Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

gece ağrıdan uyuyamadım nefes alırken bile ağrıyordu, yok mu bunun evde yapılabilecek tedavisi? :( Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

Bu rahatsızlık genelde bir hastalığı belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle boğaz ağrısının şiddetlendiği durumlarda doktora görünmek ve çeşitli tetkikler yaptırmak gerekir. Soğuk algınlığı veya nezlenin neden olduğu durumlarda;

Vücuda sıvı alımını artırmak,

Bulunduğunuz ortamlarda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurmak (kaloriferin üzerine konulan ıslak havlu veya sobanın üzerindeki çaydanlık işe yarayabilir),

Sigara dumanı bulunan ve tozlu ortamlardan uzak durmak, kirli havada fazla vakit geçirmemek,

Tüketilen içeceğin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat etmek, ılık içecekleri tercih etmek,

Yutulması kolay olan yiyecekleri; püre, pilav gibi besinleri tüketmek,

Soğuk havalara uygun giyinmek ve çok fazla terlememeye çalışmak,

Taze sebze ve meyve tüketmek,

Vitamin yönünden zengin besinle tüketmek,

Günde birkaç kez tuzlu su ile gargara yapmak,

Boğaz Ağrısı Bitkisel Çözüm

Kullanılacak antibiyotiklerin yanında boğaz ağrısı ve ona neden olan rahatsızlıkların tedavisinde bitkisel çözüm ve tedavi yöntemleri oldukça etkili olabilmektedir. Yalnız unutulmamalıdır ki, bitkiler tedavide tamamlayıcı olarak görev alırlar. Örneğin, streptokok anjini, bademcik absesi vb. hastalıkların tedavisi için antibiyotik kullanımı şarttır. Aşağıda boğaz ağrısı için bitkisel tedavi yöntemlerini sizin için sıralamaya çalıştık:

Ballı sıcak çay içmek,

Hatminin bitkisinin kökü,çiçekleri ve yapraklarını kullanarak oluşturulan karışımı içmek,

Adaçayını ılık bir şekilde ve hafif bir şekilde ağızda gargara yaparak içmek (adaçayına bal ve sirke ilave edilebilir),

Ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurupla gargara yapmak,

Kara dut kullanılarak yapılan şurup ile gargara yapmak,

Gül yaprakları ve menekşe yapraklarından elde edilen çayı içmek,

Ihlamur, sarımsak, yaban mersini ve dut tüketmek,

İnciri sütle birlikte pişirerek yemek,

Limon suyu içmek,

Melek otunu kaynatarak elde edilen karışım ile gargara yapmak,

Böğürtlen yaprağını 15 dakika kaynattıktan sonra elde edilen karışım ile gargara yapmak,

Menekşe yapraklarından yapılan çayı içmek boğaz ağrısına, bademcik iltihaplanmasına ve bunlara bağlı olarak gelişen bronşit gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir.

Kaynak: Prohayat

Erkekler Ne Diyor 48

• boğazını sıcak tut

• zencefil karabiberli bal vb

• kestane balı..

• boğaz grip bu tür hastalıklara ben hastalandıgımda corbanın ustune bolca pul biber döküyorum öyle yiyorum 1 2 güne bişeyim kalmıyo denenmiştir..

• neyse söylemicem :D

• ballı süt sıcak va balı yoğun...

• direk iğne hiç zahmetsiz :)

• en kesin en kısa en etkili :D

• varacağım son karar :)

• sıcak birşeyler içebilirsin

• nane limon yada ıhlamur

• doktor

cevabım kısa demeden yazıyım

• Çayın içine limon+bal

Bal yoksa reçel

Reçelde yoksa şeker

• sürekli sakız çiğne...

• bir bardak sıcak suyun içine iki tatlı kaşığı bal konduktan sonra bir limon sıkılmak suretiyle arzuya göre karabiber ya da tarçın da ekleyip içtiğiniz vakit çarenize derman olacaktır...bu karışımın ayrıca gribal enfeksiyonlara da faydası olduğunu da eklemek isterim... :)

• Yalnız su yerine süt kaynatılıp aynı malzemeler içine konulursa daha etkili olur.

