Gözlük mü, lens mi, ameliyat mı? Lens kullanmanın iyi ve kötü yanları nelerdir?

Arkadaşlar ben 6 senedir gözlük takıyorum. 18 yaşımı dolduralı 6 ay oluyor. Hem miyobum hem astigmatım var. Numaralarım 2.75 (sol) 2.50 (sağ) ama gözlük takmak istemiyorum artık. Doktora 18 yaşıma girmeden önce gitmiştim, bana lens kullanmamın çok zor olduğunu, enfeksiyon riskinin fazla olduğunu, bir de tozlu ortamlarda bulumamın sakıncalı olduğunu filan söyledi. Ailem de bunları duyunca lens almama karşı çıktı. 22 yaşına gelince olursa lazer yaptırırsın dediler. Ama ben artık gözlük takmak istemiyorum bu bana kendimi çok kötü hissettiriyor. Lens kullanan varsa bana bunun iyi kötü yönlerini, zorluklarını, kolaylıklarını yazabilir mi?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Bence lens kullan ameliyat olma. Ben lens kullanıyorum yaklaşık 6 yıldır sadece 1 kez enfeksiyon durumu oldu ama aşağıda bir arkadasın dediği gibi 1-2 hafta lens takmıyorsun damlayla düzeliyor. Ameliyata karşı olmamın sebebi gözün yapısında oynamaları. Ayrıca ameliyatla geçmezse -bildiğim kadarıyla böyle bir ihtimal var- 2. bir ameliyat diye birşey de yok. Lensin kullanımında bir sıkıntı yok. Birisi sana takıp çıkarmayı öğretirse 1 haftada alışırsın. Her akşam solüsyonunu değiştirirsen de bir sıkıntı olmaz. Ben hep günlük olanları kullandım bence gayet iyiler. Ama astigmatın oranına göre sıkıntı olabiliyor. Yani senin hem miyop hem astigmatlı olan lensten kullanman lazım. benim kullandığım markada astigmat numarası 0,75'ten başlıyor. Eğer astigmatın 0,75'ten az ise sadece miyop lens kullandırıyorlar, bu da görmede sorun oluyor. Ama astigmatın her iki gözde de 1,00 civarındaysa astigmatlı lensten kullanıyorsun ve süper görüş de sağlıyor. Kışın buğulanma derdi yok :) Yazın da gözlüğü taşımak terletiyor resmen adamı, ondan da kurtuluyorsun :) Kısacası ve son kez lens diyorum.

Erkekler Ne Diyor 7

• doktoruna danış ameliyat mümkünse yaptır derim

• Yaklaşık 13 yıldır lens kullanıyorum ve bu süre içinde lens teknolojisinin gelişmesine şahit oldum, piyasadaki çoğu lens markasını ve modelini denedim. Günümüzde lens kullanmak oldukça kolay ve lensler de eskisine göre daha rahat. Gözünüze bir şey takıp çıkarmaya alışmanız elbette ilk başta sizi biraz zorlar, belki alışmanız bir ay kadar sürer. Ondan sonra tıpkı gözlüğünüzü takar gibi otomatik bir şekilde lenslerinizi takmaya başlayacaksınız.Lenslerin bakımına dikkat etmeniz çok önemli. Buna rağmen benim 4-5 kez enfeksiyon kaptığım olmuştur. Bu durumda 1-2 hafta lens takmayıp damla kullanıyorsunuz, çözülüyor. ÇOK tozlu ortamlarda bulunuyorsanız lens kullanmanız doğru olmayabilir tabii.En iyi yöntem tek kullanımlık (günlük) lenslerle başlamanız, daha sonra aylık lenslere geçmeniz. Aylık lenslerin bazılarıyla birkaç gün uyuyabiliyor ama mümkünse her gece çıkarmanız öneriliyor.

• Lens kullanıyorum sorunda yasşamıyorum temiz tuttuktan sonra ne sorunu oolabilir

• lens kullanımı elbette zordur. gözünüzdeyken uyumamanız gerekiyor fakat eskisi gibi bir lensi uzun süre kullanma gibi alışkanlıkda ortadan kalkmış durumda aslında belirli süreden sonra alışıyorsunuz ve diş fırçalama aktvitesinden farkı kalmıyor uyumadan önce çıkartmanızın takmanızın ilk zamanlar zorluk çekebilirsiniz fakat belirli süreden sonra alışacağınızı düşünüyorum. Ameliyat konusungelince gözlerinizdeki numara büyümesinin durması gerekiyor. bazı tedavilerle durdurulabildiğini duymuştum ama pek fazla bilgim yok.

• ameliyat diyorum gözlüğü benimsiyorsun bi süre sonra ama bazı sınırlamaları var ben kendimden örnek veriyi astigmatım yüksek olduğundan lens kullanamıyorum çok pahalı aynı fiyata lens fiyatıyla gidip lazer tedavisi olucam.

• Köklü bir çözümse ameliyat. Ama uğraşırım diyorsan lens, gözlük devam.

• Bi arkadaşım vardı lens kullanan. Gerçekten uğraştırıyo her gün çıkar tak temizle falan çok zor ve riskli bi iş. Çıkarmadan kullanabileceğin türde olanlar var 1 aylık 3 aylık falan yanlış bilmiyorsam. onları bi araştır derim.

• 1 ay ve 1 hafta gozde kalabilen kontakt lensler mevcut. 3 ay abartı olur..

Kızlar Ne Diyor 3

• Ameliyat.

• ameliyat. arkdaşmın ameliyatı 10 dk sürdü. ilk gün gözde kızarma oldu ancak şimdi mükemmel derecede rahat.. lens kullanamazsın çok zor.. lens daha çok zorluk veriyor insana. gözlükte kullandım ben. ancak ergenliğe geldiğimde gözlerim düzeldi.. göz merceğim çizilmişti bana ameliyat olcan demişlerdi bn istememiştim. ergenliği bekledim. ve geçti :) bnmde gözlerim seninki gibiydi.

• benim numaram durmadı daha ama durursa ve lazer yaptırırsam körlük vs sorunlar oluşur mu veya acır mı gibisinden çok düşünüyorum lazerin riskleri neler biliyo musun

• hayır tabikidee sakın öyle düşünme.. lazer mükemmel biişi.. bnce yaptırmalısın. tamamen ömür boyu gözlerin düzelicek bundan daha güzel ne olabilirki... tabikide acımaması için göz damlaları kullanılıyor :)

• ben de kullanıyorum gözlük lensin bakımı zordur her gün de suyunu değiştircen temiz ellerle kullancaksın vs gözlük en iyisi bence ameliyat ise göz doktorları bile ameliyat yaptırmıyor ben neden yaptırıyım?

Yükleniyor...