Troid bezinin az çalışması hastalığı konusunda bilgisi olan?

Troid bezinin az çalışması tedavi edilebilir mi? tedavinin süresi ne kadardır? hastalığın belirtileri nelerdir?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• İlaç kullanarak tedavisi var.İlk tsh tahlilin kaç çıktı.İlaç kullanma durumun tsh hormanına göreayarlanacak.Normal düzeye gelince ilaç sabitleniyor artık.İlk önce 6 ay ultrason düzene girdikten sonrada tsh değerin 1 yılda ultrason çekilecek.2 kişiden birinde tiroid hastalığı bulunmakta toplumda.Korkulacak birşey yok.ufak bir ilaçla hormomun düzene girecek.Başka sormak istediğin birşey varsa sorabilirsin.

• tsh 2 katına çıkmış dendi. haftaiçinde tekrar gidicem ve ilaç tedavisine başlancak sanırım bu ilaçlar kilo mu aldırıyor bir arkadaş öyle demiş bir de ne kadar süreye görülen rahatsızlıklar azalmaya başlar onu merak ediyorum.

• Öncekileri Göster
    • teşekkürler :)

• RİCA EDERİM.

Erkekler Ne Diyor 3

• genel olarak ciddi bir hastalıktır. tedaviside çok hızlı gelişemiyor diye biliyorum. bir çok etkisi var. kalpten tut zihinsel fonksiyonlara kadar.

• Bende var tedaviyi astım 2 yıldır. İlacımı içsem kilo alırım, doktara gitsem kiloyu vermem gerektiğini söyler durunca gına geldi.Allah cezamı verecek sonunda :) Kuzenimde de vardı, o radyo iyot tedavisi oldu. Şimdi dışarıdan tiroid desteği alarak devam ediyor yaşamına gayet sağlıklı

• nasıl yani ilaçlar kilo mu aldırıyor? yapma bunu thomas

• tiroid hormonun iki şekli var biri kilo verdiriyor bir diğeri ise kilo aldırıyor. bunun üstüne verilen ilaç kortizonlu olunca sapı tutuyoruz. :) 103 kiloydum kilo vereceksin farklı sorunlar çıkıyor dedi benden 1.85 boya göre 86 kiloya kadar düştüm gardolap devrimi ekonomik olarak tepeme bindi. bu kış yine 4 kilo aldım 90 kilo oldum. Şimdi tekrar tedaviye başlamayı düşünüyorum ama kilolar geri gelecek diyede korkuyorum. Hareketli bir hayatt yok işim oturarak olduğundan tam bir kaos durumu...

• hangisi kilo verdiriyor onu uygulasalar keşke:)) kortizonlu olan kilo mu aldırır? bana daha fazla bilgi ver iyice kilo almayayım depresyona girerim hiçbirtedavi kar etmez vallahi:) sen de de troid bezi az mı çalışıyor yoksa çok mu? ikisi farklı şeyler.

• ilaç tedavisiyle bu mümkün...tiroid hormonlarınıza bakılarak ilaçla ilgili gerekli ayarlamalar yapılrı..üzülmeyin...

Kızlar Ne Diyor 6

• İlaçla tedavi edilebiliyor bildiğim kadarıyla .Kız kardeşimin troid bezi aşırı çalışıyor , tedavisi için sigarayı bırakması gerektiği için tedavi olmuyor .

• Aslında cok onemli bir hastalık metabolizma duraksaması(tiroidlerin az çalışması) eğer ilaç kullanmayıp farkına varılmazsa karaciger yaglanması troid kanseri kitleler ve tiroidin kanlanmasının artmasına sebep olur ve gerçekten aksatılmamalı eğer tedavi başlanırsa omür boyu sürecektir ve kontrol antında olmak lazım o zaman hiç bir problemi olmaz.

• Troid tepeden tirnaga tum vucudu etkileyen bir hastalik.Seninkisi yavas calisiyor hipotiroidMetabolizmayi yavaslatiyor.Hizli kilo aldiriyor.Kabizlik.Kramp.Solunumda bozukluk YorgunlukAdet duzensizligiMutsuzluk Sac dokulmesi ve daha bircok rahatsizliga yol aciyor.tedavisi var evet ilac ile oluyor fakat bir ay filan ilac aldiktan sonra gecicek bir hastalik degil bazen omur boyu duzenli kullanmak gerekir.Sadece dikkat edilmedi dozu..ilaci ilk edapta gunde 3 kez aliyorsaniz bu ayda bir yapilan kan testi sonucunun verdigi degere gore degisebilir.Bende hipertroid var sende olanin tam tersi cok hizli calisiyor triod bezlerim. 2 seneyi geckindir ilac kullaniyorum.Dozu dusuruldu ve ayda bir mutlaka kan testi yaptiriyorum.bu yazmis oldugum bilgilere guvenebilirsin.

• peki yukarıda yazdıgın rahatsızlıklar ilaç kullanımına başladıktan ne kadar süre sonra düzelmeye başlıyor? yazdıklarının çogunu yaşıyorum ve hiç memnun değilim bir an önce normale dönmek istiyorum:(

• bir muddet kullanman lazim,bende 2-3 ay icinde birseyler degismeye baslamisti..ben bildigin menapozu yasiyordum cok kotu durumdaydim.sonralari farkediyorsun sikayetlerin azaliyor ama dedigim gibi herseyi unutup o ilaci kullanmayi unutmaman,ihmal etmemen lazim.

Gecmis olsun

• teşekkürler...

• tabi ki tedavisi var.ilaç kullanarak düzenliyorsun.ama ilk olarak endokrin doktoruna görün senin hormonlarına bakıcaktır ve ona göre de ilaç tedavisi uygulayacaktır.tiroid bezinin az çalışması genelde kilo alıp zor vermeyle,yorgunluk,sabahleyin uyanmada zorluk gibi birçok belirtileri var.tedavinin süresi ömür boyu çünkü geçici bir hastalık değil.

• ilaçları kullanınca bir kaç aya yorgunluğu atarım üzerimden di mi? gerçekten kendimi hep yorgun hissediyorum ve kilo da veremiyorum kilo da verirsem iyi olur:)

• tabi ki ilaçları düzenli olarak kullanmaya başlayınca bütün şikayetlerinden kurtulursun merak etme sen ;)

• inşallah, teşekkürler :)

• İlaçla troid bezlerinin daha çok çalışması sağlanıyor diye biliyorum. O ilaçları da ömür boyu kullanmak gerekiyor. Bir de sinir yapıyor bu hastalık.

Yükleniyor...