Supplement ve Protein Çeşitleri

Merhaba, bu bencemde ki amacım supplementler hakkında doğru bilgiler vermektir. Diğer supplement bencelerinde çoğu yanıltıcı ve eksik bilgilerdir. Ayrıntılı ve doğru bir şekilde yazdığıma inanıyorum.

Öncelikle supplement nedir bunu tanıyalım.

Supplement çoğu insanın bildiği gibi gıda takviyesidir. Beslenmesi yetersiz olan, antrenman sonrası hızlı proteine ihtiyaç duyan, performans arttırmak isteyen, kilo almak, zayıflamak vs vs. için tercih edenlerdir.

Bencem devam edecektir ayrıca yazım uzun oldu kusura bakmayın sıkılmadan okursunuz umarım.

Supplementler zararlı mıdır ?

Evet zararlıdır.

Peki neden ?

Öncelikle ambalajlama işlemi olsun, toz haline getirmek için filtreleme işlemi, aroma katması vb. bir çok kimyasal işlemlerden geçmektedirler. Kimyasallarda zararlıdır haliyle insan vücuduna. Fakat günümzüde çoğu gıda böyle değil mi :) ? Evet böyle. Yalnız arada fark var supplementler vücudumuzun çok daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacağı için ve yoracağı için ileriye dönük hastalıklara yol açmaktadır. Karaciğeri fazla yormamak amacıyla karaciğer koruma hapları alınır fakat bu %100 koruma sağlamaz bize. Sadece erteler. Özellikle yaşlanmaya başlayınca sporu bıraktığımız esnada bunun zararları görülecektir.

Hangi markaları önerirsiniz ?

Böyle bir soru soran olacaksa ya da merak eden varsa cevabım şudur. Bu ürünler kimyasaldır ve her kimyasal madde farklıdır firmanın kullandığı içeriği ve kalitesi. Şöyle örnekleyebilirim çoğu sporcunun severek kullandığı Universal Animal Pak diye bir vitamin ürünü var gıda takviyesi diyelim biz buna. Bu ürün bende karın ağrısı, büyük tuvalete gitme ve gün içerisinde kaşınma gibi yani alerji gibi sorunlar ortaya çıkartmıştır. Bu markanın gainer'ını da kullandım onda da karnım ağrımaya başladı. Amino asitinde de aynı etkiyi gördüm. Yani bu ne demek oluyor ? Universal markasının kullandığı kimyasal ya da kimyasallar benim vücuduma yaramamakla birlikte bana diğer markalara göre daha fazla zarar veriyor. Yani bu yazdığımdan şu anlaşılmasın Universal kesinlikle kötü bir marka demek değildir bu kişiyle alakalıdır her kimyasal maddi herkeste işe yaramaz aksine daha fazla zarar bile verebilir. Bu yüzden herkes kendisi için en doğru markaları bulmalı ve doğru ürünleri tercih etmeli.

Mesela Ahmet diyor ben A markasının B ürününü kullandım 10 numara abi çok fena kas yaptım. Şimdi bu Ahmet kişisinde işe yaradı diye Veli de sizce işe yarar mı ? Sizce Veli aynı etkiyi görebilir mi ? Buna kesin bir cevap veremeyiz ama şu mantıkla cevap verebiliriz hayır göremez. Öncelikle boy, kilo, metabolizma, vücut tipi, beslenme, uyuma, dinlenme, antrenmanı ve o kişinin o markanın ürününde olan kimyasal maddelere vücudu nasıl tepki vereceği önemlidir. Bu yüzden her popüler marka sizde aynı etkiyi göstermeyebilir bu durumla karşılaşırsanız farklı ürünlere veya markalara yönelmenizdir.

