5 gündür sigara içmiyorum. Önceden bırakanlara sorum var...

Arkadaşlar bugün sigarasız beşinci günüm. Normalde bırakmayı deneyince ilk 2 gün aşırı zorlanıp vazgeçiyordum. İlaç yardımı ile ilk 4 günü geçirdim, ilacıda kestim bugün yan etkileri falan vardı ilacın.şimdi gayet iyiyim psikolojik olarak normale dönerim de, fiziksel olarak sağlıklı bir hale gelmem ne kadar zaman alır?Yani nefesin normal insan seviyesine gelmesi ne kadar zaman alır? Henüz hiç bir rahatlama hissetmedim nefes ile ilgili, azıcık koşarsam tıkanıyorum. Sanırım bunun için uzun zaman geçmesi lazım. (atletik bir yapıya sahibim ama nefesim 80 lik dede gibi, aşırı çok sigara içiyordum)

Güncellemeler:
arkadaşlar bugün 7. günüm
dün boynum rahatsızdı, sabahtan akşama kadar tek başıma evde yatmama rağmen hiç aramadım sigara
gitgide daha rahat dayanmaya başladım

nefesimi test etmeye pek fırsat olmadı dün güya koşacaktım boynum yüzünden zor dogruluyorum :)
bugün 12. günüm, artık iyice rahatladım sayılır hemen hemen hiç sigara isteği yok
ilacı da tamamen bıraktım...
kilo almamak için yediklerime dikkat ediyorum, önceki bırakmamda aldığım 10-15 kilo bütün hevesimi kırmıştı. henüz hiç kilo almadım hatta 1 kilo verdim bile... işyerinde öğle yemeği için yürüyerek 20 dk uzaklıktaki yere gidiorum, git-gel 40dk yürümüş oluyorum her gün :)
asansör falanda kullanmıorum artık...

bunun dışında daha spora başlayamadım bi başlasam tam süper olacak
bugün 15. gün
dün gece rüyamda sigara içerken bir arkadaş olm sen sigarayı hani bırakmıştın dedi
hemen sigarayı fırlatıp Allah kahretsin diye bağırdım :)

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Ben sigarayi birakali 8 ay olacak neredeyse.. gunde yarim paket sigara icerdim. Sigarayi birakmadan once cok dusunuyordum oyle hemen ani olmadi ama bir gun hastalandim 4 veya 5 gun sigara icmedim sonrasindada icmemeye karar verdim. ilk bir ay yogun canin cekiyor tabi aliskanliklar felan.. ben biraz yemege verdim kendimi saglikli seyler yemege calistim, doydugum halde yine yiyordum. Zamanla o da geciyor.. Sigarayi birakinca hic canim cekmicek diye bir sey yok hala canim cekiyor ara sıra ama 2dk suruyor unutuyorum sonra. Oyle atlatilmasi guc bir sey de degil. Zaman gectikce birakmanin ne kadar kolay oldugunu dusunuyorsun ve keske daha once biraksaymisim diyor insan. Bence bu karari verdigin icin mutlu olmalisin, tebrik ederim. Zaten insan ya sigara iciyordur yada icmiyordur, Artik sen icmeyenlerdensin ve kendinle gurur duyabilirsin. Ilk zamanlarda sigarayi ictigin zamanlara gore daha cok oksuruk nefes darligi vs olur cunku vucut o zehiri disari atmaya kendini temizlemeye basliyor, bir aydan sonra daha rahat nefes almaya baslayacaksin..

• teşekkür ederim
      ben içtiğim zaman sürekli içen biriyim
      uzun bir ömrüm olursa eninde sonunda ciddi bir hastalıkla sigarayı bırakmak zorunda kalıcam
      o aciz halde mecburi bırakmaktansa şimdi rahat rahat bırakmak en iyisi

Kızlar Ne Diyor 4

• kendini güçlü hisset vede sigarayı düşman gibi gör ama unutmaki alışkanlığın etkileri daha uzunca bir zaman devam edecektir.sakın şeytana uyupta içmeye kalkma.1 ay içinde nefesinde inanılmaz çoğalma olacağını göreceksin.

