Ateistler ve Teistler, okuyup yazdıklarımı yorumlar mısınız?

Ateistler her şeyin tesadüf eseri olduğuna inanıyor ve ona nasıl tesadüfen oldu diye sorduğumda bilimsel teorilerle açıklıyor. Ama biz mesela göz yapısının nasıl tesadüfen oluştuğunu soruyorsak buna cevap veremezler. Bizde Allah tarafından oluşturuldu diyoruz, onlarsa tesadüfen diyor. O zaman neden kendilerini aydın,zeki kişiler görüyorlar ki bu çok saçma. Sonuçta teoriler ispatlanamıyacağına göre onlarda bir şeye inanmış olmuyorlar mı?

Canlılığın cansız maddelerden oluşamadığı biliniyorsa, bir sudan donanımlı insan çıkıyorsa, tatsız atomlardan tatlı meyveler çıkıyorsa bunların ve daha saymadığım tonlarca şey var. Kendi kendine olma ihtimali yok bence.

Ayrıca, el oluşumunda bebeğin ellerinin arasındaki hücrelerin intihar etmesi.

Anne göğsünden tam da bebeğe yararlı olacak şekilde süt gelmesi

En basitinden suyun oluşumunda, gezegenlerin diziliş ve mesafelerinde, bir arının var oluşunda altın vuruş yok mu? Bunlar nasıl tesadüf denebilir? Ama maalesef günümüzde ateistim dersen zeki ve aydın oluyorsun..

İç güdü ve irade hisler nasıl oluşabilir ya kendi kendine

Bir arı nasıl bilinçsizce bütün aşamaları doğru uygulayarak bal yapabilir?

Kuş mesela, nasıl kendi kendine olabilir ya?

Bu soruların hepsine sen evrim teorisiyle tatmin oluyorsan aydın, ben bilinçlice yaratıldı diyorsam yobaz oluyorum.

Zamanımız gerçekten çok dandik.

Ateizm başta bir felsefedir zaten, bilimsel bulguları o felsefeye kanıt sunmak saçmadır.

Dünyanın hala %85, belki daha fazlası ( deistle,ateisti karma sunmuşlar) teist. Ama azınlıkta olmalarına rağmen kendilerini üstün görmelerini ve parazit gibi dini değerlere saldırmalarına anlam veremiyorum.

Hayırlı Cumalar :)

0|0
3|12

En İyi Erkek Görüşü

• Ateistler de Allah`a inanmayan putperestlerdir. Dolayısıyla ilahlık vasfını Allah'tan başkasına vermek, ortak kılmak ve ya Allahın ilahlık vasfını inkar etmek en büyük zulümdür. Bu zulmü işleyen ateistlerin cehenneme gitmesi ise adaletin ta kendisidir. Ateistlerle muattap bile olmam saygıda göstermem.

1|5
    2|1

Erkekler Ne Diyor 11

• Burada amacın insanların düşüncelerini yargılamak mı onları gerçekten anlamaya çalışmak mı ?

Bİr deist çerçevesinden sana söyleyebileceğim yaratıcılığa inandıklarıdır.

Yalnızca herhangi bir dini kabul etmezler.Tanrı vardır ama bilinmezdir.

Şimdi onların da sorabileceği türden bir soru ;

Allah tüm kainatın yaratıcısı olan herşeyi bilen duyan gören bütün bu kudrede sahip olan

şeytanın kendisine baş kaldıracağını onu yaratmadan da önce bilebilecek güçte olan neden ona engel olmadı ?

Bu soru sana saçma , mantıksız gelebilir ve hoşuna gitmeyebilir.

Din aslında irdelenmesi gereken önemli bir olgudur.

Bilimsel bilgiler ve din arasında uyumlu ve çakışan noktalar olabilir.

Dinci ile dindar arasında fark olduğu gibi.

İnsanların değer yargıları düşünce sistemleri farklı olabilir ve hepsine saygı duymak gerekir.

İslamın da temeli zaten hoşgörüdür.

Bitirmeden Sir Richard Francis Burton'un ( deist ) çok sevdiğim bir sözünü yazmak istiyorum

'' Tüm dinler doğrudur , tüm dinler yanlıştır.Gerçek kırılmış aynanın parçalarıdır.Binlerce parçanın her biri inanır ki kendisidir aynanın bütünü.''

Saygılar.

1|1
    1|0
  • Dagilin Ateist geldi.

