• Sor
  • Bence

Kortizol vücuttan nasıl atılır?

Benim bir yakınım kortizol kullanıyor..Kortizol vücuttan nasıl atılır?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• kortizol demişsiniz ancak asıl olarak kortizon demek istediğinizi düşünüyorum ve sanırım vücuttan atılması ile ilgili sorun esas olarak bu melanetin yarattığı ödemi gidermek ile ilgili. cevabımı bu varsayım üzerinde vereceğim bu nedenle.kortizonlu ilaçların etkisini uzaklaştırmak pek kolay değil açıkçası. ödemi engellemenin en etkili yolu ise sıkı bir tuz diyeti. tuzu neredeyse tamamen hayatından çıkardığı takdirde tedavi gören kişi ödem sorununu da çok önemli ölçüde azaltabilir. sene başında 2 ay kortizon aldım ve tuz diyetindeydim, ilaç bitince hasret kaldığım turşulara, zeytinlere geri döndüm... ve sonuç olarak bir güzel şiştim, meğer kortizon öyle kolay kolay atılmıyormuş vücuttan! yani kullanım sona erdikten sonra da belli bir süre tuzdan uzak durmak gerekiyor.

• tesekkürlerrrrrr

Erkekler Ne Diyor 6

• kortizol idrar yoluyla atılır arkadaşım

• Hastanız neden kullanıyor MS hastası mı? Kortizonu vücudunuzdan atamazsınız. Kortizon Böbrek üstü bezleri tarafından üretilir ve vücutta bulunmazsa ölüme yol açar. Tuz ve şeker'den uzak durun.

• hasta dayım.. bilmiorum neden kulladıını .. öğrenir size sölerimm

• benim anlamadığım bu soruyu neden sorduğunuz. kortizolun yan etkilerinden mi muzdarip bu yakınınız kortizolün fazlasını vücuttan bi şekilde attırayım diye yanlıs bir düsünceye mi kapıldı yoksa sadece atılım yolunu merakından mı soruyorsun

• valla annem merak etmişti bnde sordum :))

• bildiğim kadarıyla, kortizol doğal olarak vücutta zaten üretiliyor.. dışarıdan alınım söz konusu ise bu durdurulabilir; fazlası için, bunun üretimini engelleyen veya azaltan bir ilaç alınabilir.

• kortizolun atılması zordur ancak idrar yoluyla atıldığını biliyorum

• kortizol vücutta üretilen bir hormon ve vücut kendi kendine uzaklaştırıyor fazlasını...yani idar söktürücülerin bir etkisi olurmu bunu işin uzmanlarına sormalı...

Kızlar Ne Diyor 5

• canım normalde vücutta sentezlenen kortizol karaciğerde suda çözünür hale geldikten sonra %70 böbreklerden yani idrarla geri kalanı da dışkı ve deri yoluyla atılır.ilaç olarak kullanılan da aynı şekilde.tek farkı daha önce karaciğerde aktif metabolitine dönüştükten sonra bu aşamaları geçirmesi

• Doktor musun sen :)

• Öncekileri Göster
    • o da iyiymiş ya :) daha önce okuduğum bi cevabından bişey anlamamıştım ama :D

• tesklerrrr

• benım bı nakıl olma durumun vardı o nakılı olursam ömür boyu kortızol ilaclarına baglı kalacagımı ve cok genc oldugumu zamanlar herseye cok yatkın olacagımı cılt nanseri güneşe duyarlılık bobrek hastalıgı gıbi.. ve vücüttan atılması zaman aldıgını zamanla kilo alacagımı cıldımın bozulacagından bahsetmıstı bızzat doktorla konustugumda bunları soyledı.. umarım ısıne yarar..gecmıs olsun bu arada

• kortizol tehlikeli ama bazı hastalıklar için tek çözüm . tuz gerçekten zararlı . ödem olur vücudunda yani her tarafı şişer . enfeksiyona yatkın olur . enfeksiyon olduğunda belirtilerini gizler . ama neden atılmasını istediğinizi anlamadım ? ilaç vucütta kullanılması gerekmese doktor vermezdi zaten. bir de yakınınız iyileştim diye diğer ilaçlar gibi bırakmasın bir anda. çok tehlikeli krize girebilir . adrenal bezler tembelleştiği için.

• bol bol su iç ve tuzdan uzak dur ama vücutta şişme yapmıştır mutlaka bende almıştım 1,5 ay kullandım mahvediyor insan hayatını

• evet bu şişkinliklerden dolayı bi an önce atılmalı..galiba idrarla kendiilinden atılıo

• su.

Yükleniyor...