• teşekkürler

• C vitamini takviyesi kullan vücudunda ki nikotin isteğini azaltıcak ve organlarını temizliycek

• niye gerimi baselamak isitiyorsun yoksa,?

• 4 gun valla helal olun ben bırakamıyorum aslında sıgara degıl benım ıstedıgım dudak tıryakılıgı onu her yemek snrası kahve arasında ıstıyorum onu bı assan bırakıcamda basarılarını dılerım umarım bırakırsın

• çok saol, önceki denemelerimde aşırı kilo alıp, bunun moral bozuluğu ile bir daha başlamıştım. onun için bu sefer eskiden ne yiyorsam aynısını yiyorum. hemde eskiden ıvır zıvır cok yerdim onlarıda kestim. yani hafif bir rejimle birlikte yapıyorum bunu. ağır spora başlıcam şimd kafamı ona hazırlıyorum :)

• hadı bakalım umarım basarırsın ben bebek beklıyorum o yuzden spor felan yapamam galıba ama sıgarayıda bırakmak ıstemıyorum ama şu an gunde 5 çop ıcıyorum onuda bıraka bılırmıyım bılmıyorumm:((

Erkekler Ne Diyor 22

• 16 yıldır bırakan biri olarak eklersen daha detaylı anlatırım.Zaman buldukca burdan da yazacam.

• günde bir paket sigara içerim . daha nefeste sıkıntı yaşamadım. daha önce 1 haftadan fazla bırakamadım. daha kolay bırakmak ıcın bol bol spor ve kosu yap. çünkü spor yapmak nikotini atar vucuttan

• düzenli spor yapıyorsan daha geç ortaya çıkabilir
      ama illaki içmemiş halin şu anki halinden daha performanslı olurdu...

bir de ben hem 2 pakete yakın içiyor, hemde dumanaltı yerde uyuyordum
      baya zorladım yani cigerleri
      ben 5 dakika koşunca (koşu diil ciddi depar hali) tıkanıyorum ama normal bir tıkanma değil nefes darlığı gibi oluyor sanki astımlı gibi)
      sigaraya devam etsem bir süre soonra 2 merdiven çıkınca nefesi darlanan biri olacağım için bıraktım)

• büyüksün valla 5 gün 5 ay gibi birşey benim için

• birader sigara bağımlılıkla insanı kendine hapseder ama ondan kurtulmanın en büyük silahı İRADEdir... sigara ile savaşmaktan korkmadan iradeni kullan canın ne kadar çekerse çeksin benim iradem var içmicem de irkil ve kendine gel... hee 5 gündür içmiosun diye tekrar nefesini geri alacaksın diye bişiy yok o nasıl seni nefesini yavaş yavaş senden aldıysa sende ondan yavaş yavaş alacaksın ama pes etmek yok iradeyi elden bırakmak yok tamam mı? :DD

• bildiğim kadariyla 1 ayda Akciğer kendini yeniliyor ama insan vücudunun tamamen sigaradan kurtulması için en az 1 yila ihtiyacı olduğunu sanıyorm..Bende biraktım sigarayi her zaten sigara ortamlarinda canın çekebilir .. 1 nefeste olsa vurma 1 nefes vurursan tekrar başa dönersin .. ve bunca emeklerin boşa gider..

