Muhteşem Yüzyıl'da Şehzade Mustafa'nın ölümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şehzade mustafanın ölümü sizce çok acı değil mi? Kim olursa olsun bir baba çocuğunun ölüm fermanını verip bunu izler mi? Üstelik tarih kitaplarına göre tamamen suçsuz olduğu halde. Bir padişah oğlunu öldürüyorsa, halkına nasıl adil olabilir?

Güncellemeler:
Buyrız size Osmanlı kardeş,oğul,abi,torun,...vb kıyımı..

link

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Osmanlı zaten adil değildi ki

devletin elecegı ıcın oldurdu dıye uydururlar suçsuz ve halkın bu kadar sevdıgı bır insanı öldürmek devletın ıyılıgıne değil kötülüğünedir

amacı islamı yaymak olan bır devletın padişahı ve ailesi her ımkana sahıpken halkı ona köle halıne getırılmez hangı alıfe ya da peygamberımız halktan ustun tutmuş ki kendını

Osmanlı padışahları islam adına halkı kendıne hızmet etmek amacıyla kullanmış zaten evlendıklerı kadınlar musluman değil osmanlıyı savunanların cevap veremediği 3 soru

1.osmanlı neden dünyanın 3 te 2 sine sahip olmuş islamı yaymak içinse ve adaletliyse neden yayamamış

2. madem islamda zorlama yok bu yüzden Müslüman yapamadılar insanları ne dıye on bınlerce ınsanı katletmiş savaş açmış ulkelerı ele gecırmek ıcın zorlama olmayan bır ınanç buna nasıl izin verıyor sen islamı yaymak için insanları katlet ulkeyı ele geçir ama kimseye musluman ol dıye baskı yapma böyle bır mantık olabılır mı ?

3.islamı yaymak isteyen bir inanışın padişahları neden hiç Müslüman bir kadınla evlenmemiş

• (2.2)...de yine de yaranamamışlar işte. Zaten 2. soruyu başlı başına bir daha okursan kendinle nasıl çeliştiğini sen de göreceksin. Umarım..

3. Hangi padişah müslüman olmayan bir kadınla evlenmiş söyler misin? Bir tane örnek ver ölene kadar emrindeyim lan. Bu soru artık açıklanacak gibi değil zaten mantığın hasta senin, düşünce tarzın bozuk. Çok ama çok temel şu soruların bile cevaplarını bilmeden boş boş ahkam kesersen böyle rezil olursun,küçük düşersin. Umarım bundan sonra bu duruma düşmezsin

• (2. sorunun devamı) İslamı gerçekten hayatında uygulayan türk ailelerinden seçilirdi, çok ince hususlar var seçilmede. Devamına gelince. Şu an ne yazacağımı bilmiyorum. Hem insanları katlet hem de baskı yapma müslüman olun diye bişey zırvalamışın. Kardeş iftiranın da cehaletin de bir sınırı var, yavaş ol. O insanlar senin gibi olmadığı için bu yüce medeniyeti kurdular zaten. İslamiyeti öğreneceklerse oraya göçen ailelerden görüp öğrensinler, zorlama yapıp kul hakkına girmeyelim demişler.

• Osmanlı tebası mı köleymiş? Burda birsürü saçmalık okudum kusura bakma ama seninkisi zirve noktası artık. Ona diyecek söz bile bulamadım ama diğer 3 soruna cevap vereyim.

1. Osmanlı dünyanın 2/3 üne sahip filan olmadı bir kere destekli salla.

2. Bunun cevabı önceki sorunla alakalı. Eğer zerre miktarınca öğrenmek isteseydin şunu bilirdin ki islam kılıç zoruyla dayatılmaz. Bir ülke fethedilir, oraya belli bir miktar müslüman aile yerleştirilir ki bu aileler bile rasgele seçilmez.

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 52

• 3ay

iyi oldu sıkılmıştık onun yüzünü görmekten çok ititci bir tip

• Azıcık mantıklı düşünün azıcık.. Hangi baba evladının öldürülmesini izleyebilir? Osmanlı döneminde cellatlar sağır ve dilsiz olurmuş. Sağır ve dilsiz cellatlara 'Çabuk olun' diye bağırarak dizinin en büyük hatasını yaptılar zaten. Herşey reyting uğruna .. Şehzade Mustafa'nın mehtubu desen tam gülmelik.. Şu an elde öyle bir mektup var mı? Bir nüshası filan? Yok...Tamam mektup yazmış olabilir ama ileride benim masumluğumu kanıtlayacak kişilerde çıkar demez. Resmen milleti galeyana getirmek için ellerinden geleni ardına koymamışlar. Kanuni Sultan Süleyman cihan padişahı idi. Bütün dünyada 'Muhteşem' diye anılan bir kişi taht korkusuna niye oğlunu öldürtsün ki? Ve bu diziden sonra 'Sultan SÜleyman'ın padişahlığı elinden alınsın' diye dava açan gerizekalı insanlarımız var.. Buda dizilere ne kadar körü körüne bağlandığımızın üzücü bir kanıtı...

• Mustafa'yı öldürtmedi diye birşey mi yazmışım acaba yukarıda? Sadece Taht korkusu için öldürtmediğini anlatmak istemiştim. Hürrem Sultan'ın yüzünden değil Rüstem Paşa'nın yüzünden oldu bu olanlar.

• yanılıyorsubnuz mustafayı gerçekten öldürttü Hürrem sultan hep tuzağa düşürdü onu

• biz aslında orda şehzade mustafaya değil de daha çok mehmet günsüre üzüldük gibi oldu aslında kanuni oğlu boğdurulduğu sırada çadırda bile değilmiş bazı kaynaklara görede kanuni perde arkasından olayı izlemiş ve hiç konuşma geçmemiş tamamen reyting amaçlıydı çoğu şey

• Şimdi söyle bişey söyleyeyim : Bir geçmiş tarihi eleştirebilmek için o dönemin sosyal siyasi ekonomi hayatıyla çooook geniş bir bilgi birikimine sahip olunmalı gerekir veyahut o dönemde bizzat yaşamak gerekir. Ben de filmi izlediğim zaman göz yaşlarıma hakim olamadım çok sinirlendim ve bayağı da sövdüm.

Ama bir de bu şekilde düşünelim. 3 kıtaya hakim bir Padişah ve Osmanlı İmparatorluğunu en üst seviyeye getiren adam neden kendi canından olana kıydı? Osmanlı Devletinin devamlılığı için. Her ikisi de baba da oğlu da sırf nu yüzden kendilerinden ödün verdiler. Padişah Hürrem in oyununa geldi. Bu durumun en büyük sorumlusu Hürrem di. Hürrem bir rus kadınıydı Padişahı ne kadar seviyo olsa da Osmanlı Devletinden elini çekmeyen bir topluma aitti. Ki başlarda zaten Hürrem in ajan olduğuna inanan da ni hayli çokmuş. Biz bu kadarını biliyoruz belki o dönemde bizim bildiklerimizden çok daha fazla şey yaşandı.

Ki Osmanlı Devletinin yıkılma sürecine girmesinde en büyük rol yönetime gizliden karışan saray kadınlarıdır.

• Bunu ben de biliyorum ama kadınlar yönetim dışında da kalmamıştır.

• birisiyle daha konusmus ol o zaman canım. Padişahlar kadın sözüne bakarak devleti tehlikeye sokacak işler yapacak kadar gerizekalı insanlar değildir.

• Bak canım zaten göz önünde saray kadınlarının hiç bir etkinliği yok gibi görünüyo ama hepsi olmasa da bazısı arkadan az çok faaliyet göstermiştir. 1 kaynağa bakarak konuşmuyorum. Bi çok kitap okudum ve tarih bölüm hocaları ve öğrencileri ile defalarca bu konu üzerinde konuşmuşumdur.

• Öncekileri Göster
  • dizideki ile gerçeğini aynı sanıyorsan, gidip ölmüş padişaha eleştiri yapıyor isen, Allah senin belanı versin. ne salak insanlarımız var dizi ile gerçeği ayn sanıyor hayir o mustafa göründüğü kadar masum değildir babasına karşı isyanlar çıkarmıştır. peki babasına karşı isyan çıkaran oğul iyi bir padişah olacak mıdır sence ?

