Eşimin hareketleri davranışları beni rahatsız ediyor.Ne yapmalıyım ?

Durumum bazılarınıza yanlış gelebir lütfen saçma sapan muhalif yorumlarınızı kendinize saklayın ki benim psikolojim daha çok bozulmasın.

Nerdeyse 6 yıldır evliyiz ve eşimle aramızda ciddi görüş ayrılıkları var.Bir kaç yıldır inançlarımı sorguluyorum hayatım boyunca kitap okumaya direnmiş olan ben dini konular üzerine onlarca kitap okudum 4 kutsal kitap dahil.Fakat bunu eşime hiç belli etmedim.O orucunuda tuttu gerekli gün ve gecelerde duasınıda okudu hiç bir şekilde müdahale etmedim.Eşim benim dinlere inanmadığımı fakat Allahın varlığına inandığımı düşünüyordu.Neyse bir kaç hafta önce ateizm üzerine attığım bir tweet sonrası tartışmalar başladı.Yaklaşık 4-5 haftadır evimizdeki muhabbet benim olmayan inançlarım.3 yaşındaki çocuğumuza dualar öğretmeler her yemekte tabagını önüme koyarken al Allahın nimeti insanın oluşumu falan filan.Yaptığı her hareketin cevabını ve kanıtlarını acıklamama rağmen sürekli sinirleniyor bana bağırıyor günlerce konuşmuyor.Ben ona hiç bir şekilde dinininden vazgeç demiyorum saygı duyuyorum ama o bana duymuyor. Ve ilişkimiz kötüye gidiyor.

0|0
11|6

En İyi Erkek Görüşü

• Şöyleki senin eşine o okuduğun kitapları düşüncelerini vs. evlenmeden daha önce söylemen gerekirdi evlilik ciddi bir konu bir ömürü aynı yatakta geçirmeyi kabul ediyorsun sonuçta herşeyin en baştan konuşulması bilinmesi gerekir bence. Çocuğunun durumuna gelince bırak annesi öğretsin dini konuları duaları sen inanmayan birisin ama farz etki eşin haklı ve cennet cehennem var ve çocuğunda annesi sayesinde inançlı birisi oldu cennete gitti sana bir zararı varmı? Yok. Hadi diyelim öğrendi duaları inançlı bir insan oldu ama sen haklı çıktın cennet cehennem yok (ki haşa diyorum ben inanan bir insan olarak) çocuğun ne kaybeder? Sonuçta Senin inancına göre günah sevap diye bir kavram yok iyi insan kötü insan olmak var sadece ve neticede inançlı insanlarda fevkalade iyi insanlar olabilir. Ve şöylede bir durum var çocuğunuz küçük yaşta dini şeyleri öğrensin bilsin zaten aklı ermeye başladığında kendi aklını kullanarak istediği yolu seçecektir ve bildiği dini konular bu konuda bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır hiç değilse kültür olarak. Neticede seninde müslüman bir aileden yetişip sonradan fikir değiştirdiğin kanaatindeyim. Bırakın çocuğunuzda bilsin ama seçimi kendisi yapsın...

0|1
    0|0
    • daha iyi açıklanamazdı teb.

• Sen benden Allah'in varligina kanit gostermemi degil bu durumda ne yapabilecegini soylememi istedin bende fikrimi soyledim

• 1ay

Merhabalar, hala ūye iseniz soran, şu an nedir durumunuz?

Kızlar Ne Diyor 11

• Eşinin yerinde olsam bende öyle davranırdım diye düşünüyorum.sana dinimizi anlatmaya çalışmadı mı? Seni deist olarak mı kabul etmişti evlenirken? Dini farklar bir çok kişi arasında sorun yaşatır.iki tarafın aileside bilirse daha da büyür. Bir çözüm bulun bilen birinden hocalardan vs doğruyu öğrenmelisin bence gittiğin yol yanlış

0|0
    0|0
    • bana dini nasıl anlatabilir ki daha kuranı kerimi bile okumayan bir insan

• Sen onun evlendiği adam olmaktan çıkmışsın.Onun derdi o.Kendine göre inancı doğru ve senin yanlış yaptığını düşünüyor.Sonuçta ibadet etmenin öldükten sonra bir zararı yok senin düşüncene göre.Onun düşüncesine göre ise ateist olman cehennemde yanman demek.Zor bir durum ve bir çıkar yolu yok gibi.

1|0
    0|0
    • +1 aklın yolu bir.

• kuranı kerime göre müslümanlar dışında herkes cehenemme azabı çekecek.Bu demek oluyor ki.Amerikada sokakta yaşayan evsizlere yardım eden onların karınlarını doyuran bir kişinin cehennemde yanacağı sanada mantıksız gelmiyor mu

• ondan ziyade sevdiği adamın değişiminden de korkmuştur.

Bu değişim bir sürü soruyu da uyandırdı aklında şimdi.

• müslüman değilim, bu yazıyı okuyunca çok üzüldüm. böyle inançmı olur yaa. zorla iman mı olur arkadaş. nasıl sınırlendım anlatamam. inanç tanrı ile insan arasında çok kişisel ve özel bir durumdur. kımse kımseye inanacaksın ya da inanmayacaksın diye zorlayamaz. bu nasıl bir cahillik. 11 yıllık evlılıgımde zerre kadar bir damlacık herhangi bir baskı görmedim. görsem dakika duramam. senınle sabahlara konusmak ısterım gercekten çok sinir bozucu bir durum. AMA İLK GÖREVİN ÇOCUĞUNU KORUMAK. kavga gürültü ve huzursusluktan onu koru. ama cocuk var diye de kendin olmaktan vaz geçme. bu ince çizgi yürüyebirsen kral olursun

0|0
    2|0
    • ay ay çok sınırlenmışşş eşini sevdiği için için ıyılığini istediği için kızmış olmasın. anlamadğın çok şey var canım bırakta sus sen .

