Osmanlı devletinin çok uluslu devlet olması ve azınlıklar

Arkadaşlar ygs'ye çalışıyorum, ezbere dayalı değil de anlayarak konuya hakim olmak istiyorum. Sizden ricam; tarihten anlayan arkadaşlar Osmanlı Devletindeki azınlıkların neden Osmanlının çöküşüne sebep olduğunu, günümüzün siyasetini bulaştırmadan cevaplarsa çok sevinirim. Yani ben anlayamadım, Osmanlının ayrım yapmadan her dine hoşgörülü yaklaşıp Müslüman olmayanlara da hak ve hürriyet vermesi ne gibi zararı olabilir ki? Bu iyi bir şey değil midir zaten ? Kısacası azınlıklar neden Osmanlının bitmesine sebep oldu açıklarsanız sevinirim.

Bir de arkadaşlar; Osmanlı neden üçlü ittifak devletlerine dahil oldu ? Lütfen arkadaşlar konuyu anlaşılır şekilde özetlerseniz çok makbule geçmiş olursunuz vallahi :) Şimdiden çok teşekkür ederim.

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• bu burada anlatılacak birşey değil ama osmanlının azınlıklara hürriyet bağımsızlık vermesi osmanlının bünyesinde bulunan diğer ulusları da harekete geçirdi sırplar, macarlar,bulgarlar vs ayaklanmaya, düzeni bozmaya başladılar hatta çeteler kurup düzen bozdukları bile olmuştu, iyilikten maraz doğar deniliyor ya işte bu konuya cuk diye oturuyor sen serbstlik verdikçe onlar daha fazla istiyorlar bunun sonu gelmiyor en sonunda topraklar bölüne bölüne bir anadolumuz kaldı. osmanlı üçlü ittifaka hem kaybettiği toprakları geri almak için hem de almanyanın yüzünden girdi inşallah yararlı olur başarılar...

1|0
    0|0
    • azınlıklar olan; rumlar, ermeniler ve yahudiler değil miydi? Bu azınlık olanlar hep daha fazlasını mı istediler, yani bu yüzden mi çöktü? Bu diğer saydığın sırplar, macarlar, Müslüman mıydı? Teşekkürler bu arada :)

• sözde soykırım soykırım falan yapılmadı yapılsaydı keşke hiçteyse yapmadığımız birşeyden suçlanmazdık

• Biz uygulamadık onların üzerinde. Hocalı katliamını da hatırlatmak isterim. Azeri Türklerine yapılanlar.

Onlara yapılan Türkler tarafından yapılmadı! bunu kendileri de bal gibi biliyor. Osmanlıda onca millet varken zaten saçma olur. kürtlerin işiydi o oldu ve ya olmadı,

Erkekler Ne Diyor 7

• Başlıca sebep fransız ihtilaliyle yayılan milliyetçilik akımı artı olarak balkan devletleride rusya'nın kışkırtması ve ortaya attığı panslavizm akımı nedeniyle ayaklanmıştır .

Neden üçlü ittifak'a dahil oldu demişsin.

Osmanlı jeopolitik konumu gerekse itilaf devletlerin sömürge arayışında olduğu bir dönemde zengin yer altı kaynakları bulunan osmanlının üzerine gelineceğini bildikleri için ve savaşa katılmak zorunlu hale geldi savaşı Almanya'nın kazanacağına inanan bazı ileri gelenler almanya'nın safında bulunmak osmanlı'ya kaybettiği eski toprakların geri kazandıracağını ve eski itibarını kazanacağına inandıkları için o safta yer aldı osmanlı .

Biraz karışık oldu kusura bakma unuttuğum konular hep :/

1|0
    0|0
  • Osmanlının yıkılışındaki en büyük etken Fransız ihtilaliyle ortaya çıkan milliyetçilik akımlarıdır.Ayrıca Osmanlı yıllarca Avrupalı devletlerle savaştı.Avrupa daki teknolojiyi yakalayamaması,kendi içinde çıkan iç karışıklarda Osmanlının yıkılışındaki diğer bir etkendir.Ayrıca avrupada eğitim görmüş jön türklerde Osmanlının yönetimine karışmaya kalkınca,o kadar ulusun arasına fitne karışınca da yıkılması normaldir.Ayrıca Osmanlı tarihinde bir başka darbeyide kendi askerleri olan yeniçerilerden almıştır.Kendi iç düzeni bozulmuştur.

1|0
    0|0
  • balkan savaşını iyi oku eğer balkan savaşları olmasa belki osmanlı 1. dünya savaşında başarılı olacaktı belki de hala osmanlı devletinde yaşıyor olacaktık..

arabistanlı lawrance bu ingiliz ajanını okumanı da tavsiye ederim

ermeniler ve kürtler özellikle kürtlerle osmanlının ilk tanışması nasıl olmuş ve ondan sonra kürtler nasıl bir tutumda bulunmuş bunlara da bak zaten son dediğime bakarsan günümüzde pkk barzani talabani bağlantısını çözersin.

sınavda başarılar dilerim.

1|0
    0|0
  • Fransiz ihtilali bu konuda bir baslangictir o donemden sonra olaylari takip edersen anlarsin sanirim

0|0
    0|0
  • Ufff benim alanım tarih telden girmesem yazardim uzun uzun. Osmanlıda Padişahlar çocuklarını yani sehzadeleri işgal ettikleri yerlere verirdi başına da bir vezir verirdi. Genelde isyanlar hep o vezirlerin sehzadelere vesvese vermsinden çıkardı

0|0
    0|0
  • sen bir öğrenci evinde 4 kişiyle geçinemezsin adamlar 600 sene koca bir kıtaya hükmetti kolay mı , biri gelip bir nifak soksa sçtın -.-

0|0
    0|0
    • hakkat ya 600 sene dile kolay :((( şimdiki halimize bak bide minnak kaldık topraklarımız gitti :(( ühüü

• Osmanlı Hristiyan teba için İngilizlere imtiyaz verdi bu sayede sultan ABDULHAMİTHAN

ülke topraklarına göz diken ingilizden zaman kazandık ermeni olaylarıda İngilizlerin bu imtiyaz ile okullar açarak ermenileri kışkırtmasıyla başlar ayrıca ülkenin harbe girmesine ve

bu kadar toprak kaybetmemize sebep azınlıklar değil Padişahın kararlarına iştirak eden

Osmanlı meclisi ve destekçileri jöntürkler dir bence

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• fransız ihtilali. zamanla osmanlıyada yansıdı milletler kendilerine ait devletler kurmak istediler ve ayaklandılar.

1|0
    0|0
    • O zaman ben bu Fransız ihtilali konusuna bakayım, teşekkür ederim :)

• evet evet ona bak burada yazılanlardan daha güvenilirdir kitaptan ayrıntıya inmen

• Neyse Osmanlı kurulduğundu Türk beylikleri kurmuştu sonra ne olduysa oldu yabancılar giren gire maf oldu. Türk kadınları yerine devşirmeler en büyük etken çökmesinde.

0|0
    0|0
Yükleniyor...