Adet ağrılarına ne iyi gelir?

Bugün regl dönemimin ilk günü ve her yerim çok fena ağrıyor. Çok fena durumdayım. Tavsiye ettiğiniz şeyler var mı? Çok acil cevap bekliyorum arkadaşlar lütfen :(

Güncellemeler:
tüm cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar sıcak su torbası baya işe yaradı :)
tamam arkadaşlar daha fazla yorum atmanıza gerek yok çünkü artık regl olmuyorum sağolun yinede :):)

0|0
11|14

En İyi Erkek Görüşü

 • balık ve yumurta ye. kafeinli şeylerden kaç

  Ağrılı adet görmede ağrı şiddeti ile ilgili pek çok etken mevcut. Kişinin psikolojik durumu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan diğer hastalıklar da etkili olur.

  Şiddetli ağrıları gidermek için, aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz…

  Ağrılı adet görmenin oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ağrı ancak doktorun size tavsiye edeceği ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir.

  Sıcak banyo iyi gelir

  Orta dereceli bölgesel sıcak uygulama iyi gelebilir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama önerilir.

  Dikkat edilmesi gereken nokta, sıcak uygulamanın direkt karına yapılmamasıdır. Çünkü karın içerisinde bir iltihabi problem varsa, bu yayılabilir ve oldukça tehlikelidir.

  Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrıları kontrol eder. Ev ortamında yapılabilecek hafif egzersizler önerilir.

  Masaj ağrıyı azaltmada etkili bir yöntemdir. Ağrıyan bölgenin altına yoğurma tarzında ritmik masaj uygulanırsa, ağrının algılanması azaltılabilir.

  Düzenli uyku, gerginliği azaltacağından ağrıyı kontrol etmede işe yarar.

  Adet Döneminde Neler yenmeli?

  İyi beslenme ve bunun adet döneminde de sürdürülmesi ağrıyı azaltmada etkilidir. B vitamini ve magnezyumdan zengin besinler bu dönemde oluşan rahatsızlıkları ve ağrıyı gidermede yardımcı olur.

  Adet döneminde; et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve öğütülmemiş tahıllar tüketilmelidir.

  Eğer kişide adet kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler oluyorsa reglden bir hafta önce tuz kısıtlanmasına gidilebilir.

  Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler bu dönemde alınan ödemi giderir.

  Kafeinli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

  Adet sancısı birçok bayanın ortak derdidir. Her ay belirli günlerde belkarın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken…Balık yumurta tavuk ve süt adet sancılarını önlerken elmaincir ise sinirlilik ve gerginlik gibi adet öncesi sendromuna iyi geliyor. Adet sancıları çoğu kadının ortak derdidir. Her ay belirli günlerde belkarın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken kimi de günler öncesinden biletini aldığı konsere gidemez.

  Sıkıntı sinirlilik halsizlik gibi adet

  Bazı kadınlar ise adet sancılarını geçirmek için ağrı kesicilerden medet umar. Oysa yenilen gıdalara dikkat ederek adet

  0|0
  • Şikayet

   cevap için teşekkürler birazcık kısa olmuş ama :D

  • Şikayet

   Herşey saglık için :D