İhtiyar insanların, büyüklerimizin ya da gençlere çizdikleri sınırlar konusunda ne düşünüyorsunuz?

Evet...

Detaya cok fazla girme geregi duymuyorum.

Soru baslikta gayet acik diye düsünüyorum.

Büyük ihtimalle sorumu okudugunuz zaman hepiniz aklina,fikrine bir takim kurallar gelmistir.

Ne düsünüyorsunuz bu konuda?

Ihtyar insanlarin genclerin hayatlarina takintili bir bicimde sinir cizme,sekillendirme...bizzat müdahale etmeleri sizce ne kadar dogru ya da ne kadar yanlis?

Bir düsünelim mi...

dinlemelik; link

0|0
8|20

En İyi Erkek Görüşü

• Öğrettiklerinin, söylediklerinin bir kulaktan girip diğerinden çıkma, hakim olmaları gerektiğine inandıkları ortamda dışlanmış, artık bir parçası olmama hisleri ters tepiyor diye düşünüyorum.

Bana kalırsa evrimsel sürecin de etkisi var. Atadan öğrenilenin aynı şekilde devam ettirilmesi, edilmezse büyük sıkıntılarla karşılaşılacağı vs.

İşin özeti, ne ihtiyar ne genç, işime burnunu sokanları sevmiyorum.

3|1
    0|0
    • Kimse kimsenin isine burnunu sokmamalidir.Katiliyorum buna,benim de rahatsiz oldugum bir konudur.

Herkes dogru bildigini,tecrübelerini paylasmalidir özellikle de büyükler.

Ama sinir cizme,müdahale etme apayri seyler...ve bunlar bence de yanlis.

Erkekler Ne Diyor 19

• Her traştan sonra babaannem traş olmadın mı espirisini yapıyor. O sakal ne gençliğin var kes, o saçlar yine uzun falan. Köyde açık giyinirdim sıcak diye ama laf yapardı sanki erkek değil kadınım. Ama yeri ayrı beni o büyüttü.. link

1|0
    0|0
  • Hiç birinin niyeti kötü değildir.

Onlarında bir takım tecrübeleri olmuştur ve bu tecrübelerinden aynı hataya başka birinin düşmelerini istemeden inceden inceye onları korumak istiyorlar.

Günümüze uyarlasak isek bazı şeyler kime zaman haksız oluyorlar ama çoğunlukla her daim haklı görüyorum onları.

Her ne kadar dediklerini uygulamasak da anlattıkları zaman ağız burun bükmek yerine onları dinlemeliyiz.

2|0
    0|0
    • Degildir...ben de öyle düsünüyorum.Istisnalar da olabilir ancak.

Cok fazla hakli yanlari var,tecrübeleri de degerli diye düsünüyorum ben de.

Yalniz dogrudan müdahale etmek,dogru ya da yanlis sinirlar cizmek yine de dogru degil

bence.

• Şimdi bazı şeyler gözümün önüne getiriyorum.

Direk olarak engellemek tabi doğru değil.

Ama bir şeye inanırım , tatlı dille hepsinin üstesinden gelinir.

Ya o saniye ya da zaman asılarak.

Ama elbet aşar tatlı dil bu durumları

• bir çok sebebi olabilir...örneğin kendilerinin zamanında yapmak isteyip yapamadıklarını gençlerde görünce kaldırmayıp kısıtlıyor olabilirler...ya da kendilerinde büyük olmanın verdiği bir özgüven ve bilgi birikimi onları kısıtlayıcı ya da baskıcı yapabiliyor...çağdaş bir başka yaşıtı onlara yol gösterebilir...

1|0
    0|0
    • illa ki...

Fakat malesef bu tutumlari ters tepebiliyor.

• ters tepmesi kaçınılmaz bir durum...kuşak çatışmasının en doruk noktalarıdır çatışma anları...üstelik genç kendini savunurken saygı çerçevesini korumak zorunda olduğu da sık sık hatırlatılır muhterem büyüklerimiz tarafından...en haklı kendileridir ve onların sözleri üstüne söz söylenemez onlar dediyse öyle olacaktır...komik...bence bir genci kaybetmekten başka bir şey değil bu tarz hareketler...

