Dünya Aralıklı Oruç Diyetini konuşuyor! Sizce böyle bir diyet yarar sağlar mı?

sexybabe
Bu beslenme programında ne yiyeceğinizden çok ne zaman besleneceğiniz önemlidir. Intermittent Fasting, açlık ve tokluk olmak üzere 2 dönemden oluşmaktadır. En sık tercih edilen modelleri ise; hızlı diyet;5:2 diyeti ve günlük sistem olan 16 saatlik oruç ve 8 saatlik tokluk sistemidir.
Hızlı Diyet;5:2 diyetinde haftanın 5 günü kişinin harcadığı enerji kadar besin alması, diğer 2 günde ise kadınların 500, erkeklerin ise 600 kalori alması önerilir. 8 Saat Diyeti’nin kuralı ise yemek yenen sürenin yemek yenmeyen süreden az olmasıdır. Kişi 16 saatlik açlıktan sonra 8 saatte serbest ve istediği besinler ile beslenir. Dr. Mosley tarafından 8 saat diyetinde gün içinde uyulması gereken saat düzenleri sunulmuştur:
Dünya Aralıklı Oruç Diyetini konuşuyor! Sizce böyle bir diyet yarar sağlar mı?
•Saat 7:00-11:00 arası: Aç kalma (oruç)
•Saat 11:00-12:00 arası: Egzersiz zamanı
•Saat 12:00-18:00 arası: Yemek yeme zamanı
•Saat 18:00-23:00 arası: Aç kalma
•Saat 23:00-07:00 arası: Uyku zamanı
Yemek yeme zamanında daha çok protein miktarının artırılması önerilir. Yumurta, yağsız ve derisiz tavuk, balık, süt ve süt ürünleri, zeytinyağlı sebze yemekleri, ceviz ve badem gibi yağlı tohumların tüketimine ağırlık verilmelidir. Açlık döneminde ise bitki çayı, sade kahve ve şekersiz çay serbesttir. Beslenme modelleri uygulanırken su tüketimi ihmal edilmemelidir.
Dünya Aralıklı Oruç Diyetini konuşuyor! Sizce böyle bir diyet yarar sağlar mı?