Adetim 7 gündür gecikiyor, sebebi ne olabilir?

Çok düzenli adet olurum, normalde 1inde olmalıydım. 2 gündür karnımda hemen geçen bir ağrı oluyor sanki adet öncesi ağrılarım başlayacakmış gibi ama hemen geçmesi çok garip çünkü çok ağrılı geçiririm adet dönemimi. Bu aralar biraz stresli bir dönemdi fakat daha önce hiç 7 gün gecikmemişti, bunun sebebi ne olabilir?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Pek çok nedeni olabilir. İlk başta gebelik gelir. Doğum kontrol hapları, iğneleri, hormonlu spiraller adet kanamanızı durdurabilirler. Bebek emzirme dönemi sırasında da adet kanaması olmayabilir. Ağır stres sırasında beyinde hipotalamus bölgesi etkilenerek adet düzeni bozulabilir. Bazı ilaçlar da adet kanamanızı durdurabilir. Örneğin, antidepresanlar, kortizon, bazı kemoterapi ilaçları. Kronikleşen hastalıklar adet kanamanızı erteleyebilir. Bu hastalığınız geçince adet kanamanız da normale döner. Polikistik over hastalığında olduğu gibi hormonal bozukluklar da adet kanamanızı durdurabilir. Düşük kilolu olmak, aşırı egzersiz yapmak da hormonal bozukluğa neden olarak adet kanamanızı durdurabilir. Tiroid bezinin çalışmasındaki bozukluklar da adet düzenini etkiler. Hipofiz bezindeki tümör, prolaktin salınımını artırarak adet kanamanızın düzenini bozar. Bu durum genelde ilaçla tedavi edilebilir. Ancak bazen ameliyat da gerekir. Erken menopoz da amenore nedeni olabilir link burdan alıntı yaptım senle ilgili olan kısmını yazmaya üsendim valla

Erkekler Ne Diyor 8

• Piskolojik tepkilerinizin kadinsı hormonlarınızda küçük başli tahribata yol acmasına baglı olan gecici bir rahatsizlik olarak düsünelim

• Stres,yorgunluk,üzüntü,iş/hava değişimi vs nedenler beynin adet döngüsünün olduğu kısmı etkileyerek gecikmesine sebep olabilir. Eğer yakın zamanda cinsel ilişki yaşadıysan gebelik belirtiside olabilir..Canını hiçbirşeye sıkma,hiçbirşey sağlıktan daha önemli değildir..

• cinsel hayatın varsa dikkat et. ama normal bir gecikmede olabilir. bir doktora görünebilirsin böyle sorunların devam ederse.

• neymiş sebebi varmı bir hareketlilik merak ettim

• Stres, sikintiymis

• geçmiş olsun kafana tokadan başka birşey takmamaya çalış

• Hamile değilsen stresdir gercekten cok etkisi oldugunu biliorum

• adet gecikmesi ancak bir kaç periyod üst üste yaşanırsa gecikme olarak adlandırılır.bir defaya mahsus sapmalar beslenmeye bağlı alışkanlıkların değişmesi, mevsimsel yahut strese bağlı etkenler nedeniyle meydana gelebilmektedir. periyodunuzu gözlemleyin, panik ve stres yapmadan gelmesini bekleyin. iki ay daha üst üste gözlem yapın, sapma ve gecikmeler devam ederse jinekolojik muayene önereceğim.

• Sıkıntı stres şüpheli bi ilişkinin ardından acaba diyosan normal 9 gün geçikmişti ilişkilerimden birinde gece ruyamda baba baba diye dolaşan veletler görüyodum çok sıkıntılıydı. Meraklanma kafanada takma elbet olucaksındır.

Kızlar Ne Diyor 6

• streslimisiniz son zamanlarda ya da sex hayatınız varmı veya üşütmüş olabilirsin ...

• stres olabılır..

• enfeksiyon vs. gibi bir sorun olabilir veya strese bağlı olarak gerçekleşmiş olabilir. hamile olmadığından emin isen regl söktürücü haplardan kullanabilirsin, ancak epey bir ağrıyı göze alman gerekiyormuş onları kullanınca..

• eğer hamile olmadığına eminsen strestendir bende 15 gün gecikme olmuştu düşün ama hamile olmadığından emin ol

• Cinsel iliski yasadiysan vay senin haline...

• Yani hamilelik olabilir...

• Öncekileri Göster
    • Iyide ablamda da öyle olmustu, simdi 6 aylik bir bebegi var. Sanki adeti gelecekmis gibi hissediyordu, ayni agri ve onunda gögüsleri sisti... Bir tek kanama eksikti :-)

• kızı korkutma bu kadar ya kalpten gidecek şimdi :)) bekle sen biraz daha en azından 1hafta baktın olmuyor sağlık kuruluşuna müracaat ;)

• ilişkiye girmemeişsen hamilelik şüphesi yoksa stresli dönemde olmandan kaynaklanıyordur

Yükleniyor...