Evrime inanan varsa soruma cevap verebilir mi? Ön yargılı olma OKU...

Arkadaşlar ben evrime inanıyorum sonuçta değişim oluyor canlılarda bunun en açık örneği tırtılın kelebek olması, ancak maymundan geldiğimize inanmıyorum genetiği bize %97 ya da %98 benzediği söylense de %2 lik fark bizim maymundan geldiğimizi kanıtlamaz bir akrabalık olduğunu da göstermez sonuçta at ve eşekte birbiri ile akraba ama çiftleşme sırasında katır oluyor köpek ve kurt ta akraba birleşme sırasında kurt köpeği oluyor buna örnek çok eğer böyle olsa maymunla insan birleştiğinde bir çocuk olması gerek bu bilim adamları tarafından denendi ama olmadı üstelik hıv virüsü yani aids hastalığının maymundan insana geçtiği yine bilim adamlarınca tespit edildi. Şimdi soruyorum.

1- Maymundan gelme bir ırk olma şansı hala var olduğunu düşünen var mı?

2- Evrim 50 bin yıl gibi bir sürede değişim gösteriyorsa bunun devam etmesi gerekmez mi? Biz neden göremiyoruz maymunların ya da gorillerin insana evrimleşemediğini bu tezat değil mi? Yani demek istediğim 50 binde olsa 500 bin de olsa sonuçta devamlılığı olmalı bunun her saat ya da her gün hadi haftada bir onuda geçtim ayda buda imkansız olsun yılda bir evrimleşen bir maymun görmemiz lazım değil mi mantıken...

3- Ben çok sorguladım çok araştırdım en dibi gördüm ve dipte bir şey yok her şey bir yaratıcının olduğunu işaret ediyor buna da Allah diyoruz hala Allah ı inkar eden var mı?

1|0
5|9

En İyi Kız Görüşü

• At ve eşek farklı türlerdir. İnsanla maymunlar da öyle. Canlıların tamamına yakını aynı gen havuzuna sahiptir. Akrabalık ilişkilerini belirleyen bu genlerin dizilimidir. Akrabalıkları birbirine ne kadar yakınsa çiftleştiklerinde döl verme oranı da artacaktır. Prof. Dr. Ali Demirsoy'un Genel Zoocoğrafya ve Türkiye Zoocoğrafyası isimli kitabını öneririm. Kitabın ilk bölümü evrim konusuna ayrılmış olup detaylı bilgiler sunmaktadır. Örneğin belli dönemlerde canlı türlerinde patlamalar olduğu (prekambriyen dönemdeki gibi) ve bunun hemen öncesinde dünyanın manyetik kutuplarında 180 derecelik değişimler olduğu (güneşin batıdan doğması) ve manyetik kalkandaki değişimin canlı türlerinin farklılaşması ve bazı türlerin ortadan kalkmasıyla sonuçlanan değişimlere neden olduğu detaylıca anlatılmaktadır. Tabii ki tek neden bu değildir. DNA'nın kendisini kopyalaması sırasında oluşan değişimlerde nedenlerden biridir. Sanıldığı gibi İslam ve Evrim birbirine karşıt değildir. Darwin öncesi dönemde evrimle ilgili görüşler Müslüman bilimadamları tarafından ortaya atılmıştır. Darwin öncesi dönemde evrim teorisi batı kaynaklarında "Mohammedan theory of evolution" olarak geçer. İnsan suresinin 1. ayetinin de ilk canlının suda yaratılmasından anılmaya değer bir varlık olan insana kadar geçen süreye işaret ettiğini söyleyen din/bilimadamları mevcuttur. Dolayısıyla canlıların evrim geçirmesi onların Allah tarafından yaratıldığı gerçeğini değiştirmez.

2|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Tırtılın kelebege donusmesı evrım gecırdıgını gostermez.onun yaşam dongusu boyledır.ınsanın maymundan geldıgı gıbı sacma bır fıkrı de nereden okudun bılmıyorum.kımse ınsan maymundan geldı demıyor.en eskı atamız da ınsandı, maymun degıl.sadece su ankı gorunumumuzden cok daha farklıydı.onun evrım gecırmesıyle gunumuzdekı formumuza ulastık.butun canlılar da evrım gecırmıstır.evrım dogadakı kosullara uyum saglayabılmek ıcın degısmek demektır.bence canlılar evrım gecırmeye devam edıyor.bu hıc bıtmeyecek olan bır surec.sımdı bır ornek ver falan dıyeceksın.maalesef bılım adamı degılım sadece zekamla bılgılerımı bırlestırerek bır cevap vermeye calıstım.zaten arastırma ıstegın ve ımkanın da varmıs.arastırmaya devam et dıyorum sadece.basarılar :)

0|0
    0|0
    • Engellendim mi? yorum yazamıyorum size...