Supplement ve Protein Çeşitleri

SUPPLEMENT ÇEŞİTLERİNİ SAYALIM ÖNCELİKLE

 1. Protein Tozu
 2. Amino Asit
 3. Performans Arttırıcı
 4. Kreatin
 5. L-Karnitin
 6. Kilo Aldırıcı
 7. Vitaminler ve Mineraller

Gördüğünüz gibi ilk başta 6 çeşite ayrılır. Fakat sadece 6 çeşit yok mesela Protein tozununda farklı çeşitleri var kaba hesap olarak protein tozu olarak söyleyemeyiz. Şimdi bunların çeşitlerini yazalım. Fakat hatırlatma yapayım çok uzun ve sıkıcı olmaması açısından bunları teker teker anlatıcam.

Protein tozu çeşitleri; Whey, Kazein, İzole, Kompleks, Soya, Et, Shake ve Bar.

Bunları tanıtalım şimdide.

WHEY PROTEİNİ = Whey Proteini antrenmandan hemen sonra yani antrenman bittikten 30 dakika içerisinde kullanılması gerekmektedir. Peki neden antrenman yaptıktan sonra kaslarımız hızlı sindirilen bir proteine ihtiyaç duyar sporcunun seviyesine göre değişen miktar olabilir. Mesela ortalama bir sporcu ile müsabık bir sporcunun protein ihtiyacı aynı olamaz. Ortalama bir sporcu antrenmandan hemen sonra ortalama 20-25 gr kadar hızlı sindirlen Whey Proteinini kullanması önerilir. Böylelikle kas kaybını önlemiş oluruz ve kas gelişimine etkisi olur. Bu arada Whey Proteini su ile içilmelidir, süt ile içilirse sindirimi yavaşlar ve tam etki alamazsınız. Ayrıca Whey proteinin diğer adı olarak peynir altı suyu proteini olarak geçmektedir.

Peki neden Whey maddeler halinde sıralayalım.

 • Hızlı sindirilir.
 • Kas kaybını önler.
 • Kas gelişimi için destek olur.
 • Kolay tüketilmesi.
 • Beslenmemize yardımcı olur (gıda takviyesi).

İzole Proteini (maddeler halinde yazıcam artık hepsinde uzun uzun yazmıcam)

 • Bu protein türü çok hızlı bir şekilde kana karışır.
 • Özel filtreleme işlemlerinden geçer ve en yüksek saf protein bunda olmaktadır.
 • Filtreleme sayesinde içerisinde 0 gr yağ, karbonhidrat ve şeker bulunabilir fakat bu firmaların ürünlerine göre değişiklik gösterebilir bazılarında çok az miktarda olsa bile yağ karbonhidrat vardır.
 • Genellikle diyet yapanlar tercih eder içerdiği az yağ, karbonhidrat sayesinde yani bir nevi daha az kalori.

Soya Proteini

 • Diyet yapanlar tarafından ağırlıkla tercih edilir.
 • Kadınlar için en doğru tercihlerden birisidir.
 • İçeriğinde et veya süt proteini bulunmaz.
 • Yani anlayacağımız üzere vejeteryanlar ve diyet yapanlar özellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Kompleks Proteini

 • İçerisinde Glutamine, Kreatin vs. bulunmaktadır. Bunların miktarı diğer protein çeşitlerine göre daha fazladır.
 • Özellikle ayrı ayrı Glutamine ve Kreatin almak istemeyenler yani bir nevi tasarruf sağlamak isteyenler açısından oldukça tercih edilmektedir.

Kazein Proteini

 • Sütten elde edilen bir protein çeşitidir.
 • Sindirimi uzun sürer genellikle gece yatmadan önce kullanılır.
 • Gece uyurken kas kaybını önler ve kas gelişimine destek olur. Fakat alternatif olarak bunu almak yerine lor tercih edebilirsiniz fakat protein tozu amino asit çeşitliliği ve miktarı olarak daha iyi olduğunuda göz ardı etmeyelim seçim sizin.

