Anksiyete (kaygı bozukluğu) tehşisi sonrası selectra ilacı verdi doktor. Kullanan var mı?

dün psikiyatrise gittim ve bana anksiyete tehşisi koydu ve selectra adlı ilacı verdi aranızda kullanan yada bilen varmı acaba?

Cevabın Var mı?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Cevap

• Yaygın anksiyete bozukluğunun temel özelliği, kişinin gündelik hayatta karşılaştığı olaylarla ilgili olarak, engelleyemediği aşırı bir endişe ve kuruntulu beklenti (evham) içinde olmasıdır.Ekonomik durum, muhtemel iş yükümlülükleri, sağlık sorunları, çocukların yaşayabileceği olaylar, ev işleri, onarımlar, randevulara yetişememe gibi günlük konularla ilgili olarak aşırı/ölçüsüz bir endişe ve kuruntular sıklıkla görülmektedir.Yaygın aksiyete bozukluğu, DSM-IV'te sosyal ya da mesleki işlevlerde önemli bozulmaya ya da hastada belirgin strese neden olan, çeşitli somatik belirtilerin eşlik ettiği aşırı ve yaygın endişe hali olarak tanımlanmıştır.Yaygın anksiyete bozukluğu sıklıkla görülen bir durumdur. Yaygın anksiyete bozukluğunun bir yıllık yaygınlığı için akla uygun tahminler %3 ile %8 arasında değişmektedir. Yaygın anksiyete bozukluğu olasılıkla, genellikle diğer bir anksiyete bozukluğu ya da bir duygudurum bozukluğu gibi eşlik eden mental bozukluk ile birlikte görülebilmektedir. Öyle ki, yaygın anksiyete bozukluğu olan hastaların %50'sinin diğer bir mental bozukluğu bulunmaktadır.Kadın/erkek oranı ortalama 2/1'dir, ancak hastanede tedavi gören hastalarda bu oran 1/1 dolayındadır. Başlangıç yaşını belirlemek güçtür, çünkü bozukluğu olan çoğu hasta hatırlayabildikleri kadar uzun zamandır endişeli olduklarını bildirmektedirler. Klinisyen ile ilk temas herhangi bir yaşta olabilirken, hastalar genellikle klinisyenle 20'li yaşlarda karşılaşırlar.Yaygın anksiyete bozukluğu olan hastaların sadece üçte biri psikolojik tedavi için başvurmaktadırlar. Birçok hasta genellikle pratisyenlere, dahiliye doktorlarına, kardiyologlara, göğüs hastalıkları hekimlerine veya gastroenterologlara başvurarak, bozukluğun somatik, fiziksel belirtileri için tedavi aramaktadırlar.Birçok mental bozukluk gibi, yaygın anksiyete bozukluğu'nun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak, biyolojik araştırmalar beynin kaygı ile ilişkili bölgelerinde (kortikal yapılar, limbik sistem, bazal gangliyonlar ve serebellum) nöral iletinin bozulmuş olabileceğini düşündürmektedir.Normalde stres yanıtlarında olması gereken otonomik esnekliğin azaldığı görülmektedir.Hastaların 1.derece yakınlarında %20 gibi yüksek oranda yaygın anksiyete bozukluğuna rastlanması genetik etkenleri düşündürmekteyse de genel kabul çevresel etkenlerin daha önemli olduğu yönündedir.Kaygı ile kişilik özelliklerini araştıran çalışmaların çoğunda "çekingen, bağımlı, kompülsif ve düşük benlik saygısı" özelliklerinin önemli yatkınlaştırıcı etkenler olduğu gösterilmiştir.Stres verici yaşam olayları yaygın anksiyete bozukluğunda en azından tetikleyici bir etkendir.Sonuç olarak bu bozukluğun kalıtsal ve biyolojik bir temel üzerinde çevresel olumsuzluklarla ortaya çıktığı düşünülmelidir.

