Biz, heykellerimiz ve ucubelerimiz....

link

Malumunuz heykellere put gözüyle bakan ve yakıp yıkmaktan zevk alıp, hastalıklı egosunu tatmin etmeyi seven bir toplumuz.

Bilhassa Ülkemizin başında ki bir BaşSorunlu sanat için yapılan heykele "ucube"demiş ve akabinde yıktırmıştır.

Gönül isterdi ki Türkiye'nin her bir köşesi heykeller ile donatılsın. Gönül isterdi ki heykeltıraşlarımız çoğalsın ve bu güzide mesleğe olan eğilim daha da artsın.

Lakin gönlümüzden geçenler sanat duygusundan yoksun bir hükümet yüzünden heba edilmiş hatta hor görülmüştür.

Ne demiş ATAM;

"Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.

Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.”

Atatürk Osmanlı’dan kalma Sanayi-i Nefise’'yi imar ettirerek Güzel Sanatlar haline getirmiştir. Ayrıca burada yetişen birçok sanatçıyı kendilerini geliştirmeleri için Avrupa’'nın sanat merkezlerine göndermiştir. Resim, heykel ve mimarlık bölümlerinden çok sayıda öğrenci Almanya, Avusturya ve Fransa’ya gönderilmiştir.

Ata’'nın sanatçıya verdiği büyük değeri gösteren bir hatıra da şöyledir: Daha devlet tiyatrosu kurulmamışken, İstanbul’da ki şehir tiyatrosu sanatçıları Ankara’ya gelerek o zamanki Türk ocağında temsiller verir. Atatürk de bu temsillerin birinde bulunur ve sanatçıları Çankaya’ya davet ederek ağırlar. Hepsine ayrı ayrı iltifat eder. Ayrılma vakti gelince, Reşit Galip sanatçılara, Atatürk’ün elini öperek veda etmelerini söylediğinde, Ata’'nın cevabı şu olur:

Hayır, sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür."

Şimdi soruyorum;

Biz,heykellerimiz ve ucubelerimiz senin için nedir?

0|0
3|7

En İyi Kız Görüşü

• Çok güzel bir soru olmuş çok teşekkürler.

Öncelikle heykel en sevdiğim alandır. Senelerdir yaptığım heykelleri saymaya kalksam matematiğim yetmez. Onlarla uğraşmak aşk gibi birşeydi. Gel gelelim ki başımdan geçen bir olayı anlatayım.. Çok güzel tors yaptım tors nedir diye sorarsanız, link bu torsun çeşitli çeşitli hallerini ve bu torsa benzer açık heykeller yaptım eski yunan mitolojisi, Filozoflar...

Yaptığım tors oldukça büyüktü. Aynı zamanda filozofların büstleride yer alıyordu yanında.. SErgi geldi çattı heykellerim dizildi.. Vali desen, başbakan desen ayrı bi' havalar. Tabi heykellerime oldukça olumsuz eleştiriler aldım. Sanattan anlamayan milletimiz,

''Böyle sanat olmaz olsun bu ... şey ne ?''

''Yapa yapa bunu mu yaptın ?''

''Valinin resmini ve heykelini yapaydın daha iyiymiş'' vs vs..

Umursadım mı ? Umursamadım. Karşımda bir adet cahil insan, bir Nosferatu, bir Jigsaw ve bir yılan koyun; ben en çok cahil olandan korkarım. Nosferatu gibi iğrenç parmakları, Jigsaw gibi ürpetici cinayet teorileri ya da yılan gibi zehirli ve sivri bir dili yoktur ama yanlış kullandığı bir beyni var ki bu o insanın en tehlikeli vital belirtisidir. Dünya üzerindeki hiçbir canlı cahil bir insandan daha korkutucu ve tehlikeli olamaz. Aptal demiyorum, cahil diyorum. Onlar söz konusu olduğunda aptallara bile kurban olurum. Bu gerçekle de kaçıncı yüzleşişimdir, bilmiyorum.

Çok çenem düştü. Alkollüğüme verin.

3|3
    1|5
    • Helal olsun diyorum, teşekkür ediyorum ve bravo diyorum...

• Olsun, tekrar teşekkür ederim. :)

• vuuuw.d.d

Kızlar Ne Diyor 2

• Sanat yozluktan uzak kalmaktır

Sanat farklı bakış açıları yaratmaktır zekadır

Sanat insan olabilmenin temel taşıdır

Sanat hayatı anlamanın ve hissedebilmenin yolu, zevk almaktır-vermektir.

