Yataktan bir anda kalktığınızda başınız dönüyor mu?

Bunu artık çok sık yaşar oldum, eskiden de olurdu ama artık yataktan yada uzandığım yerden bir anda kalkınca başım dönüyor gözlerim kararıyor ve titriyorum hafiften.. Genelde olur insanlar da ama artık korkutuyor beni bu.

Cevabın Var mı?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Cevap

• kan değerlerin düşüktür.. özelliklede demir eksiliği olabilir fazla çay tüketiyorsan çayı azalt.. sigara içiyorsan tabikide sigarayıda azalt onun dışında günümüzdeki beslenme koşullarında her kişinin böyle bir sorunu ara ara mutlaka oluyordur. Yeterli derecede protein,mineral ve vitamin almayı da unutma..

Erkekler Ne Diyor 21

• Tansiyonun düşük olabilir.Demir eksikliği olabilir.Bakıldı mı bunlara?

• demir eksikliğinden olabilir bende de oluyor kadınlarda bu daha çok olabilir vitamin desteğide almalısın tansiyon düşüklüğünden de olabilir sıcaklarda çok yapar

• ortobilmemne tansiyon olabilir, bende de var. herhangi bir zararı yok, hatta böyle insanlar daha uzun yaşıyormuş, doktor dedi:)

• evet bide gözlerim açıkken görmüyorum 5-10 saniye sonra görebiliyorum

• Aynen aynen

• Aynısı bende de oluyor ama genelde bilgisayarın başından kalktığım sırada oluyor.

• Şekerden falanda oluyo

• Alıntı: Ayağa kalkarken ya da yattığımız yerden kalktığımız zaman geçici olarak hafif bir denge bozukluğu, bir göz kararması hissi zaman zaman yaşanabilir. Bu bazen normal de olabilir ancak, sıklığı fazla oluyor ve süresi uzun oluyorsa tabi ki problem olabilir. Yani biz buna pozisyonel tansiyon düşmesi de diyebiliriz. Dolayısıyla bu baş dönmesi ve denge bozukluğu hastalığı dışında değerlendirilmesi gereken bir şey olmalıdır. Daha çok tansiyonun düşmesi ve beyne az kan gitmesi sonucu gözler de kararma, sanki bayılacak gibi olma hissi ortaya çıkar. Dolayısıyla, pozisyonel tansiyon düşmesi pozi ortostatik hipo tansiyon diye tanımlanabilen bir durumdur. Oturduğumuz yerden ayağa kalktığımızda ya da yattığımız yerden ayağa kalktığımızda kısa süreli bazen göz kararması hissi, sanki bayılacakmışız gibi ya da böyle hafif bir sallanma bir deprem hissi gibi bir takım hisler duyarız. Bunlardan, bazıları normal olabilir herhangi bir hastalığın yansıması olmayabilir. Örneğin; uykusuzuzdur, yorgunuzdur bu durumlarda bunlar olabilir. Ancak, bazen tansiyon düşmesi de gerçekleşebilir başka bir rahatsızlığımız vardır, kalp damar sistemiyle ilgili bir sorunumuz vardır. Dolayısıyla bu tür durumlar da postür değişikliklerinde yani oturduğumuz yerden ayağa kalktığımızda ya da yattığımız yerden ayağa kalktığımız da tansiyon düşmesine bağlı beyin sapına, beyinciğe daha doğrusu genelde beyne daha az kan gitme durumlarında önce göz kararması hafif bir dengesizlik hissi olabilir. Ancak bunları, baş dönmesi ve denge bozukluğu hastalığından ayırt etmek gerekir. Bunlar genellikle kalp damar sistemi ile ilgili tansiyonla ilgili sorunlara bağlanması gereken şeylerdir. Oysa baş dönmesi ve denge bozukluğu daha uzun süreli ya da bazen postürle de pozisyon değiştirmeyle de ortaya çıkabilir. Ama çark gibi etrafın dönmesi hissidir baş dönmesi. Diğeri de göz kararması denge bozukluğu hissi birbiriyle iyi ayırt edilmesi gereken şeyler olmalıdır.

• Yok da tansiyon ile ilgili bir problemin olabilir doktora bir gozuk derim bende ayıptır sölemesi wc de oluyor5-10dk sonrası kalkınca tansiyonum düşüyor sanırım dönme oluyor ozaman

• Aynısı bana oluyordu bir keresinde bayıldım hastaneye gittiğimde tansiyonum çok yüksekti. Böbreklerimde sorun olduğu içinmiş. Bu her kalktığında oluyorsa doktora git ve böbreklere flan bir baktır bence..