Ilk önce demek gerek bircok noktada yanlis bilgiye sahipsin. Dediklerini teker teker gecelim.

1. Tesadüf, evet tesadüf. Müslümanlar bu Tesadüf konusunu hala anlamadi. Anlatmaktada yoruldum cünkü cogu zaten anlamiyor. En basit bir sekilde anlatmaya calisiyim. Sadece bizim Günes sisteminde 8 gezegen var. Bu 8 gezegenden sadece 1 Günese yeterli mesafede oldugu icin hayat mümkünse bu bir tesadüftür. Bide bilmek gerek ben sadece bizim Günes sistemi üzeri konusuyorum, Evrendeki trilyonlarca hayat mümkün olmayan gezegenleri saymiyorum bilem.

Tesadüf iste ama sadece buraya kadar gider. Dünyada olan diger seyler fiziksel kanunlardir ve tesadüflen bir alakasi yoktur.

2. Göz yapisi nasil olustu? Kim diyor biz bu soruya Cevap veremiyoruz ? Gözün Evrimi bilimsel aciklanmis birsey. Ortada Göz nasil oldu diye bir Cevapsiz soru bulunmaz. Siz bu soruya Cevapi bilmiyorsunuz konu bu. Bu nedenle Allah yapti diyorsunuz. Ama farkindasan buda bir cevap degil.

Neyse Göz nasil Oldu ve Evrimlesti ? Buyur oku : evrimagaci.org/makale/149

3. Bilimde inanmaya yer yoktur. Halk arasindaki Teori anlayasinlan, bilimdeki Teori anlayasini bir tutamazsin. Örnek olarak Evrim Teorisi bir Teori oldugu halde bir bilimsel gercektir.

4."Canlılığın cansız maddelerden oluşamadığı" bunu kim diyor ? Bu bilgiyi kim Idda ediyor ?

Cansizliktan nasil Canllik ortaya cikti bu aciklaniyor. Bunu Bilimde Abiyongenez acikliyor.

Buyur : evrimagaci.org/sayfa/makale-arsivi (Abiyongenez bölümünü oku)

5. Tatsiz Atomdan nasil tatli elma oluyor:

Buyur : alfa-sorgulama.blogspot.com/2013/11/tatsz-atomlardan-tatl-elmaya.html

6. Sütün bebeklere yararli oldugunu nerden biliyorsun ? ;) Cünkü Disi'ler ister insan ister hayvan yavrularini herzaman gögüsündeki sütlen beslemistir. Bu canlilik Tarihi boyunca böyle.

Kadinlarin gögüsünden Portakal suyu ciksaydi bugün burada sorucaktin neden portakal suyu cikiyor.

7. Gezegenlerin arasinda mesafe oldugu neden bir altin vurus olsun ? Onlarin neden mesafeli oldugu aciklanmis. Sen bunun bilimsel Cevapini bilmiyorsun bu baska.

8. Evet evrim Teorisi kus nasil oluyor, arilar nasil oluyor acikliyor. Bu siteyi sana tavsiye ederim.

evrimagaci.org

Biz Ateistler kendimizi daha zeki görüyoruz cünkü daha zekiyiz. Bir Dindarin Tanriya inanma sebebi sadece Yukarda verdigim Cevaplari bilmemesi. Bilimsel cevaplari bilmiyor, kafasi basmiyor ve ne yapiyor ? Allah ol dedi oldu deyip sorulara Cevap buldugunu saniyor.

Ama gercekler bukadar basit degil. Bilim Tanriya yer birakmiyor. Bilim Varligi acikliyor. Sen bilimin verdigi Cevaplari bilmiyorsun bu baska.

Dünyada cogu kisi inansa ne olucak ? Daha 500 sene önce DaVinci dünya yuvarlaktir dediginde azkalsa taslaniyordu. Ne oldu DaVinci haksizmiydi ?

Ve hayir Kuranda dünyanin yuvarlak oldugu yazmiyor ;)

0|3
    4|2
    • o dediğklerini tek tek çürütürümde bu kadar çok şey yazmaya değecek bir konu değil senin inancın senin düşüncen tesadüf diyosan ona inanıyosan kimse karışamaz

• Birazcık biyoloji okusanız bunları bilirdiniz... Bunların hepsinin cevabı var. Sanki hiç bilinmeyen şeyler gibi yazıp çizmeniz, çocuk kandırıyor misali...

