Kızlarda regl sonrası boy uzaması durur mu?

herkes kızlarda adetten sonra boy uzamasının durdugunu soyluyor. Bu doğrumudur? Olduktan sonra ne kadar uzarsın ?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Ostrojen hormonu ile buyume hizlanir 2-3 yil boyunca sonra durur.Sebebi epifiz plagini erken kapatmasi.Erkeklerde testesteron ise daha yavas uzatir ama 5-7 sure uzun oldugundan daha uzun olurlar 12-14 yaslarinda kizlarin yasit erkeklerden uzun olma sebebide budur.

Erkekler Ne Diyor 25

• niye dursun :) üreme sistemi erken gelişmeye başlayanlardan, iskelet sistemi ergenliğin sonuna kadar gelişimini sürdürür

• saçma bir iddia. 18 -19 yasına kadar uzarsın. duızenli spor yap duzenli beslen.

• 18 yaşına kadar kızlarda boy uzaması devam eder 16dan sonra yavaşlar diye biliyorum..

• Şu sitede artık tc kimlik numarası istemeliler :D Böylece 13 yaşındaki kızlar girip saçma sorular soramazlar...

• boyunmu kısa

• Sence doğru olabilir mi? Tabi ki değil.

• illa duracak diye bısey yok ama fazlada uzamaz

• adı karizmatikte kendi pis ya regly !

• 20 yaşına kadar uzar diye biliyorum ben

• regl kadın vücudundaki hormonların rayına yavaş yavaş oturduğunun göstergesidir, ilk zamanlarda vücutta bulunan (sonralarda da azalsa da bulunmaya devam eden) testesteron hormonu azaldıkça büyüme hızında yavaşlama olabilir ama bu yavaşlama durma hızında değildir, ortalama olarak bir bayan 18-20 li yaşlara kadar uzamaya devam eder. eğer troit bezlerinde sorun yok ise ortalama uzama indisi 15-18 arasında ani bir zıplama yapar sonra yavaşlar.merak etmeyin regl olur olmaz boyunuz sabit kalmıyor

• ilk regl olduktan sonramı boy uzaması durur demek istedin?

• sağlıklı bir insan 20 yaşına kadar bayan olsun erkek olsun gelişimini sürdürür mantık olarak örnek verirsek erkeklerin 20 yaşında askere alınması gibi

• Ostrojen epifiz plaklarinin erken kapanmasina yol acar.
      Dolayisiyla 2 side 20 degil bayanlar 18-19 erkek 22 ye kadar uzayabilir.
      Tek fark ostrojenin etkisinin hizli ve suresi az.
      Testesteron etkisi yavas ve suresi uzun

• bak sende yazmışsın 18 19 ben ne yazmışım 20ye kadar 20 demedimki?

• yok canım ukraynalı hatunlar baya uzun onlar regl olmuyor mu peeh.

• Ne alakası var ne kadar saçma bir teori. 14 yaşında regl olan kızın boyu ordamı kalıyor peh.

• boyun kaç acaba

• regldan önce varmıymış ki? haaa sen ergenlil ilk başlangıcı diosun... aslında bu kemik yaşınla ilgili.. 20ye dek uzarsın

• adet olan erkeği ilk defa görüom bu soru sayesinde :D hahahahhhaa

• güncelleme : doktor msunuzu a.q size ne diyesim var :D

• adet olan erkek? nerden çıktı?

• erkek olarak tek bildiğim. adet sırasında kızdan olabildiğince uzak durmaktır.. hatta maddiyata göre ülke hatta kıta değiştirilesi dönemdir. kızlardan çok erkeklerin bu tip bir soruya cevap vermesi garip geldi. :))

• hayır alakası yok

• saçma bence yaa kim demiş onu...?

• alakasi yokk ama fazla büyümez zaten ortalama kiz boyu 160 yeter bencee zayiff olcak ama

• sizin boyunuz kaç?

• 177cm

• şimdi ilk regl'den bahsediyorsan sanmam zaten kızlar erkeklerden önce ergenliğe girdiğine göre çok küçük yaşlarda boy uzaması duracak anlamına gelir ama öyle olmuyor 19-20li yaşlara kadar boy uzar.

• regle gerek yokki türk kızları 150 den sonra otomatik duruyor zaten .D :D

• kurban ol sen türk kizlarina

• 18-19a kadar devam eder 13 yaşındaki gibi kalmazsın korkma

• regl olduğunuz zaman büyük ihitmalle en geç 15 yaşında oluyorsuunz :D yani zaten araştırmalarda max kemik büyümesi 16 yaşıdır sonra zaten normaldede uzayamazssıın :) buunn redl bi, alakası yok :D bundan sonra omurgaları uzatabilirsin

• Benim kız arkadasım 4. sınıfta adet olmus ve şu anda at gibi valla yani alakası yok

Kızlar Ne Diyor 31

Yükleniyor...