Aziz Valentini biliyor musunuz ?

Bugün sevgililer günü malum çoğu insan bunun anlamını vs bilmezler.

Aziz Valentin, Hristiyanlık yasak olduğu zamanlarda yaşadı. Bir çiftin nikahını kutlarken yakalandı ve idam edildi. Bu yüzden bugün Ona adanmış bir gün.

0|0
2|4

En İyi Kız Görüşü

• Bugünü kutlayan biri olarak Aziz Valentine'in hikayesini biliyorum ve baya etkilemişti beni..

Bir de 14 Şubat'ın hikayesinin antik çağlara kadar gittiği de iddia ediliyor..Detaylı bilgi için google'dan araştırdım :

Antik Roma'da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha akabinde kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus'u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak gönül vermiş olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkeklerin genç kızların isimleri yazlı kura çekerek bayram boyunca 'İkili' olma alışkanlığı vardı. 469'da Papa bu gayri-Hıristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Şayet artık kuralarda kızların değil azizlerin isimlerini yazılıydı.

- Alıntıdır -

0|1
    0|1
    • çok üzücü bir hikayesi var aslında..

• teşekkürler.. çok sağolun

• selam hesbım iptal oldu mail aldım onuda atayım sna ... belirgin olsun deiye aldım anlarsın beni

Kızlar Ne Diyor 1

• biliyorum evet kaç gündür burada ble hatırlattım sevgililer gününden nefret ediyorum aslında bir papazı anıyoruz farkında olmadan diye

1|2
    0|1
    • ben çok mutluyum çok hoşuma gidiyor sizin hristiyan günlerini kutlamanız :) acaba her ne hikmsetse sizin günlerinizi kutlayan yok :DD

senin nefret etmen dogal kardeşim çünkü senin o kuranda yazan ayetler nefretten başka birşey pompalamıyor

Erkekler Ne Diyor 4

• Kilise once oldurum sonra bircok kisiye azizlik vermis yani

0|1
    0|0
    • Buyrun açık konusun ne demek istiyorsunuz ? cevabınızın soruyla iligisi yok resmen sataşıyorsunuz

• Bircok azizin kilise tarafindan olduruldugunu bilmiyormusun bilmiyorsan ac biraz tarih kitabi oku satasma yok bircok aziz once katolik kilisesi tarafindan oldurulmus sonraki yillarda aziz ilan edilmistir

• Hee hadi ya sen hepsini okudun mu ? aç bak oku diyor biz hrisiyanlık tarihini çocukken ögrenyoruz ortaçagı vs sizin bir türlü saplantıdan kurtulamadıgınız ortaçağ saplantısını...

• çokta thomasson.. Aziz valentine ne la parfüm ismi gibi.. jean paul gaultier safjksgd

1|1
    0|0
  • "Nasıralı İsa" ne demektir?

0|0
    0|0
  • evet her yıl onun ruhuna mevlit okutuyoruz bizde:)

0|0
    0|0
Yükleniyor...