Ellerimi suyla yıkarken, telefona dokununca ellerim uyuşuyor. Nedenini bilen var mı?

Ellerimi yıkadıktan sonra televizyona yaklaşınca, telefonu elime alınca vb. ellerim uyuşuyor elektrik çarpıyor çok farklı ve tuhaf bu durum, neden oluyor olabilir? Aynısını yaşayan var mı? Nasıl giderilebilir?Rahatsız olmaya başladım bu durumdan arkadaşlar.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• İnsan vücudunda, çevredeki kullandığımız cihazlardan ve yaşadığımız ortamlardan dolayı akım oluşur. Bu akım da, iletken cisimlere, elektronik aletlere, ya da bir başka insana temas ettiğimizde, ters kutup oluşursa karşı tarafa atlama yapar ve elektrik geçen uzuvda, vücut akımının şiddeti seviyesinde uyuşma, ya da hafif ağrı şeklinde tepki oluşur. Bunun için belirli aralıklarda vücudundaki elektriği boşaltman gerekir. Çıplak ayakla toprağa basabilirsin mesela en basiti... Senin durumuna gelince, ellerini yıkadığında cihazlara temasında uyuşma olduğundan bahsetmişsin... Su başlı başına bir iletkendir zaten, telefonda ve televizyondaki akımı da bu şekilde hissediyor olabilirsin... Başımdan geçen garip bir olay da şu mesela seninkine benzer :) : Benim de arada ellerimi yıkarken ellerim uyuşuyordu. Garip bir durumdu, her zaman olmayan birşey :) Bir oldu iki oldu, bir türlü çözemiyorum. Sonra birgün lavabonun altına bir baktım, bizim çamaşır makinesinin gider borusu, lavabonun alt dirseğine bağlı. Tabi makine içindeki kirli suyu tahliye ettiği anda elimi yıkadığıma denk gelirse, makineden gelen su, lavabonun metal kısmına temas ettiğinden, makinenin içindeki akım attığı kirli suyla lavaboya geliyor, ordan da suyun iletkenliğiyle beni çarpıyor :) Şimdi hep dikkat ederim, makine suyu tahliye ederken kesinlikle el yıkamam, evdekileri de uyarırım... :)Senin de böyle bir durum olabilir. Bak bakalım elektrikli bir alete bağlı birşey var mı :)Son olarak da ellerde durup dururken meydana gelen uyuşmalar, özellikle B12 vitamini eksikliğinden meydana gelir. Yani sen belki de bunun el yıkama anında ya da birşeye dokunurken meydana geldiğini düşünüyor olabilirsin. Özellikle böyle bir şüphe varsa, durupdururken de uyuşma oluyorsa B vitamini eksikliğini bir uzmana giderek ölçtür ve kontrol ettir. Gerekli tedavilerle bu olayı da çözmüş olursun ;)

Erkekler Ne Diyor 7

• ellerinin ıslak olması elektriği çekiyor bukadar basit

• Tatil yapma fırsatın oldu mu bilmiyorum. Vücut elektriği en rahat ve doğal şekilde toprak yada kuma yalın ayak basarak boşaltıyor. Yardımcı olabilir.

• bu halk arasında su değmesi dediğimiz bir durumkorkulacak bişey değilher 25000 kişiden birinde görülüyor..

• yani su ile ellerini yıkarken elektrik mi çarpıyor seni, yoksa ellerinin için uyuşma falan mı oluyor. hani karıncalanma falan gibi?

• tsk ederim.

• bak ablacım bunu bizler bilemeyiz.. suda heralde cereyan kaçağı yoktur. sinirsel olabilir. önce aile hekimine sonra onun yönlendireceği bir doktora git derim.

• su ile ellerimi yıkarken bi anda uyuşuyor karıncalanıyor..