Protein Bar

 • Antrenman bitiminde, gün içerisinde, öğün aralarında kullanılabilir. Bunu en çok tercih edenler çalışanlardır çünkü gün içerisinde protein tozu içmek veya tavuk pilav yemek için müsait olmayabilirler haliyle protein barlar devreye giriyor.
 • İçeriğinde protein, karbonhidrat, yağ ve şeker bulunmaktadır. Bazıları filtrelenerek yapılıyor yağ miktarı yok denilecek kadar az olabilir.
 • Fiyatları yüksek oluyor bu yüzden tavsiye etmem. Fakat maddi yönden etkilemeyecekse özellikle çalışan birisiyseniz için iyi bir tercih olabilir.

Et Proteini

 • Hayvan etinden yapılan bir protein çeşitidir.
 • Özellikle et sevenler ve kırmızı etin kas gelişiminde ki etkisini bilenler tercih ederler.
 • Vejeteryanların kesinlikle almak istemedikleri bir ürün.

Protein Shake (içeceği)

 • Bunlar şu işe yaramaktadır hemen hemen protein bar gibi kullanılabilir fakat bir kaç fark var arada. Protein shake sıvı olma nedeniyle katı gıdaya göre daha çabuk sindirilir. Protein shake süt yerine su ile yapılmışsa sindirimi çok daha hızlı olur.
 • Antrenman sonrası hiç shaker ile uğraşamam diyenler için birebir. Sabah uyanınca protein tozu yapmakla uğraşamam yatarken başı ucumda bulunsun sabah kalkınca içerim diyenler içinde birebirdir.
 • Genellikle süt katıldığı için sindirimi whey'e göre yavaştır. İçeriğinde ki protein miktarları genellikle tatmin edicidir.
 • Genel olarak tatları kötüdür tabi kişiden kişiye değişir.

Nenden Protein Almalıyız ?

 • Saç vs. sağlığımız için.
 • Kasları korumak ve geliştirmek için.
 • Sağlıklı olmak için.

Ne Kadar Protein Almalıyız ?

 • Bu kişiye göre değişir. Metabolizması hızlı olan kişiler bu kişiler genellikle çok zor kilo alırlar bunlar kilo başına 2 gr civarı almalıdır.
 • Fakat yaptığınız sporun ne olduğuda önemlidir normal bir metabolizmaya sahip bir insanın kilo başına spor yaptığı halde günde 1.5 gr protein alması yeterlidir bayanlar için 0.7 ila 1.2 gr arasında değişmektedir bu protein miktarı daha düşüktür. Örnek verirsek; 50 kg lik bir erkek 50 X 1.5 = 75 gr protein almalıdır. Ama bazı yerlerde en az 2.5-3 gr almamız söyleniyor ? Hayır bu tamamen bir aldatmacadır. Bunu supplement firmaları ve markaları söyler. Neden ? Cevabı çok basit insanda alışveriş isteği uyandırmak bu gıdaları almak zorundasın hissi vermektir ve böylelikle daha fazla ürün satıp para kazanırlar. İşte asıl sorunda burada fazladan alınan proteinler yağ olarak depolanmaktan ziyade organlarımızı daha fazla yorar ve buda sağlığımız açısından büyük bir tehlikedir. Size tavsiyem doktora gidip tahlil yaptırarak günlük ihtiyacınızı öğrenmenizdir ama iyi bir doktor olmalı. Günümüzde iğne yapmayı bile bilmeyen insanlar doktor olmaktadır durum bu kadar vahim. Yani bu tip doktorlar sizi yanlış yönlendirebilir. Olmadı son çare googleda bazı siteler var günlük protein, karbonhidrat, yaptığınız sporu seçiyorsunuz o size ortalama olarak çıkartıyor. %100 doğru olamaz bu belki ama hemen hemen sizin ihtiyacınıza yakın bir sonuç çıkarttıklarıda gerçektir.

Protein Tozunu Nasıl Tüketiriz ?

