Artık reklamlarda rakip firmalara gönderme yapılabilecek olmasına nasıl bakıyorsunuz?

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, Cumhurbaşkanı’nın onay vermesiyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 88 maddelik kanunda en dikkat çeken değişiklik ise, artık markaların karşılaştırmalı reklam yapabilecek olmasıydı. Başka bir ifadeyle, artık markalar aşağılayıcı cümle ya da görsel kullanmadıkları sürece rakiplerine reklamlar üzerinden gönderme yapabilecek.
Artık reklamlarda rakip firmalara gönderme yapılabilecek olmasına nasıl bakıyorsunuz?
Bunun bir çok örneği yurtdışında mevcut. Türkiye'de isim vermeden ufak göndermeler mevcutken artık direkt olarak markaya gönderme yapılmasının önü de açılmış durumda. bakalım nasıl reklamlar bizi bekliyor :)

0|1
1912

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 18

• Ben gecmiste bile "digerleri cok kotu bakin biz iyiyiz" tripli reklamlardan igreniyordum. Sen ozelliklerini anlat arkadasim...

Kendi urunlerinin eski modellerini bile gomuyorlar. Hani o cok iyidi?

0|1
    0|0
  • Örnek verdigin reklamlar yıkılıyor cok süper 😅😅

1|1
    0|0
    • bizden de böyle yaratıcı göndermeler bekliyorum artık :D

• ben hiç o polemiklere girmiyorum işte kafam rahat :)

• Hahha en iyisi valla.

• Hayır, saçma bence. Şirketlerin manevi değeri vardır ve buna karşılık kimse benim şirketimin logosu vs içerekli reklam yapamaz

0|1
    0|0
  • Ahah 🍎 nın son saniyelerine ve Pepsi reklamına çok güldüm ya ama bu kadar yaratıcı olacaklarını sanmam.
    Birde adaba reklamını anlayamadım anlatan? 🚗

0|1
    0|0
    • araç seçerken hangisini tercih edersiniz diyerek 4 büyük markanın anahtarını koyuyor. işte komfor, güvenlik vs.. ama o 4 markanın (4 özelliğin) anahtarlığı yukarda AUDI markasının logosunu oluşturuyor ve hepsi için bir araba sloganıyla noktayı koyuyor! :D

• Fena koymuş😂 teşekkür ederim

• Aşık atışması gibi olir reklemlar

1|1
    0|0
  • bence kavgaya gerek yoktu atışarak öne çıkacaklarına özelliklerini faydalarını öne sürsünler illa ben şundan iyiyim bak demeye gerek yok neyin iyi onu söyle.

0|1
    0|0
  • Rekabet iyidir.

1|1
    0|0
  • Tr bunu abartir asar diorum

0|1
    0|0
  • çok eğlenceli olur ya :)

1|1
    0|0
  • Kavga sebebi 😃

0|1
    0|0
  • Çok fena olacak desene 😂

0|1
    0|0
  • Coktan olmasi gereken bir seydi zaten. Kotuye kotu, iyiye iyi ve kiyaslama olmazsa dusunce ozgurlugu de olmaz.

0|1
    1|0
  • Bundan sonra reklamlar daha eğlenceli olucak

0|1
    0|0
  • güzel

0|1
    0|0
  • Diziden çok reklam izlerim.

0|1
    0|0
  • Bu hep yapılan bişeydi zaten. İsim vermeden..

0|1
    0|0
  • Fairy ve diğer bilinmeyen markaları tercih ederdim

0|1
    0|0
  • Orada bile dalaştıracaklar milleti

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Laf sokan sokana olur artık

1|2
    0|0

• Pazarlama bu onlar ne yapar eder, istediklerine yine kavuşurlar.

.

0|1
    0|0
  • https://www.youtube.com/watch?v=PfFIC9ZcUBM bunu mutlaka izlemelisin. çok gülüyorum. tam da senin başlığa uygun komik bir video

0|1
    0|0
    • hangi vali idi hatırlayamadım ama bir valimizin Passat'a mı binelim diyerek yeni makam aracı isteğinden yola çıkılarak yapılmış sanırım bu video :)

• aynen bende öyle biliyorum :)))

• Hoş değil

0|1
    0|0
  • herşey gibi onun da okunu çıkarır, davalaşma süreçleri başlar..

0|1
    0|0
  • Türkiyede ne örnekler çıkar , izlenesi hemde.

0|1
    0|0
  • ortalik kızışacak medya patronlari iyi para kazanir o ona yapar o ona derken sonu gelmez

0|1
    0|0
    • aynen öyle, biz tüketicilere de seyir zevki yüksek reklamları izlemek düşecek :) yani şu yurtdışındaki örnekler kadar yaratıcı olabilirsek tabi :)

• bizdekiler daha iyi yapar mesela a prezervatifi b prrzevatifi b prezervatifini kullanirsaniz cocugunuz soyle olabilir vb:)

• Eyvah beaaa

0|1
    0|0
  • rekabet başlasın

0|1
    0|0
  • harika

0|1
    0|0
  • Apple vs Blackberry beğendim. Saçma reklamlar görmektense atışmalar görecez güzel olmuş :D

0|1
    0|0
Yükleniyor...