Geçiyorsunuz klavye başına, kendinizce tespitler yapıp bir yığın profesörün doçentin araştırmacının çürütemediği şeyleri kendinizce çürütüyorsunuz.

El oluşumunda bebeğin ellerinin arasındaki hücrelerin intihar etmesi çok mu "mucizevi"? Basit bir apoptoz mekanizması bu. Bunun sekteye uğradığı ceninler de oluyor, onlara da "şeytanın çocuğu" diyen bir kafanız var. O yüzden size "yobaz" diyoruz. Yoksa işin Allah'la alakası yok, bütün mesele sizin gen kromozom protein kütle çekimi falan bilmemenizden kaynaklı

Harun Yahyaları okumakla bir yere varamazsınız, "tatsız atom" ne yahu? Böyle bir kavram olabilir mi? Komedi

"Sudan insan çıkmış", sanki bir anda hücreler toplaşmış, çıkmış gibi... Bunlara gülünür.

Evrimi iyi okuyun. Australopithecusları da okuyun T-Rexleri de...

1|1
    1|2
  • kardeşim benim gerçekten güzel yazmışsın eline koluna sağlık bende bir aralar çok merak ettim bu konular araştrdım gerçekten en bilgin ateistle bile bu yolun sonu biyere kadar çıkıyor biyere kadar konuşabiliyorlar yanlış yolda olduklarını bildikleri halde bilmemezlikten geliyolar bazıları inandıkları halde inanmıyoz diyolar bir damla sudan koca bir insana dönüşüyoruz,eğer ateit olan varsa sadece şu insan gözünü nasıl tesadüfen oluştuğunu açıklayablsin bana ya

1|1
    0|0
    • Anca ateist forum, alfa sorgulama, evrim agaci gibi sitelerin linkini gonderirler, okumadigi kitaplari onerirler. Hangi makale bana butun bunlarin tesaduf oldugunu aciklayabilir? Ateizm felsefesini bilimsel gerceklik diye ispat etmeye calisirlarsa ortaya boyle bir sacmalik cikar iste.

• ah onlar varya onlar :) gerçekten o okudum dedikleri kitapları okusalardı sonuna kadar saçmalık olduğunun farkına varırlardı seninde dediğin gibi sağdan soldan ufak yazıları okuyarak bize kitap okumuş gibi geliyolar,bunların hepsinin cevabı saten 1400 yıl önce indi kuran okuyan bunları bilir

• senin bu kadar uğraşman boşuna insan kendini ne hissederse odur ;) Kutsal kitapta da yazıyor dinde zorlama yoktur diye ama nedense bu ülkede müslüman olmayanlara katil gözüyle bakılıyor halbuki müslümanım diyen yobazlar kitaptaki yazana uymuyor nasıl müslümanlarsa :)

0|0
    1|0
  • Cok derinlemesie kapsamli girebilirim sana sayfalar dolusu internet dahil bircok kaynaklar verebilirim ama onemli olan tum bu kaynaklari saglikli analiz sentez yapabilmekte .

Dolayli dolaysiz aktarim yapanlara da lutfen agir elestirme . Polemik hos seyler degildir.

Bazi temel seylerde net olmak gerekir :

Bilmek ve inanmak ... Bu iki ayrik ifadeyi bircok insan bilerek veya bilemeyerek karistirmalari sonucunda farkli yorumlar hatta inanislara varmaktalar .

Biraz acayim :

Inanmada ispat aranmaz .

Bilmede ise inanc aranmaz ama insanoglu kanitlar uzerine bir disiplinler vardir.

Bir de dunyevi cikarlar ugruna kitleleri hatta ulkeleri yonetme. Ayrica, ideolojiler ugruna dini de bilimi de kullananlar vardir .

Bu duruma tepkili olanlar da vardir .

Inanc sistemleri genelde ozgur irade ile aklen olgunlastiktan sonar secme ortami olmadigindan yani cogu insan cevresel ailesel yerlesik inanislar veya inancsizliklar uzerine kendini sorgulamasi cok zordur . Iste bu yuzden dunyada birsekilde inanc sahibi daha agir basmakta.

Gerci Tanrisiz dinlerde vardir Budizm gibi ...

Istatistigi degerleri derinlemesine bakilmalidir. Ayrica dedigim gibi sartlar dini inanca da surukletmektedir.

