Saygı ve eğitim üzerine düşünce bulanıklıkları

Şu okullardaki sözde "okumuş" BAZI insanlara gösterilen saygıya bazen şaşıyorum. Ben direk gireyim konuya şimdi.

Sanat okulları var biliyor musunuz ? Bazı sanat okullarında hocaların derste küfür etmesi serbesttir. Bakın, yaşanmış bir durumu anlatayım.

2. sınıftaki bir arkadaşım yanılmıyorsam final ödevi olarak bir senaryo yazıyor ve buna kısa bir film çekecek. Senaryoyu güzelce yazıyor bitiriyor teslim günü hoca dediğimiz gerizekalıya getirip veriyor. Adamın söylediği şey şu : "Sen benle dalga mı geçiyorsun şe***z. (Yıldızlar olmasa napardık.)" Bu cümleden sonra arkadaşımın 1. dereceden bazı akrabalarına da küfür ediyor bu gerizekalı adam. Tabii arkadaşım boş durur mu ? Durur. Çünkü o dersin kredisi çok yüksek, bu hoca dediği adama saygı göstermezse o dersten kalır, bitiremez okulu.

Bu adam saygıyı hak edecek ne yapmış ? Durun ben söyleyeyim size. Muhtemelen lise yıllarında köpek gibi çalışıp o s**dirik sınavlardan yüksek puanlar alarak sözde iyi bir üniversiteye girip, tüm yıllarını hocalara yardım ederek geçirmiş hıyarın teki bu. Örneği hocadan verdim ama bu günün avukatı da, doktoru da aynı. Benim gözümde sokakta cebimden düşen 5 lirayı alıp koşup bana getiren çocuk saygıyı hak ediyor, bu adamlar etmiyor arkadaşım.

Bu adamlar bitiriyor o okulları sonra oluyorlar eğitim bakanı, avukat, savcı. Adaleti bunlar sağlıyor, öyle mi ? Eğitim sistemine gelmedik bile daha.

Sağda solda bağırmayı bilirsiniz "fuck the system" diye. Biraz araştırın bakalım, konuşacak 2-3 cümleniz olsun. 6-24 yaşları arasını okulda geçiriyorsunuz. Sosyal hayatınızı, kişiliğinizi bu okullar belirliyor. Okulda insanların "doğru" diye gösterdiği "yanlışları" ezberlemek zorundasınız. Gidip anlatın hadi sınıfınızda bu sistem saçma, ezberletiyor unutturuyor deyin. Hadi! Ben size anlatınca neden ciddiye almadıklarını söyleyeyim. Daha doğrusu nasıl ciddiye alıp almamış gibi yaptıklarını göstereyim.

Bunu gider hocana anlatırsın, o adam 20 yılını o saçma formülleri, bilgileri ezberlemekle geçirmiştir. Tüm gençliği okullarda çürümüştür. Sence bu adam kabul eder mi bunun yanlış olduğunu ? Boşver hocanı TIP kazanan arkadaşın vardır sınıfta. TIP oğlum boru değil! Anlat hadi. Söyle bu adama saçma olduğunu. 4 senesini kitapla yatarak geçirmiş oğlum bu adam ? Seni mi dinler ?

Sonra bu adam okuyacak DOKTOR olacak. Ne mühendisler ne doktorlar diyorlar ya. Onlardan olacak. Saygıyı da o hak edecek, o kovaladığınız parayı da. Size ne kalacak ? Durun ben söyleyeyim burası en heyecanlı yeri : 3-1. Evet, Counter Strike.

Ha, tabi işini doğru yapan yok mu ? Var. Onlara gereken saygıyı her zaman gösteririz.

Bir iki klasik şey söyleyip bitireyim. "Fuck the system"

PYa final ödevimi verdim de geçen gün, Prof. Ahmet hocam bu soruyu görür düşük verir falan, ondan gizliye aldım. Sizi seviyorum Prof. Ahmet Hocam.

Hocam, ödevi yarın getirebilir miyimmmm ?

Çok sağolun hooocam. Bitanesinizz birr birrr.

0|0
1|1

Kızlar Ne Diyor 1

• :) ( Ben sadece gülmek istiyorum, cevabım uzun olmak zorunda değil! Ben de başlıcam şimdi bu sisteme...)

0|0
    0|0
    • eheheh.

• Güzel yazı olmuş. Hak veriyorum. Onlar eğitim- öğrenim 'in sadece sınavlarda işlerine yarayacak olan öğretim kısmını bünyelerine almışlar. İnsan olarak; eğitilmek gerek.

• Teşekkürler.

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...