• dostum tebrik ederim. umarım bu yaptığın örnek bir davranış olur. her ne olursa olsun sakına başlama. alacağın bir dal sigara sana paket olarak geri döner. şu sıralar kpss'ye gireceğim ve arkadaşlarım içerken inanır mısın benim de canım çekiyor ama geçici bir süreç bu. eğer bir dal alırsam geri dönüşü olmaz. yani uzun zamandır içmeyen bir kişi o zevki almamalı :)

• öncelikle tebrik ederim. hayatının en önemli kararını vermişiniz. ben de çok bırakmayı deneyip de hep bir bahaneyle başlayanlardandım ama en sonunda kafada tamamen bitirdikten sonra hiç de zorlanmadım. tabi ki sizin kadar yoğun içici değildim ama her şeyden önce kafada bitiyor. vucudunuz zamanla eski formuna döner meraklanmayın :) yeterki bir daha başlamayın. bakın siz diyorsunuz nefesim 80'lik dede gibi diye :)

• 80 lik sağlıklı bir dedenin bile ciğerleri benden iyidir aslında
      öyleki ne zaman halı saha maçı gibi bir aktivite olsa
      maçtan hemen sonra en bitik adam ben oluyorum nefessiz kalmış, kıçından soluyan...
      ertesi gün herkesin bi yeri agrırken en dinç ben oluyorum
      çünkü vucüt yorulamadan nefes bitiyor
      ben arasıra nefes gerektirmeyen sporlar yaptıgım için vucudum fit ama nefes yok gören cok sasırıyor, görünce vay sporcu adam diye dusunup 5 dakka sonra tıkanınca sasırıolar

• ben 1 ay bırakmıştım bir değişiklik olmamıştı. ama dedem 95 yaşında bıraktı 1 ay bırakınca direk çok rahatladığı görülüyordu. sanırım vücudun gördüğü zararla orantılı yani daha önce ne kadar çok içtiysen o kadar çabuk etkisini görürsün. ama bu düzelme senin şu an ki durumuna göre olur yani hiçbir zaman tam anlamıyla sağlıklı olamayacaksın açıkçası

• bir aile yakınımız seneler önce sigarayı bıraktı. hala rüyasında sigara içiyor. bu geçici bir durum değil galiba :)

• yine başlarsan açık tütün al. kokusu daha az ve fiyatı daha ucuz.

• Fazla sürmez. Ben bıraktıktan 1 ay sonra maçlarda çok koşmaya başladım. Hareketli biriysen sıkıntı olmaz 20-30 gün içinde nefes alışverişindeki farklılığı anlarsın.Ya da çok basit birşey yap: 10 gün sonra halı saha maçı yap aradaki farkı anlarsın :)

• zaten bir halı saha maçını 10. dakikada terk ettikten sonra dedim bırakıcam bunu :)
      ben spor yaparım aslında ama hep ağırlık fitness tarzı oldugu için yavas yavas yapılan sporlar, dinlene dinlene
      nefesin bu derece bittigini fark etmemişim

• allah sabır versin arkdsmdan biliyorum cok zor melet ama inşllh bırakırsın yoksa ciğerleri mahvedio

• Dostum ben bıraktım ancak 4 ay sonra düzeldi nefes almam ve tıkanmamam. ama bu zaman aralıgında sürekli spor yaptım kickbox halisaha maçları felan eski ortamından uzaklaşmazsan hiç bir etkisini göremezsin . bıraktıgın anda yeni sigarasız bir ortam seç kendine ve orda takılmaya başla( not: beyinde nikotin isteği max. 3 gündür diger günlerde sigara isteği şartlanmış alışkanlıktır.. kendine hakim ol)

• toplaaam 1 hafta içmezseeen hiç ... bırakırsınnnn ...

• maalesef ancak ilk adımı atmayı başarmış olursunuz.içtiğin süreyle ve miktarla ilgili olarak sigara istekleriniz bir kaç yıl sürebilir.ama kontrol 3, 5 haftada gerçekleşir.sen benim düşmanımsın diyebildiğin gün tebrikleri hak ettin işte.

