Ön Yargılarımızın Temelindeki Neden

Ön yargılardan ne zaman vazgeçeceğiz toplum olarak...Örneğin burada bile bir soru soruluyor, sorunun cevabına değil soranı eleştirmeye odaklanıyoruz bende dahil...Reelde'de böyle aslını öğrenmeden insanları yadırgarız hatalı gördüğümüzde..

Ön yargının temelindeki kişilik sorunu ne olabilir?

0|0
5|23

En İyi Erkek Görüşü

• Ön yargili olmanin nedenlerinden biriside bencilliktir.Sonucta Bencil insanlar kendilerinden baska kimseyi düsünmedikleri gibi beyenmezlerde.Dünya onlarin etrafinda dönüyordur ve kendisine yanlis olan hersey yanlis dogru olan herse dogrudur.

Bu baglamda kendisine göre yanlis olanlari acimasiz sekilde elestirdigi gibi hareket boyutlarina gider.

Toplum olarak farkli düsüncelere karsi zaten tepkiliyiz.Bizden farkli düsünenleri hemen bir isimle etiketlendiriyoruz.Oysa herkes birbirine saygi gösterse.Ama anahtar kelime önce kendisine saygi göstermesi.Genelde bu gibi kisiler oldukca hirsli ve kendilerine bile saygilari olmayan kisiler olduguda fark edilir.

Sonuc olarak Önyargilarin nedeni Bencil yetisen bireyler bu durumdada ailelere büyük is düsüyor bencillik yerine düsünmeyi saygi göstermeyi ve hosgörülü olmayi ögretmek gerekiyor cocuklara.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Önyargının temelindeki kişilik sorunlarından biri bence korkudur. Çünkü o zamana kadar öğrendiğimiz, inandığımız ya da bize bir şekilde empoze edilen bilgilerin tamamen yanlış olması ya da gerçek olmaması bizi dehşete düşürüyor ve bu nedenle onun haricinde olabilmesi muhtemel her şeyi görmezden gelmemize neden oluyor. Gözlerimizi ve kulaklarımızı tıkayarak bu görüşleri, yani bizim karşıtımız olan örüşleri ileri sürünleri yargılayarak uzaklaştırmak en kolay çözüm gibi geliyor. Bu insanın gelişmesini de engelliyor.

0|0
    0|0
  • Bir erkek olarak şöyle bir örnek veriyim, bu örneğin soruna çok uygun bir örnek olacağını düşünüyorum.. Türkiye'de genel anlamda bir aile babasının kızının herşeyine müdehale etmesi, hayatına karışması, bir yere geç saatte gitmesine izin vermemesi, kıyafetinin doğru düzgün olması konusundaki baskısı gibi daha bir çok şeye karışmasını ben şuna bağlıyorum, dışarda kendi kanından yakınından olmayan bir bayan gördüğünde, Türk toplumundaki çoğu erkek dönüp bakar, iç geçirir, yanında biri varsa yanındakiyle hayal kurar eğlenir.. Aynı tarzda kızının giyindiğini gördüğü zamanda o an aklına gelir ve deliye döner, düşünür benim kızım içinde böyle hayal kuracaklar diye.. İşte bu durumda da kız babasının ön yargılı olduğunu düşünür.. Yani birilerini eleştirirken aslında kendimizi eleştiriyoruz tıpkı senin sorunda da söylediğin gibi.. Doğru olan budur dediğimiz şeyleri ilk önce kendimiz yapmamız gerekiyor, bu şekilde ön yargılardan kurtulabiliriz..

1|0
    0|0
  • insanın sürekli öğrenen bir yaratık olması insanı bir tür komplekse sokar. "Daha çok bilme kompleksi" bu olumlu ya da olumsuz serzenişler (önyargılar) bu hırsımızın dizginlenememesi sonucu oluşur. Aslında biraz biraz nihilist, kaygısız, ve tevafuk sahibi olmak bunun için gereklidir yararlıdır,elzemdir,enfestir. Netekim az sus ta alim sansınsan diye bir laf bile vardır, (bakın yine alim sanıyorlar) cahil olalım kardeşim nolucek sanki deme. işte insan bu. keşke cehalet devrinde yaşasak diyo bazen insan ama o zmanlar da insanlar birbirinin etini yiyolarmış acıkınca o da sakat, ben çok tatlıyım beni kesin yerlerdi. ayh oyş. havamı da atar saadetler dilerim.

