalnıştır sorgulamanız caizdir deniliyor sen neyden bahsediyon

• en basitinden örnek vereyim

1.hac görevleri yazmaz

2.rekatlar yazmaz

3.namaz şekilleri yazmaz vs dahada yazarım yani

• Senin bahsettiğin ibadetlerimiz benim bahsettiğim şey bilimin aydınlatmaya çalıştığını kuran asırlar öncesinden açıklamasıdır benim bahssetiğim buydu.

Nasıl ibadet edileceğini peygamberimize anlatılmıştır hadislerdede geçtiği gibi

• Dini kitapları okumadan müslüman/hıristiyan ya da ateist olmak doğru değil kesinlikle..

Ateistler yine biraz araştırıyor ama genelde müslümanım diyenlerin yüzde 90'ı inandığı kitaptan bir ayetin anlamını bile söyleyemez..

1|0
    0|0
    • Ayet söylesen bu kitleye "ama" diyerek lafa başlar.

İnandığım Allah öyle diyor "ama"...

Garip bir inanç şekli var.

• Zaten ayetlerin anlamını yorumlamalarını istediğim zaman dine hakaret ettiğimi söylüyorlar, kendi yorumumu hiç katmadan..Olduğu gibi meali yazıyorum, dinsiz misin diyorlar..

Çok tuhaf.

• insan doğuştan belirli bilgilerle ve içgüdülerle gelir buna göre yetiştiği veya gözlerine çarpan şeylere göre ateist ya da dinine düşkün rabbine sağdık biri olabilir.

0|0
    0|0
  • abi herkes koyun olmuş ateistlerde müslümanlarda gerçekten bak ateist adama neden ateistsin diyosun bilmiyom ben korkmuyorum uydurma diyo argüman falan bilionmu neye dayanarak diyon diorum ses yok müslümana geliyosun sen müslümanmısın diyosun evet diyor peki hiç mealini okudunmu diyorsun yok hayır ama ben inanıyorum doğru diyor peki hiç incil ya da tevrattı okudnmu diyorum yok onlar yalnış diyor peki okumadıysan nerden biliyon diyorum yine ses yok

genelleme yapmak yanlış olur ama bir çoğu böyle pek çoğu ne araştırıyo ne soruyo aileden ne gelirse o

0|0
    0|0
  • kuran ve kuran tasviri ayrıca hadisleri okumalısın bence . herşey Allahın varlığını göstermiyor mu insan vücudu nasıl mükemmel bir varlığız,doğaya bakıyoruz herşey düzenli bir gün aksamıyor,bunlar hiç kendi kendine olabilir mi?allahın bize verdiği güzellikler sağlık onun bizi ne kadar sediğini gösteriyor.bence inanmamak sadece insanın egosundan kaynaklanıyor. kişi bir yaratıcıya iman etmeyi kabul etmiyor boyun eğmek istemiyor , aslında ne kadar aciz olduğumuzu bir anlasak herşey çok basit olurdu.. düşünsene gözle görülmeyen bir mikrop öldürüyor bizi. daha detaylı seyleri sadece kuranı hadisleri okuyarak anlarsın bence

0|0
    0|0
  • Hangi müslüman ben şu gün müslüman oldum diyebilir ki ? hırsitiyan bir ailede doğsaydık hıristiyan bir insan olarak Yaşayacak ve ölcektik. Dinimizi bir değil ailelerimiz bizim için seçiyor. Yani müslümanlığa göre eğer amerikada doğsaydık ve hıristiyan olsaydık cehenneme gidecektik. Bende bu çelişkiler ve mantıksız cezalandırmalar yüzünden Ateist oldum.

0|0
    0|1
    • Böyle bir durum yok ki.

• ASlında biraz daha fikir alışverişi yapmak isterdim fakat ne yazık ki ikimizde gördüklerimiz ve ildiklerimiz nihayetinde ikna olabilecek insanlar değiliz :) Ki zaten burası da bu konuşmanın yeri değil :) Daha uzayacağını bildiim için bu konuşmanın burada onlandırak istiyorum. Tabi sende uygun görürsen

• Severim aynı manzaraya farklı pencerelerden bakmayı, keyifte alırım.

Bir ikna olma ya da etme çabası yok zaten yazdıklarımızda karşılıklı fikir alışverişi sadece.

onlandıralım şimdilik başka yarda görüşmek üzere gizli kullanıcı :)

İyi davran kendine.

Yükleniyor...