• Selam sizlere bir kaç sorum olacak.

1)Osmanlı neden Türk olanlarla evlenmedi?

2)Neden Türklükten utandılar?

3)İslamda olmamasına rağmen neden çocuklarını öldürtdüler?

4 ve son sorum BUGÜN OSMANLIYI SAVUNANLAR NEDEN ATATÜRKE HAKARET EDİYORLAR?HANİ GERÇEK TÜRK BÜTÜN ATALARINI SEVENDİ?

• git başka yerde otla hadi canım.

• Bazı şeylerin değişmediğini görmek ne acı. ''Tarihi olaylar yaşandığı dönemin koşulları içinde değerlendirilir.'' Bu ilkeyi nasıl da unutuyoruz. Kaldı ki ''para'' yani ''menfaat'' amacıyla oluşturulmuş bir diziye bakıp yıllardır bilinen gerçekleri yeni keşfetmek ve yargılamak çok zavallıca olsa gerek.

• tarihi olayları dönemine göre değerlendirin derler hep AMAhangi devirde olursa olsun bir babanın oğlunu öldürmesi ki padişah bile olsa hoş diil DİYELİMKİ gerçekten ihanet etti illakide bişey yapman gerekiyosa sürgüne gönder ya da acısız bir ölüm şekli dene baba olarak en azından bunu yap zehirletmek gibi gözünün önünde boğdurmana gerek yok saltanat sevdalısı ztn ölünce elinde ne saltanat kalcak ne hürrem

• Cem sultan sürgüne gönderildi de ne oldu? Osmanlı bütün bu olasılıkları denemiştir ancak tarihi doğru düzgün okursan göreceksin o sürgün edilenlerin hepsi bizans gibi düşman devletlerin ellerine silah olmuştur. Zehirletmek mi? güldürme beni zehirletmek acısız mı oluyor sanıyorsun? En kısa ve acısız ölüm şekli ipe asmak ya da yay kirişi ile boğmaktır. istersen bir araştır bunuda. Gözünün önünde boğulması olayıda yanlış kanuni orada değildi ve çabuk ol falan da dememiştir.

• insan oğlunu öldürürmü lan öyle baba olmaz olsun

• bu bölümüde şimdi izledim çok üzücü ya duygulandım bursada yaşadığım için annemlerle komşularla bir gün giidcez türbesine yakın bize zaten.

• ya böyle saçma soruları nerden buluyorsunuz o devrin padişahları Allah dostu insanlar onlar hakkında konumak bile bizi korkutmalı kanuninin adaletine en büyük örnek sarayda karıncalanan ağacı kesip kesmemekte bile kadıya danışmasıdır koskoca kanuni ağacı kesersem karıncanın mı yoksa ağacın mı hakkına girmiş olurum diye düşünürken onun ecdadı nasıl olurda saçma sapan bir diziye aldanıpta dil uzatır o saçma dizi çıkmadan önce nerdeydi bu millette dizi yayınlandı mustafa hayranı oldular ... en ufak bir diziye inanan halk çıkan en küçük isyanda provaktr olur be yazıkkk gerçekten ..

• o karınca olayını nerde gördün diye sormazlar mı adama..

• Son harfine , son noktasina kadar haklisin

• Çok üzücü.

• aptal bir senaristin yazdıgı bir senaryoya inanıp osmanlıya dil uzatacak kadar ne yaşadınız ?

• Osmanlı padişahları taht değil gaza ve cihat sevdalısıydı bunun için yetiştirildiler. Ezanı tüm dünyaya duyurmak için. Onlar halka Allah'ın emaneti gözü ile bakıyorlardı. Allahın yeryüzündeki gölgesiydi onlar ve eğer devlete bir şey olursa. din gidecekti. Devlet=din demekti o zaman. işte bu yüzden dine zarar gelmesin diye tek bir hata affedilmemiştir. Çünkü umumun çıkarı şahsın çıkarından önemlidir.Kanuni reayası için halkı için evladını oğlunu feda etmiş bir fedaidir..

• Allah aşkına şu taht sevdalısı diyene soruyorum hangi tahtın sevdalısı bu adamlar evladım.Siz osmanlı tahtını padişah olmayı yan gelip yatmak mı sandınız? kanuninin kaç tane sefere bizzahit çıktığından haberin var mı senin. O dönemde uzun yıllar seferden dönemediklerinden karda kışta cenk ettiklerinden. hangi tahtın sevdası ki bu osmanlı padişahlarının çok azı istanbulda ölmüş ve cenazeleri vatanlarına bile getirilememiş aylarca bekletilmiş normal insan kadar ayrıcalığı olmayan insanlar bunlar

• belliki tek bir tarihciden okudunuz .13 yaşımdan belli tarih kitapları okurum ve tek bir tarihciden değil hemen hemen tüm tarihcilerinkini okudum. Ve Osmanlıyı karalamak için yapılmış bu saçma ve kalitesiz filmin tamamen osmanlıyı kötülemek bizi kendi atalarımıza düşman yapmak için çekildiğini görebilecek kadar çok okudum...

• Öncekileri Göster
  • Yuzlerce yil once yasanip olmus bitmis bir olayi dizide gorup aglayanlar ne diyim ben size sanki bu olay daha yeni oldu.. sozde okumayi seven aydin turk gencleri tarihinizi ipe sapa gelmez iki senaristin yazdigi osmanli hakkinda iki kelam et desen kem kum edecek beyinsiz bir avuc insandan mi ogreniyorsunuz. Aglayin o zaman hep beraber aglayalim halimize.. bu dizinin amacı buydu zaten size dünyanin kabul ettigi bir adama kufrettirmek.. avrupalilar amerikalilar bir isin ustasi en iyisi manasinda deyim olarak süleymani kullaniyor..Biz ise kendi ecdadimizi karalayalim.. Kanuninin oglunu oldurtmesi hirs degil fedakarliktir nizami alem icin oglundan vazgecmek fedakarliktir. Umumun cikari icin sahsi cikar gormezden gelinebilir. Kanuni reayasi icin biricik oglundan vazgecmeyi goze almis yigit bir padisahtir. Reayasi icin cunku reaya Allahin emanetidir osmanli bunu benimsemistir. Artik su sig bakistan kurtulun . Gecmise bugunden bakilmaz. Tarih hakkinda konusacaksaniz ilk bilmeniz gereken budur. Simdi dunya anlayisi devlet anlayisi düzenle o zaman bir degildi bunu anlayin bir önce.

• Niye bu kadar yadırgıyorsunuz anlamış değilim...

Kaç tane padişah öldürüldü,kaç tane şehzade öldürüldü haberiniz yok herhalde.Olaya bir baba ve oğlu şeklinde bakarsanız tabi ki anlayamazsınız.Olayı dönemin şartları içinde değerlendirin.Tarih okumayan bilmeyen insanlar bir iki dizide gördükleriyle tarih konuşuyorlar...

Kimseye haklı ya da haksız demiyorum yanlış anlaşılmasın,değerlendirmeyi yaparken biraz bilginiz olsun dönem hakkında Osmanlı hakkında da öyle değerlendirin yoksa yaptığınız sinek vızıltısından farksız olur...

• bu toplumdan ben bir şey beklemiyorum artık bildiğin davar sürüsü bu toplum . ancak ahkam keser içi boş kalabalık

• bende onu diyorum . fatih sultan mehmet desen istanbulu aldı büyük padişah derler ama kardeş katlini yasal kılan ilk padişah oldugunu bilmezler

• kardeş kanı , evlat kanı dökenlerden bahsediyoruz ama henüz.. dediğin konuda bir dizi çekilmedi ve mehmet günsur henüz orda rol almadı :(:(:(

şehzade mustafa 300 sene önce katledildi bizim millet öleni mehmet günsur oldugunu sanıyor

• Öncekileri Göster
  • padisahlar kenderine bas kaldirani zaten katlettirmistir. koyunsan dokunan olmaz.

• ben izlemedim zaten muhteşem yüzyılı takip de etmezdim ama annemle babam izlediler, çok kötü bir sahneymiş kaç gün geçti etkisinden kurtulamadım demişti annem de babam da, o yüzden netten bulup izleyecektim izlemedim...

• Benden duymuş olmayın ama ilerde osmanlı devletide yıkılıyo, senaryoyu okudum

• o kadar çok küfür ettim kiii...

