Uyumazsak ne mi olur?

BanaBabaDe
Uyumazsak ne mi olur?

Ruslardan korkunç uyku deneyleri

1940′larin sonlarinda Rus arastirmacilar 5 insani 15 gun boyunca tetikleyici gazlarla uyanik tuttular.

Denekler 2. Dunya Savasi’nda dusman olarak kabul edilmis politik tutsaklardi. Oksijen seviyesinin dikkatlice kontrol edildigi odalarda kaliyorlardi. Kamera sistemleri kapatilmisti, yani onlari izleyebilmek icin sadece mikrofonlar ve 5 inclik kamara penceresine benzeyen gozlem camlari vardi. Oda kitaplarla, yataksiz karyolalarla, su ile, ayrica 5′ine de 1 ay yetecek kadar yiyecekle doluydu.

ILK 5 GUN HER SEY IYI GIDIYORDU

Ilk 5 gun her sey iyi gidiyordu; denekler 30 gun boyunca uyumadan teste dayanirlarsa serbest birakilacaklari konusunda anlasmilardi. Gunden gune onlarin her hareketlerini ve aktivitelerini izlerlerken, zaman gectikce, gecmislerindeki travmatik olaylari konustuklarini fark ettiler. 4 gun boyunca bu durum giderek karanlik bir hal aldi.

5 gunden sonra, Kosullar hakkinda sIkayet etmeye ve onlari yonetenlerin nerede oldugunu arastirmaya basladilar. Birbirleriyle konusmayi kestiler ve mikrofonlarla tek tarafli camlara fisildamaya basladilar. Isin garibi, bu deneyi diger deneklerin uzerlerinden kazanabileceklerini dusunmeye basladilar. Arastirmacilar basta bunun gazin bir yan etkisi oldugunu dusunduler.

9 GUN SONRA ILK DENEK CIGLIK ATTI

9 gunden sonra ilk denek ciglik atmaya basladi. 3 saat boyunca, odanin icinde kosarak bagirdi. Denek bagirmaya devam ediyordu ama cogu zaman cikan ses gurultuden ibaretti. Denek hic bir sey soylemeden bagiriyordu. Arastirmacilar, denegin ses tellerini parcaladigini ileri surduler. Daha ilginc olan seyse diger deneklerin buna nasil tepki verdigi, ya da tepki vermedikleri idi. Ikinci denek de ciglik atmaya basladi, geri kalani ise mikrofonlara fisildamaya devam etti. Diger ciglik atmayan denekler kitaplari parcalara ayirdi, sayfalari tek tek yuzlerine surup sakince gozlem camlarina yapistirdiklarinda, cigliklar hemen kesildi.

'ICERI GIRIYORUZ' ANONSU...

3 gun daha gecti. Icerideki 5 denegin sesi kesildiginde arastirmacilar mikrofonlarin calisip calismadigini kontrol etti. Mikrofonlarda sorun yoktu. Odadaki oksijen seviyesi, hepsine yetecek duzeydeydi. 5 denek agir egzersizler yapinca oksijen seviyesi dusuyordu. 14. gunde arastirmacilar deneklerden hic bir veri alamayinca odaya girmeye karar verdiler. Onlarin olmus olmalarindan endiseleniyorlardi. Veya bir tur bitkisel yasama girdiklerinden…

Anons ettiler: “Mikrofonlari kontrol etmek icin iceri giriyoruz, kapilardan uzak durun ve yere yatin. Aksi halde vurulacaksiniz. Itaat edeninizden birisi ozgurlugune hemen kavusacak.”

"ARTIK OZGUR OLMAK ISTEMIYORUZ"

Iceriden sakin bir Ses cevap verince sasirdilar: “Artik ozgur olmak istemiyoruz.” Askeri gucler ve arastirmacilar arasinda bir tartisma patlak verdi. Daha fazla tepki alip kiskirtmamak icin 15. gunun gece yarisi odanin kapisinin acilmasina karar verildi. Oda birden temiz havayla doldu ve uyarici gaz disari bosaldi. Mikrofonlar aninda calismaya basladi. 3 farkli ses yalvarmaya basladi; disarida onlari bekleyen aileleri, sevdikleri oldugunu yakariyorlardi. Askerler denekleri almak uzere odaya gonderildi. Simdiye kadarki en yuksek ciglik, iceriye giren askerlerden geldi. 5 denekten 4′u hala yasiyordu, tabii buna yasamak denirse.

