Kömür sobasını özlediniz mi?

Sobanın önünde çabuk kuruması için bekletilen çamaşırlar, üzerinde semaver gibi hiç eksik olmayan çaydanlık, sabahları kızarmış ekmek ve közlenmiş biber kokusu, akşamları kestanenin cızırtısı, pazar banyolarından sonra ısınmak için soba önündeki titreyiş...

Bütün aile tek bir odada toplanır, kapı açıldığı an soğuk sızdığı için tuvalete bile kıpırdayamazdık...

Ben özlüyorum!

0|0
5|19

En İyi Erkek Görüşü

• Hayatımda hiç yaşamadığım şeyler var. O yaşamadığım şeyleri özlüyorum

Kömür sobası, leğende yıkanmak

bunları hiç yaşamadım. O yüzden apartmanlardan nefret ediyorum. Site, bina gibi yerlesim yerlerinden.

Bi gecekondu gibi evim olsun orda oturayim isterim :)

Ben bu yasima kadar kalorifer & dogalgazli evde buyudum. Bununla asla gurur duymuyorum..

Bazi seyleri yasamama engel oldu :)

Peteklerin uzerinde ekmek kizartamazsin ya :)

1|0
    0|0
    • Şimdiye kadar bu duyguyu hiç yaşamamış biri olduğunu sanmıyordum, şaşırdım. :)

Güzel şeylerden mahrum kalmışsın ama zorlukları da vardı tabii. İçin soğusun :)))

• O zaman senin adına çok sevinirim. Hiçbir şey için geç değil :)

• Haklisiniz. Tesekkur ederim :)

Erkekler Ne Diyor 18

• hala sobali bir evde oturdugum icin özlem duymuyorum en keyifli olanda kestane pisirmek sobanin üzerinde:)

1|0
    0|0
    • Son demindeyiz işte. Bir zaman sonra bunlar hiç hatırlanmayacak bile :/

• ne yaparsin eskidende tezek yakiliyordu simdi onlar yakilmiyor.Yani devir degisiyor insanlar degisiyor zamanda degisiyor iste yapicak birsey yok ..

• hiçbirşey sobanın yerini tutmaz ( oduncu Kemal dayı )

1|0
    0|0
  • Soba değildi aslında güzel olan,

Hayata baktığımız o rengarenk pencereydi belki, belki de saçımı okşarken daha samimi duran babam...

O günler geldi aklıma..

Ağır kömür kokularının bulunduğu kırsal semtleri, sıcak ilişkileri, çuluna bakmadan hoş görülen değerleri, büyüdükçe çözüldü zaman, değişti dünya..

*Yanık ekmek kokusudur en çok sevdiğim..Banyodan sobalı odaya kaçışlarımız mesela..

Zor ama güzeldi o günler..

1|3
    0|0
    • Haklı olabilirsiniz, soba günümüzde revaçta olsaydı bu denli sevgi ile tasvir edilmeyebilirdi.

Sobayı güzel kılan o dönemlerdir belki de...

• Hala revaçta..Görüyorum, gidiyorum..Kullananlar şikayetçi..:) Aslında güzel olan insanın o dönemleri..Çocuklugu, gençliği..

• Ve birde meyve kabuklarını koyarsın. Onlar yavaşça kavrulurken kokuları odaya dolar..

1|0
    0|0
  • o günün şartlarıydı belki ama güzeldi, üzerinde kestanesi semaveri ve aileleriyle ... ne kadarda güzel tarif ettin...

1|0
    0|0
    • O günler şikayet ederdik, soğuğundan, pisliğinden. Halbuki haksızlık ediyormuşuz, aileyi bir arada tutuyormuş... Peki ya şimdi?

Teşekkür ederim :)

• apayrı alemlerde hep ayrı hep ayrı

• Maalesef...

• Hiç özlemedim. Akşamları tüten soba leş gibi siyah duman kömür taşıma derdi odun kırma derdi. Bunlarıda yazsaydın keşke :)

Konuna 5 yıldız :D

1|0
    0|0
    • Özlediğim kısmı yazdım sadece :)) Tabii ki gül-diken ilişkisi işte... Teşekkür ederim :)

• Bazen özlüyorum. Üstünde fındık kavurup sonra kabuğunu kırınca kavrulmuş fındığı yedikten sonra kabuklarını sobanın içine atıp çıt çıt çıkan yanma seslerini özlüyorum. Üstüne sabah ilk iş su dolu ibriği koyup akşama kadar fokurdayan hazır sıcak suyumuzun olmasını da. Eve gelen küçük çocuklara dokunma cız demeyi de.