• İlk 2 sorum siz inanmadığınız için geçersiz 3. soruma cevap verirseniz sevinirim. Nereden okuduğuma gelirsek evrim kuramında bu yazar ve çoğu evrimciler bunu söyler yorumda arkadaşın birisi maymundan geldiğine ve atasının maymun olduğuna inanıyor buda kanıtlıyor böyle yazının olduğunu. Değişime inanırım çünkü eskiden insanlar daha uzundu şimdi kısaldı şimdi tekrar uzuyor bizim anne ve babamızdan uzun olmamız bunu kanıtlıyor çevremizde bu var.

• ALLAH' ın emriyle OKU ***

1|0
    0|1
  • Çok güzel yazmışsın mantığını beğendim. :) Hala böyle düşünenlerin de akıldan yoksun olanlar diyip geçelim napıcaksın :)

0|0
    0|0
  • Maymun olduğunu kabul ediyosan sorun yok demektir bişey kanıtlamak zorunda değilsin

0|0
    0|0
    • Ön yargılı olma oku dedik neden okumuyorsun :-)

• Sorun değil :-D

• sorunda burada zaten maymundan geldiğimizi kabul edemediğimiz için tanrıyı yarattık

Erkekler Ne Diyor 9

• Samimi yanıtlayayım 2 tane ciddi hata var sorularında.

1) Evrime inanılmaz. Bilim eldeki verilere göre tahminleme ya da tespit yapar ve her zaman yeni verilerle bu tahmin ve tespitin değişebileceğini kabul eder. İnanç böyle birşey değil. Yani Allah'a inanan biri teslim olur, birşey çıkar da inancımı değiştiririm demez. Eskiden din adamları dünya 7 günde yaratıldı derdi sonra öyle olmadığı ispatlandı misal.

2) İnsan maymundan gelmiyor. Evrimin iddiası ortak atası olduğu şeklinde, zaten evrimi tartışmak bu açıdan yersiz keza kuzeyde mavi gözlü, güneyde siyah derili insanların yaşaması zaten evrimin ta kendisi. Ya da erkeklerin neden memesi var diye sorsam soru yanıtsız kalır.

Soru şu, evrim sonucu insan gibi doğadaki mükemmelleşmeye çok zıt bir tür nasıl türedi? Bu konuyu ben bayapı zorladım ve iddia bir türün ellerini becerili kullanması ve dik durmasının beynini geliştirdiği yönünde, haliyle yanıt tesadüf oluyor. Bu "çok iyi incelediğimi iddia etmiyorum" yanıt beni tatmin etmediği için Tanrı inancım var zaten. Evrim zaten var tartışmak yersiz ama ben "neden tek tür" sorusu sürdüğü sürece benim çelişkim sürecek.

Bilim ve evrim ise "nasıl"'ın peşinde koşar.

Din "neden" sorusuna rijit yanıtlarda kabullenme yapar, bilim "nasıl" sorusu ile dinamik bir süreçtir.

Bilmiyorum özetleyebildim mi..

0|1
    0|0
    • Teşekküler. Bende seninle hemen hemen aynı fikirleri paylaşıyorum evrimin var olduğunu inkar etmiyorum fakat Yerler ve göklerin altı günde yaratıldı bunun ahir zamanla dünya zamanının aynı olmaması ispatlanmış bir kanıt olmadığını gösterir yani hala milyon yıllık değil günlük bir olay bence 1 ve 2 ci soru benim bu tarzda düşünen kişilere olan sorum bu tarz düşünen var mı dersen çok bazı yorumlarda da var :-) neden tek tür derken tek hücreden mi?

• canlıların bir yere kadar aynı hücreye sahip olmaları yaratıcısının bir olduğunun göstergesidir .farklı yaratıkların hayat sahnesine çıkması için belirli yerden sonra hücreler değişmeye başlıyor ikurbapa yine kurbağa olarak insan ise insan olarak dünyaya geliyor.kuyruğu kesik kurbağayı çiftleştirin doğacak çocuklar kuyruklu olacaktır.

