Engellilere karşı ne kadar saygılısınız?Onlar için neler yapıyorsunuz?

Mesela engelli yolunu kullanan engelsiz insanlar görüyorum tamam belki yürürken sorun olmayabilir ama arabasını park edenler var.

yada engelli asansörünü kullananlar var yanında bebek arabası olana ya da bavulu olana bir yere kadar tamam diyorum da merdiven yürümememek için kullananlar var.

Sizde bunlardan mısınız?

Hayır bunları asla yapmam diyorsanız peki onların yararı için neler yaptınız veya yapmayı planlıyorsunuz?

Mesela işaret dili öğrenebilirsiniz en basidinden :)

Biraz duyarlı olalım arkadaşlar bugünün engelsizi yarının engellisi olabiliriz.

0|0
3|10

En İyi Erkek Görüşü

• Metrobusten indikten sonra yanımda ki 3,5 yaşındaki yeğenim önünde sıra oluşmuş asansörü görünce "amca hadi asansöre binelim " dedi. Dedim ki "amcam o yürüyemeyenler için biz apartmandaki ne bineriz" dedi ki:"ama amca bekleyen herkes yürüye biliyor" dedim "amcam onlar düşünemeyenler"

"ANLADIM AMCACIĞIM BU ASANSÖRE BİNENLER YÜRÜYEMEYENLER VE DÜŞÜNEMEYENLER HADİ SENİN EVDEKİ ASANSÖRE BİNELİM"

içlerinden sadece bir tanesi sırayı terk etti...!

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• İşaret dilini ben ilkokulda biliyordum. Sınıfımızda hacer diye bir kız vardı doğuştan işitme engeli vardı ama çooook az duyuyordu. Kulağında cihaz takılıydı. Kulağı duymadığı için bir süre sonra konuşmasına da yansımış konuşmasıda bozulmuş. Sınıf öğretmenimiz yanyana oturtmuştu. Kaç sene beraber oturduk kardeş gibi olmuştuk resmen o zamanlar çok süper yapabiliyordum ama ilkokulda ben ayrılmak zorunda kalınca görüşemedik bir süre ama her sene ramazanda ilkokul sınıfımızla toplanıyoruz iftarda o zaman görüşüyoruz

0|0
    0|0
    • biraz pratikle tekrar yapabilirsin bnce

• evet geçenlerde kardeşimle konusu geçti kendime hayret ettim :D :D :D ben komple unuttum zannediyordum :)

• Böyle bir konu açtığın için kutlarım seni ilk başta :) Yadırgıcak gözle asla bakmadım bakmamda. Onlarla sosyalleşmeye çalışırım. Muhabbet etmeye çalışırım genelde. Yakında bir arkadaşım vardır konuşamıyo. Az buçuk işaret dili biliyorum onunla anlaşıyorum gayet güzel. Engelli insanların farklı özellikleri olduğunu düşünürüm hep. Dediğin gibi duyarlı olmamız lazım onlar için. İnsanlarmış gibi yaklaşmamız lazım. İyi niyetlede olsa engellerini istemeden ön plana çıkartıyoruz. Biraz daha ince düşünceli ve özel yaklaşmamız gereken insanlar

0|0
    0|0
    • Mesela ben bile yazarken hata yaptım şuan farkettim. İnsanlarmış gibi yaklaşmamız lazım dedim. Ne büyük aptallık dimi :) İşte bunu yapmamamız lazım. İnsan olduklarını hissettirmeliyiz diye düzeltiyorum.

• o kadar saçma soru var ki bir yararım olsun istedim

• O arabayı kaldırıma çıkartanlara uyuz oluyorum. Hadsizler ;( açıkçası pek birşey yapmadım. Asansör falan kullanmam elim ayağım tutuyor çok şükür.

0|0
    0|0
  • Yolda yürürken onları geçmem mesala ve yardımcı olurum elinden falan tutarım çerkeslerde bu böyledir saten eğer önden büyük gidiyorsa onu geçemessin işte bunu engelliler içinde kullanırım ben en azından böyle işte sorun güzel tebrik ederim :)

0|0
    0|0
  • çoooooooooook severim ve çoooooooooooook saygılıyım onlara karşı

0|0
    0|0
  • tranvaylarda otobüslerde engellilere ayrılan bölgeyi tıka basa dolduruyorlar halkımız çok duyarlı.

0|0
    0|0
    • ben bilmiyodum mesela engellilere ayrılan bir bölüm olduğunu elkidede doluluktan görmemişimdir saol bnide bilgilendirdiğin için

• vallahi o kdr dolu oluyo ki genelde fark etmemişim yanımda küçük kız kardeşim varken bile yer vermeyeninsanlar yüzünden onu görmememde doluluktan normal

• insanlar çok bencil ve duyarsız toplum bilinci denen birşey yok.

• denk geldıkce yardım ederım

0|0
    0|0
  • her zaman yarım ederim elimden geldiğince

0|0
    0|0
  • bende engelliyim ama çok büyük bir engelim yok şükür ama şu engelli yollarına araba park edenleri vurmak istiyorum insanları hiç düşünmüyorlar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Engelli birini gördüğümde, ona bakmamaya çalışıyorum.Farklı olduğunu hissedip üzülmemesi için.

Sonra içimden ALLAH şifa versin kardeşim diyorum.

0|0
    0|0
  • ben bir engelli gördüğümde o an yardıma ihtiyacı varsa hemen yardım ederim. asla kibirli olmamak lazım..

0|1
    0|0
  • Engellilerin kullanması gereken alanları hiçbir zaman kullanmadım. Yürüyerek çıkarım yinede kullanmam. Bir engellinin yardıma ihtiyacı oldugunu farkedersem hiç durmam yardım ederim, ne kadar işim olursa olsun. Ama işaret dilini durduk yere gidipte ögrenmem, içünkü hayatımda bunu ögrenmemi gerektirecek bir durum olmadı daha. Bu genelde çok yakınında birisi varsa iletişim kurman gereken ancak öyle gerekebilir. İnsanların içinde birazcık vicdan ve merhamet olsun yeter.

0|0
    0|0
    • ben işaret dili kursuna gidiyorum ve çevremde hiç kimsenin benimişaret dili bilmemei gerektiricek bir problemi yok.kurstaki hiç bir arkadaşımın yok.çok yanlış düşünüyorsun bu konuda . ya da şöyle düşün bir kaza geçirdin ve artık duyamıcaksın iaşret dilini kendin için öğrenirsin dimi ama çok daha fazla zorlanırsın öğrenmek için. ne dedim ben bugünün engelsiz yarının engellisi olmayacağımız anlamına gelmez

Yükleniyor...