Vücut Geliştirme Hakkında Altın Kurallar

Merhaba😊 Herkes güzel bir fiziğe sahip olmak ister. Aylarca yıllarca spor salonlarında ter dökülür. Birçok kişi gelişim göremediği için vazgeçer ve başa döner.

Emeklerin boşa gitmemesi için sizlere dilim döndüğü kadar birkaç nacizane önerim olacak. İlk olarak vücudumuz hakkında veriler toplayacağız. Bunlar; bazal metabolizma hızımız, ağırlık kaldıracağımız için genel bir sağlık taraması, vücuttaki yağ oranımız. Metabolizma hızı ve yağ oranı bize uygun beslenme programını hazırlamakta yardımcı olacak. Sağlık kontrolü de ilerde yaşayacağınız sakatlanmaları önleyecektir.

Beslenme; Bazal metabolizma hızımız ve yağ oranımız belli ise artık uygun bir beslenme programı zamanı

Günlük harcadığınız kalori ile yiyeceklerden alınan kalorileri hep hesaplayacağız. Bulk (şişme, hacim) gerekli ise sıkı bir beslenme şart. Protein, karbonhidrat ve zeytin yağı gibi faydalı yağlar günlük enerji ihtiyacınız kadar alınmalı. Not: Bu dönemde yağlanmayı kontrol etmek için uzman tarafından önerilen beslenme programı gereklidir.

Ağırlık programı; beslenme programı hazır ise kendinize bir not defteri edinin

Ve hazırlanmış programındaki hareketleri ve çalıştığınız ağırlık miktarlarını not edin. Bu gelişimin takibi açısından çok önemli. Çünkü her ağırlık kaldışınızda kas liflerinde küçücük yırtılmalar olur ve tamir edilirler. Uygun ağırlık artırılmazsa bu bu döngü tekrar edip durur, gelişim görülmez.

Dinlenme: antrenmanımızı uygun şekilde tamamladık ve artık kaslarımızın büyümesi için sağlam bir uykuya ihtiyacımız var. Çünkü ağırlık çalışması sonucu yırttığımız liflerimiz için protein sentezi süreci başlıyor. Bu süreç 48-72 saat arası tamamlanıyor. Yani bu zaman diliminde ağırlık çalışması yapılmamalı. Unutmayın kaslar iyi bir beslenme ve dinlenme ile gelişim gösterir. Programlar kişiye göre değişir. Kulaktan dolma bilgilerle yola çıkmayınız, önce vücudunuzu tanıyın, gelişimde zayıf kalan bölgelerinize göre programları ayarlayınız. Şahsi önerim Fullbody (Tüm vücut) çalışmasıdır.

İyi sporlar😊


3|1
2|3

Senin görüşün nedir?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 2

 • 2saat

  Spor candır can :)
  Bazen ayarı kaçırdığım oluyor.
  Maalesef düzenli spor yapamıyorum ama haftada en az iki yapmaya çalışıyorum.
  Olmadı koşuyorum, gerçi kum torbası da sağ olsun o'da iyi terletiyor.

  Emeğine sağlık, severim böyle benceleri. :)

  0|1
  0|0
 • 2gün

  Arkadaşlar yalan bunlar.
  Bu , midelerimize birer darbedir.
  Yaşasın künefe , yaşasın iskender ! ✊

  1|4
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...