Sahip olunulan eğitim sisteminin türk insanını aptal gösterdiği anlar! Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir proje için yurt dışındayım benim gibi bir çok ülkeden proje için gelen var ve hepimizde eğitim bakımından ülkesine göre ortalama seviyelerdeyiz. Ama benim geldiğimde ilk söz "neyseki seninle konuşabiliyoruz gelen Türklerin neredeyse hiç birisinin ingilizcesi yok''. oldu.

Bir diolog geçti. Makedon bir arkadaş "zaten onlar eğitimin en iyisini aldıklarını düşündükleri için her şeyi kendileri biliyor sanıyorlar, kendilerince her seyın en dogrusu ve kuralların en duzgunu onlardan çıkar" dedi... tamamen doğruydu sözleri. zira geldiğimden beri kural koyucu arkadaşlar kendileri, saçma sapan kurallarına uyulmadığında ise topluca gösterilen itirazlar ve profosyonellik nerede diye baskılar.

Ağzımı açıp sözlerini bastırmak istediğimde burada pasif kaldığını düşündüm ve sustum çünkü biz Türk'lerde en az sizin kadar biliyoruz diyemedim, her türkün bilgisine fazla güvenmedikleri gibi benimkinede güvenmediklerini biliyorum. 3-4 dil bilen ve dünyadan haberleri olan genel kültürleri güçlü bu arkadaşlara karşın bilgi bakımından ezilmekte sorumlu sizce kimdir!?. Bende onlarda aynı yıl sayısınca okuduk, yıllarımı kitapların içerisinde geçirdim... peki nerede bu bilgiler, öğrendiğim hiç bir şey bir halta yaramıyor! Çünkü adam akıllı hiç bir şey öğrenmemiş olduğumu görüyorum.

Toplu duyarlılığa çağrı ve Milli eğitim bakanlığına saygılar!

0|0
3|8

En İyi Kız Görüşü

• En iyi eğitimi alan maddi yönden çok iyi safhada olan öğrencilerdir.Kolejlerin işleyişlerinden bunu görmek mümkün.Keza yine vakıf üniversiteleri içinde bunu söylemek mümkün.

Kabul edilebilir bir anlayış var ki herkes zengin olmak zorunda değil ama alternatifler çokça var.Eğitimde herkes eşit olmalı ki inanıyorum bu eşitlik sağlanırsa bu çarpıklık da ortadan kalkacaktır.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Bence herşeyde yok eğitim sistemi yok nerede bu devlet diye yaklaşımlara girmek komik.bizim insanımızın genel karakteri de çok mükemmel değil maalesef en önemlisi (kendimi de işin içine katarak söylüyorum yanlış anlaşılmasın)biz tembelliğe yatkın bi milletiz.Türk'ü zorlarsan çalışır.zora geldiğimizde çalışırız iyi işlerde başarırız ama onun dışında rahatı tercih ederiz neden yabancılar ana dilleri olmamasına rağmen su gibi ingilizce konuşurken,3-4 yabancı dil bilirken bizimkiler 2 kelimeyi biraraya getiremiyor çünkü yabancı dil hevesle,çalışmayla öğrenilecek bişey bunun eğitim meğitim sistemiyle zerre alakası yok sana ancak temel gramer bilgilerini öğretirler eğitimle onun dışında kendini geliştirmene bağlı bi dil öğrenmen kendini geliştirme hevesi de bizim insanımızda pek yok bizimkilerin aklı dalgada aşağıda Melow'un yorumunda güzel bi örnek var gelir gelmez gecelere akmaya çalışmışlar işte bizim insanımız böyle olunca senin dediğin sonuç çıkıyor hemen milli eğitim bakanlığı niye böyleyiz demek komedi bence

0|0
    0|0
    • tembellik.. bu bile eğitim sistemine bağlı. Daha yedi yaşlınd aufacıkken çocuklarımızı ellerine teslim ediyoruz. Çocuk daha karakter sahibi bile değlken. Çocuğun tembel olmaması bişeylere heves edinmesi gerekliliği bu yaşlarda aşılanması gerekir. Tabi ailelernde aynı eğitim sisteminden geçmeleri ve eğitilmesi. Her şey bir şeklde eğitim sistemine bağlı. Tembellik bile.

