Sinemaya gönül verenler. 380 soruluk "sinema sınavı" çözmek ister misiniz?

Fritz Lang üstat ile gerçekleştirilmiş "paralel" telefon görüşmesi:

- Lang: Hakkımda açtığın anketi derhal yok et!

- Soran: Hakkınız var bayım. Fakat bu, 1989'un domino etkisini yaratmaz mı? Ayrıca Cassavetes'ler, Bunuel'ler, Vigo'lar da eşikte bekliyor; ayıp olmaz mı? Hem size telefon açmasaydım durumdan haberiniz olmayacaktı.

- Lang: Başlatma dominondan! (...) Kozanoğlu gibi ardımdan gelenlere taze kavga doğsun diyecek adam değilim. Meramım, ben yandım diğerleri yanmasın. John Cassavetes'in ne denli naif bir adam olduğunu filmlerinden biliyorsundur herhalde.

- Soran: Bilmez miyim. Mesele vuzuh olmuştur Bay Lang.

- Lang: Teşekkürler.

- Soran: Sizi bulmuşken sorayım. Orada Beatrice'nize kavuştunuz mu? ... Ya sevgili Romy (Schneider). Bakışları, hala insanı deşecek kadar mahzun mu? ... Greta (Garbo), orada da İsveç soğukları estiriyor mu? Sakın Ninotchka'lığa devam ediyor demeyin. Bakın, bizim bir şairimiz -İlhan Berk- onu çok sever.

- Lang: ...

- Soran: Ah Bay Lang. Şu tuzu kuru şehir çocuklarının aşkları da garip oluyor. Posterlere, yıldızlara aşık oluyorlar... Katharine'yi (Hepburn) benim için o güzel elmacık kemiklerinden öper misiniz. (Spencer duymasın lütfen :)

- Lang: ...!...

Defterlerin, Nazi Almanyasından kaçan bir yönetmen ile nihayete ermesi ne garip! Geride kalanlar geliyor akla; Anne Frank geliyor. Onun hatıra defteri... Buruşmuş sayfalar, açılmadık hikayeler. Neyse.

...

Biz de seyrimize (yolculuğumuza) aşağıda linklerini vereceğim ve geçen yıl Şubat ayında hazırladığım 2 sınav ile devam etsek.

Hayatın da filmlerdeki gibi backward tuşu olsaydı keşke. Bu sitede sinema/radyo/televizyon okuyan ve sanata düşkün pek çok üye gördüm. Onlara gıpta ediyorum, keşke yerlerinde olabilsem. Hikmet'in "destanımızda yalnızca onların yeri vardır" dizesi hesabı, bu sınavları da kabul ederlerse onlara ithaf ediyorum. Dediğim gibi, kabul buyururlarsa. Her şey gönüllerince olsun. Apollon'un ışığı üzerlerinde olsun. Bir gün sanatçı olurlarsa; yerelden beslensin ama evrensel düşünsünler.

(* Şeytanın avukatı: Atma! Basbayağı Homo Economicus'sun, çıkarını düşünüyorsun.)

Kim bilir, belki de. Burası popüler bir mecra. Prodüktör değilse de belki bir sanat dergisinin yazı işleri tarafından keşfediliriz. "Buraya ondan gelmiştik."

Şaka bir yana. Sınavlar:

>>> Sinema'nın Seçme Sınavı: link

>>> Sinema'nın Yerleştirme Sınavı: link

"Kamera kontrol, döndü makaralar

Geceden geceye, rolden role girdik

Gördüğümuz, görmediğimiz filmlerle" (E. Batur)

0|2
8|9

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 8

• Ödevi kakalayamadın mı dünden beri.? :) ben senin yerinde olsam daha farklı yaklaşır, soruları 100 er bölüp, sanki test gibi yapardım. :D

0|1
    0|0
  • Herkes ksye takiliyor. Basitligimi kutsuyoruz boyle boyle. Haneke de girsin paralellerin birinde nolur? Hatta ici gitsin, cocugumun piyano ogretmenine asigim ancak p*rno izlerken yakaladim, intikamimi nasil alabilirim? diye sormak icin.

