Türkiye'nin 2013 yılı Dış Ticaret Rakamları açıklandı

Türkiye de yer yerinden oynuyor, önemli gelişmeler yaşanıyor burada ki genç arkadaşlarımız hala erkek arkadaşının kıskançlık durumundan yakınıyorlar, sevdiği kızın yükselen burcunu soruyorlar veya ne giysem derdindeler.

Arkadaşlar, sizlerde bu topraklar üzerinde yaşayan bireylersiniz. Bu ülkenin dertleri benim kadar sizleri de ilgilendiriyor. Ekonomiden anlamayabilirsiniz ama bu sorunlara ilgi göstermediğiniz müddetçe hayat her geçen gün hepimiz için daha da kötü hale geliyor.

İşte bunlara son örnek ;

TÜRKİYE'NİN 2013 YILI DIŞ TİCARET AÇIĞI 100 MİLYAR DOLLAR ! link

Bu kadar büyük bir açık ile yaşamamız mümkün değil. Bu ülke zarar ediyor. Hepimiz gün be gün borç batağına saplanıyoruz. Bu gidişat hiç iyi değil.

NELER OLDUĞUNUN FARKINDA MISINIZ ?

0|0
0|7

En İyi Erkek Görüşü

• biz de bu halk olduğu sürece durum hep daha kötüye gidecektir.

hırsızlığı belgelenen, hakimi savcısı polisi görevden alınan, bir ğlkede hala bu iktidarı destekleyenler var.

diğer taraftan dün gezi parkı yardakçıları bugün fethullahçı olmuşlar. demek istediğim kimse ülkenin iyiye gitme tarafında değil.

herkes uyuyor, uyutuluyor. hakediyoruz bu tabloyu.

0|1
    0|0
    • Bunu bilen dış mihraklar, dahili bedbahtlar, adiler, ahlaksızlar bu halkı uyutmak için, cahil kalıp farkında olmaması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bu açık hepimize bir yük. Kullandığımız benzinden, ödediğimiz ÖTV'ye kadar bize yükleniyor. Kimsede çıkıp itiraz etmiyor. Hırsızlıktan ne farkı var. Ha adam evime girip malımı çalmış ha ithalat-ihracat dengesizliği ile benden çalmış. Aynı şey.

Elin çinlisini zengin edip duruyoruz.

• doğru söylüyorsun ama yakınımdaki insanlara bile bunu anlatamıyorum.

çoğu insan ötv nin ne olduğunu bile bilmiyor. elektrik su faturasında neleri geçiriyorlar farkında değil. anlatsan da "ya olsun bu adamlar çalışıyor" diyorlar.

halkın çoğunluğunun fikri şu. link

• Varsın öyle olsun.Siz, ben, bizim gibi düşünenler bu insanlara usanmadan, sıkılmadan anlatacağız, öğreteceğiz.İnsanları kırmak ve onlara aptal demek bir çözüm değil. Öyle olsalar bile iyi niyetle ve azimle idealist bir şekilde çalışacağız.

Bu yolda moraliniz bozulabilir, belki de umudunuzu kaybedebilirsiniz.O zaman NUTUK'u veya GENÇLİĞE HİTABE'yi okumanızı tavsiye ederim.Atatürk ve silah arkadaşları da aynı şekilde gevşeselerdi ne olurdu halimiz? Bu kadarını önce kendinize sonra onlara borçluyuz

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 6

• Sagolsunlar herseydüzeliyorken Siyasi ve bazi cikarlar nedeniyle operasyon yaptilar ülkeye haliyle bu ülke ekonomisine etki etti buda bu tür borc durumlarini artirdi.

0|0
    0|1
    • Yanlış bir yaklaşım.

Dış Ticaret açığını cemaat gerçekleştirmedi. Tam tersine hükümetin beceriksiz politikaları sonucu bu hale geldik. Düzeliyor dediğiniz ülke samanı, fasulyeyi ve tütünü ithal ediyor.Bu mu düzelme ? Herşeyimizi dışarıdan hazır alıyoruz. Üretmeyen tüketen bir ülkeyiz. 2002 yılında hükümet değiştiğinde ihracatın ithalata karşılama oranı %72 idi. Bugün %57'ye düşmüş.Bu sene 100 milyar dolları yabancı memleketlere kaptırdık. Bu tabloya bakıp hükümete nasıl başarılı diyebiliyorsunuz

• Ben dediklerine katiliyorun ancak yapicak siyasi irade yok diyorum olsa bile Amerika ve Avrupa Birligi engel oluyor operasyon ya da baska bir sekilde

• Siyasi irade mi yok ? Bir parti %50 oy alıp meclisin büyük çoğunluğunu oluşturduğu halde siyasi irade göstermiyorsa o partinin niyeti hakkında iyi düşüncelere sahip olunamaz. Kaldı ki benim gibi akılcı ve medeni düşünen insanlar bu tür yapılanma olsa diye bastırıyoruz.