• neden... ülkenin geleceği baba oğul ilişkisine aileye kan bağına dayandırılmıyor.. ayrıca idamını kanuni istemedi Osmanlı hukukuna göre karar verildi.. verilen kararı oğlu da olsa bozamayacağı için kanuni sıfatını aldı herkese adil herkese eşit bir hukuk anlayışı var.. Diziye gelince magazin formatında çekilmii o yüzden orasını geçiyorum reyting amaçlı bir sahne

• çok acıydı bir kadın nelere sebep oldu koskoca cihan padişahını parmağında oynattı muradına erdi sen neymişsin be hürreemm süleymanda zaten ayrı bir kılıbıkmıdır nedir sinir oldum

• Al işte dizinin vermek istediği mesajları sırasıyla görüyoruz bu yorumda..kadınlar 3 kıtaya hükmeden padişahları parmaklarında oynatıyorlardı. ne güzelde almışsın mesajını aferim otur dizi izlemeye devam et şimdi.koyun sürüleri sizi.

• sen çok okumuşsun ya bilgilendik sayende

• Ya bırakın şu kadın madın olayları.Kanuni'den daha zeki olduğunu falan sanan ahmaklar var mı burada? Siz padişahları bu kadar salak mı sanıyorsunuz.Saray enrikalarına aldırıcak kadar ahmaklar mı?Evet diyen varsa hakikaten gitsin taşla falan ezsin kendini.Saray entrikaları elbette olmuştur ama hiçbir padişah bu sebepten oğlunu öldürecek kadar ahmak değil.Eğer öldürmessen isyan çıkıp masumlar ölecek bu iş bu kadar açık ve kesin.Ya 1 kişi ölecek ya da 1000...Kitap oku kitap.

• Öncekileri Göster
  • Padişah da olsa sonuçta o bir baba gözünün önünde evladını öldürüyorlar durun demiyor iş işten geçtikten sonra mustafam diye ağlıyor o zaman ağlasan ne yazar ağlamasan ne yazar suçsuz birinin yok yere canını aldın hemde oğlunun. Hiç mi sorup soruşturmadı da direk mühür onun diye cezasını kesti hürremin skandalları ortada, hiç mi şüphelenmedi onun yaptırdığından böyle. Bizim tarih kitaplarımız ne yazık ki objektif olamıyorlar tabi suçsuz derler hangi kitapta şu şu savaşı bu yanlışımız nedeniyle kaybettik, şu padişah döneminde şu tür skandallar haksızlıklar olmuştur diye bir konu gördük saysak kim bilir ne kadar az çıkacak.

• dizideki sahneye göre yorum yapıyorsun oradakiler ne padişah nede şehzade sadece oyuncu rollerini yapıyorlar.. gerçek tarihe bakmak gerek kimse tamamen mustafa suçsuz demiyor.. kafasında taht var yeniçeriler istekli dedesi yavuz selim de yeniçerilerin isteği ile tahta geçti kanuni bunu biliyor.Hürrem'in entrikaları vs diziye göre yorum gerçekte hürremi de dinlemiyor ki Bayezid de ölüyor o zaman Hürrem mi öldürüyor kendi oğlunu.

ince bir siyaset var 3 kıtaya hükmediyorsun canım oğlum demez kimse

• Madem çok biliyorsun burada harcanma git üniversitede profesör ol hasta mısın nesin kendi fikrimizi de mi söyleyemicez sitede herkes yorum yapmış sen gelip bana hırlıyorsun anca yok sana bundan sonra cevap falan git zırvala sen daha hataysa benim hatam sen kimsin ki benim hatamı düzeltmeye çalışıyorsun. Eleştireceksen de adam gibi eleştir karşındakini küçük düşürmeye çalışmak nedir saygısızlıktan başka birşey değil bu yaptığın.

• Siz tarih hakkında saçmasapan konuşacaksınız, iftiralar atacaksınız sonra neden tepki gösteriyosun öyle mi? Bence herkes haddini bilse, bilmediği konuda konuşmasa hiç bu tarz şeyler yaşanmayacak. Ayrıca ben okul kitaplarını savunmadım ki sen bana yermeye çalışıyosun. Herkesi eksilediğim falan da yok sadece senin gibi bilgisi olmadan fikri olanlara hatalı olduklarını gösteriyorum. Olgunlukla susunca birilerinin yokluğunda birileri var olmaya çalışıyo çünkü. Ama sen tek değilsin merak etme.

• Öncekileri Göster
  • Aglamaktan nefes alamadim.. Hayatimda hic öyle agladigimi bilmiyorum.. Kendimden bir gecisti resmen. Psikolojim bpzuldu süleyman gidip de onu kollarina alip Mustafaaa diye bagirdiginda. Sanirim kafayi yedim bunu izledikten sonra cünki 5 fatiha ettim ruhuna yolladim, sonra da "Sehzadem" diyerek egildim. "Mekaniniz Cennet olsun" dedim, dogruldum.

• Senin gibi kitleler olduğu için zaten bu dizi bu kadar uzun sürdü ve etkisi bu kadar fazla oldu.Şaşırmamak gerek.

• bende üzüldümde çok abartmışsın sen :)

• Ulan biz çocuğumuza bir şey olmasın diye canımızı gözü kapalı veririz Sülüman'daki çocuk sevgisine bak... Ruhu şad olsun Şehzade Mustafa

• Eksileyenler Sülümanın yandaşları :D

• izlerken aglamaktan kendimi alamadim ve maalesef ztn film gercek degil diyerek kendimide avutamadim maalesef tarihimizede suruldu bu kara leke hangi insan oglu kendi oz ogluna bunu reva gorurki !yazik cok yazik!

• Ağladım yahu..

• İzleyemedim ya çok üzüldüm son sahnede kapattım tv'yi :(

• dedıgım gıbı adam askam donup durdu kesın mezarında :D

• evet ya kaçış sahnesi kötüydü

• saçı sakalı ağartmış,tadına ermişsin bazı şeylerin.. sancağa da çıkarmışsın zaten.. ne vardı 2.murat gibi kendin bırakaydın fatih gibi bir mustafa'n olurdu kimbilir dedim süleyman'a içimden:)

• iltifat ediyorsunuz..:)

• Kanuni döneminde yaşasaydın Kanuni kesin türkü81'e sorardı taht işini ne yapalım diye.

• Allah rahmet eylesin.

• Daha torunu bogulacak :((

Ahh ah , cihangire de yazık

• Cihangir mi kanuninin torunu? Şu soru beni sinir hastası yaptı oturduğum yerden. Cihangir kanuninin torunu değil oğlu, ayrıca kanuni boğdurmadı kendisi eceliyle öldü.

• evet o da bogulacak ileride babasindan intikam almasin diye

• torununudami idam etdiriyo? :O

• mehmet günsürü severim. dizidede yakışıı şehzade gibi heybetli ona sözüm yok. ama dizideki rolüne gelirsek... ben hürremci olduğum için onu sevmiom ona düşmanım mehmet günsüre değil ama şehzade mustafaya. yazık oldu gerçi beyazlar içersinde gitti jojuğum ya .( valla üzüldüm ağladım bir yandanda sevindim. geleli bizim sülüman aqa ya :D oda bir mal :D hem öldürtüo sonra mustafaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaağğğğğğğğğğğğğğğğ die anırıo sonradan anlıo sanki oğlunu öldürttüğünü :D mal mı ne ya süleyman hata yaptı ama napak hürremciyik sevindik :D

• Senden de bu çapta bir düşünce beklenirdi zaten. Mantığa bak, daha da kötüsü yorum attığın mesaja bak ne kadar düştüğünü anlıcaksın.

• ask doktorunun kanuni babası her halde gelene geçene havlıyor

• Dün denk geldim izledim. Mehmet Günsür gerçekten harika bir oyuncu nefessiz izledim ve üzüldüm gerçekte böyle bir olayın yaşanmasına. İnsaf, merhamet denen bir şey yokmuş Süleyman'da. Kendi gözünün önünde. Ne acı.. Sonra da ağladı ironiye bak.

