Yanık yara bere için tavsiyeleriniz var mı?

1- Dün annem sağolsun çay koyarken bacağıma kaynar su döktü. Bir limon büyüklüğünde kırmızılık var şimdi bacağımda. Olayın olduğu an hemen patates kesip koydum yarım saat beklettim. Evde de bepanthen kalmamış süremedim. İz kalır mı acaba ? Kalmaması için ne sürebilirim (su toplamamış ama kıvamında sanki su topliyacakmış gibi)

2- Hasta (grip,nezle) olmadığım halde burnumun yanları tahriş oldu felaket acıyor ve soyuluyor. Anliyacağınız bu haftam pancar gibi geçicek. Şu burnuma da bir çare a dostlar

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• 1-Kesin iz kalır. Kaynar su dök izi kalsın diye boşa dememişler.

2-Vicks

• o zaman salatalığın kabuğunu alıyorsun kulaklarına sürüyorsun çok güzel oluyor :D:D:D

• Viks ne ya saçmalama ayrıca iz kalır nesin sen hala gecmedi yanık izi kıpkırmızı duruyor .

Ben var seni kınmak cık cık cık

• hakkımla kazandım :D

Erkekler Ne Diyor 10

• 3ay

Yeni bir ilacı piyasaya süreceğiz. bu tür yaralanmalardaki ağrı acıyı 2 dakikada durduran ve 2 saat sonra cildi tamamen iyileştiren ve hatta sıcak su duşun altına bile girebilecek hasta, tamamen türk ilacı ama türkiyede satış yapıp yapmayacağımız konusunda tam anlaşamadık.

• 3ay

Pardon bu tür yanıklarda olacak.

• Bence bacağını bile kesebilirler ilk müdahale çok önemlidir.

• Heheheheh git git git git işine, yüzüne bakmam düşme peşime, nasıl inandım bir kere kandım, aldanırım sanma iki kere

• Bacağını kesin kesicekler, ama iyi yanından bak otomatikman kilo vericeksin :D

• Oha ya noluyoz moral bozmaya birebirsiniz he :))

• O burna pıtta yapılmaz şimdi

• :)))

• Ne demek vatan hizmeti bizimkisi:)

• İyi geldi ama sağol :))

• Öncekileri Göster
  • aloa vera çiçeğini yanık yerine sür bişeycik kalmaz, bizim burda çok var istiosan gönderim:)

• Tamam :))

• tamam göndeririz ayıpsın, teslimat bilgilerini konuşuruz:)

• Burdada adım başı balikçi restoraunt var :)) Ayrıca balık sevmem ki ya bal ve badem gönderiver

• Öncekileri Göster
  • Eczaneden Silverdin krem al ve sür.

1. ve 2. dereceden bir yanıksa bu kremi sürebilirsin.Yanma hissini ve acısını alır ayrıca yeni dokuların oluşumunu hızlandırır.Daha yüksek dereceli bir yanıksa mesela 3. dereceden bir yanık merkezine git.

• Geçmiş olsun :(( Herkes gerekeni söylemiş :D

• Olsun düşünmen yeter :D

• yanıkların için silverdin krem kullan...

burun çevren için (uçuk değilse şayet) bephantene yada herhangi bir nemlendirici kullanabilirsin...

• kırmızı kantaron yağı ve bepanten

• her ikisi içinde bepanten kullanabilirsin. Çok etkili bir krem ve yan etkisi yok

• Bacağın için patates falan koyma sakın mikrop kapar

İlerleyici bir durumu varsa dermatolog mutlaka görsün.

Burnunun yanları muhtemelen soğuktan olmuştur.NEmlendirici bir krem işini görebilir

Kızlar Ne Diyor 14

• bırıncı soruna cevaben..su topladıysa bu 3.derece yanıktır ki..o balonların patlatılması gerekır.ama sterıl aletlerle bır klınıkte mumkunse..yanı senın yapabılecegın bır sey degıl.

sadece kızarıklık varsa bepanthene sur.sılverdıne gerek yok yara yoksa ok?gecmıs olsun canım

• Sağol :))

• Geçmiş olsun şekerımde yeni gördüm ben bunu..

Patatesi rendeleyıp koyacaktın.

Eger yanıgın derınse sarı su satılır eczanede yanı antıseptıktır sen o tozu alırsın ve suya karıştırıp yanıgın ustune dokersın..

Silverdın olur ama ondan daha ıyı olan iz bırakmayan bır merhem var madeccasol pomad

• Sağol canım

Rendelemedim de bir bütün halinde koydum :)) Teşekkürler :))

• bepanten vs gibi yanık kremleri kullan

• silverdin krem, yanık kremi zaten çok iyi gelmişti bana.

• geçmişler olsun :) eczaneye git böyle böyle oldu de onlar gerekeni yapar

• iyi yapmışsın :)

• Sağol canım gittim bepanthen aldım sürdüm :))

• Yanıklar için yumurta akı tedavisi

Bir yanık meydana geldiğinde önce hemen soğuk suyun altına tutmak sonra ise bu bölgeye yumurta akı uygulamak tedavinin önemli bir parçasıdır.

Hiçbir zaman bunu kullanmak gerekmeyeceği düşünülür, ama gerektiğinde...

Yumurta akı kullanılarak yanıklar basit ve etkin biçimde tedavi edilebilir.

Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilen önemli tedavi yöntemlerinden biridir.

Bir yanık meydana geldiğinde, kapsadığı alan ne olursa olsun ilk yardım, etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır.

Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında, duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış, aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır.

Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.

Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen (bir tür albüminoid) olduğunu öğrenmiş ve en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur!

Yanan bölge yumurta akında mevcut ve aslında vitamin dolu bir plasenta (etene) olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

Yanık durumlarında aklınızda bulunması gereken bu bilgiye hiç ihtiyacınız olmamasını dileriz.

• + teşekkür ederim

• diş macunu sür şaka şaka

bepanten süper yanıkta sür gıtsın

gecmıs olsun

• gecer canım yanık zordur acısı ama

• Sağol pentimm:))

Bepanthen sürceğim zaten ben ki ordan oraya ceylan gibi seken rosa hatun bacak yanığından kalkamaz oldum , lanet olsun çayada şekerede

• Fito kremde kullanabilirsin

• :DD Bak şimdi çıkmaza soktun beni :)))

• En çok ben gibi olursun :D

• Bende bir hareketlenme yapmaz dimi :)))

• Öncekileri Göster
  • Geçmiş olsun bebeğim..

Sıcak su ile haşlanmalarda eğer çok fazla alanda yanık yoksa ve hemen su toplamamışssa, bir süre soğuk suyun altına tutmak gerekir..

Asla yoğur, diş macunu filan şeyler sürmemek lazım.. Hatta mikrop kapmaması için el bile değdirmemelisin..

Daha sonra da, hem acısını ve sıcaklığını düşürmek için temiz bir bez ambalajın içine buz koyup, yanık yere kompres uygularsan hem iz kalmaz hem de kendiliğinden iyileşir..

Ancak bu dediklerim, yanık yerde su toplamamış ise ve çok geniş bir alanda değilse.. Eğer su toplamış ve geniş bir alanı kapsıyorsa, hemen bir dermatologa baş vumanda yarar olabilir..

Burnun ise, soğuk rüzgardan olmuş olmalı.. Nemlendirici kremler iyi gelebilir.. Yerim senin o burnunun yanlarını tamam mı.. Kendine iyi bak, zıpırlıklar yapma.. :)))

• Neden kalmasınmış ? Sen en çıtırsın kalbin ruhun bedenin her bir şeyin çıtır kıtır :))Yerimmmm. Ayrıca ben sıyırmayıda severim ,kalan sahalar benimdir :)))

• Bebeğim, o kırmızılık kesin olarak geçer.. Su toplasaymış biraz zor geçerdi ama sen hemen su tutmuşsun ve yırtmışsın su toplamasından.. O kırmızı benek bir süre durur ve kendiliğinden kaybolur.. Merak etme sen..

Kız artık öyle bütün olarak yenecek halimiz mi kaldı bizim.. Sen gibi çıtır değiliz ki.. Asıl ben seni çıtır çıtır yerim.. :))))) hahahahahahahaha...

• Ben seni komple bir bütün olarak yerim bebişim benim :))

• Öncekileri Göster
  • ablana karşı gelirsen böyle olur işte, alem-i ibret olsun. akşam gelirken bepanthen alırım ben, başka ne lazım

• sen daha yapmadınmı onu şifalıdır benim çoraplarım :D:D

• Bir şey diyeceğim kirli sepetindeki çoraplarını bassam yanığıma iyi gelir mi acaba :))))

• hem kendimiz alıyoruz hem 1 tane yiyemiyoruz iyimi :D neyse şimdi git odamı aç, kirli çorapları attığım sepetin dibinde 3 paket var ye onları :D

• Öncekileri Göster
  • bepanthen tam da bu durumlar için, nemlendirici niyetine kullanıyor insanlar ama hata. eğer ki alabilirsen onu mutlaka al derim.kakao yağı da yanıklara çok iyidir. (sakın macun neyin sürme)

burnunun kenarlarına vazelin sürebilirsin, yoğun olduğundan daha çabuk etkisi var. geçmiş olsun rosacım :)

• :)))

• Tamam floralım birazdan çıkınca bepanthen almaya vazelinde alırım. Ortaya bir karışık yapıcam :) Sağol

• olur tabii, o daha natürel. eritebilirsin azcık, benmari usulü derler ya, o tarz eritip kullan derim. evet stresten olabilir canım, eğer bu süreç devam ederse, ihmal etme doktora da bir görün. vazelin yoksa bepanten de işe yarar, vazelin yoğun ya bir hayli, o daha iyi olurdu. Bir çıkışta, ufak bir vazelin al, bu durumlarda elinin altında olsun derim, hem ayaklara da çok iyi, pamuk gibi yapıyor :))

• Öncekileri Göster
  • silverdin yada bepanten krem sür çok geç değil iz kalmadan kurtarabilirsin

• Diş macunu sür aynı şey benim de başıma gelmişti.

Nenemin tavsiyesiyle yapmıştım iz falan kalmadı.

Geçer merak etme.

Geçmiş olsun =)

• Yok diş macunu sürmedim yakar ay düşündükçe bacağım yanıyor :))

• Diş macunu sakın sürmeyin yanık yerin üzerine.. Daha da kötüleşmesine neden olursunuz ve yanık izi de kalabilir sonra..

• silverdin sür yanık yere

Yükleniyor...