Okuduğunuz en zor kitap hangisi arkadaşlar, katılımlarınızı bekliyorum?

Bölümüm gereği de zor kitaplar okumayı severim, zaten kitap dediğin durup düşündürecek insanı. Kafka'nın dediği gibi kitap, insanın içindeki donmuş denize vurulan balta darbeleri olmalı, uyandırıp sorgulatmalı.

Ama bazı kitapları okumak gerçekten zor olabiliyor. Kitap okumann bence en büyük sihri şu, oturduğun yerden yazarın kafasının içerisine girme imkanı sağlıyor sana, bu muhteşem bir şey. Ama işte bazı kitaplarda yazar beyninin etrafına surlar örmüş gibi, gedik açmanız zor olabiliyor.

Ben o gedikleri iki kitapta açamadım doğrusu:

Ada ya da Arzu - Nabokov

Dalgalar - Woolf

Dalgalar beni hiç açmadı, tabiat tasvirlerini uzattkça uzatmış ve kitapta çok fazla dişe dokunur aforizma da göremedim. Dorian Gray'daki Lord Henry gibi aforizma bombardımanları beklemiyorum elbette ama kitabı sevemedim. Ama Mrs Dalloway ve özellikle Deniz Feneri öyle değildi. Deniz Feneri hayat muhasebesine dair çok güzel aforizmalar taşır okumayan herkese şiddetle öneririm pişman olmazlar.

Sizlerden de katılım bekliyorum. Özellikle Hasan ve Lusa'yı da görmek beni mutlu edecektir bu soruda. Emrivaki oldu birazcık ama. :)

0|0
6|9

En İyi Erkek Görüşü

• Roman, "maceranın anlatısı"ndan "anlatının macerası"na dönüşürse...

Michel Butor'un "Değişim"i anlatının macerasıydı şte. Siz okuduğunuz demişsiniz ama ben onu "okumaya çalıştığınız" şeklinde düzelteyim. Adamın, kompartımandaki -zaman mefhumunu tuzla buz eden- iç okuyuşları, tüm bir metne sinen parçalı yapı ve Thomas Bernhard kitaplarındaki gibi sonu gelmez cümleler, havlu atmama sebebiyet vermişti. Zira alışmıştık çizgisel anlatıma. Tabii zaman içinde post-modern edebiyat ile yıldızlarımız barıştı; şu an okusam son raunda dek ayakta kalacağıma inanıyorum. Hayvan terli :) Ama zor romandı, zor. Zaten "Yeni Roman" akımı, geleneksel edebiyatın anlatım kalıplarına karşı pek vandaldı.

Biraz malumatfuruşluktan zarar gelmez:

"Geçen Yıl Marienbad'da" adlı yine 60'lara tarihli barok/geometrik filmi de anmalı. Konuyla alakası ne peki? Senaristi Alain Robbe-Grillet, biliyorsunuz, mezkur edebi akımın öncü yazarlarındandı.

Aslında daha da var zorlandıklarım ama şu an inanın yazasım yok, cümleleri toparlayamıyorum. Bu bile bir mucize :) Bir başka zaman belki.

1|0
    0|0
    • Michel Butor hiç okumamışım sanırım ama o kitabın ününden haberim var, sahaflarda görürsem alacağım. Teşekkürler.

İlk paragraftaki betimlemeniz de güzeldi.

• Rica ederim, diyeyim.

Sizin betimlemeniz (daha doğrusu tespitiniz diyelim) en güzeliydi bence: "Kitap okumanın bence en büyük sihri şu, oturduğun yerden yazarın kafasının içerisine girme imkanı sağlıyor sana, bu muhteşem bir şey."

Erkekler Ne Diyor 8

• Jean Christophe Grange'ın, Koloni isimli kitabı tam bir faciaydı. Okurken sıkıldığım, zaman zaman başında uyuduğum ve iğrenç bulduğum tek kitaptı.

0|1
    0|0
  • Risale-i Nur.

1|0
    0|0
  • william burroughs çıplak şölen

1|1
    0|0
  • Bediüzzaman Said Nursi =gençlik rehberi

1|0
    0|0
  • anlaşılmasından öte onu hangi boyuttan okudugun önemli bence. eger anlamadıgın kitap anlamak istiyorsan hep bir putlasma noktasına varıyor mesela örnekleri nichzhe

felsefeciler haric okyup anladım diyen herkes buyuttugunu dusunuyorum kafasında

ee kitabı saten birisi yazdıysa anlanmıyacak bir tarafıda yoktur.sadece daha bilmediğin duygular vardır .

mesela ben karl marksın kitaplarını hiç sevmem anlamak içinde ugrasmadım

bilinmeyen bir sey zor gelir insana bence .kaldıki ben saten kitap okumayı sevmiyorum ki:)

0|0
    0|0
    • Kitap okumayı sevmiyorumu espri olarak alıyorum. :) Nietzsche'yi anlamak zor ama siz kesin gerçeklerden bahsetmişsiniz, kaldı ki Nietzsche'de her kutuptan olan insan kendince bir şeyler çıkarabilir. Fazla kitabını okumadım gerçi.

• hayır espri degil gercekten cok sıkıcı bluyorum kitap okumayı

• Paul J. Nahin - Time Machines birdahaki hafta sonuna bitirmem lazım ve okurken beynim acıyor :(

1|0
    0|0
  • Anarşizm mi sosyalizm mi-Josef Stalin...hiç bir bok anlamadım:D

1|0
    0|0
  • son paragrafı okudum ve yazmaktan vaz geçtim bize gerek yokmuş takılın kafanıza göre.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Oğuz Atay -Tutunamayanlar o kitabı okumaya calisirken hayatta tuttundugum tek dalımda kırıldı öyle uzundu ki :(

1|0
    0|0
  • ihsan oktay- kitab ül hiyel

gece başında uyuyup rüyalara dalıp uyanıp bidaha okuduğum ancak sonlara doğru dilini çözebildiğim bir kitaptı. gerçi ihsan oktay ın kitapları genelde sonradan çözülür ve müthiş tatlı bir histir o bir nevi yaşarsın. aforizma altlarını çizmekten çok öte bir şey bu.

1|2
    0|0
  • William Faulkner - Ses ve Öfke'yi tavsiye ederim.

1|1
    0|0
  • Faust beni en çok zorlayan kitap oldu, sonra yazarın önerilen tüm kitaplarını okuyup tekrar okudum gene yok. Kitap hakkında yazılar okudum hala yok.

1|0
    0|0
  • Çürümenin Kitabı ve Yaşamın Sonuna Yolculuk..

2|2
    0|0
    • Kaosun Kutsal Kitabı var bir de yazarını unuttum o da ilginizi çekebilir. Bence çok güzel seçimler, güzel bir edebiyat zevkiniz var.

• Tamamdır, tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım. Teşekkürler. :)

• Akıcı olmazsa okuyamıyorum. Yarım bıraktığım kitap 'hayallerim ruhumu öpüyordu' buydu..

1|0
    0|0
Yükleniyor...