0|1
    0|0
  • ben inanıyorum Maymundan gelmedik maymuna benzer bir türüz genel olarak köpeğin atası kurtsa insanın atasıda maymundur insan uzerindeki evrimleşme sürekli devam ediyor mesela örnek yeni tür insanlar daha belirgin elmacık kemikli daha az belirgin köpek dişlerine sahip olacak belki bu yüzyılda bunu fark edemeyeceğiz ama 300-500 yıl sonraki insanlar fark edebilecek

0|0
    0|0
  • bir yerden yaklaşıp farklı bir yere bağlamışsın ama 2. sorun bence saçma olmuş, hangi evrim gözlenebilir ki, evrim dediğinin sonucunu gözlemleye bilirsin, ne sanıyorsun eğer doğruysa maymunların sırayla insanlaştığını mı:)))

verdiğin çiftleşme örnekleri çok dayanaksız sen şimdi evrim teorisini bir atla eşşeğin çiftleşmesinde katır oluyor işte bu yüzden evrim teorisi yalan dır mı diyorsun, sanırım bunu söylemen için çok yetersiz bir örnek:))) bence bur da yazdın başka yerde yazma:)) bakmam ya ama bu mantıkla bakacaksan eşşek ve katırdan ikisenden de olmayan bir tür dünyaya geliyor al sana evrim :))

çok sorguladım çok araştırdım diyorsun ama sonuçta yukarıdaki paragraf çıkıyorsa kusura bakma yetersiz, paragrafının sonunda hala allahı ınkar eden var mıdiye sorman için daha çok çalışman araştırman gerekiyor diye düşünüyorum:)

0|0
    0|0
    • Benim bir atla eşeğin çiftleşmesinde katır oluyorsa evrim yalandır demedim evrimde maymun la insanın çiftleşmesinden bir çocuk çıkması lazım dedim çünkü evrim kuramı insanın maymundan geldiğini söylüyor ben bunu bahsetmek istedim evrimin var olduğunu biliyorum maymundan geldiğimizin boş bir evrim olduğunu söylüyorum.3. soru yu cevaplamışsın sana sorum olacak insanlar atom ve moleküllerden oluşmuştur değil mi bu evrimin bilimin kabullendiği birşey peki atom çekirdeği ve molekül ler nereden geldi?

• Ya hocam öyle şeyler yazıyor ve soruyorsunki bu mevzu hakikaten seni aşıyor boş ver ne ben söyliyim neden sen sormuş ol;))) hadi iyi uykular...

• Bilgi ihtiyaçtır belki ama en güzel bilgi tartışarak gelişen bilgidir birbirimizi tartıyoruz sonuçta beni aşar belki dünya ,canlı, yaşam bunlarda insanları aşıyor mantık yatmadıkca insan sorguluyor sorguladıkca herşeye cevap alamıyor herşeye cevab bulamadıkca insan arayışa giriyor ve çıkış arıyor sende olmuyor mu?

• Deist olarak en mantikli yolun bu oldugunu dusunuyorum. Allah bizi evrim gecirmemiz icin yaratmis olabilir cunku hop diye insan olarak gelmek mantikli gelmiyor pek

0|1
    0|0
  • topraktan geldik toprağa gideceğiz. peki maymundan önce neydik

0|1
    0|1
  • Bırakın evrimi dolar olmuş 2,25 :D

Bi ara araştırıp takip ettiğim bir konuydu. millet artık annesini babasını inkar ediyor, maymunu kabulleniceğini sanmıyorum ilgi cekici bir konudur ayrıca :D

0|0
    0|0
  • Doğal seleksiyonu es geçmişsin galiba. O konuyu araştırmanı öneririrm. Mesela İnsan maymundan gelmemiştir. İnsan Maymunla insanın ortak atası olan bir canlıdan evrimleşmiştir. bir lemur türü olarak adlandırılan bu canlıdan başka canlılar da türemiştir. günümüzde kaç çeşit lemur kaç çeşit maymun, kaç çeşit insan varsa hepsi ondan türemiştir. Evrim hala gerçekleşmektedir. Mesela toplumlar arasında ırklar arasında evrimsel farklılıklar olur. Çekik gözlü koyu tenli kızıl saçlı mavi gözlü gibi insan türlerinin hepsi afrikadan yola çıkmış zamanla evrimleşip adapte olup genetik farklılıklara ulaşmıştır (bunun kaynağını bir history channel belgeselinde dünyanın dna haritasını çıkararak ispatladılar). Evrimi yavaşlatan bir etken teknolojidir. Çünkü fiziksel olan gelişim fiziksel şartlarımızın rahatlamasından kaynaklı kendini durdurmuş, hatta geriletmiştir (örn: kitlesel obezite,doğuştan metabolizmanın yavaş olması durumu) Zihinsel evrim de bir azınlığın yaşayacağı durum olacaktır bence. (Örn: fizik profesörü bir dedenin, matematikçi çocuğunun, astrofizikle ilgilenen çocuğu gibi). Bütün bunları İslamiyetle bağdaştırmanın tek yolu o ilk insan olarak evrimleşmiş Homosapien ailesini Adem ve Havva olarak kabul etmektir. Ötesi zorlamadır bana göre...