DERILERI PARAMPARCA

Yiyecek erzaklarina cok dokunulmamisti. Deneklerden birisi olmustu. Kalcasinda ve gogsunde topat topak et doldurulmustu. Odanin ortasindaki giderin ustunde duruyordu, suyun gecmesini engelledigi icin oda 4 inc suya kaplanmisti. Su sandiklari sivinin kan oldugu o an farkedilemedi. “Kurtulan” 4 denegin sakallari uzamis, derileri adeta paramparca olmustu. Tirnaklarindaki parcalar bu yaralari kendilerinin yaptiklarini gosteriyordu, arastirmacilarin dusundugu gibi dislerle degil… Yaralar ve oyuklarin acilari, konumlari hepsini kendilerinin yapmadigini gosteriyordu. Birbirlerine de saldiriyorlardi.

YENIKLERI KENDI ETLERI

4 denegin de karin bolgesindeki organlar ve kaburgalari hemen hemen yok gibiydi. Kalp, akcigerler ve diyafram yerine, deri ve kaburgaya bagli kaslarin cogu akcigerlerle beraber gogus kafesinin disina sarkmisti. Kan damarlari ve organlar saglam kalsa da, digerlerini cikarip yere atmislardi. Fakat denekler hala ”yasiyorlardi”. Dordunun de sindirim sistemleri calisiyordu. Gunler sonra istifra ettiklerinde, aslinda yediklerinin kendi etleri oldugu ortaya cikti. Cogu asker Rus ozel servisinde calismisti fakat hicbiri odaya girip denekleri kaldirmaya cesaret edemedi. Askerler odadan cikarilmalari icin yalvarip bagirirken gaz geri geldi, uykuya daldilar…

RUS ASKER OLDU

Deneklerin odadan cikarilmamak icin verdikleri mucadele herkesi cok sasirtti. Bir Rus asker bogazina saldirilmasi sonucu oldu, bir digeri ise testisleri koparildigi ve bacagi deneklerden birinin disleriyle kemirildigi icin yaralandi. Diger 5 asker ise hayatlarini intihar ederek kaybettiler.

Yasayan 4 denekten birinin dalagi patladi ve disari dogru kanamaya basladi. Tibbi arastirmacilar onu sakinlestirmeye calistilar ama bu imkansizdi. Bir insanin alabilecegi mofinden daha fazla almasina ragmen hala koseye sIkismis bir hayvan gibi mucadele ediyordu. Bir doktorun kolunu ve kaburgasini kirdi. Denegin dolasim sisteminde kandan cok hava vardi. Kalbi durdugunda bile bagirmaya devam etti 3 dakika boyunca kendini dovdu. Herkese saldirip “Daha fazla!” kelimelerini tekrar ederken gittikce gucsuzlesti, yavasladi ve sessizce yere yigilip hayatini kaybetti.

KASLARI ISKELETINE O KADAR YAPISMIS KI...

Sag kalan 3 denek tam donanimli bir tip merkezine tasindi. Saglam ses telleri olan 2 denek uyanik kalabilmek icin daha fazla gaz talep ediyorlardi. Deneklerin organlarini tekrar yerlestirme asamasinda sakinlestirici ilaclarina karsi bagisIklik kazanmis olduklari kesfedildi. Deneklerden biri baglanmis oldugu iplere ragmen, ofkeyle etrafa saldiriyordu. En sonunda 4 inclik deri kelepceleri yirtmayi basardi. Bunu yaptiginda kolunu 200 poundlik bir asker sIkica tutuyordu. Denegi sakinlestirmek icin normalin uzerinde anestezi kullanildi ve gozleri kapandi. Kalbi durmustu… Otopsi testlerinin sonuclari kanin icindeki oksijen miktarinin olmasi gerekenden 3 kat fazla oldugu gozlemlendi. Kaslari iskeletine o denli yapismisti ki karsi vermeye calisirken 9 kemigini kirildi.