• Not : Alıntıdır. Faydalı olabileceğini düşündüm.

• teşekkür ederim =)

Erkekler Ne Diyor 6

• Benim eski kız arkadaşım kullanırdı, tek bildiğim hafif bir ilaç olduğu.

• bendede var bu sorun napaacam bilkmiyorum

• bendede yeni başladı nasıl bir şeydir bu

• büyük ihtimal mutluluk hormonu (serotonin) iceren bir ilactir, bendede yaygin anksiyete var 5 yildir ve ilaclardan pek fayda alamiyorum , daha cok dogal yollarla cözmeye calisiyorum bi kac defa basarili oldum fakat son zamanlarda tekrardan hortladi, kronik bir hastalik aslinda hastalik demeyede dilim varmiyor belkide bundan dolayi 5 yildir tam anlamiyla atladamadim anksiyeteyi, tedavine baslamadan önce herseyi kabullen cünkü kabullenmek bu isin ilk temel kurali.

• yani böyle bir rahatsızlığı varsa mutlaka kullanması gerekir..ilk başlarda haifif yan etkileri (mide bulantısı,uyku bozuklukları yada uyku hali,esneme,yeme değişiklikleri gibi...) olabilir ama zamanla tolere edilebilirler...

• Öcelikle geçmiş olsun kısa sürede atlatman dileğiyle, Psikolojik ilaçlar vücutta bağımlılık etkisi yaratabilir. O yüzden iradeni güçlendirip bir an önce bırakmalısın

• teşekkür ederim dün başladım ilaca doktor 2 hafta kullan sonra tekrar gel dedi ya ilacı kesicek yada değiştiricek bilemiyorum..

• Öncekileri Göster
    • İstanbuldamısın ? İstanbulda isen Acıbadem Kozyatağına gidebilirsin :) iyidir annem orada panik atağı atlattı :)

• hayır İzmirdeyim

• walla ilacı bilmem de antidepresansa sakın kullanma derim... daha da mallaştırıyor...

• mallaşmak, uyuşmak güzel şeyler bunlar

Kızlar Ne Diyor 4

• geçmiş olsun. anksiyete ilaca en hızlı karşılık veren ve hızlıca çözülebilecek bir sorun. ilacın pek ağır bir şey değil anladığım kadarıyla, düzenli kullandığın sürece birkaç ay içinde sorunu atlatabileceğini düşünüyorum. pek çok anti depresan gibi bu da alışıncaya kadar biraz zorlayabilir ancak yan etkiler genelde en fazla 2 hafta içinde yok olur.

• teşekkür ederim canım saol

• selectra berbat bir ilaç banada okb için verilmişti birkaç kez içtim acayip bir kalp ağrısı yapmıştı bende dedim gidiciyim heralde :)bi daha da içmedim.

• henüz bir faydasını göremedim açıkçası sadece birazcık öfkemi aldı o kadar..

• 6gün

merhaba ya doktor bana major depresyon diyip bu ilactan verdi bir tane aldim aksam etkisini gostermeye basladim ayni senin gibi oldum kalbim hizli atmaya basladi sanki ustunde bir agirlik var gibi acile gittik bzm yapablcrgmz bisey yok dedi ama yinede panik arak yasiyorjm baska sebepten dolayi boyle diye dusunuyorm sende nasil gecmisti

• selectra lustralın muadilir aynı ilaç yani geçmiş olsun

• teşekkür ederim

• ilacı kullanmadım farklı bir ilaç alıyordum benbu tip ilaçlar cok düzenli kullanılmalı doktor kontrolun de başlayıp doktor kontrolunde bırakılmalı sakın kafana göre başlayıp kafana göre bırakma

• yo yo sorum da söylemiştim doktorum verdi zaten

• tamam o zaman onun kontrolünde bırakıcaksın o zaman ona danışmadan kesme :)

• zaten daha dün başladım 2 hafta sonra gel tekrar dedi

Yükleniyor...