• cok agladim ben valla :( iste hayat boyle.. iyi insanlarin yeri yok bu dunyada, tarih boyu boyleymis :/

• Reaya : Halk:Allah'in emaneti. Osmanli reayasini Allahin emaneti olarak benimsemistir. Ve ona zeval vermemek icin gerektiginde kardesinden oglundan vazgecerek buyuk bir fedakarlik gostermistir.Cunku devlet o zaman din demekti eger devlet giderse iman gitmis olacakti. Osmanli halkinin dinini korumak icin biricik ogullarindan kardeslerinden vazgecmistir. Cunku adalet bunu gerektirir kardesinde olsa oglunda isyan ettikleri halde kayirilmamislardir. Iste kanuninin ömer misali adaletidir bu.anlayana

• O ama oyle yapmadi gaza ve cihat ! Bunun ne oldugunu biliyormusunuz siz iste buydu kanuniyi dunya mali elinin altinda oldugu halde vazgecirip cenk cenk dolastiran. Cenazesi 3ay sonra topraga verilmis bir insandan bahsediyoruz. Normal bir insan kadar ayricaligi olmayan bir padisah. Kolaymiydi saniyorsunuz at sirtinda karda kista derede tepede su da sefere cikmayi. Dunya onune serilmis bir insan neden yapsin bunu din olmasa iman olmasa gaza olmasa

• Ya bu kadar beyinsiz olamazsiniz acinda kitap okuyun azcik ! Agladiginiz mustafa degil mehmet gunsurun oynadigi hayali! Bir karakter. Kufrettiginizi de kanuni sanmayin . Taht kavgasi icin diyenler kanuninin sarayda toplamda 1.5 yil gecirdigini biliyormusunuz omru seferlerle gecmis bir padisahtan bahsediyoruz. Kusura bakmayin da hangi tahtin sevdasi bu? Siz saniyormusunuz ki padisah olmak ye ic yangel yat? Helede kanuni gibi bir padisah. Istese sizin hayal dunyanizdaki gubi bir padisah olabilirdi

• Öncekileri Göster
  • bence olamaz oğlunu öldürmez halkına nasıl bakackta

• Cok üzüldüm... yaziklar olsun böyle bir babaya ... bir taht icin degermi ?

• Kanuni gereğinden fazla hırslıymış ki gözü oğlunu bile görmemiş. Sonuçta öleceksin oğullarından biri senin yerini alacak yaşını başını almışsın çekil kenara. Ama yok biraz bencillik de var tabi.

• Oglunu oldurmesi bisey degil,ayriyetten torununu da öldüruyor ibrahim pasayi da oldurmustu zamaninda rahmetli oda mustafanin mahsum olduğunu biliyor tamamen tahti kaybetme korkusu can korkusu. Iste zamaninda tarih yazanlar bu tarihi kendi canlarina bile kiyarak yazmis birde canice izlemis Akp liler osmanli osmanli der durur alin görün sistemi Baba oglunu öldürur kardeşlertaht icin birbirini oöldürür.acimasizlik baska hicbise degil.Onemli olan değildir şehir fethetmek,önemli olandır gönülleri feth etmek.Kendi canina göz önünde kıyınca nerde kaldi Kanuni Adalet (:

• Heee canim he :D

• Bu psikolojiye bayılıyorum işte, sen içten içe biliyosun aslında haksız olduğunu, hatalı olduğunu, iddialarını ispatlayamıyosun karşı iddialara da cevap veremiyosun ama yine ataya bağlayıp prim yapmaya çalışıyosun:) Neyse bundan sonra ne yazarsan yaz senle işim bitti:)

• Evet artik bitti Atam demiski en büyük savaş cehaletle yapilan savastir ben yoruldum artik cehaletinle savasmaktan gerçekten zormus cehaleti yenmek o yüzden susuyorum sen hakli ol kapis :D

• Öncekileri Göster
  • İnanılmaz bir oyunculuk etkilendim bayaa helal olsun

• çok kötü oldum ben ya insan çocuğuna kıyar mı

• Bazen izlerdim filmi ve orda dikkatimi çeken tek kişiydi ki tahtı onun hakettğni düşünüyordum. Hürremi zaten sevmezdim de mustafanın ölümünden sonra hatta nefret ettm. Hala o sahnenin tesiri altındaym. Tahta çıkacak olan selim hiç haketmiyor tahtı zaten ondan sonra yenilgilere ugrayıp dağılmyormu osmanlı imparatorluğu padişahlık devri?

• Kader der susarim.. Sonucta ölulerin arkasindan konusulmaz

• çok adaletsizce muhtesem yuzyıl benım için bitti artık.. insanın içinde hiç mi merhamet kırıntısı kalmaz da kendi oğluna karsı böyle bir karar verir

• Suleymanin korkak oldugunu dusuuyorum ben oglun sonucta dinlemesi gerekiyordu ne olursa olsun sonuçta oglu.Ayrica o sahnede baya bir agladigimi soyleyebilirim.

• O dönemin şartları bunu gerektiriyor olsa da, Osmanlı İmparatorluğunun seyrini değiştiren bir ölüm bu..

• bilmem kaç yüz yıl öncesi duygusal bir titreşime maruz bıraktı bizi,geç kalmış tarih merakı.

• Tamam mustafa sucsuz da ickici selim de osmanli topraklarını genisletti ondan sonra çöküyor osmanli devleti ayrica babasi sucsuz oldugunu bilmedigi için bogduruyor

• Okudum o kadar derinlemesine yazmamislar herhalde

• Selim genisletmiyo az bir tarih okuyun sokullu sayesinde. genisliyo fark ettiyseniz tarih kitaplarinda selim yok. sokullu devri var selim ickicinin teki. ogluda ayni halt sokullu olmasaydi. hicbirsey yapamazlardi

• kacırdımm o sahneyı yaaa

• ibrahim paşa boğduruldu.. mustafa boğduruldu işkence yapıldı.. ne olursa olsun hürrem bu yaptıklarını elbet çekecek.. içkici selime emanet etti koskoca tahtı.. yazıklar olsun.. bir kadının ağzına bakılarak yapılan şeyler yanlışş.. akıl irade kalmamış..mustafanın annesi oglunun ölumunden sonra maddi sıkıntı cekıyor.. vicdan yok..

• Haketmedi

• Hıçkıa hıçkıra ağladım yemin ederim yeni kendime geliyorum :'((((

Melek gibi, giydiği o bembeyaz kaftan kefeni oldu. Hele son anda babasının kucaklayıp yüzüne bakışı, o müzik, Mustafa'nın son nefesi beni bitirdi. Dizi diyor insan, sonuçta bir şey olmadı diyor ama bir babanın suçsuz oğlunun ölüm fermanını verdiğini bilmek yıkıyor insanı. En sevdiğim insanlardan biri ölmüş gibi üzüldüm...

Ayrıca dizi çok yanlış. O adam gerçekten sesini duyuyor ama görmüyor, "çabuk olun" demiyor. Buna can mı dayanır? Ve gerçekte Şehzade Mustafa boğuşurken kanı akıyor.

Hele arkasından yazılan mersiyeler...

Ah Mustafa ahh...

• bende fazlasıyla etkılendım belkı mustafa tahta geçmiş olsaydı Osmanlı hala devam edıyor olabılırdı taht sevdalısı olan ınsanlarla yonetıldıgı ıcın halk ve adalet hıc olmadı Osmanlıda

• İzledim çok üzücüydü :(( Osmanlı hep entrika dolu herşes kendilerinin menfaaylari için günümüzde böyle değil mi? Hürremide seviyorum ama :((

• Osmanlı da adalet ne arar

• beyin.dll hatası alıyosun, zor ama bakıyorum çözümüne.

• Tamam ben bir ara açık adresimi yazarım sana .Haticeye değil neticeye bakacaksın canım sonuç hüsran oldu .))

• Osmanlı o beğenmediğin adaletle kaç yüzyıl cihana hükmetti. Amerika dan dahi vergi aldı.