• ilkokullara gittim. daha ikinci sınıf çocuklarına fransızca şarkı söyletiyorlar. Çocuklar merak edip anlamını araştırmış. Çok basit metodlar ama ne kadar işe yarıyorlar.Diğer yönden anadolu meslek lisesi okudum,hazırlık sınıfındayken muhasebe hocası seminer odasına bizi toplayıp, nasıl olsa muhasebeci olucaksınız çok apttalca bir tercih yapmışsınız bir yılınızı boşa kaybediyorsunuz. dedi. Bunu söyleyen bir öğretmen.

• sonsuz saygılarrrrr

0|0
    0|0
  • Eğitim sistemimizin öğrencileri yetiştirmek adına belli bir amacı yok, o yüzden yeterli eğitimin verilmesini yada öğrencinin bu eğitimden yararlanmasını bekleyemeyiz.Mesela eğitim hayatım boyunca hiç gözle görülür bir eğitim alamadım.Çünkü bana 4.-5. sınıftan sonra o yaşa rağmen eğitim sistemi çok gereksiz gelmiştir ve ben kendimi hep kitaplarla yetiştirdim.İstediğim kitapları buldum ve okudum, yani bilmek istediklerimi bu şekilde öğrendim ve kendi kendimi daha iyi yetiştirdim.Ben bu konuda şanslı olabilirim çünkü diğer insanlar o yaşta veya ileriki yaşlarda bile bu kendi kendini yetiştirme olayını elde edemiyorlar.O yüzden eğitim sisteminin öğrencilere belirli amaç çerçevesinde dayatılması lazım.Konuyu tam toparlayamıyorum çünkü tam olarak eğitim sisteminin hangi tarafına tepki gösterdiğini ve ne demek istediğini açıkça anlatamamışsın.Eğitim sisteminin neyinde büyük bir değişiklik yapılması lazım sence?

0|0
    0|0
    • ilk olarak eğitim sisteminin yeterli görülmediği anlaşılması lazım. Akademik yönden kariyerli olan ben değilim. Ne olması gerektiğini söylemem için önce tamamını bilmem lazım. Bu sebeple sadeceavrupadan gelen diğer

• daha temelden başlıyor. Hem tembelliğe alıştırılıyor hemde neden tembel diye sorgulanıyor. çocuklar okullara bişeyler öğrenmek için değil gösteri amaçlı 5 almak için gidiyor. Amac bilmeye değil puanlamaya yönelik.

• Haklısın , bence senin gibi kişilerin toplanıp dernek v.b. topluluklar kurup bu duruma kaşı insanları bilinçlendirmesi ve çözüm bulması lazım.İmkansız bir şey değil, çok zorda olsa başaralabiliriz ...

• Türkler herşeyin en iyisini bilseydi %52 %53 o saflarda olmazdı.Bu açık bir göstergedir.Dahada açıklamaya gerek yok.Seviyemiz bu işte.Bazı değerler Eğitimin önüne geçtiği sürecede bunların örnekleri çoğalacaktır.

0|0
    0|0
    • ne yazık ki. O kadar körüz ki.. sınırlarımız içerisinde kalmak her zaman daha güzel gözüküyor gözümüze. Çingene diye sayılmayan romanyalılar bile "Türkler hiç bir şey bilmiyor" diyebiliyor

• sen yaban elde ülkeni savunacak bir nefersin.

ingilizce bilmekte şart değil, ben hiç bir bağlamda öğrenmek zorunda oldugumu hıssetmıyorum. turkce konusrlar anlasırız, yada donerız..

0|0
    0|0
    • bilgin yeyterli değilse ne kendi ülkende nede başka ulkede kendini saydırabilirsin arkadaş. Bizim milli eğitim bakanlığının yıllarca çocukları kıtap başına oturtup onlara sağladıkları bilgi ise Dünya ülkelerinde kendimizi savunacak kadar değil ne yazıkkı.