Bilim tabiati gozlemler ve analiz eder. Bilimin amaci Yaratan I bulmak veya yoklugunu ispatlamak olamaz. Zaten insan akli surekli gelismekte ve bunun en basit kaniti icatlari ve kesifleridir. Bundan Felsefe de epey etkilenmekte ve gelismektedir.

Ateizm temeli MAteryalizm dir. MAteryalizm de adi ustunde maddecilik uzerine kurulu. Lakin maddenin otesi de yaklasik 50 yildir ispatlandi Buyuk HAdron Carpismasi Cern deki deneyde Anti Madde tekrardan gozlemlendi . Ayrica Karanlik MAdde de kesfedildi kainatinn buyuk bir cogunlugu karanlik maddeden olusmakta karanlik enerji de var tabi.

Tesaduf eseri olmadigi suanki bilgilere gore evrenin dili olarak Kabul edilen matematikle bu ispatlanabilmektedir. Olasilik hesaplarina gore kabaca cansiz bir maddeden canli olusma olasiligi bir bilinc irade olmadan kendi kendine tedasufen yuzde SIFIR dir . Bu matematiksel olarak ispatlanmistir. Matematiksel ispatlar gelmis gecmis en saglam metotlardandir. Hatta oyleki matematiksel ifadelerde anti alemlerden bahsedilebilir fizik yasalarinin otesine gidilebiliyor da.

Ateizm bana gore bir aractir her kimki Ateist im derse gercekten de Ateist degildir o surekli arayista ve so karari vermek istemeyen inanci oldugunu yansitmayan kisilerdir saf bilimle ilgilenirler. Gerci bilimin surekli gelistigini de bilirler cunku bilimi de var eden insandir.

Gercek zaten ortada insan akli ve iradesi kisitli oldugundan surekli kendisini gelistirerek ortada var olan o gercegi daha iyi idrak etmektedir.

(Devami geliyor .)

0|1
    0|0
    • Benzetme yapacak olursak Yaratan vardir.

Onu oldugu gibi algilamak imkansizdir cunku bizler dusmus varliklariz en basta olumluyuz . Yaratan in varligi anca kendisi degil zahiri yani izdusumu uzerinden tanimlamaktayiz. Tipki 3 boyutlu bir kurenin iz dusumunu algilayabilecek duzlemsel algidaki karsiligi daire olmasi gibi . Biz dusuk algidaki insanlar gercegin kendisini tam olarak idrak edemiyoruz ama o gercegin missal yuvarlak ici dolu oldugunu bilmekteyiz burden da kureye yakin olduguna inanilir

• Bilimi inanc ve felsefeye karistirmak sacma zaten.

• Inanc sistemlerin dallarinda bilimsel argumanlar olabilir yasatildigi surece tabi. Bu pek yadirganmamali. Dini arayista anlamlidir.

Guzel ornekleri de var Islam Tasavvufu Mevlevilik cok ta kotu degil.

Genel olarak salt inancta salt bilim olamaz. Mantiga ve inanca aykiridir.

• Herkes birbirine saldırıyor hatun.

Biz de inananlar için akılsız, gerçeği kabul etmekten korkan, işine gelmediği için inanmayan kişileriz.

Diğer sorular da klasik tartışmaya dönüyor neticede. O nasıl oldu, Tanrı nasıl hep var vs.

Zamandan ziyade dandik olan insanın kendisi zaten. Ateizm=evrim geyiği de baydı artık.

Kaç kişi neye inandığını, neye karşı çıktığını tam anlamıyla biliyor zaten.

İnsan işte. Dandik organizma.

0|2
    1|0
  • komünizm parayı buluncaya kadar,

feminizm kocayı buluncaya kadar,

ateizm de uçak düşene kadardır,

dahasını yazmaya gerek yopk sanırım

1|0
    1|2
  • bahsettiğin şeyler bir yaratanın olduğuna dair ergümanlar.. tabii ki bir yaratan var.

deizm ise vahiy ve esine dayalı tüm dinleri reddeden tek Tanrı inancıdır.ve zaten temeli akıl dır !

0|0
    0|0
    • Safsata olan şey, bir Tanrının kainatı ve insanları yaratıp boş bırakacağını düşünmektir.

İyi günler.