• Öncekileri Göster

Erkekler Ne Diyor 63

• 3ay

Şehzade mustafa bir çok kez hata yaptı padişaha karşı geldi.Süleyman hep affetti.Şehzade mustafa çok iyi niyetli ve sabırlıydı.İYi niyetli ve sabırlı olmasaydı zaten yeniçerileri toplayıp isyan edip tahta geçerdi.Süleymanın önüne mustafanın iran şahıyla birlikte süleymanı tahttan indirmk için asker istediği ni yazan mektup kondu.Mustafanın mührü vardı.Mustafa bir çok kez hata yaptığı için SÜleyman inanmak istemese de buna inandı.Aklına babası geldi.Yavuz sultan selim babasını tahttan indirerek padişah olmuştu.Bu yüzden inanıp katline ferman verdi.Kötü bir karar oldu.Süleyman çok korkak beceriksiz bir padişahtı zaten.Süleymandan sonra da ondan daha beceriksiz bir padişah tahta geçince osmanlı çöktü.

• tarihi bir gerçek sonuçta bu dizide onu canlandırdı neticede üzücü bir olay tabi

• aman ne çok üzüldüm ne çok üzüldüm.haftalarca daha ağlıyabilirim.. :))

• allah rahmet eylesin zamanında akıllı olsalardı şimdi en güçlü ırkın torunu idim

• 1 osmanlının yıkılmasına sebeb olmus bı durumdur

2 fatıh sultan baslatıyo aıle ıcı taht kavgasını

3 devletın bekası ıcın caızdır

• cok da iyi oldu cok da guzel oldu hurrem 4ever

• babana bile güvenmiyceksin sözü ordan çıkmış heralde

• yorumlara baktım da herkes kanuniden yana taraf olmuş öldürdüyse bir bildiği vardır modunda. birde utanmadan gidin de kitap okuyun diyor cahiller. 80 yaşına gelmiş bir adamın taht sevdası yüzünden oğlu mustafayı katlettiğini bilmeyecek kadar cahiller. dönemin şartları onu gerektiriyormuş. yok ya hangi dönemin şartları? osmanlının son dönemlerini okumayan cahiller kafes sisteminide bilmeyen cahillerdir. karşında sana ihanet eden bir şehzade yok. karşında sana isyan eden bir şehzade yok ama sen sırf herkes onun arkasında diye bir taraflarının korkusundan adamı öldürtüyorsun. birde bunlara Allah dostu diyen cahiller var pardon ama dinimizde öldür diye bir emir bilmiyorum ben. dizi bir kurgu olabilir. ama gerçekler ortadayken de kimse çıkıpta kanuniyi bu konuda savunmasın. isyan hazırlığında olan bir şehzade kuzu kuzu babasının otağına girmez. 80 yaşına gelmiş kanuni adam olsaydı da o tahtı hakeden mustafaya tahtını bırakabilseydi.

• o donemin sartlarında degerlendirildiginde kacınılmaz bir durum ama sımdıye gore bence bir insan hayatı bir devletten daha degerli bir insan cıkıp tum dunyayı degiştirebilecek fikir zihniyet gorus ve yetenege sahip olabilir bakınız sir isaac newton einstein vesaire.

• 400 yıldır Şehzade Mustafa demeyenler yas tutuyor. Televizyonun salak insanlar üzerindeki acımasız etkisi.

• Osmanliyi gerçek tarihten okuyup öğrenin genç dizilerden değil. .

Eğer cahil değil kafanız basıyosa nasıl adil yonetmis 6 asır gorursunuz.

Hristiyajlar bile osmanliyi adil kabul etmiş siz nediyosunuz ulan az okuyun acin tarihe bakin cahil herifler. .

• Bu konu hakkında yüzlerce şey karalandı ama yine de konuşucaz.Medya çok büyük bir güç bu çok açık birşey.Dizinin bu bölümünden sonra yolda giderken Osmanlı ne biçim toplummuş gibi kelimleri çok duyuyorum.Toplum olarak okumayı sevmiyoruz ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu malesef öğrenemiyoruz.İnsanlar gibi imparatorlukların da ömürleri vardır.Yıkılmak için kurulurlar.İyi ki yıkılmış gibi sözler bence çok saçma zaten yıkılacaktı ayakta kalması imkansızdı."Tarihi o dönemin şartlarına göre değerlendirmek lazım" sözü boşuna değildir.Çünkü bu kafayla değerlendirirsen hata olur.Anlayamazsın neden yapıldığını.Yanlış kanılara varırsın.Şimdi gelelim kardeş vs katline.Bu sadece Osmanlı'da olan birşey değil.İslamiyet öncesi veya Türk islam devletlerinde görülen hadiseler.Ayrıca Avrupa tarihinde de bu çok görülür ama tarihi X TV den öğrenen birisi bunları nerden bilicek?Bu meşru birşey diye söylemiyorum,"bakın,bakın başkaları da yapıyor bunu" diye söylemiyorum bu tarihi gerçek anlaşılsın diye söylüyorum.Bir örnek vermem gerek sanırım.Mesela Cem Sultan olayı.2.Bayezid döneminde bu iki kardeş arasında savaş çıkıyor ve binlerce masum insan bu savaştan etkileniyor.Bu sebepten dolayıdır ki 1 kişinin canını 1000 kişiye tercih ediyorlar.Ayrıcfa senin kardeşini öldürmüyor ki birader neden bu kadar rahatsızsın? Dediğim gibi tarihi o dönemin şartlarına göre değerlendirmek lazım ve lütfen şunu yapmayalım "Osmanlı'yı reddediyorum" gibi fikirler oluşmasın bizde.Hiçbir Rus,Macar veya Fransız bunu yapmaz.Komünist bir Rus,çarlığı çok çok iyi anlatır,olumlu yönlerinden bahseder olumsuz yönlerinden bahseder ve sonunda der ki "bunlar hatalı insanlardı".Reddetmez.Malesef bizim toplumumuz bunu başaramadı.Ama bunu başaramayan sadece halk değil.Sanatçılarımız ve bu toplumun aydın olarak kabul edilen kitleside bunu yapıyor.Toplumumuzda ya sev ya da nefret et diye bir olay var.Atatürk ve Fatih'i aynı bünyede tutamıyor insanlar tercih yapıyolar ikisi arasında.Bu toplumun eğitim almış okumuş kitlesi bunu yapıyorsa dizilerden tarih öğrenen insanların böyle tepkiler vermesi çok doğal karşılamak lazım.Tarih öğrenecekseniz yapacağınız tek şey o döneme göre yargılamak olmalı,peşin hükümlü olmamalısınız,600 küsür yıllık bir medeniyeti tek kalemde silmemelisiniz.Benim korkum bir neslin böyle bitirilmesi.Geçmişinden uzaklaştırılıp,kim ve ne olduğunun ne olacağını bilemeden yaşatılması.Lütfen biraz TARAFSIZ kitaplar okuyalım ve tarihi doğru öğrenelim.Geçmişinden koparılmış bir millet gelecekte ne olacağını,ne yapacağını bilemez.

"Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinden kudret bulacaktır"

• 3ay

çok uzun yazmıssın hepsini okuyamadım ama emeğine verdim + yı

• Vay be. Bu sahne olmadan once nerdeydiniz be millet. Bi idam sahnesi cekildi alayiniz tarihci kesildiniz. Yok kanuni kotu yok kanuni soyle, yok boyle... Emin olun cogunuza daha dogrusu halkimizin cogunluguna bu film olmadan once sorsak sehzade mustafa kimdi diye %95 lik kesim bilmiyorum derdi. Bence filmin tek iyi yani millet olarak tarihe ilgiyi baslatmasi. Zaten film hep senaryo ustune kurulu . Bu nedenle hep sarayi cekiyor ve kanuniyi uckuruna duskun biri olarak gosteriyor.( klasik turk seyirci avlama taktikleri ask mesk filmleri malum bizde mukemmel tutuyor... Duzgun bir tarih belgeselini Allah icin kac kisi sikilmadan izliyor? (yoksa kim izler degil mi duzgun bilgi verse) Allah icin su konu hakkinda bilgisi olmayanlar yorum yapatken dikkat etsin. O donemin zihniyet yapisiyla bu donemin zihniyet yapisi cok farkli. Simdiki kafayla eskiyi dusunursek ohooo isin icinden kimse cikamaz... Ayrica filmlerdeki gosterilenlere itibar etmeyin... Kafa sisirdim biraz ama dogrular bunlar... En azindan tarih bilgisini Kitaplardan ogrenin. Ben tarih ogrencisiyim ve bize anlatilan Kanuni boyle degil! Bize anlatilan kanuni bir arkadasin da burada yazdigi gibi saraydaki agaca karincalar istila etmisken bu olaya mudahale edilirse hangi tarafin hakkina girilir diye en ufak ayrintiyi dusunen bir padisahtir... Ayrica son olarak filmdeki gibi saraydan cikmayan bir padisah degildir gercekte. Adamin omru at sirtinda gecmistir... Bunlari kim mi soyluyor? Ben degil, tarih kitaplari soyluyor...