1|0
    0|0
  • bende özledim diyemicem hala var çok anım var öyle sobadan azmı elim yandı sonra patates koyardır fırınına :D hala var :D bizim kasabada doğalgaaz yok :D

1|0
    0|0
    • Ben de küçükken sobanın içine ne zaman bir şey atılacak olsa merakla annemin peşinden koşardım :)) Hatırıma geldi gülümsedim :)

• çok meraklı bir kızmısın hala :D

• Özlenmez mi ya... Kahvaltılar bile bir başka olurdu, yediğimiz mandalina kabuğunu üzerine koyardık, çay her daim demleniyor, dışımızı ısıtan bir demir parçası değil sadece...

1|0
    0|0
  • Ben özlemiyorum. Çünkü doğalgaz ısıtmıyor bizi o yüzden kömür sobası yakıyoruz. Ohh miss :) Akşamları ben gelince annem hemen kestane çıkartıyor. Bazen fındıkla ceviz de atıyoruz sobanın üzerine mükemmel oluyor walla :)

1|0
    0|0
  • cok özledik

1|0
    0|0
  • bizde hala kömür sobası var

kestane pişirince güzel nostaljı oluyor

1|0
    0|0
  • hala kullanıyoruz biz :)

1|0
    0|0
  • Hatırlatmayaydın iyiydi

1|0
    0|0
  • ince uzun borusu , catur cutur sesi, özledigimm zaman kalorifer kazaninin yanina iniyorum gizli gizli agliyorum :)

1|0
    0|0
  • özlememmi patatesi atcan kestaneyi atcan off be:)

1|0
    0|0
  • Ben hala soba kullanıyorum.

(Maksimum Gizlilik)

1|0
    0|0
    • Kesinlikle şanslısın! :)

• Ailemden uzakta yaşıyorum yaşadığım yer köy zaten doğal gaz hattı yok burada kalorifer yaksam yeteri kadar ısınamayacağımı biliyorum o yüzden soba vasıtasıyla ısınıyorum hem daha az masraflı. Bu sabah kahvaltımı soba üstünde ekmek kızartarak yaptım mesela. Şimdi fındıkları atacağım soba üzerine yansın da çıtır çıtır yiyeyim bari :)

(Maksimum Gizlilik)

• Nispet yapıyorsun :))

Afiyet olsun :)

• nerde o eski sobalar

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Tüm aileyi bir araya toplayan iki şeyden biriydi soba diğeri de televizyondu. Hafta sonu özellikle anneciğimin sabah yanıma gelip salon soğuk sakın yataktan çıkma diye tembih edişi...

Sonra salondan "soba yandı hadi kalk kahvaltıya gel" deyişi... Tüm ailenin soba etrafında toplanışı, cızırdayan çaydanlık, kızaran ekmek kokusu...

Nedense hala sobalı evde yaşayanların mutlu insanlar olduklarına dair inancım devam ediyor...

Ben de özlüyorum!

1|1
    0|0
    • Soba değildi aslında güzel olan..

• Fazla dijitalleşme ve "modern"leşmemizin sonucu ilkel kültürlere bile hasret kalışımız olacakmış meğer...

Ne idi güzel olan entropii?

• Bizim evimizde hiç soba olmadı ama teyzem beni büyüttüğü için onların evinde vardı çok hoşuma giderdi kestane falan yapardık teyzemle akşamları evde olunca hepimizin birarada olması ve odanın sıcacık olması çok huzur verirdi hiç gerçek evime gitmek istemezdim

1|0
    0|0
  • Evet bende çok özlüyorum...

1|0
    0|0
  • sobanın yanı 25 diğer odalar -25 derece su bile içmeye cesaret edemezdik :)

1|0
    0|0
  • biz küçükkende hiç kullanmadık ya :D

1|0
    0|0
Yükleniyor...