2. Hayatta kalan ise 5 kisinin arasinda ilk ciglik atanlardandi. Ses kayitlari yok edilmisti. Yalvaracak durumda degildi, tek yapabildigi kafasini duzensiz bir sekilde haraket ettirmekti. Bunlar anesteziden dogan sonuclardi. Bir sonraki ameliyatta yeniden anestezi verildi. Organlarini yerlestirirken 6 saat boyunca hic tepki vermedi. Bir hemsire, birkac kez, hastanin ameliyat esnasinda gulumsedigine sahit oldu. Ameliyat bittikten sonra hasta mirildanmaya basladi. Doktorlardan biri, hastanin onemli birsey soyluyor olabilecegini var sayarak kalem ve not defterini alip yanina gitti. Hastanin dudaklarindan dokulen kelimeler sonucunda odadakilerin dehseti katlandi: “Kesmeye devam et.”

"UYANIK KALMAM GEREK"

Diger iki denege de ayni ameliyatda yapildi. Ikisine de anestezi yerine onlari felc eden bir ilac verildi. Ameliyati gerceklestirmek imkansizdi cunku iki hasta da gulup duruyordu. Tekrar konusabilecekleri zaman canlandirici gaz istediklerini soylediler. Arastirmacilar onlara neden kendi bagirsaklarini parcaladiklarini ve tekrar gaz verilmesini istediklerini sordular. Tek cevap suydu: “Uyanik kalmam gerek.”

Kalan uc denegi daha sIki bagladilar ve onlarla ne yapilacagina karar verene kadar bekleme odasina geri gonderdiler. Komutan tekrar gaz verildiginde ne olacagini merak ediyordu. Arastirmacilar buna itiraz etti ama kimse dinlemedi.

Odanin icinde tekrar muhurlenmeye hazirlanan denekler EEG monitorune bagliydi. Supriz olan sey ise tekrar gaz alacaklarini duyduklarinda cirpinmayi biraktiklariydi. Denekler uyanik kalmakta kendilerini zorluyor gibidiler. Bir tanesi mirildanarak konusmaya calsiyordu. Diger denekler kafasini yastiga dayamiyor ve surekli goz kirpmaya calisiyordu. EEG monitorunde gorulen beyin dalgalari sasirticiydi. Raporlarina bakarken bir hemsire hastalardan birisinin kafasini yastiga deydirdigi anda gozlerinin kapandigini fark etti. Beyin dalgalari direk rem uykusuna girdigini gosteriyordu. Sonra tekrar eski durumuna dondu. Dondugu anda ise kalbi durmustu…

"BIZ SIZIN ICINIZDE YATAN DELILIGIZ"

Kalan 2 denek ise tekrar muhurlenmek icin ciglik atmaya basladi. Beyin dalgalari tipki uykudan olen deneginki gibi oldu. Komutan 2 denegin tekrar muhurlenmesini emretti. Yanlarinda olan 3 arastirmaciya muhurleme emiri verildi. Arastirmcilardan birisi silahini cekip komutani vurdu. Sonra sessiz olan denege silahi dogrulltu ve beynini dagitti. Silahi son kalan denege dogrulttu.”Bu seylerle ayni yerde kilitlenmiyecegim!” Adama ciglik atti. “Nesin sen?” “Bilmek zorundayim!”

Denek gulumsedi: “Bu kadar kolaymi unutun?” “Biz siziz. Biz sizin icinizde yatan deliligiz, her an serbest olmayi bekleyen cilgin hayvanlariz. Biz yataginizin altinda saklananlariz…”

Arastirmaci durdu. Sonra silahi denegin kalbine dogrultup ates etti. Denek olmek uzereyken, “Nerde.. yse.. ozgur…” dedi.

-Sadece bir şehir efsanesi.: )

Uyumazsak ne mi olur?