İftar menüsü nasıl olmalı?

Evinize iftar yemeği için misafir davet edecek olsanız nasıl bir menü hazırlardınız?

0|0
6265

En İyi Erkek Görüşü

• Kime hazırladığını, kaç kişi olacağını belirtseydin daha iyi olurdu. Sonra nerede ağırlayacaksın ? Biraz detay hiç fena olmazdı. Örneğin hangi yöredesin. Ona göre bir iki sır ve tüyo verebilirdim.

Öncelikle güzel bir iftariyelik hazırla. Giriş çok önemli. Hurmasından, zeytine, kaşar peynir, sucuk hatta imkanın varsa pastırma. Kahvaltılıklar ile açılış yapacağın için insanlara güzel bir giriş yapmalısın. Hatta biraz tulum peyniri ve tereyağ ile sıcacık pide ikram edersen millet mest olur. Ondan sonra birşey yedirmesen bile memnun olurlar.

Kahvaltılıklara mutlaka ufak yeşillik takviyesi yap. Küçük cherry domatesi gibi, salatalık dilimleri. Onları birazda güzel süslersen yanlarına da roka gibi dekorasyonlarla çok şık hale getirebilirsin.

Kahvaltılıkların yanında mutlaka güzel bir çay demle. Hem sindirimi rahatlatır hem de insanları gevşetir.

Havaltılıklardan sonra çorba gelmeli. Aklımda düğün çorbası var. Et parçacıkları didiklemek lazım ama vaktin yok. O yüzden fazla fantaziye girmeden güzel yaptığına inandığın klasik bir çorba seç. Mercimek, tarhana, domates hep sevilen tipte çorbalardır.

Arkasından güzel bir yeşil salata ve zeytinyağlı geçişi yap. İstersen bu noktada bir iki börek takviyesi de yapabilirsin. Adambaşı 2 tane sigara böreği. İçine de farklı birşey yap ve içine dil peyniri koy. Harika oluyor. Patlayan peynirler kızarıyor ve insanın aklını alıyor. Yine bütçeni zorlayıp içine azıcık pastırma koymayı da deneyebilirsin diyeceğim.

Zeytinyağlılardan ve salatalardan hafif tadımlık yap. İnsanları çok doyurma. Sonra yemeğe yer kalmaz.

Arkasından da ana yemek. Bence güzel bir rosto olabilir. Tas kebabı her zaman yerim. İstersen krema soslu tavuk da tercih edebilirsin. Bu güzel yemeklerin yanına tek tercihim tel şehriyeli pirinç pilavı olur. Lakin aklıma üzeri çıtır çıtır kızarmış fırın makarna da geldi. Ama pilav ağır basar.

Tatlı için hafif bir tatlı ikram et. Örneğin revani fakat ayın hürmetine dışarında emin olduğun bir yerden güllaç al. Hem hafif hem de hazmı kolay. AYrıca baklavaya göre daha ucuz.

İçecekler için insanların tercihine göre limonata ve ayran hazırla. Çay sürekli demlensin. Limonata yapabilirsen büyük sükse yaparsın. Limonata tariflerine youtube'dan bakabilirsin.

Umarım bunlar sana yardımcı olur.

Allah kabul etsin, afiyet olsun.

0|0
    0|0
    • sadece ailem için hazırlıyacaktım ama dün işim çıktı bugüne kaldı zaten:) bu arada sen ne güzel yemekler tatlılar yazmışsın öyle saat 12 :24 benim şimdiden iştahım kaçırdı bu arada kendini ifade etme yeteneğinide kıskandım:)

• Yemeklere karşı büyük bir sevgi

Misafir ağırlamayı seven bir kişilik

ve eli çabuk, mutfakta yetenekli bir insan

Bu 3 kriter yeter de artar.

• EİC seçimi için teşekkür ederim Sistem.

En İyi Kız Görüşü

• İftar Tabağı

Çorba (Mercimek Çorbası ya da Mantar Çorbası)

Salata (Çoban Salata-Brokoli Salatası)

Ana Yemek (Sandal Sefası-Pilav)

Soğuk Menü (Yaprak Sarma- Amerikan Salatası- İçli Köfte)

Ara Yemek (Mantar Sote)

Tatlı (Kaymaklı Ekmek Kadayıfı)

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 64

• Çorbasız gitmez secim senin bugunun corbası mercimek olmalı

arkasından geniş sofra olmayacaksa makarna ve kavurmalı bir yemek ceşidi

Ya da dışarıdan söylenen bir adana kebap

yanına ayran

üstüne de baklaava

0|0
    0|0
  • Şehriyeli Pirinç Pilavı
    Kiremitte Soslu Köfte
    Zeytinyağlı Fasulye
    Marul Salatası
    Ve tatlı olarak sadrazam lokumu

1|1
    0|0
    • bunları yaparsam benden iyisi yok zaten :)

• teşekkür ederim sanada :)

• Teşekkür ederim :)

• çorba şehriye olsun içinde hafif maydanozlu .. et sote ekmeği sosuna bana bana ye .ve pilav. garnitür olarakta salata banko .varsa hoşaf. şakşuka ve kırmızı biber salatası yoğurtlu ..süper olur. parmaklarımda yeni çıkmıştı ama neyse .

