Organlarınızı bağışlamayı düşünüyor musunuz?

Organlarınızı bağışlamayı düşünüyor musunuz? Cevabınızın nedeni nedir?

Ankete katılırsanız sevinirim :) hepinize benden +1

• Evet
    81% (104)70% (61)77% (165)Oy Ver
  • Hayır
    19% (24)30% (26)23% (50)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
link bu organ bağısının dini yönü arkadaşlar

link sonuna kadar izleyin arkadaslar zaten kısa

organlarınızı bağışlayın yeniden başlayan hayatlarla sevinelim :)
güncelleme için tekrar çok özür dilerim ama malum hassa bir konu sonuçta hepimiz birer engelli adayıyız link bu link organ bağışı hakkında yol gösteriyor neler yapmanız gerektiğini anlatıyor :)

0|0
109|94

En İyi Kız Görüşü

• Organ bağışı yapmak istiyordum özellikle ehliyet alırken işaretleyecektim fakat yanlış bilgilendirme sonucunda mümkün olmadı bu ...

Benim anlamadığım nokta insanlar neden '' kıyamet günü organsız gezeceğiz , öbür dünya da organsız olacağız '' gibi bir görüşe sahip . Daha varlığından emin olmadığın bir dünyanın kaygısına neden düşersin anlamam ... Bu sebeple organ bağışı yapmak istemeyen çok kişiye şahit oldum . Toprağa karışacığınızı , böceklere yem olacağınıda mı bilmezsiniz .

Organlarımın tümünü bağışlamak istiyorum. Toprakta çürüyüp , toprağa karışacağına belki bir babaya / anneye evladını bir çocuğa da anne ve babasını bağışlamış olacağım ...

Kendilerinde bir böbrek yetmezliği olması durumunda nasıl bu insanlar bağış bekleyecekler anlamıs değilim ... Bunu da mı düşünmüyorlar .

Lütfen biraz daha bilinçli olalım ...

0|2
    0|1

Kızlar Ne Diyor 108

• Ben mezardan sonra ruhumla ayrılıyorum.Öbür dünyada dalak böbrek hesabı sormayacaklar.Yapmışken son bir sevabım olsun diye hepsini bağışlarım.Kimi diyor ki mezara cesedim delik deşik girmesin.Girsin..!O kefenin ardından sonra kimse senin fiziğini konuşmayacak,kalbini konuşacaklar...

1|2
    0|0
  • Kalbim ve gozlerim haric evet bagislayabilirim..

cinde sevdigim erkege ait aski tasidigim kalbi baskasina veremem...

Eger ondan once olursem, gozlerimide baskasina bagislayamam, kimblir bagisladigim kisi onunla karsilasirsa? benim gozumle ona bakarsa...

belki duygusal karar ama kalbimi ve ondan once olursem + gozlerimi bagislamam.. digerleri olur..

0|3
    0|0
    • Açıkçası söylemek gerekirse güzel cevaplardan ilk sırada senin cevabın aday gösterilmesi lazım sonra üstteki

• tesk ederim ustteki yorumu bende begendim

• düşünüyorum tabi ama annem baya karşı o yüzden soğutmaya çalışıyolar, sonuçta o organ bekleyenlerden biri de biz olabilirdik.

0|1
    0|0
  • Bağışlamak isterim. Hatta anneme bunu söylemiştim ölürsem organlarımı bağışlayın diye bir güzel azarı işitmiştim. Düşünüyorum da Allah korusun bir yakınımıza bir şey olsa organ nakline ihtiyaç duysa umutsuzca organ bekleyeceğiz, ee peki neden bağışlamak konusunda bu kadar tereddütlüyüz.

0|2
    0|0
  • Tabikide isterim, baglarim ben hayatimi yitirdigimde baskasina hayat olsun.

Bundan daha guzel bir sey var mi ?

Boylece diger dunyda iyilik kazanmis olurum, fakat ben diabet hastasiyim, olur mu bilmem. :/

1|1
    0|0
    • sen yinede bağışla sonuçta öldükten sorna işe yarayan organlarını alırlar belki sen bu dünyadan gideceksin ama kalanlardan bazılarını çok mutlu edeceksin düşünsene bir çocuğun hayatının kurtulduğunu senin organınla annesi babası sana ettiği dualar seni mezarında ne akdar rahatlatır

• Evet, canim katiliyorum sana. Bu beni fazlasiyla mutlu eder var ya. :)

Sorunuzu cok sevdim. :)

• teşekkür ederim herşey insanlar için :)

• Organlarımı gecen sene bagısladım. aılem bılmıyor. öldükten sonra ne ısıme yarayacak zaten. bunu saglıkcı olmadan once yapmıstım. sımdı saglık okuyrm ve bır daha bagıslardım bır bedenım daha olsa.

0|1
    0|0
  • Sağlam organım yok ki bağışlayayım...

Tek böbreğim var, akciğerlerim çok sağlam değil... Ama isterim hayat kurtarmayı...

1|1
    0|0
  • Bunu cok istiyorum ve kararlıyım fakat simdi mi basvurmaliyim yoksa ailemin kararına mı bırakmalım bilemedim..

