Canlı ve cansız herşeye karşı aşırı değer vermek ne tür bir hastalıktır? Özellikle psikiyatr ve psikolog arkadaşlara soruyorum?

catcakewithlime
Çevremde olan canlı ve cansız bir çok varlığı aşırı seviyorum. Mesela bir kalem. Basit bir kurşun kalem. Biri onu kırdığında sinir oluyorum, ya da düşürdüğünde. Ya da bir defter, sayfasının koparılması hoşuma gitmiyor hiç. Küçükkende böyleydim, kendimden çok büyük liseli bir abi bebeğimin geri takılabilecek olan bacağını çıkarttığında çok sinirlenmiş ve kulağına bir tokat atmıştım. Bir hafta kulağının şişliği inmemişti. Üstelik daha 7 yaşımda filandım. Ve abiye dönüp ''geri takılıp takılmaması önemli değil artık takılsa bile benim gözümde sakat bir bebek o'' demiştim.

Şu an 22 yaşımdayım, bu cansız varlıklardan çok canlı varlıklarda sıkıntı oluyor artık. Yeni tanıştığım birini kim olursa olsun saatlerce düşünüp ertesi gün bile olmadan özlemeye başlıyorum bunun için kız erkek olması fiziki özellikleri yaşı statüsü önemli olmuyor. Hele normal arkadaş ve dostlarımda daha beter. Eskiden bu kadar belirgin değildi, çünkü çok fazla arkadaşım yoktu, yine de bu sorun vardı. Normal arkadaşlarımı hem kıskanıyorum hem aşırı özlüyorum. Onlar aileleriyle, sevgilileriyle ve ya diğer arkadaşlarıyla vakit geçirdiklerinde sinirleniyor ve kıskanıyorum.

İnsanlara aşırı değer veriyorum. Vermemem gerektiği halde. ayrıca bunundan çok fazla zarar gördüğüm halde. Birincisi özellikle karşı cins yanlış anlıyor bu durumu çünkü değer verdiğim insana karşı fazla sıcakkanlı oluyorum. Kendi cinsimin bile yanlış anladığı olmuyor değil, kızlar bile acaba lezbiyen mi bu diye düşünüyor nadirende olsa. Ve bu sıcakkanlılığımı zaman zaman kontrol edemiyorum. İkincisi çoğu zaman insanlar onlara verdiğim değere eş bir değer göstermeyince hayal kırıklığına uğruyor, aşırı derecede kırılıyor ve üzülüyorum.

Üstelik yanlız kalma korkum var. Yani fiziksel olarak yalnız kalma değil, zihinsel olarak. Yani insanlar bana değer vermez, beni görmez, beni dinlemezse diye beni bir başıma bırakırsa diye çok korkuyorum.
Neden böyleyim? Bu bir kişilik bozukluğu mudur? Ne yapmalıyım?
Canlı ve cansız herşeye karşı aşırı değer vermek ne tür bir hastalıktır? Özellikle psikiyatr ve psikolog arkadaşlara soruyorum?