Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) rahatsızlığı ilaçsız atlatılabilir mi?

OKB tanısı 5 ay kadar önce konuldu ve ilaç tedavisine başladım. 3 ay ilaç kullandım baya bi düzelme oldu ama sonra sıkıldım ve bıraktım. Benim sorunum ölüm korkusu ve zarar görme takıntısı. Benimle aynı kaderi paylaşan var mı ve nasıl baş ediyorsunuz?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• İlaçların sana hükmetmesinden çok sen kendine hükmetmelisin. Ben kendime yeterim de bi kendine güven. Ölümden neden korkuyosunki eninde sonunda ölecez bunun korkulacak bi tarafı yok. Ama zarar görmekten gerçekten kork. Çünkü böyle yaparak zararın en büyüğünü sen kendine veriyosun. Başka şeylerle ilgilen.Eğlenceli filmler seyret. Ha bir de insanı korkularından uzaklaştıran dualar var. teyzem de bi ara bu durumdaydı. Her şeyden korkuyodu. hangi duaydı hatırlamıyorum ama o duayı kalben ettikten sonra benden daha cesur oldu. Karanlık sokakta göz gözü görmezken ben yürüyemezken o aslanlar gibi korkusuzca dolaşıyo. Boğazına bıçak dayasan yine korkmaz.

Erkekler Ne Diyor 3

• paniğe kapılıp bunu bir büyük sorun olarak görmezsen gayet de rahat atlatırsın.

• Psikiyatride ilaç tedavisi var. seratonini etkileyen depresyon ilaçlarının yüksek dozda kullanılması öneriliyor genellikle.siz psikiyatrist desteğine devam edin

• Ben sağlık sektöründeyim yıllardır bu tür ilaçları satıyoruz ama şunu bil herşeyi kendinle çözebilirsin. İlaç ve diğer şeyler hikaye. Yapman gereken bayan veya erkek bir dost bulup, onunla iyi kötü şeyleri paylaşıp, içindeki tüm yükü terapi ile atmaktır. İsmini değiştir, depresif dedikçe o modda olursun.

Kızlar Ne Diyor 4

• ben de atlattım sayılır bu hastalığı. tedavisi çok zordu en azından benim açımdan. zehirlenme korkusu vardı bende ablam beni zehirleyecek diye düşünürdüm bir de geceleri öldürülmekten korkardım hiç uyumazdım geceleri. ilaç kullandım açıkçası ben pek paydasını görmedim sonra biraz hava değişimi biraz da ailemin desteğiyle atlattım.

• Bende duygu durum bozukluğu vardı. Hala var tabii. İlaçsız atlatılamaz eğer soruna cevap vermek gerekirse. Seni rahatlatacak maddeleri bir tek o ilaçlar sağlayabilir sana. Bence devam etmelisin. Çok uykulu sersem bir hal bırakıyorsa üstünde söyle doktoruna değiştirsin. Ama kadınbu 'nun dediği gibi tedavi süreci çok uzun olduğu için tek yapman gereken senin korkularını azdıracak şeylerden uzak durmak.

• Ben yıllardır kişilik bozukluğu tedavisi görüyorum, bu ilaçlı bir tedavi. Psikiyatr hekimin tavsiyelerine önem ver, reçete edilen ilaçları düzenli kullan. Psikiyatr tedavileri uzun zamanda sonuç verir. Bu yüzden sabırlı ol ve muayene kontrollerini aksatma.

• işte o sabır denen şey bende olmadığı için yürümüyo tedavi:(
      bir de aile desteği almak çok önemli,ne zaman doktora gitsem ve ilaç kullanmaya başlasam babam pek sıcak bakmıyo "ne gerek var, ne derdin var da, ilaçlarla kendini zehirliyosun" diyo:(

• Dediğin gibi aile desteği önemli. Psikiyatr hekim muayene ve kontrollerine giderken babanla gitmeyi dene.
      Ailen yine de destek vermiyorsa, sağduyunu dinle.

• İlaçlarını kullan derim, bu modern bir sorun ve tedavi olabiliyorsun. Daha ne istiyorsun ki? Bununla baş etmek için aklını meşgul edecek şeyler bul, belli bir konuya yoğunlaşmaktan vazgeç..

Yükleniyor...