Balık yedikten sonra süt ürünleri yenip içilir mi?

Bir çok kişiden şunu duydum; balık yedikten sonra peynir süt vs şeyler yenilmezmiş. Bu gerçekten dogru mu çok merak ediyorum.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Evet böyle bir kafa karıştırıcı olay var. tezat olansa zehirlenenlere ilk olarak yoğurt yedirilmesidir.Bozulmaya başlayan, yeterince taze olmayan balıkta bir süre sonra bakteriler üremeye başlar. Bu bakteriler vücuda girdikten sonra normalden fazla miktarda süt ve süt ürünü tüketilirse sütün içindeki kapsülsüz bakteriler zararlı bakterilerle yer değiştirerek daha fazla zararlı bakteri üremesine ortam hazırlarlar. Böylece zehirlenme olayı meydana gelir.Gerçek şu ki taze balıkla birlikte istenilen miktarda süt, yoğurt, peynir, mayalı ürünler tüketilir; fakat tazeliğinden emin olunmayan deniz ürünleriyle bu tüketim tam bir faciaya neden olmaktadır. Hatta balık bayatsa zehirlenmek için süt ve peynire gerek bile duyulmayabilir.Daha bilimsel bir açıklama yapılacak olursa; balığın içerisindeki Histamin adı verilen proteinin süt ürünü tüketimiyle artış göstermesi zehirlenmeye neden olmaktadır. Yani vücutta fazla miktarda Histamin artışı zehirlenme olarak gözlemlenmektedir.Sonuç olarak taze balıkla birlikte tüketilen süt ürünlerinin vücuda hiç bir zararı yoktur.

Kızlar Ne Diyor 9

• değil. balık taze ise birşey olmaz. ben denedim olmuyor.

• Bünyeden bünyeye fark var beni etkilemiyor. Başka da hiç bu şekilde kötü bir şey başına gelen duymadım ama genelde böyle söylenir...

• böyle derler ama rakının yanında balık peynir vs. vs. yerler bir şey olmaz bilmem balık bayatsa olur ama genelde olmuyor

• tabiki doğru.Eğer yenilen balık yeterince taze değilse zehirleme meydana geliyor.Bu yüzden de her ihtimale karşı balık yenilen gün yoğurt ve süt tüketilmemeli.

• balik tazeyse hicbirsey olmaz.ama aksi takdirde zehirlenme riski var diyolarr

• Ben de duydum.. Şöyleymiş: balık bayatsa zehirlermiş ne kadar doğru bilmiyorum

• Bu taze olmayan süt ve ürünleri için geçerli bir durumdur. Zehirlenme ihtimaline karşılık tüketmeyin derler. Tazeliğine güveniyorsan çekinmeden tüketebilirsin.

• balıktan sonra süt peynir yoğurt yersin birşey olmaz. ama bayat balık yersen zaten kötü olursun. bunun sütle bir ilgisi yok .balık tazeyse korkma. biyoloji dersinde görmüştükte :)

• takma böyle şeyleri ye hiçbişey olmuyo..

Erkekler Ne Diyor 5

Yükleniyor...