1|0
    0|0
  • Herşeyin temeli aile eğitiminden geçer. Sonra kişilik. Bu önyargı kişilik bozukluğu sorunu da "güven" meselesidir. Temelinde bu yatar. kendine güvenin tam ise, emin ol önyargıların olmaz. ama birinin sana güvenmeyeceğini düşünmek, sende de önyargı problemi yaratır. Çocukluk korkuları da buna etkendir. Biraz tetikte olmak, biraz çekingen ve pasif olma durumları önyargıyı tetikler. Hatta panik atak durumuna kadar gidebilir.

1|0
    0|0
  • Çocukluk yıllaında yaşanılmış olan sorunlar, yaşam tarzı ve biçimi, arkadaş ortamı gibi nedenler insanları ön yargılı hale getiriyor... Dün Muhteşem Yüzyılda sultan süleyman' ın oğlunu boğdurduğu sahnede de gördük ki " Babana bile güvenmeyeceksin...

1|0
    0|0
  • temel neden bencillik.

1|0
    0|0
  • önyargının temelinde cahillik olduğunu düşünüyorum. soruna 5 yıldız verdim.

0|0
    0|0
  • İnsanlar ön yargılarını ortadan kaldırdıkları gün gerçek mutluluğun farkına varacaklar... H.K

1|1
    0|0
  • Egolar , çok bilmişlik başlıca iki sebep

Küçük görme, çok bilmişlik vs vs uzar gider

1|0
    0|0
  • kendi egomuzdan nevsimizden başka hiçbir sorunumuz yok nedendir bilmem ama hep başkalarına kusur buluyoruz aynı şeyleri kendimiz yapsak bile eleştiriyoruz bence kusur değil çare bulmak lazım

0|0
    0|0
  • Cok fesatız ^^ Bir insanın hatasını baska insanlara yüklemeye calısırız.

Her defasında güvenmek zor gelir..

Genel anlamda böyle

0|0
    0|0
  • fikir neyse zikirde odur.

1|0
    0|0
  • önyargının olumsuz etkilerini görüyorsunuz hep. sizi sosyal hayatta çoğu tehlikeden önyargınız korur bunu unutmayın. herhangi biri sizi arabasıyla gideceğiniz yere götürmeyi davet etse, yahu adam ne güzel iyilik etmek istiyor diyip kaç kez olumlu bir cevap verdiniz? bunu kendine sormalısın bence. önyargı ; mantık çevçevesinde aşırı olmamak kaydıyla bizi koruyan bir mekanizmadır.

0|0
    0|0
  • Geçmişte art niyetli bir kişınin bizde bıraktı olumsuz izler.

0|0
    0|0
  • ben burada oldukça anlayışlıyım empati kurabiliyorum ha belkide karşımda olmadıklarından bilemem

0|0
    0|0
  • (: memleketin toplu terapiye ihtiyacı var. Bir çok insanın havasından geçilmiyor ama baktığın zaman ne dostu var ne de arkadaşı (: Böyle insanları, bazı insanlar çok iyi ayırabiliyor zaten. Takılsın kafalarına göre, körler sağırlar birbirini ağırlar.

0|0
    0|0
  • bilgisizlik olabilir

yanlış anlama olabilir

ne biliyim işte şüphelerden olabilir

0|0
    0|0
  • insanın doğasında var o :D

0|0
    0|0
  • Önyargı içimizdeki tahammülsüzlük bence.

0|0
    0|0
  • Ön yargılarımın sebebi güven sorunu yüzünden şüpheci oluşum

0|0
    0|0
  • araştırmalara göre ön yargı

0|0
    0|0
  • Suretler filmi vardı dünyayı pc basindan idare ederlerdi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• önyargının kıskançlıkla da alakalı olduğunu düşünüyorum bazı insanlar kıskandıkları insanın arkasından atıp tutarlar ama çoğu önyargılar insanı tanıdıkça kaybolur..

1|0
    0|0
  • Elestiri odaklıyız toplum olarak ..

0|0
    0|0
  • aynı şeyleri yaşıyoruz,yaşatıyoruz,yaşatıyorlar, vs. böyle gidiyor

bence tek sebebi bu.

0|0
    0|0
  • Güvenme duygusunun körelmesi, şüphecilik ve korkular

0|0
    0|0