1|0
    0|0
  • Elini çabuk tut bak bişede kalmadı iftara hangisini güzel yapıyorsan onu yap pilav çorba hoşaf yanınada sebze yemeği.

1|0
    0|0
    • hızlıyımdır bildikten sonra kolay. temennin için sağol :)

• Tavuk göğsü al bir parça.
    Eve gel pirinç pilavı ya da bulgur pilavı yap. Yanında salata. Yanında ayran.. Daha ne olsun? :D

0|0
    0|0
  • Bugun bizde Tarhana Corbasi
    ve Dolma var kabak biber patlican ve sanirim sarma
    yaninda cacik :)

0|0
    0|0
  • Ali nazik yap

0|0
    0|0
  • Kırmızı ya da sarı mercimek çorbası

Fırında köfte.. (patates, biber ve domateslerle bezenmiş haliyle tabi)

Şehriyeli pilav

Yaprak ya da lahana dolması

Salata, cacık vs.

Dileyen kola, dileyene ayran

Kremalı etimek tatlısı

0|0
    0|0
  • Kuru fasulye.

1|0
    0|0
  • cacık yap
    börek yap
    limonata
    salata
    pilav
    güllaç yap

mis mis :D

1|0
    0|0
  • Kuşbaşılı pide

0|1
    0|0
  • ben ne zmn sizi görsem , ayyy aksama yemek bulamadım
    sorusunu görüyorum niyese ? asdsah. d

kıymalı makarna
    cacık
    salata
    pilav
    kemalpaşa tatlısı. d

0|0
    0|0
  • bence soslu baget al kızart yanında prinç pilavı birde güzel salata bu şeyden yapıyolarya kvırcık degil göbek diyolar ondan yap güzel oluyor onunla salata bir vişne suyu tabi başlangıcta mercimek çorbası güzel olurdu acıktım ya :D iftarda çok var nasl soru bu :D

0|0
    0|0
  • Pınar köfte al 3 liraya :D , lavaş al bide eve git ısıt lavaşın arasına koy domatesdir falanda koy , bakkaldan bide didi çak , tamamdır

0|0
    0|0
  • Makarna salatası ye kelebek makarnayı yapıyosun ıcıne mantı gıbı yogurt dokuyorsun sosısve bezelyede koyabılırsın ıcıne su yaz sıcaklarında cok guzel bır yemek oluyor aksamları :))

0|0
    0|0
  • önden corba sonra ana yemekler salata ile beraber sonra tatlı

mercimek corba - patlıcan musakka yada türlüde olabilir pilav - salata - tulumba tatlısı

0|1
    0|0
  • Kuru fasulye , pilav Kadayıf dolması ayran çorbası oohh mis mis şimdi öğrenciyiz diye annemiz yook babamız yook yanımızda pideyle lahmacunla doyuyoruz :D

1|0
    0|0
  • Çorba

0|0
    0|0
  • etli bir yemek yapp

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    44

Kızlar Ne Diyor 61

• Önce güzel bir yayla çorbası bol naneli.. Sonra tas kebabı yanında şehriyeli pilav ve salata ile.. Tatlı olarak sütlü hafif birşeyler seçmekte yarar var; Yazın en uygun tatlısı dondurma olabilir ama ev yapımı olsun dersen keşkül iyi bir seçenek olabilir..

İftariyelik olarak hurma, beyaz/kaşar peyniri ve zeytin yeterlidir, mideyi fazla şişirmeye gerek yok..

İftar sofralarının ve ramazanın baştacı fırından yeni çıkmış sıcacık mis kokulu pideleri de unutmamak lazım..

0|1
    0|1
  • Künefe üstü Dondurma adana kebap :D çöp şiş de olur..

AsLanım Can boğazdan geLir yi gari :D + Atın öLümü arpadan oLsun ;) yi gitsin

0|0
    0|0
  • açken anım herşeyı ıster butun yemekler gelsın ıftırda ısterım..

İftar saatı ıse o kadar az yıyorum kı şaşıyorum..

En ıyısı kahvaltı etmek ama ınsanoglu ıste açgöz...

Bugun bızde buyuk ıftar var.. hem kız kardeşım londraya gıdıcek dıye hem yıllık klasık ıftar davetı...

Onun ıcın bıraz abartılacak menu ama çogu yemek kalıcak herzamankı gıbı...

Nne dıyelım Allah kımseyı açlıkla terbıye etmesin..