Suçu Amerika ve Avrupa'nın üstüne atmak kafanızı kuma gömmektir. Siz daha yola çıkmadan kaytarıyorsunuz. Değil ihracatı desteklemek üretimin önü kesiliyor bu ülkede. 500 milyar Dollar dış yatırım geldi, biz ise avm yaptık.

• Farkındayım. Umrumda değil.

0|0
    0|2
    • Tam da bundan bahsediyordum. O 100 milyar Dollar sizin, benim cebimden çıkıyor.

• Beni mi eğitmeye çalışıyorsun ? Hem de bu konuda ? Çok şakacısın. Bildiğim şeyleri bana tekrar anlatmak istersen ben öğrenmiş olmam.

• Öncelikle bana "siz" demek zorundasınız. "Sen" deme hakkına sahip değilsiniz.

Belli ki yeteri kadar bilmiyorsunuz ya da anlamıyorsunuz. Eğer hem bilip hem de umursamıyorsunuz kanunlar nezdinde suçlu olmazsanız belki ama bu ülkeye aidiyetiniz ve vatan sevginiz tartışma konusu olur.

• Hep boyleydik. 1950`lerdeki gazetelerde de ayni seyler yaziyor. Milliyet gazetesini arsivini kurcalayanlar bilir

Insanlara bir seyler anlatmak icin Kutsal KaSe hic uygun bir platform degil

Geyik muhabbetine ve partner bulmaya geliniyorken boyle seylerle kimse canini sikmak istemez

0|1
    1|1
    • 1950 de dış ticaret rakamları bugünkü kadar kötü değildi.

1950 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı %92

2013 yılında aynı oran %57

• Her sey AKP ile kotulesti edebiyatinin pek gercekciligi yok, bilesiniz.

Ben size 1920lerden rakamlar yazabilirim de simdi bu klavye igrenc oldugundan yazamiyorum. Baska bir soru acarsaniz oradan sonra tartisilabilinir

• O rakamlara bende vakıfım. Gerçekler açık seçik ortada. Evet AKP İŞİ BATIRDI.

Cumhuriyet döneminde hiç bir sorun yoktu. 1950'den sonra hep kötüye gitti. Fakat akp döneminde en kötü zamanımızı yaşıyoruz. SAMAN İTHAL ETTİK. Saman ithal edilebilmesi kanun çıkartıldı. Tüketim toplumu haline geldik. 2002 yılında %72 olan oran bugün %57.

Dış ticaret açığı büyümüş. akp kötü olan durumu berbat hale getirmiş. Eski sistemin partilerini beğenmediğimiz için gönderdik. Bu dönem onlardan da kötü.

• bunun asıl sebebi ihraç yapılacak ülkelerin bizim ürünlerimizi onaylamaması işin açığı bu sürekli kotaların düşürülmesi veya akredetiflerin amir bankalara ülkemize güvenilmemesi felan daha çok başka bir yönden bakarsak ülkemizde ki üretimde az elimizde avucumuzdakini gönderiyoruz işletip 10 katı fiyata geri alıyoruz falanlar filanlar...

0|1
    0|0
  • İMF olan borcu kapattılar.Bu iktiadar durursa 100 değil 200 cıkar o.

0|1
    0|0
    • Zaten ivme o yönde. Açık rakamlarını küçülteceklerine büyüten bir yönetim anlayışı, buna da göz yuman bir halk var. Akıl tutulması denen bir hastalık vardır ama buna sahip olabilmek için önce akla sahip olmak gerekir.

• Haklısınız.

• Ben farkındayım ama diğer insanlarla farkında değil bundan dolayı umursamıyorum artık.

0|0
    0|1
    • Kötü bir yaklaşım. Seneye borcumuz daha arttığında ne diyeceksiniz ? 6 TL'den benzin aldığınızda ya da maaşınız eridiğinde ?

• Yapacak bir şey yok,insanlar anlamıyor,bu düzen böyle gidecek.

• Asla inancınızı kaybetmeyin. "aman canım ne olacak ki" veya "aynı hamam aynı tas" diye düşünenler en az suçlular kadar kabahatlidirler. Bir şey yapmayıp kenara çekilme hakkınız yok.

Bu düzen böyle gitmiyor işte. Her sene daha da kötüye gidiyor. Bu sene tarihte ilk defa 100 milyar dolar açık gördük. Bunun sonu çok kötü. Bu iş şaka değil.

Yükleniyor...