0|1
    0|0
  • Güvenilir ellere teslim ettikten sonra, kesinlikle organ bağışında bulunmayı istiyorum.

1|1
    0|0
  • hayır düşünmüyorum. ölmüş olsam bile cesedimin kesilip parçalanmasını istemem hem benden sonra organlarımın ne işi var dünyada

0|1
    3|0
  • organ bağışını uzun süredir düşünüyordum... Bazen haberlerde nette görünce canım gidiyor kıyamıyorum... toprakta çürüyeceğine bir cana can olmak kadar muhteşem birşey var mı?

0|1
    0|0
  • öldükten sonra evet

0|1
    0|0
  • kesinlikle evet. bağışlarım

0|2
    0|0
  • Evet ben bagıslanması taraftarıyım fakat on yıl sonra bitkisel hayattan çıkan bile olduğu için din acısından uygun değilmiş ama olsun ben yinede bagıslamak isterim yıllarca aileme yük mü oluyım belki 20yıl bitkisel hayatta makineye baglı kalcam

0|1
    0|0
  • Hayır asla :)

0|1
    1|0
  • Ben bağışladım zaten belgemle beraber çok mutluyuz.

0|1
    0|0
  • ruh bedenden ayrıldığında geriye kalan sadece bir et parçasıdır. ve ben bunu toprakta israf etmek yerine başka bir insanın sağlığı için klluanmayı yeğlerim.

1|2
    0|0
  • Düşünüyorum

0|1
    0|0
  • organlarımı bağışlamayı düşünüyordum ve annemede söylemiştim

0|1
    0|0
  • Biraz korkunç geliyor. Birine hayat olmak harika ama ayılanlar var. Belli olmuyor böyle şeyler o yüzden kararsız kalıyorum :|

0|1
    0|0
  • Millet parasını bile mezara götürür de ben organlarımı götürmem napıcam be orada satamam ya :) alan alsın hayrını görsün

0|1
    0|0
  • Başkalarında can bulmasını isterim ,toprağa karışıp,çürümektense .

0|1
    0|0
  • bagislamistim iki sene önce

0|1
    0|0
  • eğer ailemden birinin böbreğe ihtiyacı varsa ve sonunda ölüm varsa verirdim. onun dışında öldükten sonra kesinlikle organlarımı bağışlayacağım

0|1
    0|0
  • Ben dusunyorum ben hayatimo yasayamadm yasayamiyorum ama birilerinin yaşama sevincime sebep olmk isterim:)

0|1
    0|0
  • Evet düşünüyorum ölmeyi beklemeden de bağışlamak istiyorum aslında ama ailem daha sana lazım olur diyolar bilemiyorum

1|1
    0|0
    • yaşarken gidip organlarını almazlar merak etme gidip bir hastanede bağışlıcan sana kart vercekler öldükten sonra alcaklar ne gibi bir ihtiyacı olcak ailenin merak ettim senin organlarına :D

• Hım ya öf alsınlar işte nolcak bilgilendirdiğin için teşekkür ederim bu arada

• rica ederim ne demek :)

• Evet dusunuyorum :) Neden olmasin ki, hayatta hersey biz insanlar icin :)) Biirgun hepimiz olucez :)) ve halen yasayanlara bir faydamiz olmasi kadar hayirli is ne olabilir ki?

0|0
    0|0
  • evet paylaşırdım yani attiğin linklere bakmadım ama nedense içimde öyle bir istek var bana şimdi deseler gider hepsini veririm

0|1
    0|0
  • hayır çürüsün benle birlikte

0|2
    2|1
  • organlarımı topraktaki bakterilere ve çürütücülere bağışlayacağım

0|2
    0|1
  • Kızlar Devam
    78

Erkekler Ne Diyor 94

• bazı yobazlar (!) organ bagışı günah felan deyip duruyolar bişey olsa organ nakline başvuruyolar.. anlamadıgım günahsa Allah sana o eksikligi verince niye organ nakli deyip duruyon be adam.. kesinlikle organ bagışına katılıyorum organ bagışı kadar vücudu bagışlamakta önemli.. diseksiyon yapamıyoz derslerde.. bide din açısından caiz degil diyenler : Kim de (bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle) yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur. ayettir bu ayet topragın altında çürüyene kadar bir insanın hayatını kurtarın

2|1
    0|0
  • göz filan da bağışlanıyor fakat anlaşılması güç bir sekilde korkuyorum gözlerimin alınacağından... sebebini bilmiyorum ama öldükten sonra aşağıda gözlerime ihtiyacım olacak gibi geliyor :)

espiri bir yana, şiddetle tavsiye edilmesi ve insanlarin daha da bilinçlendirilmesi gerekiyor. oldukça muhim bir konu...

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • Elbette düşünüyorum. Boş beleş yok olmaktansa bir işe yarasınlar değil mi?

0|1
    0|0
  • 1 aylık konu ama olsun önemli bence ben bağışlardım toprağa gidip ota böceğe yem olacağına birine yararı dokunsun .. link

0|1
    0|0
  • Bilmem..şimdilik öyle bir girişimde bulunmadım. Engel teşkil edecek sebep yok ama.