0|0
    0|0
    • Ben insanların koyu tenli kızıl saçlı mavi gözlü gibi insan türlerinin hepsi afrikadan yola çıkmış zamanla evrimleşip adapte olup genetik farklılıklara ulaşmıştır sözüne katılamıyorum çünkü 4. jeolojik zamandan sonra bölgesel olarak ayrılan insanların yemek içme ve mevsimsel olaylarla olduğu düşüncesindeyim bu tezde kanıtlandı. Fiziksel rahatlamadan kaynaklı rahatlama ile evrim duruyor tezinede katılmıyorum. lemur türü canlıya ne olmuş sonra onuda anlatırsan sevinirim.

• Zaten adaptasyon dedim. Evrim konusu içerisine alınmıyor aslında orda ufak bir hatam var evrimden sayılmıyor fakat bu özellikler insanların genlerine işlemiştir. Yani zenci biyolojik anne babanın sarışın beyaz tenli çocuğu olmaz. Bu olayın türlere ayıracak kadar büyük farklar oluşturmamış olması henüz insanlığın canlı tarihine göre yeni olması.İnsan türünün nasıl oluştuğuna dair ve o lemur türünü de anlatan bir makale var bu biraz olsun sorularını cevaplayabilir. link

• Hıv vürüsüde bilim adamları tarafından insanların çoğalmasını engellemek için yaratılmış bir virüs diye söylentilerin olduğunu biliyorum diğer taktirde çok araştırdım diyorsunuz ama bilginin bir sınırı yoktur sorduğunuz sorularca bence belliki çok araştırmamışsınız ancak şunu diyebilirimki evrimleşme,gelişme tanrının hiçbir kitabında yazmaz ama biz bugün biliyoruzki insanlar evrimleşir çoğalır buda tanrının kitaplarını yalanlar vede bütün kitapların birbirine açık arayla benzemeside bu kitapların yalan olduğunu kantılar ama bir tanrının olmadığını kanıtlamaz tanrı var olabilir ama sandığımız yani bizim yarattığımız gibi bir tanrı olması söz konusu olamaz evrene bakıldığında şu anda dünyamızın ne kadar küçük olduğunu görebiliyoruz ve yine pek çok bilim adamının dediği şudurki evrende çok küçük bir değişiklik olsaydı biz insanlar olmazdır ya da bütün düzen bozulabilirdi bu yoldan bir yaratıcının var olduğu söylenilebilir ancak kusurlu bir yaratıcı olduğunu düşünüyorum çünki buncu şeyi yaratıyosa demekki tanrı isteyebilen bir şey istekleri var demektir. Buda dolayısıyla istekleri olan bir şey her şeye sahip deyildir demektir yani her şeye sahip olmıyan biri kusursuz olamaz

0|0
    0|0
    • Ben söylentilere inanmam kanıtların olması gerektiğini düşünüyorum bilginin sınırı elbette yoktur ama sorgularken hep neden,niye,nasıl sorularına günümüzde bilim adamları yeterince cevap veremiyor evrim kuramıda öyle,güneşi kim yarattı gezegeni kim yarattı gibi sorulara cevap verilemiyor insanların çoğalması kitapları yalanlamaz bu tezin çürük ya da sorun eksik ama şu aklımda hep soruydu binlerce peygamber kendini fravun veya yaratıcı ilan etmek varken neden hep bir yaratıcıyı işaret etti ?

• Öyle mi düşünüyorsun ilk okula sen kendin istediğin için gittin yani annen baban seni götürmedi kendi iradenle gittin ilginç.Ayrıca yaşın kaç bilmiyorum ama bizim zamanımızda biz hocaya soramazdık neyse zaman değişiyor örneklerde değişmeli demek ki.Olayın en başına dönecek olursak bu soruyu annene sormalısın beni neden doğurdun diye ben yaşamak istemiyordum demeliydin ama buna biz karar veremiyoruz çünkü o anki irade bizde değil umarım anlatabilmişimdir.Ben sorularıma cevap alamıyorum :-)

• sen tanrının illede var olma ihtimali için saçma sebepler yaratıyosun illede bunların olması için bir tanrıya gerek yoktur sorulara gelince o konular ilgi alanım değil evrim teorisi hakkında pek bilgim yok ben sadece dinleri araştırıp ne kadar yalnış olduğunu bulmaya odaklanırım hepsi bu

Yükleniyor...