Ne zaman bayan kaba kadın kibar oldu?

Küçüklüğümden beri hatırlarım bir dişi kişiliğe kadın denildiği zaman çok kaba karşılanırdı öküz herif bayanım ben kadın değil denirdi son 1-2 yılda bu sefer bayan kelimesi kaba oldu kadın kelimesi kibar oldu bu değişimin nedeni nedir?

Güncellemeler:
Peki otobüste kadına yer verin mi diyeceğiz artık? Veya kapıyı açtık yanımızdaki dişiye kadınlar önden mi diyeceğiz? Bir de bayan'ın ingilizcesi lady oluyor ama türkçesi kaba tabir mi oluyor yani?

0|0
11|10

En İyi Erkek Görüşü

• Birkaç elit edipin halt etmesi dostum. Neymiş? Kendilerine göre 2.sınıf sayılan garson simitçi işçi sınıfındaki ayak takımının bağğğyaaannn demesiymiş. Ama halt etmişler diyorum tekrar. Bay ve Bayan ünvanken Kadın ve Erkek cinsiyet belirleyicidir.

2|2
    2|0

Kızlar Ne Diyor 11

• kadın zerafetin güzelliğin simgesiyken hiçbir zaman kaba bir kelime olamaz olmamalı. İnsanların bu kelimeyi kaba bulmalarının sebebi bekaret takıntısından geliyor; Kadın olmak ayıplı bir durum onlar için haliyle cinsiyet yok edilmeli. İllaki yok ben kaba buluyorum kibarlık yamam lazım deniyorsa "haneımefendi" sözü gayet hoş bir hitap şekli. Bayan kelimesi cinsiyet olarak kullanıldığından bütün karşı çıkışımız... En çok kızdığım; erkeklerin yanında kadınların bunu yapması

1|0
    0|0
  • bayan bay kelimesi türemiştir bu sinir edici olabilir.

eskiden evlenmemiş olana kadın demek bakire değilsin demek gibi bir şeydi kız ve kadın diye ayrılırdı o yüzden sert tepkiler verirdi insanlar hala verenlerde var

ama iki cinsiyet var sonuçta kadın ve erkek eee kadınlar da gün geçtikçe kendilerine kategorileştirilmiş isim takılmasından hoşlanmamaya başladıklarına göre kadın tercih edilmelidir. doğrusu da budur.

1|1
    0|0
  • "hanımefendi"dir kibarı

0|0
    0|0
  • şahsi görüşüm ; kadın / kız şeklinde hitap edilmesi çok kaba , bayan mesafeli ve kibar bir hitap seklidir.evet bizede herkesede bu şekilde öğretildi.olması gereknde budur.

0|0
    0|0
  • bayan kabadır çirkindir.baydan türemiş olduğundan feminist çevre kabul etmez.ayrıca dişi kişiliğe kadın denme sebebi de onun cinsiyetiyle değil cinsel ilişkileriyle alakalıydı bu yüzden de kaba bi tabirdi.ama günümüzde birine kadın demek böyle bir anlam ifade etmiyor sadece cinsiyet belirtiyor.nihayet kadın sözcüğü yerli yerinde kullanılıyor yani.

1|0
    0|0
    • Feminist çevre 10 yıl önce kadın denilince ayaklanıyordu yalnız. Bir çizgi tutturulamamış feminist camiada. düşünsene yine otobüsten örnek vereyim önde iki tane liseli kız oturuyor bi de yaşlı dede ayakta. kadınlar kalkın dedemize yer verin desem otobüsten atarlar beni.

• yav yukarda da belirtmiş işte çokoturgaçlıgötürgeç kadın bi hitap şekli olmamalı,bununla birlikte bayan da hitap şekli olmamalı ." kadına hitap edince hanfendi denilebilir."

• hanfendi ne be hanımefendi o bikerem:D

• kadın ve kız farklıdır.bunları bilmeyen kalmamıştır artık.kimin kız kimin kadın olduğu belli olmadığı için bayan denmesi bence en mantıklısı.