Bir çok tanım yapılır .Bu saatte benden bu kadar.

0|2
    0|0
  • yalan değil valla sonuna kadar okumadım, ama bir ucube varsa heykellerimiz değil akepe zihniyeti.

1|2
    0|0
    • bunların zihnıyetı inancı heykele put gözüyle bakıp gunah saymak ve aynı zamanda tayyip te allahın tum sıfatları oldugunu söyleyerek onu ilah yapmaktır

Erkekler Ne Diyor 7

• bunlar gidecek ülke nefes alacak...Allah kitap deyip götürmek nedir arkadaş ya :D

3|4
    0|0
  • çok severim arkeolojiyi hayret ile baktığım yapıları etraf da olan insanlara sorduğumda bu nasıl olur bunu nasıl yapmışlar gibi.. boş boş konuştular ya da dalga geçtiler yazık ediyoruz bir yer vardı atıyorum 3000-4000 yıllık mumyalama alanı dinamitle patlatıp mıcır yaptılar

0|1
    0|0
  • Dinimizce heykel günahtır ! Ancak bu bir sanat insanların emeği var sonuçta buna ttapmak için üretmiyorlar ! Saygı duyulmalı diye düşünüyorum !

1|1
    0|0
  • taa ne zamanki konu

başbakanın heykel konusunda düşüncelerini açıklamasını asla kınanabilir bir davranış olarak görmüyorum. konuyu biraz daha çetrefilleştirme pahasına şunu da söylemem gerekiyor bir zamanlar ankara’daki bir heykel tartışmasında tükürürüm böyle sanatın içine diye bir cümle kullanan Melih Gökçek’in de öyle bir cümle kullanma hakkının olduğunu düşünüyorum.

modernitenin insanlığa yaptığı en büyük kötülük hayatı kompartımanlara bölmektir. kompartımanlara bölünmüş hayat, bir şizofreni haline gelmiş parçalanmış hayatlar anlamına gelir. ortaya çıkan kompartımanlardan bazıları modern düşünce içinde kutsalın yerine geçerek kendileri kutsallaşırlar. parçalanmanın ortaya çıkardığı travmaları yumuşatma görevi görür bu kompartımanlar. bunlardan birincisi bilim; ikincisi ise hayattan koparak, müzelere tıkıştırılan ve tıkıştırıldığı müzeden çıkışında bilimsel-felsefi bir kalkan bularak dokunulmaz hale gelen sanattır. bilim adamları, modern düşünce içindeki yüksek rahipler olarak, uzmanlık alanlarında söyledikleri kanun yerine geçen şahsiyetlerdir.

sanatçılar ise, yaratılan yeni bir bilim dalı aracılığıyla bilim adamlarının sahip olduğu kalkanı kazanmakta gecikmezler. böylece ortaya estetik adlı bir bilim çıkar.

Evet, modern düşüncenin ortaya koyduğu sanat anlayışlarıyla, post-modern düşüncenin, o düşünceye tepki olarak doğmuş görünen, ama aslında o düşünceyi daha da yüzeysele indirgeyen sanat anlayışları yıkılmalıdır ki, geleneksel sanatın hayatla, insanla, tanrıyla ve ruh ile iç içe yeni (ama eski) sanatına yeniden yer açılabilsin.

karstaki heykel ucube midir, değil midir onu bilmem ama benimde hoşuma gitmeyen bir heykeldi inceledim ben, kendi yaptığı sanatı estetik bilimi ya da sanat akımlarının koruyucu kalkanlığında dokunulmaz kılmaya çalışan her sanatçının yaptığı şeyin ucube olduğunu düşünüyorum ve bana kalırsa öyle sanatın içine de tükürülmelidir ki hayatımızda hakiki sanata yer açabilelim.

0|1
    2|3
  • söylenecek ne bıraktın diye düşündüm katılıyorum mantığım aynı işliyor örneklendirip uzatmaya gerek yok

0|1
    0|0
  • bence tayyip in de kızılay meydanına heykeli yapılmalı ucube heykellere örnek olarak ve o pis yuzune herkes tükürmeli kı bır nebze de olsa arınır belkı pisliklerinden

1|1
    0|0
  • Atatürk heykelini puta benzeten gerizekalılar var onun önünde durmak saygı göstergesidir

0|2
    0|0
Yükleniyor...