• yatmadan önce birbardak ılksüte birkaşık bal 2dilim muz koy iç şifa bulursunuz inşallah

• sanırım zencefil ve karabiberli bal iyi gelir

• boğaz pastili ve adacayı ıhlamur

• fişne suyu

• zencefil suyu

• bal tarcin zencefil süt sıcak ic karıştırp

• tarhana çorbası..ama ev yapımı olacak.. yanında da 2 tane cin biberi yiyeceksin.. 2 saat 15 dk ya ağrı filan kalmaz:)

• boğaz pastili birde naneli çok sıcak olmayan ılık içecekler iç

• bal ve sıcak icecekler

• ballı sıcacık kuşburnu iç varsa içine biraz nane at :) \m/

• İyi akşamlar.Sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.Öncelikle Menekşe yapraklarından yapılan çayı içmek boğaz ağrısına, bademcik iltihaplanmasına ve bunlara bağlı olarak gelişen bronşit gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir.

• bide tıp okusan yanmıstık :)

• kaynar su, ustune limon sik, sonra seker koy. ic.

• yap ıhlamuru bol karabiber ve limonuda doğra et, mşıl mışıl uyursun..

• Sabah kalktığında iltihap kokusu geliyorsa mutlaka dr. a gitmelisin ve antibiyotik almalısın yoksa bir kaşık balı zencefil tozuna batırıp yut ve devam et buna ılık su içmeyi de ihmal etme derim. atkı vs gibi boğazını örtecek şeyler de giy iyi ol biran önce tam hastalık mevsimi geçmiş olsun dileklerimle.

• antibiyotik istedim ama doktorlar artık antibiyotik vermekten çekiniyorlar.

önerilerin için çok teşekkür ederim ama bir yanlışını düzeltmek istiyorum, boğaz iltihaplandığında sıcak tutulmaz çünkü orada bulunan bakteriler sıcak ortamı bulduklarında daha çok üremeye başlarlar. İyi günler :)

• hemen nane limon tozu var almanı tavsiye ederim :)

• bol bol ılık su sakın sıcak içme ılık su iç 2 günde iyi olursun inş

• antibiyotik sanırım enfeskiyon kapmışsın doktora gitmelisin

• ben biliyorum :)

• Iyice dinlen geçer. Eğer yine geçmezse bir KBB doktoruna görün derim.. Belki basit bisi.değildir.

• iyiymiş. bilenler var.

• kulak burun boğaz?

• ? bu ne oluyor kardeşim,? kbb'nin ne olduğu hakkında fikrin var mı? dalga geçilecek birşey söylediğimi zannetmiyorum.

• Öncekileri Göster
  • tuzlu su ile gargara yap :)

• Fahrex diye ir fısfıs ilacı var onu boğazına doğru sıkıyorsun 1 2 dkka içinde ağrısını hissedilir bir biçimde düşürüyor g.olsun dostum

• Şeker gibi şeyler var. Ezcaneye gitsene yardımcı olurlar. Pestil pestil . Geçmiş olsn.

• Yıl 2008 Doktor İki Yıllık Ömrümün Kaldığını Söylüyordu Öyle Bi Öksürüyordum Ki

Yolda Yürürken Herkez Bakıyordu Çünkü Arabanın Abart Egzozu Bile Halt Etmişti Yanım Da

Resmen Ciğerler Ötüyodu Doktor Sen Ne İçtin Böyle 50 Yaşına Kadar Sigara İçmiş Adamın

Ciğerleri Seninkinden Da Temiz Temişti Anam Sağolsun Formülü

Bi Bardak Süt İçine Bıldırcın Yumurtası

Bal

Ceviz

ALLAH ' A Şükür Taş Gibiyim Öksürükten Eser Yok . Geçmiş Olsun Dilerim İyi Olursun .

• Süt kaynatıp, bardağa iki parmak bal koyup, üzerine süt ekleyip, karıştırıp içebilirsin.