• Hiç sevmiyorum arkadaş bu filmi

• MEDED, MEDED BU CİHANIN YIKILDI BİR YANI

ECEL CELALİLERİ ALDI MUSTAFA HANI 

BATTI MİHR-İ CEMALİ, BOZULDU ERKANI 

VEBALE KOYDULAR AL İLE AL-İ OSMANI

(TAŞLICALI YAHYA)

• isyan eden orduların savaşacağı ihtimalini gözardı etmez, herşeyi göze alır bu demek oluyorki şehzade isyan etmiş olsa olsa o otağa gitmezdi

• Gitmeseydi ordular savaşacaktı. Mustafa da orada fedakar davranmıştır. Oğul ve babanın fedakarlığı..

• Birkere bugünkü dizi izlemiyorum ama cok basit bir mantık kurmak gerekirse söylendiği gibi sehzade mustafa isyan etmiş olsa, iran şahı ile ittifak kurmuş olsa, bu demek değilmidir bütün köprüleri yakmış herseyi göze almış isyan değilmidir? Peki hal böyleken şehzadeyi otağına cağıran padişahın otağına kuzu kuzu gidermi? isyan eden padaşahı tattından etmek istiyen biri, kendisine öldürüleceğini söylendiği halde o otağa tıpış tıpış gidermiydi? Siz olsanız gidermisiniz?

• Yazık şu türkiyenin halne ulan .. Gözünüzü açın artık* koyim

• Şehzade Mustafa şehit edilmeseydi belkide Osmanlı gerileme dönemine hiç girmeyecekti. Bazı zeka seviyesi düşük bir kaç zat aptal bir senaristin yazdığı dizi demiş. Sanki tarihide onlar yazdı. Mustafa'nın masum olduğu türlü dalaverelerle şehit edildiği bilinmiyormuydu. Bu kabul edilebilir bir olay değil elbet, zindana at ne bileyim sürgün et kendini oğlunu boğdurmakta ne demek.

• Zaten filmde bir o sahne uydurulmamış gibi :) baştan sona uyduruk reytinge dayalı tarihten bir haber saçmalık ötesi :)) Saltanat öyle bir güç ki dünyanın heryerinde benzer örnekleri çoktur.

• kanuni padişah değildir halifedir o seferdeyken cesedini kabede görenler varmış ayrıca namaz kıldığı çadırın sırılsıklam olması ( ağlaması) haremden çıkmayan haremağası sümbülden farkı olmayan zaat oğlunu öldürtmüş kime ne?

• kanuninin yaptığının o ros pu ço cuk luğu oldugunu düşünüyorum

• büyüklük nerden gelir ileri görüşlülükten adam devletin en güçlü adayını boğuyor, sonra daha 7 yaşındaki çocuğu boğuyor ardından olablecek en güçlü aday beyazide düşman oluyor.

büyüklüğü vezirinin gücünden geliyordu onuda boğdurdu. o adam bir boka yaramazmış nesi en büyük.

• ben olaya farklı bir açıdan bakıyorum kanuni osmanlının en büyük padişahlarından birisi fakat anlamadığım nokta şu kendiside biliyoki taht için en uygun evlat mustafa kendisi zaten yaşlanmış bir ayağı çukurda bu saatten sonra tahtta kalsa nolur kalmasa nolur hadi diyelim mustafayı öldürdün torunu ya 7 yaşındaki çoçuk büyüyecekte isyan çıkaracak o zaman kadar insanın yaşayacağı bellimiki malesef oda bir insan ve yanlışları oldu sonuçta zaten yaşanmış bitmiş 500 yıl geçmiş

• Tarih bilinci olmayan bir topluluktan ne beklersin ki...

• Öncekileri Göster
  • Duygusal olarak beni etkilemedi. Kurtlar Vadisi Pusu'da Murat Argın'ın harcanması daha bir üzdü şahsen :D

• Kimse şimdi devletin bakası için falan demesin. Bikere bu yapılan İslam'a karşıdır. Çok yanlıştır. Taht kavgalarını önlemenin başka yolları bulunmalıydı...

• Yalnızca Kanuni Sultan Süleyman değil;Osmanlı'nın başındaki padişahların hemen hepsi kimi sadrazamlarını,kimi oğullarını,kimi babalarını ve kimi de kardeşlerini öldürmüştür.İki yaşındaki bebek kardeşini bile öldüren var(Fatih Sultan Mehmet).On dokuz kardeşini öldüren padişah da var.Bu konuyu ayrıntılı öğrenmek isteyenler; Çetin Altan'ın ''Tarihin Saklanan Yüzü''kitabını okuyabilirler.Adalet konusuna gelince;tabii ki astığını astık,kestiğini kestik kişilerden adalet beklenmez.Şehzade Mustafa sadece bu öldürülenlerden biri.Sarayda herkes birbirinin kuyusunu kazınca ortaya böyle bir manzara çıkıyor.Bunun nedeni de Osmanlı İmparatorluğunu yöneten padişahların bizim bildiğimiz anlamda bir aile hayatının olmayışıydı.Padişahın üç yüz-dört yüz karısı olunca ve bunların çoğu da yabancı (savaş ganimeti)olunca;her bir kadın bir Hürrem Sultan oluyordu.Çünkü önce hangisinden erkek evlat olursa,valide sultan o oluyordu.Bu da ortaya bir rekabet çıkarıyordu.Padişahın hanımlarından çocuk doğdukça ve bu hanımlar da kendi oğlunun tahta çıkması için her oyunu çevirince,işler televizyondaki filmi bile solluyordu.

• şehzade mustafanın ölümü çok acıklı halk yeniçeriler yas tutmuşlar resmen ölünce ayrıca şehzade mustafa dedesi yavuz sultan selime benzetilirdi ki yazvuz sultan selim kanuniden çok daha iyi bir devlet adamıydı kısacası şehzade mustafanın ölümüyle osmanlı çöküş dönemine girmiştir.

• arkadaşlar bir sahne ya da bir dizi bu kadar mı aptal eder insanları demekten alıkoyamıyorum kendimi.tarihi farklı kaynaklardan okuyun ve ona göre doğru değerlendirin.osmanlının çöküşünde yabancı gelinlerin etkisi,çinlilerin türklere uyguladığı kaleyi içten yıkma tekniklerini başarı ile uygulayan avrupalılar ve 1492 endülüsten kovulan yahudiler, sonrasında sözde müslüman olanlarına verilen devlet görevleri makamları hepsi çöküşü sağladı.şehzade mustafa olayı tartışmasız en acı olanlarından biridir ne ilk ne de son olmuştur.önümüze konulan her şeyi sorgusuz sindirmeyelim.okumayan bir toplumuz.çokda görmüyorum matbaanın bu topraklara icat edildikten 200 yıl sonra geldiği dşünülürse...

• 3ay

bir yere kadar haklısın ama tarih dizilerden öğrenilecek kadar basit değil.

• 3ay

bence böyle tarihi diziler çok iyi o dizi olmasa şu an mustafa için üzülenler onu tanımayacaktı bile

• Şehzade Mustafa'nın katli sizin gibi diziden görme cahillerin, tarihi katledişinin yanında bir hiç kalıyor!

Şehzade Mustafa neden öldürüldü? Okumadan saçma salak dizileri izleyerek gaza gelip boş boş konuşanlar bari bunu da izlesinler... link

Aynı şekilde İlber Ortaylı da bu durumun gerekliliğini doğruluyor. Olayın buralara gelmesi hata ve üzücü ama oraya geldikten sonra da bir gereklilik. İlkokulda gezi kolu yönetmiyorsun, devlet yönetiyorsun devlet! Tarih kitapları diyor bir de. Tarihi kahpelerden okursa işte insan, ecdadına kendi diliyle kahpelik eder böyle...