• Uymasakta doğrusunu soyledılerı kesın.. ama gel gör ki sınır konulduğunda ınsan oğlunun temelınde 'sınırlar aşılmalı' olgusu harekete geçince havada kalıyor o güzelim tecrübeler..

1|0
    0|0
    • Dogru bildikleri,söyledikleri vardir elbet...buna ben de katiliyorum.

Fakat bazen maksatlarini asabiliyorlar diye düsünüyorum.Cünkü her zaman müdahale etmek yanlis olabilir.Ve her zaman kosulsuz,sartsiz dogrusunu biliyorlar da diyemeyiz.Onlar da diyemezler sanirim.

Öte yandan haklisin.Kurallari hemen cignemek istegi doguyor genclerde de

• Susku olaydı, dizerdi metiyeliri sıkardı beni yine dsadsa

• +Kızım bu yaşta ne bu sevgili?(kızımız 14 yaşında.)

-Anneanne sen kaç yaşında evlendin?

+ 16 evladım.

2|1
    0|1
  • bana çok karışan olmadı. ama elemanlar da kendi kafasınca haklı... şimdi ne yapsınlar, kendi hatalarını tekrarlamaman isteniyor...

1|0
    0|0
  • Şu anda dediğin çizgiyi çizen insanlar göremiyorum hepsi dağılmış boncuk taneleri gibi yok mu var ama onlarda nadir

1|0
    0|0
  • sımdıye kadar karısanım oldugu pek soylenemez :) (anne-baba hariç)

dinlemelik link

1|0
    0|0
  • Her şeye atlamasalar ölürler zaten, karşıdaki küçük dağları yaratmışçasına her poka maydonoz oluyorlar herşeyi biliyorlarmış gibi davranıyor ve hepsi de yobaz, ölseler hiç fena olmaz

cayırt

1|0
    1|1
    • Hosgeldiniz yeniden öncelikle :)

Biraz agir elestiride bulundunuz...bence bu da dogru bir davranis degil.

Tecrübelerini yabana atmamak gerek.Ama maksadini asanlar da olmuyor degil malesef.

• ben tecrübesiyle bir şey katan görmedim, bir kenarda durup sessizce otursunlar yoksa işler poka sarıyor abla, defalarca yaşadım, ben herşeyin iyisini bilirim karışmasınlar

hoşbulduk :)

• Yasadiklarinizca hakli sebepleriniz vardir tabiki...buna bir sey diyemem.

Her yerde,her insan icin ayni sey söz konusu olmayabilir.

tesekkür ediyorum

• Gençler yaşlıların aptal olduğunu sanarlar

Ama yaşlılar gençlerin aptal olduğunu bilirler..

Umarım bu söz herşeyi açıklar :)

0|0
    0|0
  • dogru yanlıs oldugu tartısılır

sadece inandıkları seyi söyluyorlar

sorun yok bence

1|0
    0|0
    • Söylemelidirler kesinlikle.

Fakat aslinda söz konusu olan söyleyip söylememeleri degil de

Dogrudan müdahale etmeleri dogru ya da yanlis olsun.

Yani sence bu dogru mu?

• peki :) tesekkür ediyorum

• Valla babam kucuklugumden beri ogut verirdi ve devam da eder..Bense cocuklugumdan bu yana sen cok biliyon sanki gibi tavir takinirdim.simdilerde ise universite 3.siniftayim bu 3 senelik universite hayatimda ah baba ah sen hep hakliymissin sen dha iyisini bilirsin modundayim.Sehirdisindayim arar dertlesirim bile arkdas gibi. bilmiyorum da geri kalan butun akrabalarin dediklerini falan hic takma ben bir babamin ve annemin dediklerini takarim geri kalanina he deyip gecerim..

0|0
    0|0
  • Büyükler ne söylemişse doğrudur

1|0
    0|1
  • Sınırları ihtiyarlar değil ıslam belirler. Islam kaynaklı sınırlara uymayan da günaha girer. Ben ıslamın sınırlarına bakarım kimin ne dediği umrumda olmaz

0|0
    0|0
  • herzaman kendi sınırlarımı kendim belirlerim <3 seks gibi konularda sınır tanımam :*

0|0
    0|0
  • Hayat tecrübesi.. Konsantre edilmiş şekilde karşımızda duruyor faydalanmak lazım :))

0|0
    0|0
  • Değişiyor, değişmeye devam edecek.