• bu gün 7. gün ... her geçen gün daha da kolay gelmeye başlıyor. ilaca bir işe yaramadı fala ndedim ama benim hep caydığım o ilk 3 günü atlatmama yardımcı oldu sağolsun. 2 ay içmem gereken ilacı 6-7 gün içip bıraktım. zaten olay irade aslında ama ilk günler cidden lazım bir ilaç destegi

• oldu bu iş oldu :)kurtuldun sayılır bundan sonra yakma zaten

• Hepsi düzelecek merak etme; ama ilacı bırakma. Yoksa geri başlayabilirsin

• ilacı bıraktım artık
      çok daha iyiyim ben asla başlamam bu ara da korkum 3-4 ay sonra bi tane içiyim diye kendimi kandırmam
      daha önce öyle olmustu

• Öncekileri Göster
    • zyban diye bir ilaç
      birşey olmaz bence, prospektüsünde yan etki olunca hemen ilacı kesin diyorlar
      irade sorunum yok ben sadece ilk 3-4 günü rahat geçirmek için kullandım
      şu an gayet iyiyim

• Hmm sen bilirsin. Benim kullandığım ilaçtı Zyban

• Keşke bende bırakabilsem :(Son sigarayı içtikten 20 dakika sonra:•Kan basıncı normal sınırlara iner•Kalp atım hızı yavaşlar•El ve ayaklar ısınır8 saat sonra:•Kandaki karbon monoksit seviyesi normale döner•Oksijen seviyesi yükselir24 saat sonra:•Kalp krizi riski azalmaya başlar2 gün sonra:•Koku alma ve ağzınız tadı yerine gelir, •Sinir uçlarındaki hasar tamir olmaya başlar1 hafta ila 3 ay içerisinde:•Nikotin vücuttan tamamen temizlenir•Kan dolaşımı düzelmeye başlar•Vücudun enerji düzeyi yükselir•Yürümek kolaylaşır•Solunum kapasitesi %30 artar•Öksürük, sinüslerde doluluk, nefes darlığı azalır1 yıl sonra:•Akciğerler kendini temizleme yeteneğini tekrar kazanır•Sigara içen birisine göre sigaraya bağlı kalp krizi riski yarıya düşmüştür.5 yıl sonra:•5 ila 15 yıl içerisinde inme ve felç riski hiç sigara içmemişlerin seviyesine iner10 yıl sonra:•Akciğer kanseri riski sigara içenlerin yarısına düşer•Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek ve pankreas kanseri riski azalır15 yıl sonra:•Artık kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır•Sigaraya bağlı ölüm tehdidi hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır

• bende 3 ay oldu bırakalı. Ama nefes kısmıyla ilgili şunu söylemeliyim.Ortalama 1 hafta , 10 gün içinde hırlama geçer . Lakin nefesin açılması için , bisiklet veya koşu şeklinde antreman yapman gerekir bir süre.

• bende hırlama zaten pek yoktu ama dışarı atamadığım balgam olurdu
      sürekli rahatsızdım bogazımda heep bişi var gibiydi
      şimdi o geçiyor yavaş yavaş
      eskisi gibi balgam oraya uhu ile yapışmış gibi diil

• ben 1 ay sıgara içmedim hiç bi rahatlama görmedim içsemde aynı geldi bana içmesemde ama 1 hafta sıgarayı bırakana sordum ohh be kendime geldim diyolar rahat nefes alıp veriyom bu gibi şeyler :) ulan biz ne paranoyak bi insanlarız :)

• ben bıraktığım dönem boks antremanları yapıyordum
      ilk başladığımda 5-8 dakika antreman beni bitirirken 2 ay sonra 1 saat i geçiyordu antremanlarım
      şu var ki sigara içmeyen benim yaşımda kimse buna 5 dakika ile başlamaz
      en çelimsizi bile başladığında 20 dakika ile başlar
      sigara insanı uyuşturduğu için bu tip kondisyon isteyen sporlarla birlikte de pek yapılamıyor
      vucut geliştirme tarzı sporlar anca yapılabiliyor sigara ile

• nefesindeki duzelme cok zaman alır su anda kan basıncında kan dolaşımında iyileşmeler başladı bunlarıda gozle goremezsin ama artık farketmesende daha iyisin zmanla farkedilir etkilerini de goreceksin.

