Bir kadını ağlatmak ?

Kadını ağlatmak çok zor değildir aslında. Kadınlar her şeye ağlayabilir; bir filme, bir şarkıya, bir yazıya... En az erkekler kadar yani! Ama bir kadını yürekten ağlatmak zordur. Eğer bir kadın yürekten ağlıyorsa, ağlatan onun yüreğine ulaşmış demektir. Ama o yüreğin değerini bilememiş olacak ki ağlatan, gözünü bile kırpmadan teker teker batırır iğnelerini yüreğe! - İşte o zaman koca bir yumruk gelir oturur boğazına kadının. Yutkunamaz, nefes alamaz; çünkü o koca yumruk canını çok acıtır. Gözleri buğulanır kadının sonra.

Ağlamayacağım, der içinden. Ama engel olamaz işte. Çünkü yüreğine ulaşmıştır birileri ve iğneler saplamaktadır.. Bu acıya ne kadar karşı koyabilir ki bir kadın. İnce ince süzülür yaşlar gözünden; önce birkaç damla, sonra bir yağmur seli... Ve kadın ağlar; hem de çok!

Sanmayın ki gidene ağlar kadın! Gidenin giderken koparttığı yerdir onu ağlatan, orada bıraktığı yaradır. O yaranın hiç kapanmayacağını, kapansa bile izinin kalacağı bilir kadın; o yüzden ağlar. Ama bilir misiniz, ağlamak kadınları olgunlaştırır. Her damla, daha çok kadın yapar kadınları. Her damla bir derstir çünkü.

Kadınlar kendilerine sarılmayı öğrenirler. Umarım öğrenirler, yoksa ruhlar sapkın yollara çarpar kendini. Sapan ruhların doğru yolu bulması da yeni acılar demektir. Bunu bilir kadınlar, o yüzden eninde sonunda öğrenirler kendilerine sarılmayı... Çok ağlayan kadınlar, bir çok şeyden vazgeçen kadınlardır aslında. Her damla olgunlaştırır kadınları evet ama olgunlaştıkça o safça inandıkları aşk gerçeği onların gözünde küçülür. Küçüldükçe değerini yitirir ve işte o zaman kendilerine sarılıp, yeni bir kadın yaratırlar kendilerinden. Güçlü, yenilmez, mağrur ve aşka inanmayan...

Etrafınızda yürekten ağlayan bir kadın varsa bilin ki olgunlaşıyordur. Bilin ki, gerçekleri kabul etmeye başlamıştır. Bilin ki, artık aşkın olmadığına inanmıştır. Bilin ki, sarılacak tek bir doğrusu kalmıştır. O da kim, ne diye sormayın artık. Çok ağlayan kadınlar, eninde sonunda kendilerine sarılırlar çünkü!

Aziz Nesin...

yazıyı biraz kırptım ama yinede uzun oldu :)

size göre böyle bir genelleme ne kadar doğru olabilir ki?

0|0
10|4

En İyi Erkek Görüşü

• Ellerine sağlık kardeşim Aziz NESİN gibi bir değerimizi tekrar hatırlamış olduk öyleki, kendine bir mezar taşı yaptırmamış Nesin Vakfı bahçesine kimsenin mezarının yerini bilmemesi vasiyeti ile defnedilmiştir.Hayatta 2 kişi var galiba kabrinin yerini bilen Allah ondan razı olsun çok yetim okuttu mekanı cennet olsun...(ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar be angaralı)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Yazıda kadın veya kadınların yerine insan veya insanları eklersek uygun olur. "Bir insanı ağlatmak çok zor değildir aslında..." vs.

0|1
    0|0
  • Ben çok duygusal bir insanm her ağlayşm yürektendir yalan dan göz yaşı dökemem ben ama senin söylediklerinde doğrudur

0|1
    0|0
  • çok ağlayan kadınlar bir çok şeyden vazgeçendir aslında. . .

her damla olgunlaştırır kadınları. . .

adamsın diyorum susuyorum . . .

0|1
    0|0
  • Her ağlamamda olgunlaşıyorumve her dibe vurmamda.Hayatımda biri vardı ama-dı,şimdi gözümde hiçbir değeri yok..

0|0
    0|0
  • allah kadınları ağlatanların gönlüne ateşler salsın

0|1
    0|0
  • Ağlamak kadınları olgunlaştırır, genelleme yapamayacağım ama çok doğru bir söz.

0|1
    0|0
  • Çok hoş bir yazı... doğrudur bence

0|1
    0|1
  • Çok güzel bir yazı

0|0
    0|0
  • evet öldürmeyen şey güçlendirir nede olsa

0|0
    0|0
  • Doğru kısmen, kadılar çok kolay ağlar ama hıçkıra hıçkıra ağlıyorsa o yürektendir.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Kadınların Genel Yapısı.Duygusal Olmalarıdır.Bu Durumda Küçük Yaşta İken Geliştirdikler Yalan Mekanizmasını Geliştirip Bazen Timsah Gözyaşlarını da Dökebiliyorlar.İnsanın Duruma Göre Değerlendirme Yapması Daha Mantıklı Olmalı Bence.

0|1
    0|0
    • ya timsah göz yaşlarını dökmüyorsa

içten ağlıyosa ?

• Yazdığım Gibi.Duruma Göre Yapılan Tartışma Veya Gelişen Olayla İlgili.Ben Genelleme Yapıp Bayanların Timsah Gözyaşları Döktüklerini Açıklamadım.Bu Bir Tahmin Düşünceden İbarettir.Zaten Bir İnsanın İçten Ağlaması Belli Oluyor Diye Tahmin Ediyorum.Şahsen Ben Bunu Görebilirim.

• Aziz nesin ne soylediyse dogrudur haci abi

1|1
    0|0
  • Bence bütün genellemeler saçmadır -.-

0|0
    0|0
Yükleniyor...