Ay ya da trier, bir kiza asik oldum ancak hippie, onu bu durusundan vazgecirmek icin ne yapabilirim? Diye soru acsin da gracei bulsun falan.

Sinemaya gonul vermedim. Sanattan da anlamam. Tornaci ruhu tasiyorum, karikaturize olandan.

0|2
    3|3
  • Çok teşekkürler! Gerçekten çok mutlu oldum. Bilgisayardan girdiğim zaman ilk işim soruları çözmek olacak. :)

0|2
    0|0
    • Hoş geldiniz sinema sevdalısı arkadaşım. Ben de sizi gördüğüme mutlu oldum.

Her şey dilediğinizce, gönlünüzce olsun.

• Üşenmediğim bir gün çözmeyi düşünüyorum.

0|1
    1|0
  • aseksüelliğe evrilirsem çözücem. söz.

0|1
    0|0
  • açıklamayı okumadım. başlığa cevabım, hayır istemem.

0|1
    0|0
  • Babama çözdüreceğim 350 net çıkarır bahse girerim

0|1
    1|0
    • Eskileri seviyorsa çıkarır elbette, neden çıkarmasın.

• Eski yeni Türk yabancı fark etmez:D

• Gelin gelin gelin haydi kaynana gelin sedaya gelin

0|1
    0|0
    • :)

"seda"daki tevriye sanatını gördük hanımefendi.

Erkekler Ne Diyor 8

• Güzel soru.

0|1
    0|2
  • Bu testi aylar önce, Mayıs'tı sanırım, bana mesajla göndermiştin. Tembel bir öğrenci olduğum için hala çözmedim. Göz gezdirdiğim kadarıyla SSS'yi geçerim ama SYS'de işim çok zor

Bunları çarşamba akşamı çözeceğim artık

Dip Not: O testin altındaki yorumlardaki 30'luk Deniz ben değilim, film zevklerimiz epey benziyormuş ama. İlginçmiş :)

0|1
    0|1
    • Evet, hatırlıyorum. SYS bir parça zorlayabilir dediğin gibi.

Maksat, bilgileri tazelemek. Tazelerken dağarcığa yeni şeyler katabilmek.

Dip Not'a cevaben: Bu testlerde geçen olaylar ve kişiler tamamen hayal ürünü olup, gerçekle hiçbir ilgisi yoktur :)

• SSS'yi hiçbir yardım almadan çözdüm ve 61 doğru ile SYS'ye geçmeye hak kazanamadım. Basit hatalar sağolsun. Mesela 62.soruda Clint Eastwood'un hem yönetip hem başrol oynadığı film sorusunda, A Perfect World'ü görünce direkt onu işaretledim, halbuki orada üstad yardımcı roldeydi. Meryl Streep'le oynadığı Yasak İlişki filmini görmezden gelmişim...

80 soru 61 doğru 8 boş 11 yanlış

• Yanlışlar, doğruyu götürmüyor; keşke boş bırakmasaydın :) Yönetmen soruları çok vardı SSS'de, teknik sorular. Onlarda hata yaptın belki de, bilemiyorum. Şu aşamada SYS'ye girmemen mantıklı olacak.

İlgin için teşekkür ederim.

• teşekkür ederim

0|1
    0|0
  • hayır istemiyorum saol bütleri vereyim sonra

1|1
    0|0
  • Takipteyim, altın değerinde buralar

0|1
    0|0
  • hayır sen çöz bn almıyım ya

0|1
    0|0
  • istemem :)

0|1
    0|1
  • Senle iki zıt görüşüz ama soruları gizliye almayaydın iyiydi bazen girip okuyordum linklere de daha sonra bakıcam teşekkür.

0|1
    0|1
    • Dilerim beğenirsiniz, rica ederim.

Yükleniyor...