• Vallahi anlamayana davul zurna az,anlayana sivri sinek saz.bazıları dönemin koşullarını bilmeden okumadan,muhteşem yüzyılı her çarşamba izledikçe osmanlıya karşı bilenmiş olarak kalkıyor her perşembe.gerçi öyleleri de olmalı gülüyoruz bu sayede :D

• Güzel oldu eyvallah. Sağol

• link bu da benden olsun

• Bizim millet okumaz etmez okumayı sevmez tarihi dizilerden öğrenir.sonra da dizi senaryolarına göre bazı tarihi kişilikleri kahraman yapar bazılarını yerin dibine sokar.Mustafa dizideki gibi hiçbir şey yapmadı da öldürüldü diyen ne bir tane tarihçi vardır ne de böyle bir şey yazan tarihi bir kaynak vardır.bazı tarihçiler Mustafa'nın açık açık isyan ettiğini yazar bazıları tam olarak isyan etmese de yeniçerileri etrafına toplamak için çabaları vardı der.Bunun dışında da hiçbir şey denmez.Kanuni'nin babası 2.Selim babası 2.Bayezid taht için kendisini düşünmeyince bizzat babasına karşı yeniçerileri etrafına toplayarak savaşmış.kardeşlerini öldürmüş ve babasını da tahttan indirmiştir.kısa bir süre sonra da 2.bayezid zehirlenerek ölmüştür.muhtemelen bunda da yavuz sultan selim'in parmağı vardır.Mustafa da kanuni veliaht şehzade olarak kendisini değil selim'i düşününce dedesinin yapmak istediğini yapmak istedi ama başarılı olamadı muhtemelen.diziden tarih öğrenilmez diziye kalsa her şeyin sorumlusu hürrem.kanuni sadece mustafa'yı değil.diğer oğlu bayeizd'i de isyan ettiği için öldürmek zorunda kalmıştır madem diziden öğreniyorsunuz izleyin ilerki bölümlerde onu da görürsünüz.hürrem oyunlar oynayarak kendi oğlu bayezid'i de mi öldürdü şimdi böyle saçma şey olur mu :D ne mustafa ne bayezid hürrem istedi diye ölmedi.isyan ettiler kanuni'de büyük ihtimal içi kan ağlayarak devletin bekası için bunu yapmak zorunda kaldı.o zamanın şartlarını bilmeden dizi izleyerek yorum yapılamaz

• Ağlanacak halimize gülüyoruz artık, aynen napalim. Gerçekeklere net bir şekilde sağırlar ama iş dile gelince hiç boş geçmiyorlar. Ama Allah için, kör de değiller. Okumaya üşenseler de çok güzel bir şekilde izliyorlar, özellikle dizileri. Hem 3d gözlük de neymiş, At gözlüğü varken. Gerçek modernlik işte bu. At gözlüğünün modası hiç geçmiyor. Retro oldu mübarek.

• Anlayabilenler için güzel oldu eyvallah.

• Hürrem'den nefret ediyorum. Mustafa tahta ciksaydi Osmanli Amerikaya dogru acilacakti ve Roma'ya dogru yürüyecekti... :-(

• Selim tahta cikarak zaten devlet felakete sürüklendi...

• Mustafa tahta ciksaydi babasi kadar yasasa en fazla 12yil tahtta kalabilecekti. Ayrica tahtina ortak pek cok insan cikacakti ve mustafa onlari oldurmek zorunda kalacakti o zamanda mustafa katildo diyecektiniz . Ayrica insanlar kanuni zamanimda seferlerden bikmisti. Artik savas istemiyorlardi. Mustafa tahta gecseydi devlet felakete suruklenecekti

• Evet Öylr ama eldeki belgeler malesef suçlu olduğu yönünde. Ayrıca gerçek katlinde Süleyman bağırıp çağırmıyor lakin Mustafa toplamda 7 adet olan sağar,dilsiz cellatların 4 ünü deviriyor ve zaten çadıra girer girmez üstüne,atlıyorlar zaten.

• olması gereken oldu tarihi gerçekler bunlar değiştiremezler ama suçsuz bütün suç devlet işlerine karışan kadınların kiskancliklari fitne fesatları

• muhteşem yüzyıl olmasa şehzade mustafayı kaç kişi tanıyordu kimbilir:D

• Kayaya tosladığını farkedecek ama çok geç kalmış olacak. :( Mustafa gerçekte öldürülünce de halk ve yeniçeriler isyan ediyor.

• Kardeş nolur ama nolur bilmediğimiz konularda konuşmayalım. Tabi ki ölümü çok acı, hatta Kanuni'nin günlerce ağladığından bahsedilir. Bide tarih kitaplarına göre tamamen suçsuzdur demişsin, kusura bakma ama salladığın bariz belli. Allah rahmet eylesin ama taht için babasını devirmek istemiş, tahta ortak koşmuş. Haliyle sonucu idam olmuş. Yani padişah devletin bekası, milletin selameti için canı gibi sevdiği oğlunu idama yollamıştır. BİR PADİŞAH DÜŞÜN Kİ MİLLETİ DEVLETİ HERŞEYİN ÜSTÜNDE TUTSUN. Ondan sonra gelenler de bilip bilmeden böyle adalet mi olur desinler, ne acı değil mi..

• Biriniz de çıksın cevap versin ama yok işte anca laf ebeliği. Atatürk konusunu ben açmadım, laf attılar CEVABINI VERDİM. Ayrıca birazcık okuduğunu anlasan hüküm vermediğimi ataürkün kendi yazdıklarını aynen buraya aktardığımı anlardın. Aslında anlıyosunuz da işte işinize gelmiyo, zehirli fikirlermiş cahil yobaz sürüsü sizi.

• durdun yine zehirli fikirlerini döktün bu başlığın altında bile! atatürk e değil önce kendine bak yargılamak ALLAH ın yapacağı şey sen kesin cennetliksin de ölmüş bir adama mı hüküm veriyosun

• Bu da son kısım biliyorum senin için okumak zor ama madem laf attın adam ol da oku şunları. Atatürk kendi el yazılarında müslüman olmadığını zaten belirtiyo, sen daha neyin dalgasındasın? Tabi sizin atatürkçülüğünüz küçükken karka kovaladı, senin adın mustafa geyiği, çanakkale zaferi onun eseri gibi saçmalıklar olunca nerden bileceksiniz bunları. AÇIK AÇIK MUHAMMEDİN UYDURUDUĞU DİN DİYE BAHSEDİYO İSLAMDAN. Birazcık kapasiten varsa bu sana yeter yeter yeter de artar.

• Öncekileri Göster
  • malesef geçmişte bu saçmalıklar yapıldı vede bunlar dınıne baglı padısahlar sözum ona .bılmıyorumda bu muslumanlar cennete gıderse bu dunyada kımse cehenneme gıtmez

• öyle olmuş kasacak bir durum yok. 460 sene geçmiş üstünden.isterseniz bir mevlit yapalım ama

• o kararı almak bir baba için son noktadır zaten, kolay bir karar değil ancak olaylar mehmetin vefatıyla başladı. bu kan davasını hürremi istemeyenler başlattı. yazık oldu evet ama sadece mustafaya değil mehmetede , ibrahimede hepsinede yazık oldu. koca devleti yaka yaka bitirdiler...

• daha öncede söylemiştim yine söylüyorum, o osmanlıda ne ilktir nede son, mehmetin vefatına neden üzülen kimse yok diye esas sormak gerekir. esas bence en günahsızı o.

• hatimler belalar okumustur insanın sinirine gidiyor

• Basit insanlar anlayamaz . bosuna ugrasma

• Devletin bekası için kardeş katli zaruri ise normal. Osmanlı töresinde vardır...

Ancak araştırırsanız şehzade mustafanın idamının hiç öyle basit bir idam değil bir kırılma noktası olduğunu görebilirsiniz... Zira hürremin soyunun tahta geçmesi ile osmanlı veraset kuralları yumuşatılmis buda osmanlının yok olmasının önünü açmış diye yorumlanabilir...

Ayrıca hürrem mustafanın yedi yaşındaki oğlunuda büyüyünce intikam alır diyerek bunu dile getirerek öldürtecek derecede hırs sahibi bir karakter...

• Vakitsiz öldü, sever sayardık merhumu. Toprağı bol olsun.