 • Ürünün kullanım kılavuzuna göre belli miktarda su veya süt katılarak içilmektedir (protein çeşidine göre su veya süt katınız örneğin whey'e su, kazeine süt).
 • Shaker ile tüketebilirsiniz. Başta sıvıyı koyun ardından tozu.
 • Zor karışanveya topak topak olan bir protein tozu aldıysanız mikser ile bir kabın içerisinde karıştırınız.
 • Kullanım talimatına göre uygulayınız. Nasıl kullanılır diye sormak saçma olur.
 • Genellikle Whey ürünleri kişinin seviyesine bağlı olarak bu şekilde kullanılmaktadır; sabah kalkar kalkmaz, antrenman öncesi, antrenman sonrası. Fakat bu üçünü yapmanızı tavsiye etmem çünkü hem vücudunuzu fazla yorarsınız günde en fazla 2 kez kullanınız o da en fazla. Antrenman öncesi içmenizi pek tavsiye etmem bunun yerine iyi bir beslenme ya da farklı ürünler tercih edilebilir. Kazein proteini ise gece yatmadan önce süt ile içilir (süt zararlı ve faydalı tartışmaları var net bir sonuç çıkmadığı için uzmanlar ikiye ayrıldı bu konuda).

Bir sonraki bencemde amino asit ne işe yarar ve çeşitlerini açıklayacağım umarım işinize yarar bu bilgiler. Okuyan herkese teşekkürler. Gainer konusunda ise günlük yağ ve karbonhidrat oranları yazılacaktır proteini de tekrar yazarım orada.


0|0
817

En İyi Kız Görüşü

 • öncelikle çok güzel bir bence olmuş elinize sağlık. aslında proteini en güzel doğal yollardan almak önemli. ettir, süttür, yoğurttur.. bunlar bizim ıcın inanılmaz bir nimetken yapayına başvurmak kötü bir seçim bence. bir de size bir sorum olacaktı, ben karın kasına çalışıyorum sa salonda 1 yıla yakındır spora yapıyorum ve fazla kilom yok, kas yaparken en çok nelere dikkat etmeliyim, ne yapsam kısa sürede sonuç alırım? hocalar yardımcı oluyorlarda hareket gösterirken yardımcı oluyorlar, kas yapma konusunda net bir cevap alamadım..

  0|1
  0|0
  • Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.

   Bayanların kas yapması zordur genetik yapılarından dolayı. Kas gelişimini destekleyen en önemli besinlerden biri protein'dir fakat fazlası zararlıdır. Kas yaparken şunlara dikkat etmelisiniz.

   1) Hareketi doğru yapılması (hareketten çalmak veya yanlış yapmak size fayda sağlamaz).
   2) Eğer salonda maksimum ağırlık kaldırıyorsanız bunu genelde bilinçsiz erkekler yapar bir kişi maksimum ağırlıklar ile çalışırsa hareketi tamamen yapamaz haliyle bu da kası çalıştırmaz.
   3) Hareketin bitimine doğru kastır o bölgeyi yani kasılmasını sağla youtube da örnek videolar veya google'den bulabilirsiniz mesela biceps (ön kol) kasını kastırmak için kaldırdığımız esnada bir kaç saniye kadar bekleyerek bileği hafiften bükerek daha fazla ittirilmesiyle kasılma oluşur.

  • Hepsini Göster
  • Gece yatmadan önce 100 gr lor. Süt sizin istediğiniz miktarı karşılamaz.
   Antrenman süresi maksimum 1 saat tavsiye ediyorum.
   Ayrıca vücut dinlenerek gelişir evde antrenman yapmayın bence.

  • peki çok teşekkür ederim..

En İyi Erkek Görüşü

 • Göz gezdirdim. Çok güzel bir bence olmuş.
  Fakat supplementlerin zararları konusunda pek hemfikir sayılmayız.
  Örnek veriyorum protein tozu.
  Tamam o da bir kimyasal fakat belirli ölçülerde ve bize zarar vermeyecek şekilde abartmadan kullanırsak pekte zararı olmaz.
  Tabi bu bir tavuğun bir köy yumurtasının yerini tutmaz ama çokta zararlı değil. :)
  Kreatin insana fazlasıyla antremanda güç veriyor. Bu önümüze sunulmuş.
  Ne kadar acı , ne kadar ter o kadar kas. :)
  Bu yüzden kimyasala pekte karşı değilim ki ekmeğin içinde bile kimyasal var. :)

