İnanmak veya inanmamak bir seçim midir? (tamamını okuyun)

Soru başlıkta.Ancak bir çok kişinin anlamayacağını veya yanlış anlayacağını düşünerekten uzun uzadıya yazmak istiyorum.

En basitinden Allah'a olan inancı ele alalım.

Sizce bu bir seçim midir? Yani birey inanmak ve inanmamak arasında bir seçim yapar mı?

Bireyin inancını sadece kendi akıl ve mantığı mı belirler? Dünyaya gözlerini açtığı ilk günden,gözlerini kapadığı son güne kadar etrafındaki diğer insanlar tarafından bireyin inançları şekillendirilmez mi?

İşin özünde kişi kendi akıl ve mantığının dışında sosyal çevresi, aldığı eğitim, okuduğu kitaplar , izlediği programlar , edindiği bilgiler gibi bir çok etkenin ortaklaşması sonucu bir inanca sahip olur görüşündeyim.

Bu sebeple bireyin inanmak ve inanmamak arasında seçim yapamayacağını düşünüyorum.

Yukarıda verdiğim örnekten açıklamaya devam edelim.Birey Allah'a inanmak ve inanmamak arasında seçim yapamaz.Çünkü o noktaya geldiği vakit çoktan bir sonuca varmıştır.Bir taraf o kadar ağır basar ki diğer tarafı seçmek mümkün değildir.

Hadi ben inanmayı seçeyim diyerek kendimizi zorla inandıramayız.Veya inanmamayı seçeyim diyerek inancımızı yok edemeyiz.Böyle bir seçim yapmak hiçbir zaman objektif olamaz.

Peki diyeceksiniz ki varsayalım önceden Allah'a inanan birisi şu anda inanmıyor.Bu birey Allah'a inanmamayı seçmiş değil midir?

Ben hala görüşümü savunuyorum.Birey bu durumda da seçim yapmamıştır.Mevcut bilgileri değişmiş,sosyal çevresi değişmiş,bir takım olaylar yaşamış ve sonucunda inancını kaybetmiştir.Ama bunu kasıtlı olarak yapmamıştır.Kasıtlı olarak yapılması imkansızdır.

Peki o zaman inancımız nasıl belirlenir diyeceksiniz.Sözlü veya yazılı olarak bunun açıklamasını yapamıyorum:Ancak bunun bir seçim olmadığını düşünüyorum.

• Seçimdir
    A seç
  • Seçim değildir.
    B seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
13

En İyi Erkek Görüşü

• İşin özü şu, kişi nerede doğdu ise o bölgenin inancını benimser. 3 yaşından itibaren aklı ne ile dolduruursa onu kabul eder. Seçimi kendisinin yaptığını düşünür. Halbuki hiç bir şey seçmemiştir. İnanmak, gerçekten düşünebilen bir varlığa göre bir şey değil.

0|1
    0|0
    • Tam olarak olmasa da aşağı-yukarı bende böyle düşünüyorum.Sonuç olarak ikimizde bunun bir seçim olmadığı kanaatindeyiz. Bu tartışma dershanede bir kere hocalarla felan konuşurken açılmıştıı kimse benim gibi düşünmemişti.herkes bir seçim demişti.Ama sözlü olarak kendimi tam ifade edememiştim burada olduğu gibi. Benim gibi düşünen birisi olduğunu görmek sevindirdi :)

• Yalnız kalman normal, koyun bir toplumda yaşıyoruz sonuçta :)

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

• A: Seçimdir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Dini inanislarin cografi dagilimina bakarsak insanlar pek de secim yapamiyormus gibi gorunuyor bu konuda. Arjantin'de dogan Hristiyan, Misir'da dogan musluman, Hindistan'da dogan Hindu, Tayland'da dogan budist, Fransa'da doganin da ateist olma olasiligi yuksek. Gunumuzde bilgiye inanilmaz bir hizda ve rahatlikla erisebilme olanagina sahibiz. Insanlar 'diger ulkelerdeki' yasam tarzlari hakkinda eskiye oranla daha dogru ve daha kolay bilgiye ulasabiliyor. Buna ragmen o ulkelerin kulturunden gorece az etkileniyor. Bir kisi yetistigi kulturden ne kadar uzaklasirsa (baska kulturlerin etkisine ne kadar cok maruz kalirsa) o derece degisime acik olabilir. Tabiki baska kulturlerin etkisiyle degisebilme, kisinin yetistigi kulturun o kisinin zihnine ne derece insa edildigiyle dogru orantili olacaktir.

0|1
    0|0
    • Başka kültürlerden etkilense,kendi kültüründen neredeyse tamamen uzaklaşsa, bilgileri,hayata bakışı doğru bildikleri yanlış bildikleri değişse ve bütün bunların sonucunda inançları değişmiş olsa dahi bu değişim bir seçim sonucu olmayacaktır.Kelime olarak ifade edemiyorum ancak içgüdüsel diyebiliriz :) Yani benim düşüncem tabi bunlar. Bu arada cevap için teşekkürler.

• iyiymiş valla :) Biyolojik psikoloji nedir? Fİziksel rahatsızlıkların yarattığı ruhsal rahatsızlıkları felan mı araştırıyorsunuz

• Davranış ve bilişin fizyolojik kökenlerini araştırıyoruz. ;-)

• içgüdüseldir diyosun yani

valla ben istediğim zaman inanıyorum hoş beş muhabbet şakalaşmalar falan geçiyo aramızda bazende şeylemiyorum varmış yokmuş kim kime koymuş :D :)

0|1
    0|0
    • İstediğin zaman nasıl inanabiliyorsun.Gerçek ve güçlü bir inanç olamaz o. Galiba sen inanmak ve inanmamak arasında kalmışsın. Ne gerçekten inanıyor ne de gerçekten inanmıyorsun. Ki buda bir seçim değil bence. Senin elinde olan bir durum değil :)

• peehh amann sanki elimde olsa nolur olmasa nolur, inanmışım inanmamışım benim için beni o an ne mutlu ediyosa o şeyi yapmak önemlidir gerisi hikaye masal ve ezogelin çorbasından ibarettir :DDD

• hahah iyimiş :) en iyisini yapıyon.Zaten hepimizin tek amacı mutlu olmak değilmi :) Ama işte bir felsefe yapalım dedim soruyu o yüzden sordum.Pek ilgi görmedi sanırım çok uzun yazdım ondan :)

Yükleniyor...