• bilader Turk dizilerini nasil sevebiliyorsunuz ya? hatta nasil katlaniyorsunuz? filmin yâri suresi reklamla geçiyor. bir de konuşmalar yavaş ve uzun sirf zaman geçsin diye. cok salak ve cok saçma. hatta teknoloji sifir dizilerde. cok yapmacık ve sokaktan adam cagirsan daha iyi oynar rolunu. bu turk dizilerinde hep zengin cocuklari ve tanidik simalardan seçme bebeler var. hep ayni tipler. nefret ediyorum ya!

• haksız yere ölüyor ölmeyeydi dünya bizimdi.

• sülüman a biraz daha gıcık oldum

• öleceğini bile bile sonuna kadar heyecanla izlettiler. helal olsun :) çekim ve oyunculuk çok iyiydi

• Devletin içine entrika girmesinin sonucudur.

• ALLAH rahmet eylesin.

• Osmanlı yezit anca kelle alır Oglunu gözlerinin önnde bogdurdu bide cihan padişahıymıs insan olla sülüükkman

• bi kadın nelere kaadir işte :D

• dün kanım dondu be. izlerken

• iyi adamdı rahmetli zamansız gitti

• Bilemiyorum fakat gerçekten keşke öldürmeseydi fakat lütfen kimse ama kimse kızmasın Sultan Süleyman ve Hürremden nefret etmeye başladım Sultan Süleymanın zaten yaşı gelmişti Mustafa geçse ne olur geçmese ne olur en sonunda zaten birisi geçecekti oranın başına çok üzülüyorum Hürremden nefret etmeye başladım zaten Sultan Süleymandanda öyle.

Ama bir şey daha katmak istiyorum Osmanlı zamanında adamlar bizim rahat olmamız için başkalarının köleleri olmayalım diye görüyorsunuz nasıl savaşlar yapıyorlardı fakat keşke Türkiyede ülkemizin kıymetini bilse gerçekten çok üzülüyorum. Sırf biz başkalarının kölesi olmayalım diye savaşıyorlardı rahat edelim diye savaşıyorlardı fakat kimse kıymetini bilmiyor herkes Aşk Meşk peşinde bu ülkenin kıymetini bilin arkadaşlar bu ülkenin kıymetini bilin.

• Devletin bekası için oğlunu öldürten adam halkı için herşeyi yapar.

Günümüzde zorbaca görünsede o dönemde olması gereken oydu.

O Koltuk için herşey yapılabilirdi çünkü.

• bu kadar etkilendiğim bir sahne daha hatırlamıyorum... hıçkıra hıçkıra ağladım resmen

• Taht savaslari Bütün Türk devletlerinde daima olmustur.Bunun sebebi ise Gücü elinde tutma istegidir.

Tarihteki olaylara bakalim. Yildirim Beyazid Timura yenilip esir düsünce ogullari ve kardesi Taht kavgasina tutusmus ve Anadoluda bir Fetret devri baslamistir.Bircok insan olmus hatta Anadoludaki birligin uzun süre saglanmamasida Bircok Hristiyan ülkenin isine gelmistir.

Fatih Sultan Mehmet bu durumu fark edip bir kanunname hazirlatmistir.Buna göre Tahta cikan Sehzade diger kardeslerinin hayatina son verip Osmanli Devleti ve Hanedani icinde istikrari saglamasi emri verilmisti.

Ancak buna ragmen Sehzade Beyazidin merhametli tutumunun bu durumda oldukca etkisi oldugu söyleniyor Sehzade Cem Sultan önce abisine isyan edip basarisiz oluncada önce Rodos Sovalyelerine siginmis ve ardindanda Romaya Papaliga siginmistir.Senelerce bu durum Osmanliya karsi bir koz olarak kullanilmistir.

Sultan Beyazidin oglu Yavuz Sultan Selim hem babasinin merhametli olusundan hemde ayni özelliklere sahip olan abisi Sehzade Ahmedin Pasalar ve Yenicerilerin tahta cikmasini istemediginden dolayi Yeniceri destegi ile tahta cikmistir.Ve Sultan Beyazdik Dimetokaya inziva icin sürülmüstür.

Yavuz Sultan Selimin kisa döneminde Sehzade Süleyman defalarca babasi tarafindan öldürülmek istenmis ancak bir sekilde kurtarilmistir.Ki detayli olmasada bu dizidede anlatilmistir.

Babasi Dedesini tahtan indiren bir adamin ayni sona ugratilmasinin istenmesi karsisinda Gücü elinde bulunduran ve saglilikli bir Sultanin buna karsi sessiz kalmasini beklemek oldukca sacma bir durum olmazmiydi?Osmanlida Taht esastir Tahti tehdit eden herkes ölümle cezalandirir.Ayrica Tarihi Vesikalarda Sehzade Mustafanin sucsuz oldugu elbette aciktir.Ancak Cevresinde bulunan bir takim hirsli insanlarin davranislari yüzünden bu son onu bulmustur.

Ve Sehzade Mustafa Ogun isyan edip Tahta gecseydi Hürrem Sultanin ailesi yani Bütün ogullarida Kanunname geregi bogdurulmak süretiyle öldürülecekti.Yani bu bir taht savasi. Gercegi kimse bilemez ancak Tarihcilerdeki ortak kani Hürrem Sultan ve Mahidevran Sultan cocuklarini korumak icin bir mucadele icine girmisler ve Hürrem Sultan Kazanmistir.

Sehzade Selim dizide ickiyi ve eylence düskünü birisi olarak gösterilsede hicbir zaman Babasi ve Ablasi Mihrimah sultanin sözünden cikmamistir.Evet Seferlere ordu basinda cikmamis olsada devlet islerini takip etmis ve isabetli kararlarda almistir.

Sehzade Mustafanin ölümü bir dönüm noktasidir.Ancak Bu durumu adelet bazinda degil Taht icin yapilmis bir infaz olarak görmek gerekir diye dusunuyorum

• Kanuniyi bu yuzden hic sevmemisimdir.osmanli tarihini bilmeyenler icin devamini soyliyim.mustafanin olumunden sonra askerler mustafa yoksa oglu var veliaht o olmali diye Isyan cikardiktan sonra kanuninin emriyle mustafanin 7 yasindaki cocuguda bogularak yanina defnedilmistir.

• Mustafayi paralel devlet oldurdu::)

• devletin bekası icin yapmak zorundaydı ..

• işte koskoca osmanlıyı batıran hep o süleymandır. bir rus karısı için osmanlıyı batırdı. şehzade mustafa çok büyük bir devlet adamıdır. onu öldürerek osmalının yıkımını hazırladı. tahta selim geçicek içkici ayyaş karı düşkünü biri. ondan sonra devlet hep çöküşe geçicek. osmanlıyı batıran ne vahdettin ne de abdülhamittir. direk süleymandır. ... sülayman

• s alak mısın len sana burada osmanlı tarihini mi yazayım a.q . sen kitap falan okuma boş boş konuş.

• Anladım sen çok bilgilisin. biraz da bize anlat bildiklerini bizde öğrenelim. bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. biraz tarih kitabı okumanı tavsiye ederim.

• şu eksileri veren arkadaşlar birde yorum yapsaydınız. yanlış bilgimiz varsa düzeltelim. teşekkür ederim

• 1-Devlette adam kayırmak,torpil,rüşvet,zimmet,irtikap'ın yanından geçilemiyormuş 2-Dünya Sultan Süleymana kalmadı ona,buna,şuna mı kalacak?

• Kraliyetler bütün dünyada böyledir.Sen bu soruyu S.Arabistan Kralı'na sor:Müslüman mıymış neymiş?

• arkadaşım neyı savunuyorsunuz hala yabancı bırı halkın ıcıne gırdıgınde peygamberımızı bıle ayırt edemezken padişahların saraylarda devletın her ımkanını ıstedıgı gıbı kullanmasını tum halkın onlara hızmet etmesını savunan kımse muslumanım diyemez 1 sülaleden gelen herkes her ımkana sahıp olacak tum halk onlara ıtaat edecek islamıyet bu mu ?

bunları savunup Müslümanız dıyorsunuz bu muslumanlıksa ben değilim deyıp ateist olana da kufredıyorsunuz sızce siz müslümanmısınız ?

• ağlıyacaktım ya la

• Abi cok kotu oldum ya okudum tarihini ama goruntusu o hali mahvetti beni

Yükleniyor...