  0|1
  0|0
  • Yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle :)
   Şöyle diyeyim evet yediğimiz çoğu piliç, yumurta vb. şeyler uygunsuz şartlarda yani doğal olmayan yöntemlerle çıkıyor karşımıza. Tek spor yapmak için yenilen besinler değil çoğu besinler böyle yani. Kimyasalsız besin bulmak çok zor marketten baldan, yoğurttan, çubuğundan vs. hepsi kimyasal.
   Supplement gibi gıdaların diğer yönü şudur bu gıdalar karaciğere biraz daha fazla yorar. Normalinden biraz daha fazla su tüketerek ve karaciğer koruma hapı alarak bu zararı minimum seviyeye indirebiliriz fakat bu ürünler uzun vadeli kullanımlarda ara verilmezse zararları ortaya çıkabilir. Atıyorum şu an içtiğimiz su bile saf değil marketten alıyoruz ve bir sürü işlemlerden geçiyor bu su da zararlıdır fakat supplement kadar değil çünkü bu su karaciğeri ve diğer organları fazla yormaz. Açıkcası kullanılmasına asla karşı değilim ama zararlı değil demek bence yanıltır insanları bu konuda.

  • Hepsini Göster
  • Yorumuna sonuna kadar katılıyorum.
   Bilinçsiz kullanım ölümlere yol açıyor. Ve bu ölümler genelde uyurken oluyor.
   Bunu da %100 engellemenin yolu sadece bir bardak su. :)
   Uyumadan önce bir bardak su içmek kalp krizini %100 önlüyor.
   Sigara kullanılıyorsa uyumadan 1 saat önce önce içilmeli. :)
   Her şey bizim elimizde aslında. :)

  • Aynen öyle :)

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 7

 • Proteinler zararlı değil diyorum ben neden dersen kimyasal olmayan bir şey yok. O zaman sütte zararlı onu da içmeyelim. Diyorsun ki ilaçlar gibi yan etkileri var. Eee o zaman ilaçlarda zararlı onları da içmeyelim. Zararları da vardır faydaları da ama bu zararlar kişiye göre değişir. Yani zararlı diye değerlendirmemelisiniz. ☺

  0|0
  0|0
 • dogru sandigin seyler yanlis zararli degildir

  0|0
  0|1
  • İyi araştırınız lütfen. Kimyasal madde içeren hiç bir gıda zararsız değildir !

  • Hepsini Göster
  • Ne ile yapıldığını biliyorum. Katkı maddeleri ile yapılıyor, mesela coca cola'nın çok yakında piyasada yaygınlaştıracağı süt gibi. Coca cola süt işine giriyor mesela normal sütten protein değeri 2 kat daha fazla olacak ve laktozu alınacak. Tıpkı bunun gibi doğal yolla olmayan katkı maddesi katılıyor ve böylelikle protein oranı yüksek oluyor. Aromalar ise yapay olarak katılıyor bunlar karışım yapıldıktan sonra üretim aşamasına geçiliyor.

  • Aynen küçücük çocuğa nasıl laf anlatabilirim ki, kimyasala doğal diyen, doğal yollarla asla alınamayacak amino asitlere rağmen test sonuçlarının aynı olduğunu söyleyerek uyduran birine asla anlatamam gerçeği.

 • Teşekkürler :)

  0|0
  0|0
 • Güzel sağ ol

  0|1
  0|0
 • Bilgiler için teşekkür ederim.

  0|1
  0|0
 • Güzel paylaşım..