• istek gönderdim oturup konuşalım

• sen cevap bulamadıgın soruları ona sormalısın. oturup dogru durust konusun yanı baska care yok. cocugunzda var cunku.

0|0
    0|0
  • eşin iyiliğini istiyo eşini anlamaya çalış.zor bı durum. eşini de dinle ..dinimizcede inanmayan biriyle evlenmek haram.

0|0
    0|0
  • dinimiz geregi müslüman olmayan biriyle evlenmek haram ve bu yuzden sana saygi duysa bile bir yere kadar . ayriliga kadar gidebilir

0|0
    0|0
  • karın aslında kendince senin iyiliğin için sana öyle davranıyor

çok rahatsız senin bu durumundan belli

0|0
    0|0
  • Bu durum çocuğuda etkiler. Eşinle direkt konuş. Konuşmazsan herşey felakete gider.

0|0
    0|0
  • uyar onu

0|0
    0|0
  • Ama, kadın haklı.

Değişen sensin o değil ki.

Eşinin böyle köklü bir değişime girdiğini gören herkes konu ne olursa olsun hırçınlaşır.

Oturun ona kızmak yerine onu anlayıp iletişim kurmaya çalışın açıklama yapması gereken sizsiniz.

1|0
    0|0
    • ben ona kızmıyorum ki o bana kızıyor ve dışlıyor

• Sen bunu algılayamazsın çünkü benimle empati yapamıyorsun.

• link gel yapalım

• Eşinizin yaptığı şey hiç hoş değil. Herkesin inancı ve doğruları kendinedir. Siz kendi doğrularınızı bulmuşsanız bu kimseyi alakadar etmez. Ona baskı yaparak bir yere varamayacağını söylemelisiniz. Ayrıca çocuğunuzun da belki sizin fikirlerinizi benimseme ihtimali var fakat kendi tercihleri gözetilmeksizin doğrudan beyni yıkanmaya başlamış. Hepimizin beyni bir şekilde bir şeylerle dolduruldu, gözümüz bir şeylerle korkutuldu daha küçücükken. O küçücük çocuğun bu yaşta din iman cennet cehennem melek cin vs. gibi şeyler düşünmesi hiç doğru değil. O da ilerde okuyup araştırıp kendi doğrularını bulacaktır, belki islamı seçer belki ateizmi belki hristiyanlığı belki de budizmi. Bu tercih çocuğun iradesine bırakılmalıdır. Şayet dinlere inanan bir insan için bile her insan kendi iradesinden sorumludur.

0|0
    0|0
    • Yurt dışında yaşayan bir arkadaşım var facebook üzerinden görüşüyoruz arada sırada çocuk müslüman tüm inançları tam vakit bulduğu zaman namazınıda kılıyor.Eşi ise musevi oda facebookta arkdaşım ve anladığım kadarıyla onunda inançları tam.Bunların çocukları oldu ve Türkiye ye geldiklerinde ilk sorduğum soru şu oldu.

Dostum sen Müslümansın eşin Musevi ve çocuğunu Hıristiyan bir ülkede dünyaya geldi ve burada eğitim alacak.Bu çocuk hangi dine mensup olacak dedim.Cevabı büyüdüğünde kendi karar veric

Erkekler Ne Diyor 5

• Durum aile danışmanlarına taşınmadan önce, çocuğu bir yakınınıza bırakın, evde karşılıklı oturun (rahat olursunuz) ve konuşun; ama inanç ve inançsızlık üzerine değil, aileniz üzerine, bu durumun ailenizde oluşturacağı hasar üzerine, çocuğunuzun geleceği üzerine, tartışmanın ve huzursuzluğun çocuğunuz üzerinde oluşturacağı psikolojik yara üzerine.

***Evde bu tartışmaya hiç girilmesin

***İnancı veya inançsızlığı herkes kendi içinde yaşasın, birbirine dayatmaya çalışılmasın

***Evde bir üstünlük mücadelesine girilmesin

gibi kararlar alabilirseniz (temel hareket noktası ''çocuk'' olsun), belki tartışmaları azaltabilir veya bitirebilirsiniz; eğer hala durum devam ederse profesyonel yardım almakta fayda var.

0|0
    0|0
    • çoğcugun yanında tartısmıyoruz sadece o bana onun yanında laf sokuyor.Genelde tartıslamar whatsapp üzerinden oluyor

• o seni çok sevdiği için senin zarar görmen öbür dünyada acı çekmeni eziyet görmeni istemiyor. sana aklı sıra bu şekilde olayı anlatmaya çalışıyor. yaptığı doğru ama seçtiği yol yanlış. Bide öbür dünyada karı kocanın ikiside cennete girdiyse orda da evlilikleri devam ediyor. taraflara sorulcak birlikte yaşamak istermisiniz diye belkide öbür dünyadada seninle beraber olmak istiyordur.Farklı açıdan bakmanı isterim. mesela eşin seni aldatmıyor, mesela o*ospu değil, mesela kadınlık göevlerini yapıyor, çocuğuna bakıyor, evcil biri. bence bunları sorun etme, eşinin gönlünü almaya bak.

0|0
    0|0
  • yol ver gitsin

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • bence eşinde yeterince inançlı değil. Yani görevlerini yerine getirebiliyorsa bile yeterince anlamamış olayı. Bu şekilde seni yola getiremeyeceğini bilmesi gerek

0|0
    0|0
Yükleniyor...