• Vücudunda fazla elektrik birikiyor!Bundan 6 yıl önce o zamanki işimde günde 12 saat ayaktaydım. Ve devamlı geziyordum. Elimi neye atsam, kime dokunsam çok şiddetli bir kıvılcım çakıyordu. Şiddeti konusunda çok ciddiyim ki, bir arkadaşla asansöre binerken kendisine öncelik vermek için hafiften beline dokundum adamın dünyası ışıldamıştı :DDDMuhtemelen bir sinire elektrik atlamış. Bu aralar toprakla çok temas et, fazla sentetik kıyafet giyinme ve biraz stresten uzak dur.

• ellerin kuruyken dokun. kafana takma. ben bir kaç gün önce arabamın kapısını açarken bişey çat ediverdi ve elimle dokunduğum yerden kıvılcım çıktı ve minik bir çarpılma yaşadım. böyle şeyler oluyor işte. hatta bunu soru olarak sorabilirim. takma kafana arkadaş.

• ltfen günceli okuyun

• elektromanyetik alan :)o kadar etkiler mi bilmiyordum ama telefon elektromanyetik alandan.. tv de ekrandaki statik elektrik yada tüplü modelse katot tüpündeki alandandır. Sanırım ıslaklıktan dolayı bu elektrik alanı elinde minik akımlar oluşturuyor ve hassas tenin bunu hissediyor.Yani o kadar okuyarak ancak bunları yorumlayabildim :D Nasıl giderilir? Ellerini kuru tut ve ıslakken o cihazlara yaklaşma, aklıma birşey gelmiyor. Ayağından topraklama bağlamak hariç tabi ^^

• Yıkarken çarpma olayına bir yorum yapamadım.. Kuru el ve tv genelde statik elektrik yüklenmesinden olur. Akan su içindeyken ellerinde öyle bir his olşuyorsa bu garip geldi bana, hiç fikrim yok. Elini suya yaklaştırırken bir çarpma duygusu varsa yine statiktir. Elim sudayken hafif elektrik hissettiğim tek an, şofbenin elektrik kaçırdığı anlardı. bilemedim galiba

• güncelledim

Kızlar Ne Diyor 6

• Valla bilemiyeceğim, ama bendede şöyle bi sorun var. Elele tutuşarak yürüdüğüm zaman bazen arkadaşlarım ellerini biranda çekip çarpıldıklarını sölüyorlar. Sonra üzerimden herhangi bir giysi çıkartırkende çak çak sesler ötüyor, ve bazen telefonları elime aldığım da telefonu donduruyorum, hatta bu yüzden bi arkadaş telini hiç benim elime vermez :)) Bu son dediğim hala oluyor, diğer ikisi kışın oluyor.

• vücudunda elektrik birikiyor muhtemelen. eğer imkanın varsa çıplak ayakla toprağa basmaya çalış düzenli olarak...

• bizim bir arkadasin mutfaginda nezaman elimi suya degdirsem dediginin aynisi oluyordu. televizyona yaklasinca veya dokununca elektiriklenme kapi koluna dokununca elektirinme tamamda konu su olunca ilk onun mutfaginda ve sadece onun mutfaginda oluyordu, arkadasda diordu birtek bu muslukta oluyor bu diye. sonradan anlasilmistiki mutfakta elektirik kacagi varmis (:diger bahsettigin elektirikenmeler gayet normal bence, kazagimi cikardigimda elektirik akimina ugramis gibi saclarimin tel tel olmasini gördükten sonra digerleri ne hafif seylermis demistim kendi kendime (:

• vücudunda fazla elektrik var.git biraz toprağa yatbence:)

• bnmde ellerim terler ancak hiç yaşamadım.. belkide vüdudun elektrikleniodur o yüzden çarpabilir. telefonu fazla kullanma derim heleki bu sıcakta.. çnkü telefonun sıcaktn patlama olasılığı var bide sen ellerin terliyken değiosun :S dikkat et :S

• telefonun hangi marka?

Yükleniyor...