• bence hemen bir doktora git birde boğaz iltihabı olma bir tek onla bitmez sonra boğaz iltihabı olursun yutkundukca idrar yollarını iltihap eder geciktirme daha fazla kesin çözüm doktor ve ilaçlar. önereceğim bir diğer hususda bu süreçte sıcak ve soğuk şeylerden uzak dur ılık ürünler ye iç

• Bal ye güzelim bal ye

• bol miktarda ılık su ve agrı kesici hap alarak yada doktora görünerek

• naneli şeker dene

• Son tespitlerime gore muz iyi geliyor. Evvelsi gun benim de bogazim kurulu maktan ve kandan tas gibi olmustu su ve muzla duzeldi

• Gecmıs olsun..

Evde bal varsa bır bardağa bal lımon ve sıcak su bunları koyarsın karıstır Boğazını dırek yumusatır ağrı gıder bunu tekrarla..

• içtin soğuk biraları

• çikolata yumuşatır ben öyle yapıyodum yerken sıcak birşeyler iç ağzında erit ohh yumuşacık sonra

• adaçayı ile 2 saatte bir gargara yapabilirsin. karbonatlı ve tuzlu ılık suyla gargara yapılabilir.

• Sıcak süt iyi gelir geçmiş olsun kuzucuk

• Opeyim de gecsin:(

Nane, limon, zencefil karisimi cayini sicak sicak ic, uyu.

Kızlar Ne Diyor 22

• burda takılmayp gidip biraz dinlensen daha ii olack amam sen dibine yanmşlar gbi buralarda gezyn a.e..:))

• ıhlamur çayı iç :)

• Atkıyla sarıp yat boğazını ılık ye iç geçmiş olsun

• dr bogazi sarmayi tafsiye etmiyor mikroplar dahaa cogaliyomus bu şekil zencefil iyi gelir bogazi temisler

• çok teşekkür ederim ama bir yanlışını düzeltmek istiyorum, boğaz iltihaplandığında sıcak tutulmaz çünkü orada bulunan bakteriler sıcak ortamı bulduklarında daha çok üremeye başlarlar. İyi günler :)

• çok sıcak içecekler bakteri üretimini hızlandıracağından ılık içmeni tavsiye ederim.limonlu tavuk suyu çorbası,ıhlamur,bal-zencefil karışımı iyi gelir.

• balla zencefili karıştır ye

• kesinlikle ada çayı. özellikle boğazında böyle gargara yap sabaha bişiyin kalmaz.

• tuz ve limonla garagara yapabilirsin

• sicak bisiler iç iyi gelir :)

• kemoprim hapı

• ıhlamur çayı iç yumuşatır

• limonu sık su karıstırmadan ıc o yakıyo agrısınıda sıskınlıgınıde alıyo su ıcme ustune ama. gecmıs olsun :(

• ıhlamur kaynat içine de evdeki baharatlardan koy karabiber kimyon gibi.çok acı bi tadı var tak seferde iç ama gercekten çok iyi geliyor

• vicks vaporub mükemmel bişey. sıcak bitki/meyve çayları tüket. nane iyi gelir.

• Bal yada pastil.

• dün ben felaket kötüydüm grip olmuştum ve boğazım felaket şiş ve ağrıyordu.ıhlamur içtim sabah çook rahattım.. dene mutlaka.

• ihlamur kansere bile iyi geldiği söyleniyor :)

• Annem bana balli sut yapyo bogazim agrinca iyi geliyo

• bende faranjit var havalar az değiştimi boğaz ağrım başlıyo...aktardan aldığım günlük sakızı çok iyi geliyor..çiğneyince acı bir suyu çıkıyor ve o acı su ağrımı hemen kesiyor.dene istersen

• bıraz zeytın yagı ıcın..

• Ballı ıhlamur

• mikrop var. öldür onları.nane antiseptiktir.nane limon işe yarar. bi de her mahallede aile sağlık ocağı var. süs değil biliyor musun ?

• gitmiştim zaten tatlım. yine de sağol

• Geceleri Yatmadan önce sıcak su iç, Fazla sıcak olmasın ama.. Belki işe yarar.. Fakat sadece geçici olarak ağrısını alır..

Yükleniyor...