Balık yedikten sonra süt ürünleri yenip içilir mi?

Bir çok kişiden şunu duydum; balık yedikten sonra peynir süt vs şeyler yenilmezmiş. Bu gerçekten dogru mu çok merak ediyorum.


0|0
9|6

En İyi Erkek Görüşü

 • Evet böyle bir kafa karıştırıcı olay var. tezat olansa zehirlenenlere ilk olarak yoğurt yedirilmesidir.

  Bozulmaya başlayan, yeterince taze olmayan balıkta bir süre sonra bakteriler üremeye başlar. Bu bakteriler vücuda girdikten sonra normalden fazla miktarda süt ve süt ürünü tüketilirse sütün içindeki kapsülsüz bakteriler zararlı bakterilerle yer değiştirerek daha fazla zararlı bakteri üremesine ortam hazırlarlar. Böylece zehirlenme olayı meydana gelir.

  Gerçek şu ki taze balıkla birlikte istenilen miktarda süt, yoğurt, peynir, mayalı ürünler tüketilir; fakat tazeliğinden emin olunmayan deniz ürünleriyle bu tüketim tam bir faciaya neden olmaktadır. Hatta balık bayatsa zehirlenmek için süt ve peynire gerek bile duyulmayabilir.

  Daha bilimsel bir açıklama yapılacak olursa; balığın içerisindeki Histamin adı verilen proteinin süt ürünü tüketimiyle artış göstermesi zehirlenmeye neden olmaktadır. Yani vücutta fazla miktarda Histamin artışı zehirlenme olarak gözlemlenmektedir.

  Sonuç olarak taze balıkla birlikte tüketilen süt ürünlerinin vücuda hiç bir zararı yoktur.

  0|0