Akdeniz anemisi taşıyıcıları ilik bağışlayabilir mi?

Belki biliyorsunuzdur, talasemi minör veya diğer adıyla akdeniz anemisi taşıyıcısı olanlar -benim gibi- kan veremiyor. Çocukluğu boyunca kan... Daha Fazla

En İyi Erkek Görüşü

• Akdeniz anemisi diğer bi deyimle genetik bir kansızlık hastalığı. Akdeniz anemisi hastaları kan üretiminde problem olduğu için sürekli demir takviyesi alması gerekir. Kan iliklerde üretilir ve problemli bir iliği doktorlar bir başkasına nakletmez. Tıp öğrencisi değilim, yanılıyor da olabilirim.

• azıcık yanılıyorsun:) aslında birkaç türü var ama benim dahil olduğunu sınıftaki taşıyıcıların alyuvarları normalden küçük olduğu için yüzeysel incelemede demir eksikliği var gibi görünür. oysa demire boğsan da -ki teşhis konana kadar12 yıl demir tedavisi gördüm- eğer ayrıca oluşmuş bir demir eksikliği söz konusu değilse boşuna çok riskli bir tedaviye girişilmiş olur. taşıyıcı olduğumu keşfeden doktor demir zehirlenmesi yaşamadığım için şanslı olduğumu söylemişti mesela.

• yengem Akdeniz anemisi hastasıydı, bildiğim, öğrendiğim ne varsa söyledim. Tıp okumadığıma bir kez daha üzüldüm :))

• :)çok şükür ben hasta değil taşıyıcıyım -talasemi minör-, o yüzden yaşam kalitemi etkileyen bir durum yok ama akdeniz anemisi hastaları -talasemi majör- gerekli tedavi uygulanmazsa sıkıntı çekiyorlar gerçekten. geçmiş olsun size de...