Ellerimi suyla yıkarken, telefona dokununca ellerim uyuşuyor. Nedenini bilen var mı?

Ellerimi yıkadıktan sonra televizyona yaklaşınca, telefonu elime alınca vb. ellerim uyuşuyor elektrik çarpıyor çok farklı ve tuhaf bu durum, neden... Daha Fazla

En İyi Görüş

• İnsan vücudunda, çevredeki kullandığımız cihazlardan ve yaşadığımız ortamlardan dolayı akım oluşur. Bu akım da, iletken cisimlere, elektronik aletlere, ya da bir başka insana temas ettiğimizde, ters kutup oluşursa karşı tarafa atlama yapar ve elektrik geçen uzuvda, vücut akımının şiddeti seviyesinde uyuşma, ya da hafif ağrı şeklinde tepki oluşur. Bunun için belirli aralıklarda vücudundaki elektriği boşaltman gerekir. Çıplak ayakla toprağa basabilirsin mesela en basiti... Senin durumuna gelince, ellerini yıkadığında cihazlara temasında uyuşma olduğundan bahsetmişsin... Su başlı başına bir iletkendir zaten, telefonda ve televizyondaki akımı da bu şekilde hissediyor olabilirsin...

Başımdan geçen garip bir olay da şu mesela seninkine benzer :) : Benim de arada ellerimi yıkarken ellerim uyuşuyordu. Garip bir durumdu, her zaman olmayan birşey :) Bir oldu iki oldu, bir türlü çözemiyorum. Sonra birgün lavabonun altına bir baktım, bizim çamaşır makinesinin gider borusu, lavabonun alt dirseğine bağlı. Tabi makine içindeki kirli suyu tahliye ettiği anda elimi yıkadığıma denk gelirse, makineden gelen su, lavabonun metal kısmına temas ettiğinden, makinenin içindeki akım attığı kirli suyla lavaboya geliyor, ordan da suyun iletkenliğiyle beni çarpıyor :) Şimdi hep dikkat ederim, makine suyu tahliye ederken kesinlikle el yıkamam, evdekileri de uyarırım... :)

Senin de böyle bir durum olabilir. Bak bakalım elektrikli bir alete bağlı birşey var mı :)

Son olarak da ellerde durup dururken meydana gelen uyuşmalar, özellikle B12 vitamini eksikliğinden meydana gelir. Yani sen belki de bunun el yıkama anında ya da birşeye dokunurken meydana geldiğini düşünüyor olabilirsin. Özellikle böyle bir şüphe varsa, durupdururken de uyuşma oluyorsa B vitamini eksikliğini bir uzmana giderek ölçtür ve kontrol ettir. Gerekli tedavilerle bu olayı da çözmüş olursun ;)