  0|1
  0|0
 • güzel bilgiler vermişsiniz

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 16

 • Bak ilk satırdan sonrasını okumadım
  ben 1 yıldır 4 ayrı süplement kullanıyorum
  protein tozu
  amino asit
  bcaa
  kreatin
  ve nox
  hiçbir zararını görmedim
  sen zararlı demişsin
  zaralı görüyorsan günde 1 kilo tavukk göğüsü ye diyecem o daha fazla zararlı hergün 1 kiloya yakın et yemen gerekiyor miden yorulacak büyüyecek vesaire

  0|1
  0|0
  • 1) İlk satırı okumadığınız belli.
   2) Yazımı baştan sona okumadığınızda belli sonra ki cümlelere bakın bakalım neden zararlı olduğunu yazdım orada ayrıca diğer gıdalarında zararlı olduğunu belirttim.

  • Hepsini Göster
  • Rica ederim ben teşekkür ederim asıl yorumunuz için :)

  • :) hocam biliyorsun bu sağda solda öldürüyor sarkıyor yok bilmem kalbi büyütüyor diyen insanalr var o yüzden ters çıktım ):

 • Sıfır bilgi, geri kalmış bir düşünce yapısı ürünü. 2015 yılında bu tarz yazılara çok ağır eleştiriler yapmak gerekir ama boşvermek en iyisi.

  1|0
  0|1
 • protein tozu BCAA ve glutamin
  doğru ölçüt ve zaman ve güzel beslenme zararı minumuma indirir
  yoğurdu bol tüketin

  0|1
  0|0
  • Katılıyorum ve ayrıca bol su ve karaciğer koruma hapı da alınmalı mutlaka 1 den fazla supplement kullanımında.

  • yes brada ;)

 • güzel yazı dostum. protein tozu ve creatin harika supplementler, gerisini hiç kullanmadım. optimum is the best!

  0|1
  0|0
 • başını okudum başlarken ofsayt 1. supplementler zararlı değildir ve içinde hiç bir şekilde kimyasal yoktur. 2. supplementler hiç bir zaman karaciğerde enzimlenmez böbreklerden enzimlenir. karaciğerde enzimlenenler steroidlerdir ( deka , testesteron vs...)

  0|0
  0|1
  • 1) Kimyasal yok hmm peki o plastik ambalajlar doğal mı? Ürüne verilen aromalar doğal mı? Toz haline gelmesi doğal işlemlerle mi oluyor? Senin yediğin makarna, pilav, süt, yoğurt alayı kimyasal. Supplementler bakır kavanoz veya cam kavanozlarla mı geliyor elimizede doğal olsun ya da fabrikalardan vb. hiç bir işlemden geçmeyip elle mi üretiliyor aroma içinde çileği ezip içine mi atıyorlar :D
   2) Karaciğerle beraber kalbide yormaktadır.

  • kardeşim yazdığın yazılara göre bu konuya fransızsın hatta bu konuya cahilsin ama başkalarını da peşinden sürükleme ;) sen o kapların kimyasallıgından konuşacağına aldığın kola şişesinin kimyasallıgını düşün? ph ı 2.78 olan kolanın içtikten sonra vucuttaki tahribatı düşün? sen makarnayada süte de kimyasal demişsin kimyasal nasıl olur sana gösterim istersen bir dnp sipariş ette kimyasalı gör ;) senin mantıgına göre aklına gelebilcek her besin kimyasal ama sen bir sınırlama yapmışsın cahilliğinden protein diye...

  • 1) Fransız filan değilim, fransız olan sizsiniz.
   2) Ben kola kimyasal değil diye bir şey demedim lakin o protein tozuda bir kolada kadar kimyasal toz haline getirilmesi, yapay aroma katılması, renklendirici, kolay ayrışması için katılan kimyasallar vs. alayı katkı maddesidir aksini iddia edenin aklından şüphe duyulur.

 • Emeğine sağlık

  0|1
  0|0
 • Kesinlikle katılıyorum. Şahsen benim önceliğim yiyeceklerdir. Size de tavsiye ediyorum. Supplementları en aza indirmeye çalışın!

  0|1
  0|0
  • Aynen özellikle bilinçsiz şekilde aşırı supplement tüketenler var profesyonel sporculara özenip 5-6 çeşit yapanlar var bunlar iç organları aşırı derece yormakta zaten. Keşke herkes sizin gibi yapsa, en doğrusunu yapıyorsunuz.