• Spora da baslarsan adini hatirlayamadim sigara icince salgilanan endorfin yada seratonin hormonu da salgilanior sporla bunu saglayarak sigarayi birakma surecini daha da kolaylastirabilirsin. Merak ettigim arkadaslarin yaninda sigara icerlerken sen nasil dayaniyorsun. Benim tek basaramadigim buydu.

• Öncekileri Göster
    • hayat standartlarımızı farkında olmadan yerin dibine sokuyor sigara. geçen koşu yaptım, ilk defa bacaklarımın ağrıdığını hissediyorum ertesi gün. nefesim o kadar çabuk biterdi ki vucudumu zorlayamazdım bile. hafta içi akşam işten eve dönerken bir arkadaş aradığında genelde bir bahane uydurup gitmez, evde tv karşısında sigara icerdim. eee tüm gün yorulduk bide akşam dışarımı çıkıcam derdim. şimdi aynı işe gidiyorum, fazladan spor yapıyorum ona rağmen akşam gayette çıkıyorum dışarı

• Bende body ve kosu yapiyorum sadece 2-3 kosudan sonra bile neredeyse %40-%50 kondisyon artiyor. Bu kadar saglikli oldugunu goruncede insanin sigara icesi gelmiyor . Spor birakmak icin birebir bunlari okuyanlarda ins bitakirlar :)

• bireder bilim diyor ki birşeyin alışkanlık olması için 21 kere tekrar etmesi lazım en az tabii...5 gün kısa bi süre ama umarım bırakırsın az daha dişini sık spor tavsiye ederim tam olarak etkisinin bitmesi 6 ay sanırım 5 sene sonrada bir bebeğin ki kadar temiz oluyomuş

• Valla şu an oldu bu iş gözüyle bakıyorum, sürekli sigara arama durumu bitti. artık hafif istekler geliyor. daha rahat başa çıkabiliyorum. bi de ben cok kararlıyım onun için nolursa olsun bırakacağıma inanıyorum. benim endişem bir kaç ay sonra hafif üzüntülü bir anda bir tane yakayım canım nolacak kafası. daha önce bıraktıgımda bu hataya düştüm. o gece 1 paket bitti. neyse bu sefer sigaraya fare zehiriymiş gibi bakacam bıraktıktan sonra

• tebrik ederim kararlılığından dolayı da çevre de çok önemli ben mesela asla sigarayı bırakmış birinin yanında sigara içmem zor durumda kalmadıkça ve sigara ikram etmem seni yanlarına çekmek isteyenler olacaktır onlara dikkat et birader...

• benim arkadaş çevremde çok nadir sigara içen, ama akrabalarda çok. dün akrabalarla içiçeydik, mangal keyfi yapıp boyuna sigara içtiler :) ben olardan en uzak köşeye oturdum hehe

• acele etme hafif hafif spor yaparak alıştır ciğerleri ama sgaranın etkileri uzun yılar sürer ben 5 yıl bıraktım geçen yıl alkol alırken özelikle içmeye başladım gene

• bende bir kere bırakabildim. insan tamamen bırakınca artık sigaradan korkmuyor. nolcak canım bir tane içerim içmem bidaha diyor öyle başlanıyor. bu sefer kurtulursam asla yanaşmıcam bu belaya çünkü ben öyle böyle diil acaip içiodum en az 2 paket bi de sigara içtiim odada uyuyordum

• ben hiç bir zaman 1 günde 2 paket içmedim genelde 1 paket 2 gn giderdi rahat bırakıtm sigarayı ama çevrem sürekli içiyor 5 yıl içmedim şimdi hafta bir yada 2 paket içiyorum
      ama dedğin gibi bırakırsan 1 tane bile yakma :)

Yükleniyor...