• Tanrı zaten herşeyi mükemmel bir şekilde işleyecek şekilde tasarlamıştır..Tanrı nın nasıl bir sistem kuracağına kimsenin aklı ermez.. öyle bir mükemmel sistem vardır ki boş bırakmamaya gerek dahi duyulmaz..

iyi günler.

• Dini değerler yıllardır onlara saldırıyor...

0|0
    1|0
    • Sadece sonunu okuduğun ne kadar belli oluyor..

• Arkadaş canlıdır demiyor zaten, tüm canlıların yapıtaşıdır yani sadece canlılarda bulunan organik bir maddedir diyor. Bu da öncelikli olarak herhangi bir canlıya ait omayan inorganik maddelerden oluşmuştur. Deneyler sonucunda DNA ve RNA'yı oluşturan organik bazların (adenin, guanin, sitozin, timin ve urasil) atmosferdeki basit inorganik bileşiklerden doğal yollarla elde edilebileceği ispatlanmıştır. Miller-Urey Deneyini okumanı tavsiye ederim soran arkadaş

• Batikan88, sizin anlama yollariniz mi tikali?

• üstün görecekler tabiki baska ne yapacaklar?

sanıyorlarki bir tek onlar bilim fizik böyle seyler uzerine arastırıyorlar felan falan ...

salla anlatmakla yukumlusun inandırmakla degil.

0|1
    2|3
    • Bende istesem butun bilimsel bulgulari lehime kullanirim. Bizim onumuzde gozumuze sokulan gercekler var, sen ben hepimiz kanitiz Allahin varligina. Onlarda anca sahte fosillerlerle, bilimi carpitark sacmalasinlar.

• herkesin bilgisi edebi kadardır

gerisi ego ve ustunluk ırpınısları

Kızlar Ne Diyor 3

• Ne ilgisi var siz yargısız sorgusuz kanıt sayılmayacak boyle basit şeylerle inanmayı seçiyorsunuz onlarda inamamayı onlarında kanıt olarak sundukları kesin kanıt sayılmaz bunun için iki tarafta bu tatışmadan şu an için galip gelemeyecek belki ileriki zamanlarda her şey ortaya çıkacak. BEN ATEİST DEĞİLİM ŞU AN İÇİN KESİN VARDA DEMİYORUM YOKTA DEMİYORUM ayrıca senin düşündüklerini bilim hiç düşünmedi bir sen zekisin

0|2
    1|0
  • Boşuna yazmışsın bu kadar yazdıklarının bir ateiste göre hiç bir geçerliliği yok dalga geçip geçecekler.Boşuna misyoner faaliyetlerde bulunmayın bırakın isterse inanmasın böyle yaparken onları gerçeksiz kışkırtıyorsunuz

0|0
    1|0
    • Gözüne ve kulağını tıkayan, fikirlerinin kölesi olan bir atesite geçerliliği yok ever.

Maalesef misyonerliğin ne olduğunu bilmiyorsun.

• Peki şuan misyonerlik yapmıyorsun da ne yapıyorsun asıl senin gidip misyonerliğin ne olduğuna bakmam lazım şuan yaptığın şey de tam olarak bu

• Merhaba soran. Dün bir soruda senle sohbet etmiştik. Hatırladım. Bir şey sormak istiyorum. Neden bu kadar sertsin? Hz.Muhammed (s.a.v) kendisini reddedip başına pislik dökenlere bile sabredip ''Allah'ım onlar bilmiyorlar, bu yüzden yapıyorlar. Azap etme.'' diye dua etmişler. Sense sana cevap verenlere çok sert bir üslup ile hakaret ediyorsun. Dün de bunu naçizane yazmıştım, ''Hakaret etmesek?'' demiştim. Bugün de yazmak istedim, sevgiler..

1|0
    0|0
    • Bilmiyorlar'dan kasır yaratıcının varlığını bilmemek. Bilim açıklıyor diye tanrıya gerek yok diyorlar işte. Halbuki bizse bilimin kanıtlarını yapan zaten Allah diyoruz. Allah'a inanmak bilmeye ve öğrenmeye engel değil. Sonuç olarak inanç kalpte hissetmekle oluyor. Hissetmedikleri için, kanıt da olmadığı(!) için inanmıyorlar. Bizim kanıtımız var olmamız. Onlar içinse bu derin anlam gereksiz

Hümanistlik değil demek istediğim.

Örnek aldığımız peygamber hoşgörüyü öğütlemiyor mu? :) Peki, hoşçakal:)

Yükleniyor...