B12 Vitamini Eksikliği Olan Kişi Neler Yemelidir ve Yememelidir?

B12 vitamin eksikliği var bende haliyle kansızlık ta bulunuyor ne yemeliyim ne icmeliyim doktora gittim de sormadım ilaçları icicem
0 1

En İyi Erkek Görüşleri

  • B12 Vitaminin temel görevi, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini desteklemesi ve merkezi sinir sistemini korumasıdır.
    Vücutta daha çok kırmızı kan hücresi oluştukça kişi kendisini daha sağlıklı daha zinde ve daha enerjik hisseder.
    Ayrıca cilt, beyin, sindirim, tırnak ve saç sağlığı konusunda başrolü üstlenmiş olan vitaminler arasındadır.
    İsterseniz şunlarla da ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz
    Vitamin B12 Kaynakları:
    Dana eti,
    dana karaciğeri,
    böbrek, süt ve süt ürünleri,
    peynir,
    yumurta,
    midye,
    dil balığı,
    ringa balığı,
    uskumru,
    sardalye
    B12 vitamini içeren yiyeceklerdir.
    Sebzelerde ise B12 vitamini bulunmaz.
    Vejetaryen olanlar B12 ihtiyacı için aşağıdaki besinleri tüketebilirler.

    B12 ile zenginleştirilmiş içecekler. B12 ile zenginleştirilmiş soya sütü bu açıdan idealdir.
    Ayrıca B12 ile zenginleştirilmiş birçok enerji içecekleri de bulunmaktadır.
    Süt ürünleri ( süt, yoğurt, peynir )
    Yumurta
    Avokado
    Besin mayası, kahvaltılık gevrekler gibi B12 ile zenginleştirilmiş besinler.

  • iğne vurulacaksın kardeşim. zaten eksikliğin varsa bunu gıdalardan sağlayamazsın. çünkü vücudun enzimleyemiyor

    • 5 tane iğne var aaydan aya vurulcam

    • tamam onlar seni iyi edecek. geçmiş olsun

    • teşekkür ederim

En İyi Kız Görüşleri

  • Pekmez , et olarak balığı tercih edelirsin bir müddet kırmızı eti hayatından çıkarmAlısın bol bol semizotu yiyebilirsin domates çilek mevsimi geliyor kiraz karadut böğürtlen olabilir. Yanlız vücudun toparlanması bunların yararlı olması için bunları tüketirken yoğurt peynir gb süt ürünleri bunlara eşlik etmemeli onları ancak bu gıdaları tükettikten 2 saat sonra yemelisin ki bu gıdaların etkilerini azaltmasın ! Çay ve kahveden de mümkün olduğunca uzak durmalısın çünkü B12 eksiliği halindeyken + demir eksiliği yaratıyor ondan sonra geçmesi daha uzun sürer. Birde yanında ufak hırkalar taşı üşürsün kansızlığın fazlaysa üşüdükçe giyersin 😊 duştada üşüme gelir aldanıp sıcak suya dalma sonra saç derinde sorunlar oluşur cildinde kurur... geçmiş olsun...

    • güzel yazmışsiniz ama et yememeli demisiniz et iyi gelmez mi

    • kırmızı eti demissiniz

    • Bu dönem biraz yeme dedim yanı atıyorum haftada 2 yiyiyorsan 10 günde 1 yemelisin kan grubun ne?

    • Hepsini Göster
  • B12 hayvansal gıdalarda var et, balık, yoğurt, yumurta ben vejetaryen olduğum için bende de çıktı şimdi vitamin takviyesi kullanıyorum. Sana önerim bol bol yoğurt, peynir, yumurta yemen ama bunların organik olanını bulmaya çalış. Yoğurdun evde mayalanmış, yumurta köy yumurtası olsun.

    • Bende kırmızı et yemedigim ve yemek konusunda seçici olmam yüzünden çıktı ama pişmanım 😂

    • Ben değilim valla vejetaryen oldum vicdanım rahat :)) ama yemek konusunda seçici olmamak lazım tabii vitamin almak için her şeyden azar azar yemek lazım. Bundan sonra öyle yaparsın, geçmiş olsun

    • yazının diğer yarısını göremiyorum ]

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

20 3
  • ilaç verdiyse doktor ihmal etme, onun dışında et bakliyat ve sebze ağırlıklı beslen.