• Ne yani avrupa insanını QI su bizimkini katlıyorduda haberımızmı yoktu. Her şey bir çocuğu daha 7 yaşında alıp eğitmeye başlayan sistemden kaynaklı. Ki aile yapısını ve karakter oluşmasını sağlayan sistemde aynısı. öğrenim,gerçekten öğrenmeyi değilde, sadece kendi hazırladıkları sorulardan kopyayla yada başka bir yolla yüksek puan almayı amaçlarken eğitimde etek boyutlarıyla uğraşıyor.

• onu dedım. egıtım okul kurallarını aşamıyor. avrupalı gunes gormeyen salak bı mıllet. ama kurnaz. bızımkıler profesyonel egıtım nedır bılmıyorlar. şehzade eğitimi lazım. 4 yaşında başlar 20 yasına geldıgınde dunyayı yonetecek becerı ve bılgın olur.

• hocam mühendissiniz sanırım.sektör inşaat mı acaba?

0|0
    0|0
  • Ezbere eğitim olursa bu kadar olur.

0|0
    0|0
  • O zaman önemli olanın insanın kendini geliştirmesi olduğunu bilip, işi devlete bırakmamak.

0|0
    0|0
    • arkadaş sınavdan sınava koşarken o sınav konularınıda belirleyen bana ezberlemem için hiç bir işime yaramayan kitapları önüme atan milli eğitim bakanlığı. Yıllarca bizleri sıralarda daha sonradan hiç bi işe yaramayacak eğitimleri almamıza sebep oluyorlarsa... devletin bir şeyler yapması gerektiği konusunda itiraz edilmeli.. ki yapsınlar.

• sessiz oturmaktan ve hiç bir halt yapmamaktan iyidir yani. Toplu duyarlılığa davet

• Kesinlikle.

Kızlar Ne Diyor 2

• Yurt disinda neredesin? Bende bi proje icin yurtdisindayimda. Gerci ben zaten yurtdisinda yasiyorum ama okula baska bi sehire geldik. Bunlari uzulerek soyluyorum turkler cok havali. Iki kelime yan yana getiremeyen ogrencilerin havasindan gecilmiyor. Ben bir kacini oyle gorunce turk oldugumu soylemedim. Muhabetlerinede katilmadim. Sadece onlar adina uzuldum. Turkiye'den gelen kizlar kulturel bakimdan bilgi edinmeden solugu gecelere akmakta buldular... Ee diger ulkenin insanlari binlerce soru sordular. Niye bilgi sahibi olmak icin...

0|1
    1|0
    • MElow Türk olmaktan br kaç havalı insan yuzunden utanmamlısın. Bizim soru sormamamız araştırmamızda eğitim sisteminden kaynaklanmakta. 6-7 yaşında onların eline eğitim için veriliyoruz. Çeşitli yöntemlerle çocuğun meraklı ve araştırmacı olarak yetiştirilmesini sağlamak onların ve ailelerin elinde... ah tabi ailelerde aynı kötü sistemle eğitildikleri için durumun böyle sonuclanması cok normal.

• Bizler yabancıların Türklere karşı ön yargısını kırmaya çalışırken bizim Türkümüzde ön yargıya sahip olmuş kendini gizliyor. Bazen acaba canavarmıyızda bu kadar sevilmiyoruz diye düşünüyorum.

• Sevip sevilmemek degil. Dusunce ve yasam farkliligi. Ben daha 1.gununde kulturel bakimdan zerre kadar haberdar olmayip gece hayatini merak edenle arama mesafe koyarim. Ister turk olsun ister amerikali.

• Söylediklerinde doğruluk payı var ancak sen yine de bir arkadaşının lafına inanıp da eğitim konusunda iyi değiliz deme..

0|0
    0|0
    • pınzoe arkadaşın lafı tamamen örnektir orada. Eğitim sistemimiz gerçekten iyi değil.

Yükleniyor...