• onu bunu bilmem ama harbi güzelliyin insanın başını döndürüyor

• Hangi mağarada büyüttüler seni şampiyon.

• senin doğduğun mağarada

• bazen oluyo evet bide başın arka kısmı uyuşuyo sende oluyomu bilmiyorum tansiyon dan olabilri sıcaktandır büyük ihtimal

• bir kaç ay öncede sormuştun yine tarif ederek cevap vermiştim. çoğu insan bu sorunu yaşar ama madem sık sık oluyor mutlaka bir doktora kulaklarını baktır.

• hamile olabilir msn öyle bir ihtmal vr mı

• Çok hızlı kalkınca dönüyor:)

• ÖNCEDEN BNDE BU DURUMU YAŞAMIŞTIM DOKTORUMA GIDIP DANIŞTIM NEDENİ KANSIZLIK,VİTAMINSIZLIK VE DEMİR EKSIKLIĞI GIBI NEDENLER SAYDI

• Cok nedeni var bunun. bence doktora gitmelisin. Göz yorgunlugundan şekerden ffalan herşeyden olabiliyor

• göz tansiyonu diye biliyorum. evet oluyo

• oluyo ama seninki kadar şiddetli değil

• sıcak hava şekerli yiyecekler su kaybı sonuc olarak tansiyon dusmesi olarak dusunuyorum.ozellikle sekerli yiyecekleri sevdigimden olsa gerek.bir yerde uzun sure oturup kalkarken esnedigimdede oluyor.

• Sıcaklar ve tansiyon.

• Herkeste olur. Tansiyonla alakalı birşey arada bana da oluyor.

Kızlar Ne Diyor 20

• Donuyo benım

• bi dr. görün tatlım

• bnde çok yaşadım zamanında ama şimdi o yatakta okadr uykulu kalkıyorum ki nedense hiç fırlayamadım ama oturduğum yerden kalkarken başım dönüo oda kansızlıktan tansiyoneden oluo sanırım

• Aynı durumdayız. Son zamanlarda sürekli olmaya başladı. 10 saniye kadar sürüyor sonra geçiyor.

• düşük tansiyon yani hipotansiyon sorununuz olabilir. kan basıncı düşük biriyseniz yazdığınız belirtilerin ağırlığı ve sıklığı nedeniyle ya da diğer bazı hastalıkların belirtilerinden biri olabilmesinden dolayı önemsemeniz gerekiyor.

• bendede oluyo sorun anemi

• Bir kardiyologa gorun derim, tansiyonun dusuk herhalde surekli oluyorsa. Ama tansiyonu normal derecelerde olan insanlarda da gorulur bu. Cok hizli kalkmaman gerek yattigin yerden.=)

• yemek ye herkeste olur bu yaşıcan.

• ortostatik hipotansiyon bunun adı. bi anda kalkmayacaksın. önce yatağa oturup ayaklarını yere koyup aşağı bakacaksın ,sonra karşıya bakacaksın, bi süre sonra ayağa kalkacaksın bu sorunu yaşamazsın .

• hipotansiyon yani düşük tansiyondan ileri gelebilir

• ewet oluyor hatta bazen beynim kanamış gibi kan kokusu geliyor burnumu

• Bana da çok sık olur bu, yavaş kalkmayı dene.

• Ayağa kalktığımda başım dönmeye başlıyor ve gözlerim kararıyor, bir yerlere tutunmak zorunda kalıyorum.Korkacak bir şey yok canım kansızlıktandır birçok insanda var..

• Aynısı oluyor canım ya.

• e doktoro gitsen bir zahmet... önemli bişey olabilir hiç belli olmaz

• canım aynı sıkıntılardan bende doktora gittim ve düşük tansiyon olduğu ortaya çıktı merak etme birşey yoktur . ya kansızlık yada düşük tansiyondur bence sen yinede bir doktora gözük sağlık bu sonuçta...

• Evet bazen oluyo garip şeyler oluyo

• tansiyondan olabilir fakat başka bir şey de olabilir bu yüzden doktora git bence.

• Kansızlık olduğu için bunu sık sık yaşıyorum..seninki tansiyon da olabilir.

• evet bndede sıklaştı .s..s

• Tansiyonun düşük olabilir.

Yükleniyor...