0|1
    0|0
  • keşke beyinde bağışlana bilse ..

0|1
    0|0
  • tabii öteki tarafta bana fayda sağlamayacak sonuçta

0|1
    0|0
  • pipim dahil her organım size feda olsun :*

Çok önemli not : kaslı kalçalarımı alan yaşadı <3

0|2
    0|0
  • Hayır. Organlarımı bağışlamam. Nede yakınlarımın organlarını bağışlamasına izin veririm. Onun dışında kan veririm ama organ bağışlamam. Olaya şu şekilde de yaklaşıyorum. Senin organın olmasa ve ölmek üzere bir adamın organına ihtiyacın olsa o zaman ne yapardın diye soracaksan eğer ben yine istemezdim. Kaderde yazılan budur. Ölümden korkmam.

0|1
    0|0
  • Babam diyaliz hastası dedim böbreğim veriyim istemiyor.Alırsa ona bağış yapmayı düşünüyorum.Ama öldükten sonra organlarımı alsınlar.Bunun içinde kayıt yaptırmak istiyorum.Ama nereye yapacağımı bilmiyorum.Bilen birisi varsa yazsın aşağa.

0|1
    0|0
    • baban için çok geçmiş olsun.

"Ama öldükten sonra organlarımı alsınlar"

demişsin organ bağışını biraz daha araştırmanı tavsiye ederim organlar faliyetlerini yitirdiğinde işlevsiz olurlar yani bağışlanamazlar.

sen hiç ölmüş birinin organlarının bağışlandığını duydun mu ?

o kadar insan ölüyor sadece türkiyede günlük ortalama 375 bin kişi neden bu insanların organlarını alamıyorlar ? çünkü onlar tıbben ve resmen ölmüş insanlar.

organ bağışı yalnızca beyin ölümü gerçekleşmiş ama tüm organları,

• sendende bu cevap beklenirdi zaten m.k sığırı

• Beynin olduğundan şüpheliyim.

• şu yalan hayatta hiç bir amacım yok hergün yaşamak için değilde ölmek için yarına uyanmamak için dua ediyorum birilerini mutlu edecekse birilerini hayata bağlayacaksa olabilir zaten yaşamak isteyen kimki...

0|1
    0|0
  • her zaman düşünmüşümdür bunu.

aileme de bunu söylemiştim, tabi olumsuz bir yanıt aldım.

ülkemizde bu konuda büyük sıkıntılar var.

0|1
    0|0
  • evet istiyorum ama öldükten sonra organlarımın bağışlanması için tam olarak nası bir yol izliyiceğim onu bilmiyorum.

0|1
    0|0
  • Bencil olmamak gerek caiz değil diyen arkadaşlarda bence çok yanlış düşünüyorlar bir insana hayat vermek neden günah olsunki ?

0|1
    0|0
  • evet coktan 93 den beri bagislamisim noter tasdikli cünkü isadami oldugum icin ailem vazgecer diye noter tasdikli avukatimda duruyor

0|1
    0|0
  • Erkeklik organımıda bağışlarım.. Fazla kurcalamasınlar. asdfgh

0|1
    0|0
  • Evet bagışlamayı düşünüyorum

0|1
    0|0
  • Evet bağışkarım hatta bağışladım bile ben ölene kafar hiç kimse bilmeyecek

0|1
    0|0
  • Öldüğüm de artık benim işime yaramayacak olan organları.Onlara ihtiyacı olan insanlara vermek bana mutluluk verir.

0|1
    0|0
  • bence bol keseden atıp tutmamak lazım bir filmde görmüştüm kadının ölen kocasının kalbini katiline taktılar

0|1
    0|0
  • Pipimi nil erkoçlara bağışlayacam gerisi bende kalsın

0|1
    0|0
  • öldükten sonra olurda simdi yok bagıslamam...

0|1
    0|0
  • Belki .tam olarak karar vermedim

0|1
    0|0
  • Bagışlamam çünkü siz sanıyorsunuz ki organlarını öldükten sonra alıyorlar.Yok öyle birşey.Yogun bakımdaysan organlarını bagışlamak istedigin için organlarını alıyorlar binevi ölüme terk etme.Bu sadece yogun bakım için de degil digerleri içinde geçerli.

0|1
    1|0
    • Ölüme terk etme demişim öldürüyorlar.Ha ben öldükten sonra alacaklarsa alsınlar.

• 4- Ölümü gerçekleşmiş bir insandan diriye nakil yapmak ise varislerin izni veya ölmeden önce kişinin bunu vasiyet etmesi ile mümkündür.

• gönüllü bağışçıyım zaten, allah gelecekte hayırlı olmasını nasip etsin.

0|1
    0|0
  • yok hacı organlarımla gömün beni

0|2
    1|0
  • Hayır..

Çükümü kimseye vermem, o benim !

1|1
    3|1
  • Tabiki evet.

0|1
    0|0
  • Bende veririm benm sayemde başkasının hayatına devam edebilmesi kadar mutlu edici bir şey yoktur herhalde.

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    64
Yükleniyor...