0|0
    0|0
  • fırında tavuk çöp şiş ve elma dilimi patates

1|0
    0|0
  • yayla çorbası,barbunya,cacık,komposto yi iç kalk

1|0
    0|0
  • Ilk önce corba yapabilirsin mesela mercimek corbasi sonra pilav ve yaninda köfte yapabilirsin alman köftesi var ortasina yumrta koyuyorsun cok güzel oluyor ondan yapabilirsin sonra degisik salatalar mesela havuc ya da patlican salatasi ve cacik yapabilirsin sicakta güzel olur :) tatli olarakda sütlac al sana menü :D

0|0
    0|0
    • teşekkürler:)

• İnternette arattım "alman köftesi" diye birşey bulamadım.

Dalyan köfte budur link

Almanlar anlamaz öyle şeyden. Onlar balığın içine reçel koyarlar sadece.

İlla bir memleketin köftesi olacaksa isveç köftesi diye bilinen Köttbullar'ı tavsiye ederim.

• evet iste ondan demek dalyan köfteymis ismi sayende bende ögrenmis oldum :D... amaaan nerden bilim annem alman köftesi diyor :D

• Annemin yaptıklarını sayayım :)

Toyga Çorbası

Beyaz pilav

Fırında sebzeli köfte

Barbunya pilaki

Peynirli Börek

Bol salata

Cacık

Ayran,soda,su,kola vs.

Revani tatlısı

0|0
    0|0
  • soğuk buğdaylı ayran corbası, bezelye, pilav, komposto :)

0|0
    0|0
  • yilan corbasi
    salyangoz dolmasi
    börtü böcük salatasi

icecek olarak sarap

tatli kurbaga gögsü.

0|0
    3|0
    • miden bayağı genişmiş yalnız senin anüsde kesin anormal açıklık mevcuttur bunlarla besleniyorsan ahaha :D

• ona lafimiz yok canim yani düsünsene biri yemek yerken " bunun anüsü nasildir aceba" diye düsüne bilmek icin saglam error vermeli, takdir ettim sahsen.

• hayal gücün bayağı genişmiş yediğin yemeklere bakıyorum da e tabii ki bunları yiyenin ve bunları yemek kategorisine koyanın sağlıklı sistemlere ve organlara ve tabii ki de sağlıklı düşünen bir BEYNE sahip olma olasılığı milyonda 'sıfır' be hayalperest kardeşim acıyorum sana sizin gibilere ve sizi büyüten aileye yazık çok yazık ! :D

• Kremalı tavuk çorbası pirinç pilavı üstüne tavuk. yanına kızartılmış patates patlican biber domates salata şeker pare xd

0|1
    0|0
  • Bende sahura kalkamdım acidan ölüyorum güzel bir yayla çorbası sonra karnı yarık ve pilav akşamı iple çekiyorum Allah kabul etsin.

0|1
    0|0
  • Suuuuuu :))) mercimek corbasi karniyarigin benim tarifmle yapılmis olanı arpa sehriyeli tavuk suyuyla yapilmis pilav cacık :)) sarmayida sen dedin canim istedi :)

0|0
    0|0
  • karnım acıktı ya sole yogurtlu bıseyler olsaydı ıyıydı :)

0|0
    0|0
  • bızde yeşil fasulye pişiyo:) sende ondan yap.. D. D. D.

0|1
    0|0
  • makarna hazır çorba

0|0
    0|0
  • çorba hazır yapsan daha basit olur pilav ,fırında tavuk yapabilirsin parçala tavuğu yanına patates domates soğan baharat su, at fırına bide marketten tatlı alırsın şekerpare ,kadayıf falan salata hurma falan filan ekle tamamdır ymek mi yapsam ne iyi geldi tarif etmek bile

0|0
    0|0
  • mercimek çorbası :D
    sosu yerinde iskendeer :D
    bir tepsi fıstıklı baklava yanınada buuuz gibi asitli kolaa :D

0|0
    0|0
  • pilav tavuk patates yaprak sarma

0|1
    0|0
  • Gerizekalının asıl amacı milleti orucundan men etmek

0|1
    1|0
    • Burada bir yazı okuyunca ya da yazınca orucunu bozacak duruma gelıyorsan o senin iradesizliğindir

• Düğün Çorbası
    Kıymalı Biber Dolması
    Patatesli Tepsi Böreği
    Zeytinyağlı Enginar yemeği
    Yoğurtlu Tavuk Salatası
    Etimek Tatlısı :)

0|0
    0|0
    • mersi ama ben saydıklarını yapmaya çalışırm. zor bir menü. şöyle iftara daha basit şeyler yapmalı :D

• Şehriye çorbası
      Fırında Sebzeli Tavuk
      Bulgur Pilavı
      Acılı Ezme
      Cacık
      Lokma tatlısı :) bunlar çok kolay 1 saatlik iş

• Kızlar Devam
    41
Yükleniyor...