 • Hem yanlış hem eksik bilgiler.

  0|0
  0|1
  • Başka ne çeşit proteinler var

   Bide kimyasal içeren; yoğurt, süt, yumurta, makarna, yulaf ezmesi, pirinç vb. her halt zararlıdır kimyasal diyoruz kimyasal doğal değil bu gıdalar. Ne yani kimyasal gıdalar çok faydalı kullanın mı diyecem ben yalan mı atayım insanlara?

 • helal.
  antreman atmayı özledim ya :D

  0|1
  0|0
 • inanmayın

  0|0
  0|1
  • Başka ne çeşit proteinler var

   Bide kimyasal içeren; yoğurt, süt, yumurta, makarna, yulaf ezmesi, pirinç vb. her halt zararlıdır kimyasal diyoruz kimyasal doğal değil bu gıdalar. Ne yani kimyasal gıdalar çok faydalı kullanın mı diyecem ben yalan mı atayım insanlara? Gıda takviyelerin içine katkı olarak protein katıldığı, aroma vermek için onlarca işlemden geçtiği üretim esnasında zaten belli yani supplement üreticileri bahçelerinden çilekleri ezerek cam kavanozda satmıyorlar bu ürünü. Bir diğer husus ise okuduğunuzu anlamamışsın ya da okumamışsınız.

   Universal ürünleri bana dokunuyor demişim bu örnek neyi açıklar. Bu ürünün içeriğinde bulunan kimyasal maddeler benim vücuduma yaramıyor kullandıkları ham madde ve diğer katkı maddeleri haliyle kimyasal ve bu firmanın kullandığı kimyasal bana zarar veriyor şu arkadaşımız gibi hatta az aşağıda yorumu da var.
   xArslan34
   Çok haklısın ellerine sağlık ve katılıyorum uniwersal anino 2700 kullanıyorum ağrı ve gaz yapıyor

  • Hepsini Göster
  • Eroin kokain gibi gösteren yok. Ben öldürür sakat bırakır vs. yazmıyorum. Sigara ve kola zararsızda demedim onlar zaten zararlı. Kimyasal bir madde içeren besin doğal değildir haliyle bu zararlıdır ve yan etkileri vardır nasıl eczaneden ilaç ve gıda takviyesi aldığınızda yan etkileri yazar bunlarda öyledir. Diyeceksin bunlar ilaç değil fakat dikkat ediniz gıda takviyeside yazdım. Bir vitamin hapında bile yan etkileri yazmaktadır bu yan etkileri görürseniz kullanmayı bırakın diye.

  • Şunu anlatmak doğal gıdaları herkes kullanabilir zararı yoktur. Fakat kimyasallar öyle değil bakınız benim yazdığım ve Arslan beyde de olan sorun gibi Universal markası bize dokunuyor gaz, karın ağrısı gibi sorunlar çıkartıyor peki inadına bu ürünü diretmeye gerek var mı? Kesinlikle yok. Yani her firma farklı ham maddeler ve kiymasallar katıyor ve her insanda aynı etkiyi vermez yani sende karın ağrısı yapmadı diye başkasında yapmayacağı anlamına gelmez. Bana balık yağı hapını sorsalar ona bile zararlı derim çünkü o da kimyasal işlemlerden geçiyor yani ben tek supplemente yönelik bir tavır sergilemiyorum kimyasal içeren her gıda zararlıdır sağlığa.

 • yararlı bence.

  0|0
  0|0
 • atma kardeşim. şimdi türkiye ' de güvenilir site var zaten.
  gym-market. com

  orjinal ürün alınız. sıkıntı olmaz.

  0|0
  0|0
 • Beyler bunları kullanıp çoğ yakışıklı olup kız kaldırın

  0|0
  0|0
 • müthiş

  0|0
  0|0
 • faydalı olmuş

  0|1
  0|0
 • Güzel bence olmuş.

  0|1
  0|0
Yükleniyor...