Boşanan kadın ve erkek

Boşanan erkek boşanma kararının kesinleşmesinden sonra hemen evlenebilir, kadın ise 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 132 nci maddesinde belirtilen 300 günlük bekleme süresini doldurmadan evlenemez. Ancak, kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbirleriyle evlenmek istemeleri hallerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.

Bu ibare neden bu şekilde erkeğin ne ayrıcalığı var da hemen evlenebiliyor ya da kadının ne suçu var?

Güncellemeler:

0|0
6|6

En İyi Kız Görüşü

• İddet müddeti deniyor buna..

Bu beklemeyi bir derece anlayabilirim de 300 günlük süreyi ( 10 ay) mantıklı bulmam imkansız..Nedenine gelince ;

1. Gebelik sırasında adet görme olayı var ama 9 ay boyunca değil..En fazla 2-3 ay..Sonra otomatikman kesilir..Ama efendim demeyin hamilelikte gittikçe değişen ve artan hormonlar buna imkan vermez zaten..

2. Birkaç ay sonra zaten karın büyümeye başlar ve test bile yapılmasa gebelik kendini belli eder..Sonuçta böcek değil çocuk büyütüyoruz..

boşandıktan 8-9 ay sonra dümdüz bir karına sahip ve hala adet görmekte olan bir kadın için bekleme süresi çoktan bitmiştir ve bitmiş olmak zorundadır..

3. Gebeliklerin hepsi en fazla 9 ay 10 gün sürer..10 ay gerçekten çok uzun ve anlamsız..

Bu kuralın konduğu yıllarda ne ultrasound varmış ne gebelik testleri..Adetten kesilme ile ya da '' bekleyelim görelim '' durumu ile belirlenirmiş..

Bu yüzden bekleme süresi resmi olarak 5-6 ay olmalı ve bu süre içinde evlenmek istiyen rapor almalı..

Bana mantıksız gelen boşandıktan sonraki 5. gün evlenmek isteyen kadınla, 299. gün evlenmek isteyeni aynı kefeye koymaları..

1|0
    0|0
    • teşekkürler en iyi cevap için..5* da benden size..

• Kadın hamile olmadığını ispatlarsa bu süre dikkate alınmadan evlenebilir...

• Bazı insanlar okuduğunu anlamıyor herhalde bir de bana cahil muamelesi yaparak fikir veriyor..Hey Allahım !..

Diyorum ki boşandıktan sonra 299.günde evlenmek isteyen kadının sanki 5. gün evlenmek istiyen bir kadın gibi gibi hamile olmadığını ispat etmek zorunda olması kadar saçma bir kural olamaz..

Bu ispat evlilik 5 ay içinde gerçekleşeği zaman olmalı..5 aydan sonra kadın ispat edebilmeksizin serbest kalabilmeli..

Erkekler Ne Diyor 6

• elin bebesını baskasına ıttırmesınler dıye eskıden alınmış bır karar bu,sımdı bı doktor raporu halleder işi

0|0
    0|0
  • Son 2 aydır falan öğrendiğim en enteresan bilgi..

Oley lan, kadınlardan daha ayrıcalıklı olduğumuz bir konu varmış! Ezdiniz bitirdiniz lan erkekleri, oh olsun :D

hem bu arada ysaa kötü bişey dememiş ki, hamile değilsen git evlen demiş.. Orda kadını ezmeceli bir durum var, bir çocuk doğacaksa onun hayatını kurtarmak adına gözönünde bulundurulan şeyler var muhtemelen..

0|0
    2|0
    • ezdik bitirdik mi erkekler hangi konuda türkiyede eziliyor acaba?

• öyle diyorsan öyledir insanın nasıl hiseetiğiyle alakalı tabii ezilmiş hissediyorsun demek..

• çok ezik bir adamım belli olmuyo mu her halimden?

• erkek doğuramıyor kendin yazmışsın

0|0
    0|0
  • erkekler hamile kalamadığından olsa gerek?

0|0
    1|0
  • yıllarını hukuk okuyan adamlara haksızlık yapmıyormusun ?

ayrımcılık yapıyor olan sensin sanki:)

0|0
    0|0
    • hukuk okumadığımı nerden biliyorsun?

• yorumların ve katkıların için değerli düşüncelerin için teşekkür ediyorum.. ancak sana katılmadığım için tartışmayı uzatmamak niyetindeyim..

• ben tartıstıgımızı düşünmemiştim ki

rica ederim

• dinen de böyle eger kadın hamile ise bebegi babası belli olsun diye

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Çunku bebeği taşıyan kişi kadın bebeğin babasının belirlenmesi ve nufusa işlenirken ki yasal süreçte gerekli. Mk ya göre bebek doğduğu sırada evli olunan kişi yani eş baba kabul edilir ve bu şekilde nufusa geçirilir ancak anne bir önceki evliliğinden gebeyse bebeğin babasının kimliğinin belirlenmesinde aıkıntlı bir süreç oluşuyor. Bunu önlemek için var madde

1|1
    0|0
  • Gebe olmadığının anlaşılması koşuluyla bu bekleme süresi mahkeme tarafından kaldırılıyormuş işte.

Basit bir işlem, bir rapora bakar.

Tam olarak bir ayrıcalık göremedim.

0|1
    0|0
  • çok salakça dimi.

0|0
    0|0
    • ilk yorum yapan arkadaşın yorumuna da cevap verdiğim gibi adam da 300 gün beklesin eski eşinin hamile olması iht. karşı bence:)

• yok otururken kadın kendi kednine yapıyor ya gebeliği salakça işte erkekler hazırlamıştır o kanunu yarım akıllılar

• kadının hamile olması göz önünde bulunduruluyor bence bir haksızlık değil bu gerekli bir prosedür

0|1
    0|0
    • evliyse belli olur zaten yani ne bileyim yeni bir eş bulmuşsa o da çocuğu kabul etmeli zaten ayrıca diyelim ki hamile ve erkek hemen başkasıyla evlendi kadın 300 gün çocuğu taşıdı doğurdu adam da aa sen hamile miymişsin ben evlendim şimdi napıcaz mı dicek adam da beklesin hamile olma iht. karşı

• Çocuğun babasının kim olduğunun bilinmesi amacıyla konulmuş bir kural. Ama bu kurala uymayıp o süre içinde evlensen dahi bunun herhangi bir yaptırımı olmaz ve evlilik butlan olmaz.

1|1
    0|0
Yükleniyor...