0|0
    0|0
  • Ben uymuyorum. Dinlemelik vermesen ölürsün zaten.

0|0
    0|0
  • sen ssoru sormak ıcın dunyay gelmısın savk:) herseyı bılen bı kızla evlenmek acayıp olurdu:))

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Onların tecrübelerini dinlemek keyifli oluyor :).

1|0
    0|0
  • abartıya kaçılmadıkça bir problem olacağını sanmıyorum,anne babalar olması gerekeni yapıyor sonuçta.bu durumla ilgili karşılaştığım son bir örnek var ki hayli ilginç ve cahilce.yakın akrabalarımın ilk defa bu saçma yönleriyle karşılaştım bu durum sayesinde öyle söyleyeyim ve onlara bakış açım eskisine göre tamamen değişti.Allah o duruma düşürmesin diyorum sadece.

1|0
    0|0
    • Amin öncelikle...

Haklisiniz...sanirim esas sorun abarti,asirilik.

Bence büyükler tabiki yol göstermelidir.Hayat tecrübelerinin coklugu bizi bir takim hata ve yanlislardan alikoyabilir.Ama yanlis ya da dogru kayitsiz ve sartsiz hükmetme edasi ile bunu yapmak bence daha cok zarar veriyor kisiye.

• evet aynısını düşünüyorum.aşırılık olmadığı müddetçe hiçbir sakınca yok.ama sınır koyacağım diye kendileri saçmalıyorsa o daha beter işte.inşallah bizler cahilce düşüncelerden uzak,iyi anne babalar oluruz.

• Bence doğru. Yaşamış birilerinin tecrübelerinden yararlanmak her zaman iyidir. Az hata yapmanı sağlar. Sınır koymaları güzel sınır olmalı biraz. Senin özzgürlüğün başka insana zarar vermemeli. Her istediğini yapman sana zarar. Genciz evet ama sonradan üzüleceğimiz hataları yapmamıza engel olan büyüklerimizi dinlemeliyiz. Geleceği de düşünerek yaşamalıyız. Hayat sadece bu andan ibaret değil.

1|0
    0|0
  • Bazen abartıyorlar sanki. Anne baba olmak her zaman doğru kararlar verecekleri anlamına gelmiyor. Mesela benim anneme kalsa beni bebek gibi büyütecekti. Canım obenim, biliorum iyiliklerinden yapıyorlar,kötülükten korumak için filan. Ama dozunu iyi ayarlamak lazım. Çünkü bir kötülük gelecekse bu evin içinde bile gelebilir ama gelmeyecekse en tehlikeli ortamda bile gelmez. Tabi bu her yere gözümüz kapalı cahilce gireceğimiz anlamına da gelmiyor. Yine çok güzel bir soru yalnız..

1|0
    0|0
    • Malesef gercekten de abartiyorlar.Bundan dolayi cok can cekisen genc gördüm...

Sizin söyledikleriniz de cok güzel,dogru seyler.

Katiliyorum ve cok tesekkür ediyorum :) güzel,görmek sizi...

• Kesinlikle.. Baskılar bazen kötü sonuçlar doğuruyor. Çok salmak da iyi değil tabi. Sizi görmek de çok güzel, sağolun:)

• hayataımda ki hiç bir ihtiyar bana sınır çizmedi.fikir ve düşüncelerini paylaştılar tabi ama sınır değildi..

1|0
    0|0
    • ne güzel :)

Olmasi gereken de budur diye düsünüyorum.Dogru olani.

• bazen gereksiz olabilirler ama genel anlamda koruyucu olmak ve hatalara karşı uyarmak amaçlı bence

1|0
    0|0
  • Ellerinden öpüyorum onların :/

1|0
    0|0
  • yerine göre haklı yerine ve konusuna göre fazla aşırı buluyorum...

1|0
    0|0
Yükleniyor...