Akdeniz anemisi taşıyıcıları ilik bağışlayabilir mi?

Belki biliyorsunuzdur, talasemi minör veya diğer adıyla akdeniz anemisi taşıyıcısı olanlar -benim gibi- kan veremiyor. Çocukluğu boyunca kan bağışlamak için reşit olmayı beklemiş benim için büyük hayal kırıklığı olmuştu bu gerçekten.Ancak merak ettiğim bir konu var: Kan bağışlayamıyor olsam bile acaba ilk bağışında bulunabilir miyim? Bu konu ile ilgili genetikçi bir arkadaş net konuşamamakla birlikte mitokondriden girip tamamen olaydan koptuğum bir yerlerden çıkmış, muhtemelen aval aval yüzüne baktığımı görünce de 'bir ihtimal olabilir' demişti. Fakat hiç kimseden net bir yanıt alamadım şimdiye kadar. İstanbul Tıp Fakültesi'nde ilik bankası var ama onlara ulaşmayı da başaramadım ne yazık ki net bir bilgi almak adına.Burada da doktor ve tıp öğrencisi arkadaşlar olduğundan, belki bilgisi olan veya bilgilendirebilecek birilerini tanıyanlar olabilir diye size sormak istedim. İlik bağışçısı olabilir miyim? Eğer gerçekten ihtiyacı olan birine yardımcı olabileceksem yapmak istiyorum çünkü.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Akdeniz anemisi diğer bi deyimle genetik bir kansızlık hastalığı. Akdeniz anemisi hastaları kan üretiminde problem olduğu için sürekli demir takviyesi alması gerekir. Kan iliklerde üretilir ve problemli bir iliği doktorlar bir başkasına nakletmez. Tıp öğrencisi değilim, yanılıyor da olabilirim.

• azıcık yanılıyorsun:) aslında birkaç türü var ama benim dahil olduğunu sınıftaki taşıyıcıların alyuvarları normalden küçük olduğu için yüzeysel incelemede demir eksikliği var gibi görünür. oysa demire boğsan da -ki teşhis konana kadar12 yıl demir tedavisi gördüm- eğer ayrıca oluşmuş bir demir eksikliği söz konusu değilse boşuna çok riskli bir tedaviye girişilmiş olur. taşıyıcı olduğumu keşfeden doktor demir zehirlenmesi yaşamadığım için şanslı olduğumu söylemişti mesela.

• yengem Akdeniz anemisi hastasıydı, bildiğim, öğrendiğim ne varsa söyledim. Tıp okumadığıma bir kez daha üzüldüm :))

• :)çok şükür ben hasta değil taşıyıcıyım -talasemi minör-, o yüzden yaşam kalitemi etkileyen bir durum yok ama akdeniz anemisi hastaları -talasemi majör- gerekli tedavi uygulanmazsa sıkıntı çekiyorlar gerçekten. geçmiş olsun size de...

Erkekler Ne Diyor 3

• ya gerçekten kusura bakma okudum sorununu ve malesef gerçekten yani sadece veremiyor deyil ayrıca şöyle nasıldesem bilmiyorum ya.ya işte anla ama ha sende .

• yok valla bağışçı olamadığım dişinda neyi anlamam gerektiğini anlamadım, kusura bakma:)

• veremiyosun evet ?:=)

• sağlık olsun..tıp her gün ışık hızıyla ilerliyor ama...

• sana iyi bir hanber vermek isterdim ama üzgünüm...iliğini bağışlayamazsın...

• deme yahu, hiçbir olanak yok mu gerçekten?

• valla senin için özellikle hematolog arkadaşıma danıştım...

• tüh:( neyse, boşa hayal kurmamı engellemiş oldun en azından, sağolasın.

Kızlar Ne Diyor 3

• Öncelikle geçmiş olsun.Maalesef ki kabul olunmuyor.

• ne yazık ki olmuyor :(

• Bir ara ben de ilik bağışını araştırmıştım. Sana kısaca şunu söyleyeyim. Yeni teknolojiyle zaten kendi iliğini çoğalatabiliyorlar ve doktorlar bunu tercih ediyor. Zor olan ilik bulmak değil; hastane masrafları. Eğer gerçekten yardımcı olmak istiyorsan ilik bağışı yerine nakit olarak bağış yapmanı söyleyebilirim.

• nakit bağışını gücüm yettiğince yapmaya çalışıyorum zaten tatlım -lösev- ancak yine de eğer imkan varsa ve az da olsa ihtiyaç doğuyorsa ilik bağışçısı olmayı da isterim.

• Öncekileri Göster
    • Ahahaha :))).

• koptum ya hater grubu :)))))

Yükleniyor...