0|0
    1|0
  • güncellemene cevap: o ne ya dişi ne demek?

bayan deme o gibi durumlarda madem nezaket gösterisi yapıyorsun yer vermeler önden buyur etmeler hanımefendi de bu kadar basit

0|0
    0|0
    • kadın veya bayan dediğimiz kişiler dişi kişi olmuyor mu? Şey mi diyeyim ?:)

• dişiden başka belirtecek kelime mi yok arkadaşım

• Kadın ve bayan'ı tartışıyoruz ben de dişi kişi dedim kullanım olarak mantıklı. hanımefendi kelimesi de olabilirdi ama her kadın için hanımefendi tanımını kullanamayız ama dişi kelimesini kullanabiliriz. Bir insanın ilkönce cinsiyetini algılamaya çalışmaz mıyız onu incelerken? Bu bağlamda dişi kelimesi de uygundur.

• bence daha resmi olan bayan kelimesi kullanılmalı, çokta önemi yok aslında bu kadar takıntı haline getirmesinler

0|0
    0|0
  • Bir bildigimiz var ki kaba buluyoruz.

Erkeeeeek! diye cigiran var mi

0|0
    0|0
  • Tabuları yıkalım.

0|0
    0|0
  • can sıkıntısından hep bunlar. durup durup g*tümüzden element uyduruyoz işte.

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Bayn kaba kadın kibar değil mesele. Mesele baan, kız ve kadın gibi ayrım yapma. Bir insanı yaptığı bir davranıştan ya da eylemden ötürü kadın kız diye ayırmak kadar ayıp ve negatif cinsiyet ayrımcılığı yapılmaz.

1|0
    1|0
    • Erkeklerde de var ya oğlan diyoruz delikanlı diyoruz genç,yakışıklı, şopar diyoruz kekko diyoruz yerine göre :)

• Ama bunu cinsel içerkli olarak söylemiyoruz. Erkeklerin yapıp yargılanmadığı bir eylem kadınlarda suç olarak görülüp sanki bir damgaymış gibi kadın kız ayrımı yapılarak yargılanması yanlış. Bu da eşitsizlik demektir.

• Bir bayana hanımefendi deyince gülücük, bir hanımefendiye bayan deyince kabahat...

hele hemcinclerine kızsınlar daha neler diyor kadınlar.

Aslında kendilerini kast sistemine sokuyorlar haberleri yok...

karı-dişi-kadın-bayan-hanımefendi-kraliçem(ki yalannnnn)

0|0
    1|0
    • türkiye'de erkekler cinsel ayrımcılık yapmıyor.kadınlar bi yerlerinden uydurmuştur.söylediğinin açıklaması bu heralde?

• @kibirliceviz, engin anlama kabiliyetine hayranım:D,kadına yapılan cinsel ayrımcılık bayan ya da hanımefendi kelimesi ile yakından uzaktan alakası yok, ama sosyal toplum üzerindeki negatif ayrımclık ise mevzu buradaki gibi- kadında erkekte yapıyor maalesef.

• Bayan cinsiyet içeriyor ama doğrudan içermiyor. Kadın ya da erkek kelimeleri doğrudan cinsiyet içerir. Son dönemde kadınların cinsel kimliklerine sahip çıkmasıyla ilgili bu. Ama bana kalırsa eşit olsun da hangisi olursa olsun. Kavramsal değil yaşamda eşitlikten bahsediyorum.Yoksa adlandırmanın seçimi adlandırmanın niteliğini değiştirmez.

0|0
    0|0
  • Bayan nın kökeni baymaktan geliyor ondan beyenmiyorlar bence :)

0|0
    0|1
  • Yerine göre deyişiyor .

Mesala birisine sesleneceksiniz hanımefendi kelimesi biraz uzun ve herzaman kullanılan bir kelime olmadıgı için bayan bakar mısınız dersiniz dimi bunun neresi kaba

Yada kendilerine kadın dememizi istiyen kişilere soruyom size biri seslenirken kadın bakarmısın demesi nekadar hoş olur siz karar verin

0|0
    0|0
  • La sktır et ne takıyon böyle seyleri.

0|0
    0|0
  • bayan kelimesini çok suni buluyorum.hanımefendi,hanım kullanırım cümlede kullandığım yere göre ben.

0|0
    0|0
  • Çünkü kadın toplumasal cinsiyeti gösteriyor.Kadın ve erkek, bunlar toplumsal cinseyete ilşkin kavramlardır.Bu nedenle kız, bayan kelimeleri kabul edilmiyor artık ve kadın diyerek cinsiyet ayrımcılığı önlenmeye çalışılıyor.

0|0
    0|1
  • Bay ve bayan'ı hiç sevmedim. Türkçe kabul etmedim zaten. Beyefendi ve Hanımefendi diyorum.

0|0
    0|1
Yükleniyor...