    • anladım sağolun

  • Benexol içmeli, eksiklik noktasına geldiyse ilaçsız geçmiyor o.

  • Balığın siyah et kısmı var ondan ye. Abur cuburdan da uzak dur

    • abur cubur dan niye uzak duruyim ki zararı nedir

    • Şeker , tuz ve yağ oranı çok fazla. Vitamin ve mineraller bulunmuyor. Kanser riskini artırıyor. Koruyucu ve katkı maddeleri çok fazla. Doymuş yağlar kullanılıyor. Kıacası herhangi bir yararı yok.

    • anladım bırakmayabilirim ama azaltmaya çalışacağım teşekkür ederim

    • Hepsini Göster
  • pekmez ye :D

    • bo kaşıktan sonrası gelmiyor 😂

    • ılık sütün içine koy ye :D

    • güzel oluyor mu akşam deniyecem bak

    • Hepsini Göster
  • Ayrıca deniz ürünleri, süt, peynir ve yumurta iyi birer B12 kaynağıdır.

    • Ben Tribeksol diye bir ilaç kullanıyodum. Pembe pis kokulu 😂

  • bende de var. ıgne oluyorum. yeşil yapraklı sebzeler tuketmelısın. beslenmene dıkkat etmen gerek. gecmısolsun. bırde kan ılacı vs kullanıyorsan cayla arasını uzun tut. Ayrıca süt ve mide ılacı. ters reaksıyon yapıp ılacın etkısını azaltır.

    • hapleri içtikten sonra süt ürünleri yemiyorum ve iğne olurken demi yemiyecem

    • bıraz ara ver ben birkac saat sonra yıyorum garantiye almak ıcın

    • hmm anladım öyle yaparım bende

  • Annemdede var doktor B12 iğnesi verdi

  • bendede b12 eksikliği baya var ilac içiyorum ama bende kan fazla anormallik bendemi😅

    • ilk kez duydum böyle bir şey 😂😂

    • valla bilmiyorum 😅

  • B12li olan seylerj ye. Olmayanlari da ye onlarda da baska vitamin var

  • Et yemeli

    • yemeye çalışıyorum

    • Süt yoğurt yumurta peynir

    • yiyorum

    • Hepsini Göster
  • İlaçları iç yumurta peynir et deniz ürünleri ye

  • B12 eksikligi igne ile bile zor telafi ediliyor. Igne en garantisi. Caydan uzak dur

  • ewt aynı sorun bendede var daha çok sebze pekmez falan öneriolar

    • hastaneye gittin mi

    • gittim ewt ama ilaç kullandım biraz vitamin ilaçları sonra kontrole gel demisti ama tabiki ihmalkarlık yaptım gitmedim😕

    • Bende gitmedim 😔😔

  • Bende de var

  • Ben de yıllardır kansızım tedavi görüyorum. Kırmızı et kara üzüm yeşillik falan yemen gerekiyor

    • tedavi de gelişme oldu mu

    • Tabiki sonuçta ilaç alıyosun ama benim durum karışık sonra yine düşebiliyo benim

    • O nasıl bir şey

  • İbrahim saraçoğlunun bir programını izlemiştim b12 ye tek bir besin iyi gelir demişti oda beyaz lahana yuotube ta arayın bulursunuz.

  • Bende de var, ilaç kullanıyorum. Çay çok tüketme.

    • çayı sadece sabahları içiyorum

    • oda her sabah değil

  • Vitamin takviyesi almalısın b12 balıkta bulunuyordu sanırım ve bazı kuruyemişlerde

    • balık yağı alacağım bir hafta sonra

    • Balık yağı b12 yi arttırmaz fazla doktora git b12 yi iğne yoluyla veriri 1 ayda değer yükselir

    • , zaten iğne olucam ama aydan aya

    • Hepsini Göster
  • ne bulursun onu yiyecen

  • Kırmızı et

    • nadiren yerim

    • Bende ama 4 ay iğnesini vurulduktan sonra daha sık yiyorm

    • haslama mi kızarmış mi yiyorsun farkediyor mu

    • Hepsini Göster
  • Daha Fazla (3)